Forum: Subiecte de afaceri Achizitie bunuri de la persoane fizice care nu emit facturi

  • CuteDots
    CuteDots

    De cateva zile ma tot invart pe diverse site-uri legate de legislatia din domeniu. Problema care ma roade in mod special este daca exista posibilitatea ca o II/SRL/PFA sa achizitioneze bunuri de la persoane fizice.

    Informatiile pas cu pas le-am gasit aici: http://contabilul.manager.ro/a/7160/in-ce-conditii-se-achizitioneaza-bunuri-de-la-persoane-fizice.html

    "Pentru bunurile achizitionate de la persoane fizice se intocmeste Borderou de achizitie (Cod 14-4-13). "

    Intrebarea mea este, a eliberat cineva vreodata un astfel de bon de achizitie? Oare se poate folosi pentru achizitionarea de produse handmade sau furnituri de la persoane care nu sunt autorizate?

    11.07.2013, 15:30:33
  • magazinuldemargele
    magazinuldemargele

    Cand sotul meu si-a facut PFA-ul pe care functioneaza acum magazinul de pe breslo, aveam acasa multe furnituri ramase de la vechile mele proiecte handmade. Contabila ne-a invatat sa facem un astfel de borderou de achizitie de pe numele meu ca vanzator pe PFA-ul sotului meu, el fiind cumparatorul. Borderoul l-am facut in word, l-am printat, eu l-am semnat iar el l-a stampilat si semnat.
    Inca un exemplu ... mie imi vinde un SRL produse handmade, pe care le ia de la mine tot pe baza unui borderou de achizitie.

    11.07.2013, 21:34:00
  • CuteDots
    CuteDots

    Si doar de borderou este nevoie pt contabilitate? Adica fara alte acte, copie dupa buletinul vanzatorului, tot soiul de declaratii?

    11.07.2013, 23:38:34
  • magazinuldemargele
    magazinuldemargele

    Ba e nevoie de o copie dupa cartea de identitate a vanzatorului!

    12.07.2013, 14:19:54
  • Live
    Live

    Și ar mai fi de văzut, cred, sistemul de consignație.

    15.07.2013, 22:29:57
  • stardust2
    stardust2

    Buna ziua, am citit discutia si am si eu o intrebare legata de acest caz. Am fost intrebata de catre o firma daca doresc sa la vand produse handmade pe baza de borderou de achizitie. Nelamurirea mea in aceasta situatie este daca se plateste impozit si cum la venitul realizat. Multumesc anticipat

    05.12.2013, 19:23:33
  • AcasaCuIna
    AcasaCuIna

    Sistemul de consignatie este cu totul altceva, nu este cazul aici.
    Daca achizitionati furnituri pe care le utilizati in produsele dumneavoastra, le puteti cumpara pe baza de borderou de achizitie - cu rol de factura si adeverinta de primire si plata, cu rol de chitanta = dovada ca furnizorul a primit banii.
    Pentru dosarul achizitiei si completarea acestor documente, aveti nevoie de cartea de identitate a persoanei fizice si de dovada provenientei marfii - bonul fiscal sau factura, indiferent din ce tara, prin care aceasta persoana fizica le-a cumparat. Daca nu exista asa ceva, vinzatorul trebuie sa dea o declaratie pe propria raspundere privind provenienta marfii. La borderoul de achizitie faceti NIR ca la orice factura.
    Tipizatele pentru borderoul de achizitie si adeverinta de primire si plata le gasiti usor pe internet sau le puteti cumpara de la orice librarie care vinde tipizate.

    05.12.2013, 22:00:29
  • AcasaCuIna
    AcasaCuIna

    stardust, comentariul dvs nu a fost vizibil asa ca nu am reusit sa va dau un raspuns la obiect. Veniturile dumneavoastra se incadreaza la venituri din activitati independente, daca nu cumva necesita infiintarea unei forme juridice pentru comercializarea acestor bunuri. Daca nu este nevoie de infiintarea unui PFA, veti declara aceste venituri anual, impozitul fiind de 16% asupra diferentei dintre venitul net si cheltuielile deductibile. Pentru stabilirea acestora cititi Codul Fiscal articolele 46-53. Daca e vorba de venituri din drepturi de proprietate intelectuala (opere de arta, de pilda), va trebui sa aveti un contract incheiat prin care sa stabiliti modul de plata a impozitului (de catre client, prin retinerea din banii dvs, sau de catre dumneavaostra, anual)

    09.12.2013, 09:29:01