Forum: Subiecte de afaceri Accize....pentru argint ?

  • ramonaignat
    ramonaignat

    Bua fetelor, am si eu o intrebare pentru cele care au firma sau PF.
    Aveti idee daca vreau sa comercializez argint, trebuie sa platesc si accize pe langa celelalte taxe (impozit, sanatate.....)
    Multumesc anticipat.

    07.03.2012, 23:21:29
  • tonycat
    tonycat

    Intreaba direct la ANPC, vei primi raspunsul corect.

    08.03.2012, 10:03:16
  • betty.bijuterii
    betty.bijuterii

    Iti trebuie autorizatie avizata de Banca Nationala.

    10.03.2012, 23:32:51
  • ramonaignat
    ramonaignat

    Multumesc frumos.
    O sa ma interesez acolo pentru alte detalii . :)

    12.03.2012, 15:01:09
  • mssdelilah
    mssdelilah

    sunt accize, si destul de consistente! Acum 7 ani imi amintesc ca se plateau undeva la 6 mil (600 lei) anual. Acum nu mai stiu care este "cota" si nici in functie de ce.

    17.03.2012, 08:23:26
  • NicArt
    NicArt

    Se plateste o taxa de aprox. 1000lei /an pentru metalele pretioase !aur argint platina)

    17.03.2012, 17:26:03
  • ramonaignat
    ramonaignat

    Va multumesc frumos, fetelor, raspunsurile voastre m-au ajutat.
    :)

    O primavara cat mai frumoasa.

    20.03.2012, 16:13:26
  • BEFABULOUS
    BEFABULOUS

    Buna seara,

    Sper ca mai este de actualitate discutia. Pentru bijuteriile placate cu aur sau argint trebuie sa am vreo autorizatie sau sa platesc accize?

    Multumesc

    20.03.2012, 19:11:38
  • mssdelilah
    mssdelilah

    bijuteriile placate contin un strat destul de subtire de metal pretios, ca sa fie luat in calcul la accize, prin urmare, nu.

    21.03.2012, 21:30:49
  • tonycat
    tonycat

    La argint nu se platesc accize. Acciza inseamna impozit. E necesara si obligatorie o autorizatie de la ANPC. Daca vrei sa faci operatiuni cu metale si pietre pretioase(prelucrare, marcare, vanzare, cumparare etc.) trebuie sa te duci la ANPC, depui dosar cu cei iti cer ei acolo si se rezolva. Daca esti in regula, desigur. Adica daca ei fost cuminte si nu ai cazier. Platesti o taxa de inscriere de 4OORON*NUMAR DE OPERATIUNI, dupa care anual platesti o taxa de de 100RON*NUMAR DE OPERATIUNI . Asta era pana anul trecut. Anul asta nu stiu inca daca a ramas la fel sau s-a schimbat ceva mai intrebati si voi ca intrebarea nu costa.( (www.metalepretioase.ro/autorizatii_avize.html). Nu se marcheaza bijuteriile placate cu argint, Nu stiu despre cele placate cu aur, dar e posibil ca la acestea sa fie necesar marcajul. Mai am si eu bijuterici placate cu AU de la MeliMelo si au ceva marcat pe ele, si chiar stiu ca ce vand acolo cu metal pretios trece inainte pe la ANPC. Daca lucrezi o bijuterie cu argint obligatoriu te prezinti la ANPC pentru expertiza si marcare altfel nu ai voie sa o vinzi. Nu ai voie sa vinzi fara autorizatia asta nici nimic din aur sau argint sau pietre pretioase. Nu o zic eu o zice legea. Sau te poti risca, cum doresti....

    22.03.2012, 11:17:38
  • lycurycy18
    lycurycy18

    @tonycat poti sa fii mai explicita cu numarul de operatiuni? ca nu pricep la ce se refera, iar de pe site-ul mentionat de tine nu se precizeaza sau cel putin nu am observat eu. merci

    03.04.2012, 20:40:00
  • tonycat
    tonycat

    Cumparare, vinzare, prelucrare.... astea sunt cateva operatiuni....

    04.04.2012, 09:55:06
  • user129741
    user129741

    http://www.metalepretioase.ro/autorizatii_avize.html

    21.10.2016, 10:55:32
  • plopeanuanamaria
    plopeanuanamaria

    Buna ziua! Deci daca eu cumpar de la un furnizor bijuterii din argint si apoi le vand la clienti finali, voi plati taxele pentru 2 operatiuni, (cumparare si vanzare)? La fiecare achizitie de la furnizor se plateste aceasta taxa de operatiune? Adica se considera operatiune de fiecare data cand cumpar de la el sau se plateste doar o data pe an? Multumesc mult!

    05.12.2017, 15:27:04