Forum: Tehnici & Materiale adeziv rezistent

  • handmadeCouture
    handmadeCouture

    am o intrebare. Am decorat o cutie de lemn, am lacuit-o cu lac lucios Pentart si vreau sa lipesc niste bucati de piele peste. Initial, le-am lipit cu pistol cu silicon. Se dezlipesc. Am incercat si cu Technokol Rapid 60, care este universal. Degeaba. Picatura nu mi-a lipit nici plastic pe sticla. Stiti vreun adeziv care sa lipeasca definitiv? Multumesc.

    09.02.2013, 01:09:43
  • gemsgems
    gemsgems

    Eu folosesc UHU universal la orice si nu mi s-a dezlipit nimic pana acum. Singura chestie e ca ii ia vreo 3 zile sa se intareasca definitiv. Cei de la UHU au si adezivi speciali pentru diverse materiale.

    Pe Breslo l-am gasit doar aici www.breslo.ro/Product/UHU--adeziv_588764 .

    Eu mi-l iau dintr-un magazin fizic cu materiale pentru hobby, la 8-9 lei.

    Daca te uiti pe goggle o sa il gasesti in magazine online si pe cel special pentru textile, sticla, lemn, metal etc. La o cautare rapida le-am gasit pe temad[.]ro.

    Bafta! :D

    09.02.2013, 11:30:15
  • handmadeCouture
    handmadeCouture

    Am gasit si eu foarte multe pe google, insa nu stiu care e mai bun. La fel se spune si despre Bison ca e foarte bun, dar sincer, mie nu imi place deloc cum lipeste. O sa incerc si cu UHU, sper sa mearga. Multumesc frumos :)

    09.02.2013, 11:34:31
  • gemsgems
    gemsgems

    Eu ziceam sa cauti pe Google magazine in care se gaseste UHU, pentru ca pe Breslo vad ca nu prea gasesti. :D Alte adezive puternice n-am incercat. Poate se gaseste altcineva sa-ti recomande altceva. :P

    09.02.2013, 14:22:11
  • blanitza
    blanitza

    In situatia data, tu lipesti piele pe lemn, personal cred ca Mod Podge, care-i bun la toate, face fata si la aceasta provocare, sau E6000, adeziv special de bijuterie, care lipeste orice, inclusiv degete:)

    09.02.2013, 15:54:38
  • handmadeCouture
    handmadeCouture

    cred ca de vina este lacul lucios de l-am dat peste. Daca ar fi fost lemn simplu, ar fi fost suprafata mai poroasa si ar fi aderat mai bine lipiciul. Am sa incerc si cu Picatura, pana acum am probat 3 feluri de lipici :)

    09.02.2013, 17:18:37
  • gemsgems
    gemsgems

    S-ar putea sa fie de la lac. :) Pentru ca practic, s-a lipit de lac si nu de lemn... ma gandesc eu. In general adezivii trebuie lipiti pe suprafata raw, ca sa zic asa, pentru a functiona cat mai bine. :)

    09.02.2013, 19:51:52
  • handmadeCouture
    handmadeCouture

    Cred ca ai dreptate. Cand am indepartat bucatile de piele, s-a luat si o parte din lac si din vopseaua acrilica:)). Asa ca am dat cu smirghel si am indepartat lacul in zona cu probleme. Am vopsit din nou si am lipit cu Picatura. Sper sa fie ultima oara :D

    09.02.2013, 20:15:30
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    Eu am inceput sa folosesc loctite in loc de picatura...pare sa fie mai bun...

    09.02.2013, 20:23:49
  • handmadeCouture
    handmadeCouture

    Am auzit si eu de loctite ca este bun. Pe pagina lor au postate sute de adezivi Loctite:). Eu am folosit ce aveam la indemana. Sper sa nu ma trezesc dupa un timp ca incep bucatile una cate una sa pice :D

    09.02.2013, 20:53:58
  • gemsgems
    gemsgems

    Am folosit si eu Picatura inainte de UHU. Nu-mi aduc aminte sa mi se fi dezlipit ceva, dar nu-mi placea deloc cum se usca, daca se intampla sa fie la vedere si nici cum ramanea pe degete. UHU nu ramane pe degete. :D

    09.02.2013, 21:28:34
  • handmadeCouture
    handmadeCouture

    Eu am folosit acum ceva timp Picatura, incercand sa lipesc niste margele de sticla si de plastic pe un vas de sticla. Face contact imediat, lipeste instantaneu la prima impresie, dar dupa ceva timp au picat toate margelele :)). Ma gandesc ca acum am lipit pe suprafata poroasa si o sa reziste. SPER :D

    09.02.2013, 21:48:43
  • CristyJewelryDesign
    CristyJewelryDesign

    Eu foloses E6000 si il recomand cu placere.
    Lipeste orice pe orice, insa iti recomand sa cumperi tubul mic, se ingroasa foarte repede in tub. Nu il recomand la litip piese foarte mici (svarovski pt ex).

    10.02.2013, 02:34:12
  • handmadeCouture
    handmadeCouture

    Multumesc Cristy. O sa incerc pe viitor si cu E6000. Pana la urma trebuie sa fie unul bun :)

    10.02.2013, 12:12:25
  • BeFunkyRo
    BeFunkyRo

    Eu sunt foarte multumită de UHU, dar, din păcate, pătează materialul.

    15.02.2013, 21:26:47
  • handmadeCouture
    handmadeCouture

    Am reusit intr-un final. Asa cum banuisem la inceput, era de vina lacul. Am indepartat lacul si am lipit cu pistolul de lipit si cu Picatura. Vad ca nu mai pica nimic :>

    16.02.2013, 20:55:46
  • denisabia
    denisabia

    Buna!Am nevoie de ajutorul vostru, am cumparat un trench, iar pe curea este cusuta o banda argintie, lucioasa pe care au fost lipite multe pietricele transparente pe cateva randuri. Ideea e ca pietricelele se tot desprind si as dori sa cumpar un adeziv transparent sa le lipesc inapoi. As dori sa-mi spuneti numele adezivului, in caz ca exista :) si unde l-as putea gasi. Multumesc anticipat.

    21.03.2013, 21:07:51
  • handmadeCouture
    handmadeCouture

    denisa, am auzit de E600, de care spunea Cristy. Se zice ca lipeste orice :).. incearca si cu UHU

    23.03.2013, 00:39:23
  • tiny.treasures
    tiny.treasures

    E600 lipeste f bine singura problema e ca e fffff lichid, curge prea tare. Eu mai folosesc si Loctite gel....

    23.03.2013, 21:17:50
  • dianeta
    dianeta

    buna ziua
    bijuteriile fimo cu ce se lipesc cel mai bine pe baze, eu am folosit picatura si am avut surprize neplacute sa se dezlipeasca
    multumesc anticipat de raspuns

    15.07.2013, 13:30:58
  • just.paintings
    just.paintings

    Stie careva cam care este termenul de valabilitate pentru E6000?

    26.07.2013, 09:56:50