Forum: Tehnici & Materiale Accesorii argint

  • accesoriiargint1
    accesoriiargint1

    Buna tuturor!

    In curand imi voi deschide un magazin cu accesorii din argint 925.
    As vrea sa stiu ce produse credeti ca va sunt utile si daca exista anumite produse pe care vi le-ati dori si nu le gasiti.
    Multumesc mult pentru raspunsuri.

    Florentina

    14.01.2010, 10:53:12
  • accesoriiargint1
    accesoriiargint1

    sa inteleg ca nu se prea foloseste argintul?

    15.01.2010, 11:24:20
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    cand spui accesorii, te referi la o forma de bijuterii sau la furnituri?

    15.01.2010, 12:02:22
  • accesoriiargint1
    accesoriiargint1

    ma refer la furnituri sau mai exact "findings" :-)

    15.01.2010, 12:04:43
  • dodo
    dodo

    parerea mea este ca interesul pentru argint ( sub forma de accesorii sau bijuterii ) a scazut concomitent cu interesul fata de produse in general datorat crizei.nu vreau sa afirm nimic de navigarea pe acest site, publicitate pentru ca nu este locul.
    mai mult, cred ca cine face o achizitie acum judeca mult si bine.in cazul furniturilor riscul este sa ramana pe stoc deoarece si cei ce le utilizeaza si-au redus considerabil vanzarile si lucreaza pe stoc.deci sunt bani imobilizati in stocuri.dar pe de alta parte daca tot doresti sa faci o achizitie,te uiti la calitate, unicitate, pret si alte criterii personale.asadar privind din acest aspect argintul ar trebui sa aibe mai mare cautare ca alte metale.
    dar piata dicteaza!
    cred ca m-am facut inteleasa, pentru ca este ceva scris in graba.

    15.01.2010, 12:34:10
  • accesoriiargint1
    accesoriiargint1

    multumesc mult pentru comentariu, dodo!
    incep deja sa ma mai gandesc daca trebuie facuta acum aceasta investitie...

    15.01.2010, 12:45:35
  • dodo
    dodo

    nu am vrut sa te descurajez, iar observatiile mele se bazeaza pe urmarirea activitatii pe acest site ( cu referire pana la urma la vanzari ) a multor magazine care este real descendenta.cred ca nu exista un membru Breslo care sa afirme contrariul ( dovada multitudinea de promotii oferite ), dar mi-as dori sa o faca cineva.ar fi un semn bun!

    15.01.2010, 14:14:26
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Eu!Eu! Mie imi merge mai bine decat anul trecut :P Dar cred ca are mai mult legatura cu faptul ca anul trecut nu aveam atat de multe produse in magazin.

    Si am observat ca bijuteriile vintage au mers foarte bine, o mare parte din ele fiind din argint. Deci teoretic ar trebui sa fie cerere si pentru bijuteriile handmade care folosesc findings din argint. AccesoriiArgint, ai cumva deja niste findings pe care poti sa le pui in magazin sa le vedem? Logic vorbind, ar trebui sa existe o cerere pentru tortite de cercei din argint, fiindca multa lume (inclusiv eu) e alergica la alte metale in ureche. Eu una insa nu am primit niciodata o cerere de a adauga tortite de argint la cercei, dar intuitiv cred ca multa lumea si le doreste...nu?

    15.01.2010, 15:59:31
  • accesoriiargint1
    accesoriiargint1

    Sper in maxim o saptamana sa reusesc sa pun primele produse pe site. De aceea am pus intrebarea aici, sa aflu cam ce se cauta si daca pot aduce unele produse care nu se gasesc foarte usor pe la noi...

    Multumesc mult pentru feed-back si va tin la curent!

    15.01.2010, 16:43:18
  • tonycat
    tonycat

    Sunt marcate?

    15.01.2010, 21:56:48
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Aaaa...tony, buna intrebare. Eu as cumpara doar daca sunt marcate. Au fost prea multe confuzii (intentionate sau nu) aici pe Brelso ca sa preiau descrierea furnizorului referitor la argint. No offence meant, ofc :)

    15.01.2010, 22:11:25
  • tonycat
    tonycat

    Salut,

    Nu vreau sa insist pe problema marcarii bijuteriilor din argint,aur sau placate cu aur dar vroiam sa va spun ca nu e de gluma. Eu m-as bucura sa gasesc sarma din argint sau placata cu aur pentru proiectele mele. Desigur exista acele elemente placate cu aur sau argint, de fapt electroplacate, care nu contin atat de mult metal pretios incat sa merite marcarea.Am si eu din acelea, importate din SUA , si chiar am intrebat de ce nu sunt marcate. Raspunsul a fost in genul "cantitatea de metal pretios pe miezul de cupru sau de otel e nesimnificativa". Procedura de marcare e destul de anevoioasa, se face la BNR, trebuie 2 marcaje.....

    Si poate va e de folos sa stiti si diferenta dintre componente metalice placate cu aur si cele Gold Filled. Aceasta este explicatia pe care am primit-o:

    Gold plated items have an industry standard of .15 to .25 mils thickness of gold plating electroplated over a base metal. We are not able to provide a karat percentage on this plating, as this can vary. If the base metal is known, this will be listed
    Gold Filled items are creating by combining a layer or layers of gold to a base metal, usually brass. The metal is then rolled or drawn to the desired thickness or shape. The karat fineness is noted in the immediate item description for all items. Our gold filled beads are a 14kt gold filled, and our gold filled wire is a 12kt gold filled.
    Gold filled items are a higher quality item due to the amount of gold in the item. These can be cleaned with most polishing cloths as well to help keep the beads looking their best. We hope this information assists you. .

    15.01.2010, 23:39:14
  • accesoriiargint1
    accesoriiargint1

    Tortitele pentru cercei, inchizatorile si suporturile pentru pandantive sunt marcate 925.
    Pentru accesoriile gen margele, crimp-uri, crimp covers sau ace stiu ca nu se practica marcarea.
    Oricum, un obiect placat cu argint se poate identifica foarte usor daca zgarii suprafata. Avand un strat foarte subtire de argint la suprafata, nu iti va fi foarte greu sa identifici metalul de baza.
    Voi incerca sa vad daca pot obtine un certificat de autenticitate sau ceva de genul acesta de la furnizori.

    16.01.2010, 13:31:00
  • alinapanait
    alinapanait

    bun. o sa iti dau si eu un sfat, poate ajuta.
    - in primul rand cred ca trebuie sa ai o gama completa de accesorii (adica tortite + lanturi + inchizatori + etc ) practic cam toate elementele care sunt necesare la realizarea unei bijuterii.
    pentru ca eu de exemplu, daca vreau sa fac un colier , nu o sa cumpar doar lant , sau doar inchizatoare, pentru ca nu o sa pot sa ii spun clientului ca produsul este realizat cu accesorii de argint in totalitate, si astfel degeaba investesc o gramada de bani in acel lant muult mai scump de argint, ajungand intr-un final sa renunt sa mai cumpar argint, daca tot nu am gama. (mai ales in conditiile in care investitia e mult mai mare si produsele se vor vinde mai greu)


    - accesoriile pe care le-as achizitiona eu : in primul rand baza metalica pentru pantdantive, inchizatoare, lanturi , tortite, zale, tije, ace de brosa (pt produse mai speciale). astea sunt de baza pt mine... dar de obicei daca gasesc un material dragut, incerc sa fac ceva din el, asa ca probabil cu cat ai mai variata oferta , cu atat o sa-ti mearga mai bine.

    16.01.2010, 14:19:23
  • accesoriiargint1
    accesoriiargint1

    Multumesc mult pentru sugestii. Voi tine cont de ele.

    Am inceput sa adaug produse in magazin, asa ca puteti sa il vizitati.

    17.01.2010, 19:48:22
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Mult succes accesoriiargint!

    Apreciez ca ai scris acea mica descriere/explicatie despre ag 925. Cred ca unor clienti le va fi de mare folos. In rest, cand ai accesorii marcate, te-ar avantaja sa specifici asta (nu stiu daca ce e acum in magain se obisnuieste sa se marcheze sau nu...).

    17.01.2010, 22:35:38
  • accesoriiargint1
    accesoriiargint1

    Iti multumesc mult, CinnamonCloves!

    18.01.2010, 11:11:22
  • accesoriiargint1
    accesoriiargint1

    Am adaugat in magazin produse noi!

    Si inca nu am terminat...

    Va astept!

    06.02.2010, 09:14:01
  • UniqueDesign
    UniqueDesign

    Am cumpărat recent niste tortiţe de cercei şi ace cu cap pentru bijuterii, din argint.
    Cel puţin aşa afirmă vânzătorul. Cum pot verifica dacă sunt într-adevăr din argint?

    Evident, ştiu că pot să merg cu ele la un bijutier, însă mă întrebam dacă pot afla acest lucru singură, acasă. Şi mai ştiu că tortiţele au marcaj însă metalul pare destul de flexibil şi lucios pentru a fi argint.
    Pot să vă spun că am sacrificat un ac, şi în tăietură metalul este identic cu cel de la suprafaţă (nu se vede miez de cupru).

    Multumesc!

    06.02.2010, 15:21:30
  • Margelute
    Margelute

    Tortitele pe care le am eu de exemplu sunt asa lucioase cum spui tu, dar sunt marcate. Asta e unul din motivele pentru care nu am adus alte accesorii ca nu toate pot fi marcate si nu vreau sa risc nici eu. Ce vroiam sa zic este ca argintul poate fi si lucios, tortitele mele au si o culoare usor diferita, putin mai inchisa, culoarea nichelului.
    Sfatul meu e sa mergi cu cate un ac/tortita la bijutier si te lamuresti. Apoi stii ca poti avea incredere in vanzatorul respectiv.

    06.02.2010, 20:01:10
  • accesoriiargint1
    accesoriiargint1

    Referitor la recunoasterea argintului, am gasit un articol interesant aici:
    http://www.sterlingsilver.org/sterlingsilver/how-to-identify-authentic-sterling-silver/

    Unul dintre testele care poate fi facut foarte usor acasa este cel al proprietatilor magnetice. Argintul, aurul si platina nu sunt atrase de magneti, spre deosebire de nichel. Nici cuprul nu este atras de magnet, insa culoarea acestuia poate fi recunoscuta foarte usor.

    Va sfatuiesc sa faceti acest test comparand accesoriile din argint cu cele metalice. Rezultatul va fi mai mult decat evident!

    07.02.2010, 00:05:33
  • tonycat
    tonycat

    Salut,

    http://www.mschon.com/isitsilver.html este adresa la care am gasit pe inteles cum se face evaluarea cand vrem sa stim cu ce fel de metal avem de a face.
    Sunt teste speciale care includ reactia metalului la acid clorhidric.
    Ca test secundar se poate face si cel cu magnet.

    07.02.2010, 00:31:06
  • UniqueDesign
    UniqueDesign

    Testul cu magnetul îl făcusem, nici tortiţele nici acele nu sunt atrase de acesta. Am sa fac testul cu acid clorhidric.
    Multumesc mult pentru informaţii!

    07.02.2010, 11:11:22
  • tonycat
    tonycat

    Salut,

    Esti curajoasa, dar daca nu ai mai lucrat cu substante chimice mai bine vorbeste cu un bijutier. Eu doar am precizat ca exista kituri speciale cu reactivi pentru stabilirea compozitiei compusului metalic. Aceste kituri nu se gasesc la noi, nici nu cred ca as putea cumpara asa ceva deoarece mi l-ar opri la vama, si au instructiuni clare de utlizare.

    07.02.2010, 13:32:37
  • UniqueDesign
    UniqueDesign

    Am făcut testul. Am pus un ac "din argint" în clor. De asemenea, am pus si o bucăţică de sârmă din argint veritabil.
    Evident că au reacţionat diferit, din păcate bănuiala mea s-a confirmat. Acul s-a înnegrit instantaneu, şi după câteva minute a colorat clorul în albastru, ceea ce mă face să cred că metalul are cupru în componenţă.
    Sârma din argint a devenit mată, albicioasă şi ulterior s-a oxidat.
    Ca să fiu 100 % sigură voi merge însă la un bijutier.
    Mulţumesc pentru sfaturi!

    07.02.2010, 22:44:52
  • Margelute
    Margelute

    Hmmm, tare asta cu clorul.

    08.02.2010, 10:42:19
  • accesoriiargint1
    accesoriiargint1

    Din cate am inteles eu din articol, nu este vorba de clor, ci de acid azotic (nitric acid). Sincer nu am incercat si nu stiu daca are acelasi efect. Oricum, argintul 925 este de obicei un aliaj intre argint pur si cupru.
    Astept sa ne spui ce rezultatul bijutierului si eventual ce teste face el.

    08.02.2010, 21:05:03
  • tonycat
    tonycat

    Accesoriiargint are dreptate. Imi cer scuze. E vorba intr-adevar de HNO3.
    Dar, daca pentru un test de argint se foloseste doar aciz azotic, pentru un test mai complet la aur se foloseste apa regala("Acqua Regia") care este amestec de HNO3 si HCL.
    Pe scurt, citez:

    Testing Gold
    Scratch the object with a file and apply a drop of Nitric Acid. If the object turns a bright green it is gold plated or gold filled on base metal. If the object turns a pinkish cream colour it is plated or gold filled on silver. 10 karat gold will turn dark brown. 12 karat gold will turn light brown. 14 karat or higher will have little or no reaction.

    Testing Silver
    Scratch the article with a file and apply a drop of Nitric Acid. If it turns green, it is plated. If a cloudy cream, it is sterling or better. Remember, most Mexican silver generally contains less than 90% fine silver.

    Teste asemanatoare se fac la alte metale pretioase sau pentru stabilirea karat-ului la aur.

    08.02.2010, 21:45:33