Forum: Orice altceva Abuz la sectiunea Galerii intretinute de membrii Breslo

  • punctG
    punctG

    Pe langa alte abuzuri as semnala postarea a doua produse din galeria proprie in mod repetat dupa o discutie anterioara cam aprinsa
    www.breslo.ro/Treasury/view/blue-sky_4245
    www.breslo.ro/Treasury/view/happy-things-for-happy-people_4186
    reamintesc regulile
    Treasury nu este destinat pentru auto-promovare. Te rugam sa nu incluzi mai mult de 1 produs din magazinul tau. Nu poti adauga mai mult de 2 produse din acelasi magazin. Incearca sa oferi expunere pentru cat mai multi vanzatori.

    09.09.2010, 11:50:54
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Merci Gabriela pentru atentionare.

    O sa ii scriu un mesaj; sper sa nu se mai repete situatia.

    09.09.2010, 12:17:06
  • user21
    user21

    parca la inceputul listelor.....nu era permis sa incluzi produse personale.
    daca e permis.....aia cu rugamintea e o gluma buna :))

    09.09.2010, 12:18:08
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    La inceptul Breslo nu era permis sa incluzi nici un produs propriu.

    Apoi am modificat sectiunea si acum este permis sa folosesti un produs propriu si maxim 2 produse din acelasi magazin. Din nefericire scriptul treasury nu tine cont de autorul listei si il trateaza ca pe orice alt magazin, de aceea "te lasa" sa itit adaugi 2 produse proprii.

    Daca mai observati neregului postati-le va rog aici; daca situatia continua vom fi din pacate nevoiti sa stergem galeriile cu probleme, si ar fi pacat :(

    09.09.2010, 12:26:56
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    notat!

    09.09.2010, 13:02:14
  • lanca
    lanca

    G, unii au memoria taaare slaba :P:P:P

    16.09.2010, 13:57:13
  • punctG
    punctG

    Nu?

    16.09.2010, 14:00:23
  • havin
    havin

    nu stiu daca e cazul sa fim mai catolici decat Papa.... nu toata lumea citeste forumul sau, si mai rau, intreg regulamentul... chiar daca e un 'must'; sant convinsa ca multora le scapa anumite chestii...
    sa fim seriosi, daca ar abunda breslo in liste 'incriminante' as intelege atitudinea, dar asa....

    ps- ultima lista mentionata de puncG mi s-a parut chiar reusita!

    16.09.2010, 14:11:30
  • punctG
    punctG

    nu vorbesc de calitatea listei, au mai fost cazuri dar izolate, dar magazinul asta o face in mod obsesiv si ostentativ, ar putea face 100 de liste si sa-si puna in fiecare lista cate un produs... daca ar face toata lumea asa nu stiu ce ar iesi, eventual sa mai bage si cate doua produse din alte 6 magazine si s-ar umple lista, lista care poate sta aproape toata ziua pe prima pagina...

    16.09.2010, 14:22:01
  • magiccraft
    magiccraft

    Anumite liste stau toata ziua... altele au program nocturn... :))... si nu cred ca este o asa mare "chestie"... ca apar 2 produse ale celui care face lista... daca se potrivesc cu tema aleasa... pe de alta parte sunt liste diferite, dar facute de aceleasi persoane in care apar aceleasi produse...si asta zile, saptamani la rand... ca te si plictisesti... adica liste redundante... dar se poarta "bisericutele" ca peste tot... Iar nu stiu cate reguli si regulite devin obositoare si ori sunt ignorate... ori te indeamna sa le incalci... "de aia nu citesc ziare... nu ma uit la televizor" - ca sa-l citez pe Al. Andries... si adaug... nu prea fac liste... :))))))

    16.09.2010, 15:37:01
  • punctG
    punctG

    Da... cred ca iti voi urma exemplul, mai ales ca nu prea am vazut liste facute de noi pe prima pagina, nu prea m-am prins care este criteriul, in fine sa faca fiecare ce vrea va pupam

    16.09.2010, 19:56:26
  • magiccraft
    magiccraft

    Criteriul este simplu : "Asta vreau... asta fac... restul tac!" (nu ca nu ar avea ce zice... dar oricum nu au ce face)... principiile care stau la baza lui, insa sunt de necomentat... :))

    17.09.2010, 09:25:33
  • havin
    havin

    vezi tu, punctG, in ultima fraza ai descris, de fapt problema..... sant f multe liste care au aceeiasi expozanti, cu produse diferite. si alea, parca e un facut :)))), raman 'agatate' in soft :)))
    cred insa ca aici nu prea se poate face nimic- e vb de gustul fiecaruia si daca exista si timp liber- de ce nu?

    17.09.2010, 16:45:24
  • punctG
    punctG

    N-as vrea sa isc o revolta pe topicul asta (si de fapt pe nici unul) dar ma gandesc ca am facut 7 liste consecutive, in care chiar mi-am spart creierii sa creez o compozitie individuala din imagini, in care nu mi-am pus nici un produs culmea, asta mai mult asa de experiment sa vad daca ajung pe prima pagina, ca citisem undeva ca s-ar lua in ordine... ei bine pana acum nu a ajuns nici una, si de fapt de cand m-am inscris pe Breslo, nu stiu daca am vazut mai mult de 1 sau 2 stau si ma gandesc de ce sa-mi mai frec si ultimul neuron si asa destul de obosit cu muuuulte alte probleme cu facutul listelor, cred ca devenim ridicoli... nu ma pot plange ca am aparut de multe ori pe prima pagina in listele altora, lucru pentru care multumesc mult celor care m-au adaugat, dar totusi dureaza ceva timp sa faci o lista si timpul meu cel putin chiar este pretios... mai ales pentru mine. Inca o data sper sa se pastreze niste parametrii decenti in topicul asta si sa nu navaleasca fiecare cu cate o punga de noroi ca asta este simplu, poate da cineva o explicatie pertinenta mai degraba. Ma hotarasem sa o las mai moale si cu forumul ca am pierdut cam mult timp si am magazinul gol :D spre rusinea mea... V-am pupacit

    17.09.2010, 17:16:42
  • punctG
    punctG

    Si apropos, am trimis aseara linkul topicului si magazinului care postase 2 imagini proprii ca sa nu se zica ca vb pe la spate, nu ma gandisem ca nu intra toata lumea pe forum

    17.09.2010, 17:18:13
  • havin
    havin

    7???? mama ! eu de cand sant pe B nu cred sa fi depasit nr 4 :)))))))
    m-am linistit acum insa- daca tu din 7 n-ai vazut nici una, eu din 4, razlete in timp- chiar n-aveam sanse reale:)))

    17.09.2010, 17:28:13
  • punctG
    punctG

    ma gandesc ca criteriul nu cred ca este totusi culoarea roz, sau eventual turcoaz, sau sa mai aiba si niste scris in background, nu stiu daca astea sunt criteriile sa stim si noi, ma imbrac in ziare cand pozez :D

    17.09.2010, 17:32:55
  • punctG
    punctG

    In fine, ma duc unde imi e locul adica in atelier, o seara minunata tuturor

    17.09.2010, 18:13:01
  • peafowlady
    peafowlady

    Nu cred ca exista vreun criteriu, de altfel a mai explicat si Cinnamon la un moment dat... eu am vazut unele liste facute de mine in plina zi sau pe la 3-4 noaptea. O data am vazut o lista pe care o facusem cu vreo luna in urma pe prima pagina... in alda ordine de idei nu le alege nimeni, ci apar cred toate, nu se stie insa cand : D
    Stiu sigur ca am vazut si cateva din listele tale, punctG.

    17.09.2010, 18:26:01
  • punctG
    punctG

    Serios? poate mai mult noaptea tarziu, ziua in cateva luni cred ca am vazut o data cand a fost concursul de liste si alta cred ca nu am mai vazut, este posibil sa nu fi intrat eu pe B in momentul ala. Multumesc m-am mai linistit :-*

    17.09.2010, 18:30:03
  • punctG
    punctG

    Cand vor intra din listele mele da-mi si mie un mesaj pls. ca sa ma linstesc de tot, am 9 liste facute care inca nu au fost

    17.09.2010, 18:41:21
  • peafowlady
    peafowlady

    In mod normal, daca le-ai facut una dupa alta, asa ar trebui sa apara. Si o lista tine cam... 20 min cred, mai mult sau mai putin, in functie de cate liste sunt in total. Daca vad ceva te anunt, doar sa fiu pe-aici sa sesisez.

    17.09.2010, 19:05:14
  • punctG
    punctG

    Asa stiam si eu ca in mod normal apar una dupa alta, si am calculat aseara pana la prima facuta de mine mai erau 8 liste si acum cateva minute mai erau mai mult de 8

    17.09.2010, 19:12:41
  • punctG
    punctG

    poate s-a schimbat regula si se aleg aleator, cine stie... in fine nu vroiam sa fac atata caz din asta

    17.09.2010, 19:15:32
  • peafowlady
    peafowlady

    Cred ca ai putea sa intrebi direct echipa Breslo pe mail, ca nu se supara nimeni. N-ai facut caz, e normal sa vrei sa stii ce si cum : )

    17.09.2010, 19:30:21
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    S-ar putea ca afisarea sa se faca aleator.
    Ce stiu sigur e ca fiecare ajunge candva pe prima pagina (dar da, s-ar putea sa fie noaptea) si ca timpul cat stau pe prima pagina depinde de cate liste mai sunt in asteptare. Craciunul trecut (cand lumea avea alte lucruri mai bune de facut decat sa faca liste ;) ) nu erau decat vreo 5-6 liste si una dintre ele a stat ore in sir pe prima pagina.

    Si da, am observat ca apar pe prima pagina la destul de mult timp dupa creere, multe sunt deja expirate (stiti, zice acolo cat timp mai e valabila o lista).

    Sa stiti ca nici eu nu am vazut vreodata pe prima pagina vre-o lista de-a mea ;)

    17.09.2010, 19:34:40
  • peafowlady
    peafowlady

    Cinnamon, nici eu n-am vazut o lista de-a ta : D
    Si intr-o perioada chiar imi petreceam mult timp pe Breslo.

    17.09.2010, 19:37:50
  • mady68
    mady68

    care este timpul de ''stationare''?unele stau aproape toata ziua pe cand altele se succed mai repede?

    17.09.2010, 19:40:33
  • dodo
    dodo

    A fost o vreme cand faceam liste cu placere...un produs care-mi atragea atentia, dezvolta o tema..sau tema cauta produsele...
    si nu era ceva de promovare..daca nu ma insel nici nu aveai voie sa-ti incluzi vreun produs propriu..eu nici nu simteam nevoia..
    ce doream era sa arat si altora anumite lucruri care mie imi pareau deosebite, sa se vada..sa nu scape privirii datorita succesiunii aparitiilor..
    Era mai cinstit? nu stiu...
    Mai putine discutii? sigur..

    17.09.2010, 20:27:23
  • BohemianSin
    BohemianSin

    nu R, era o vreme cand lumea era mai linistita.....era o vreme....

    17.09.2010, 21:43:30
  • havin
    havin

    nu este nimic rau in faptul ca lumea intreaba ce si cum cu listele astea. cred ca vremurile despre care vorbiti n-au legatura cu linistea ci cu speranta si rabdarea. care s-au pierdut in cele din urma si a aparut astfel nevoia de a intelege, de a cunoaste ce si cum cu mecanismul de expunere a listelor.

    si pt ca mi s*a starnit curiozitatea am si eu o intrebare: pana la urma ne poate spune cineva, exact, cum se face afisarea acestor liste?
    multumesc.

    17.09.2010, 22:57:23
  • user21
    user21

    am reusit sa ma abtin pana acum la multe topicuri sa nu comentez asa cum ar trebui (cu greu....dar am reusit).

    guys....what is your problem??? in ultima vreme..pe forum /blog /oriunde se poate da cu parerea .....nu ma intalnesc decat cu carcoteli lame,lame,lame.

    si ce daca nu apar listele de azi pe prima pagina la fel de mult ca cele care au fost de Craciun ?sau cele din luna mai?
    eu tin minte ca s-a explicat odata pe forum (si chiar nu mai am chef sa rascolesc prin atata morman de....) ca toate apar pe prima pagina,timpul de expunere variind functie de cate liste sunt etc etc.
    si acum sincer....stati vreuna dintre voi 24 de ore in fata calculatorului,si va notati cate minute a stat fiecare?????da?

    daca e sa ne spunem pasul.....eu nu m-as lua de timpul de expunere al listelor pe prima pagina,ci de CALITATEA lor.da....in Romania nu e bine sa ii dau omului un deget,ca iti ia toata mana(a se citi ,daca ii dai voie sa se autopromoveze,o va face cu nesimtire,de 2 ori,de 9 ori sau de cate ori ii permite lista,fix pe primele pozitii din lista).

    eu faceam liste de placere,din acelasi motiv pe care l-a mentionat dodo.si acum nu mai fac atat de des poate ,nu din cauza ca plang de ciuda ca nu apar pe prima pagina (EU,EU EU si iar EU!!!!!) , ci pentru ca in unele zile e chiar greu sa incropesti o lista decenta,fara sa repeti aceleasi articole,de la (cum altfel) "membrii bisericutei" tale.de ce?

    pentru ca Breslo abunda si in produse asa zise handmade ,cu poze de toata jena,care fac ,de cele mai multe ori ,intocmirea unei liste un lucru temerar.

    asta e.lumea mea nu se invarte in jurul numarului de vizualizari ale produselor,nici in jurul periodicitatii (Sau nu) cu care apar produsele mele in liste sau listele mele pe prima pagina ,nici in faptul ca scriu pe Breslog ( pentru ca nu m-am tarat pe burta sa implor acest lucru,ca sa linistesc anumite persoane).

    shoot me!

    18.09.2010, 08:35:44
  • punctG
    punctG

    Noi am plecat la pescuit si ne intoarcem maine, cand mi-ar placea sa nu mai vad acest topic intre primele 5 care apar sau 6. Va urez un week-end minunat.

    18.09.2010, 08:48:18
  • havin
    havin

    e clar- e o greseala daca intrebi ceva pe forum. mai cu seama daca nu o faci insotita de lb engleza- nici o sansa sa fii luat in serios! e f greu de acceptat ca in spatele unei intrebari decente nu se ascunde nimic altceva decat insasi intrebarea.
    punctG mi-ai deschis apetitul pt mare... cred c-am sa sterg panzele de paianjan de pe 'coaja' noastra si-o sa iesim in larg putin.... pe ape mai calme :)))
    un wk placut va doresc tuturor.

    18.09.2010, 10:24:51