• raalb
    raalb

    Buna ziua!...Poate ma puteti lamuri si pe mine cu tipurile de adezivi...spre exemplu ce adeziv se foloseste daca vrei sa lipesti margele pe piele ecologica ...sau ce adeziv se foloseste daca vrei sa lipesti margele pe panza neagra , adica sa nici nu se vada...sau ce adeziv folosesti sa lipesti panza pe panza...nu inteleg treaba cu adezivii si nu stiu ce sa cumpar...eu as vrea sa lipesc si pietre pe sticla , de exemplu..ce cumpar ?!...va multumesc frumos ...

    07.09.2016, 16:47:50
  • fimomimo
    fimomimo

    E6000 :)

    08.09.2016, 20:12:34
  • Dichisshop
    Dichisshop

    Buna seara,

    Treaba cu adezivii e foarte simpatica, pentru ca fiecare lipeste cu ce ii este comod :D
    Eu am incercat o gramada de tipuri pentru diferite proiecte si e relativ costisitor sa tot faci comenzi la plezneala :))

    Adeziv textil - lipeste panza pe panza - este transparent, fluid (arie mare de acoperire si rentabil), in plus creeaza o textura elastica, nu rigida.. nu se intinde, dar se indoaie/muleaza, in forma dorita, dupa ce se usuca.

    Adeziv Epoxi - este un adeziv bicomponent (ai 2 substante pe care trebuie sa le amesteci - 1.rasina si 2. intaritorul) - este ca un clei, cu densitate ridicata (in special daca il lasi cam 15-30 de minute dupa ce l-ai facut), are mare aderenta la materialele metalice, pe sticla sau suprafete care nu absorb. Se usuca in cateva ore siexista posibilitatea de 90% sa nu mai dezlipesti ce ai lipit.. astfel ca cel mai bine e sa mergi la sigur cu el :)

    Hobby Adeziv Bic - pentru hartie sau suprafete care absorb.
    Adeziv Hobby de la Pentart - este un adeziv puternic si transparent dupa uscare.

    Sigur mai sunt, dar eu personal m-am oprit la acestea pentru ca nu m-au dezamagit.

    E6000 - am renuntat la el pt ca nu mi s-a parut corect raportul calitate-pret.. si mai ales cantitate :D l-am cumparat sa lipesc diferite forme din fimo pe cercei tip tinta si nu are rezultate. Dar cu siguranta in functie de proiectele pe care le aveti, puteti incerca sa-l folositi.

    Mult succes!
    Alexandra

    17.09.2016, 01:57:32