Forum: Idei si sugestii Afisare pret produse vandute

  • havin
    havin

    Mda, asta e o problema mai veche, am dezvoltat-o eu in private intr-un email adresat lui Luigi dar nu-mi amintesc sa ma fi lamurit....
    M-am straduit sa gasesc o hiba acestei afisarii a pretului unui produs vandut- si pe cuvant ca n*am gasit!!!!! Mi s-a parut lipsita de fundament economic/grafic/managerial si ce mai vreti voi 'amputarea' acestui important aspect, si pt ca sant incapatanata si curioasa din fire as fi vrut sa stiu daca numai pe mine ma deranjeaza si impiedica lipsa acestui element.
    Eu personal cred ca e mai mult decat binevenit, pt ca ne scuteste de f multe lucuri; explicatia pe care am primit-o atunci cum ca este folosit ca orientare pt etichetarea valorica a produselor vandute pe Breslo( in sensul neconstructiv)- mi s-a parut, sincer, un moft (Luigi, daca citesti - si sper sa o faci- no offence!). Si ca sa merg pe caz concret, putin importa 'moncher' daca magazinul x isi pune pretul uitandu-se la mine in magazin; daca poate vinde- foarte bine; pe cine deranjeaza? pe cumparator??? nu cred, pt ca el stie f bine pe ce va da banii, si intr-un final EL este singurul care decide daca acel produs merita sau nu suma respectiva.
    Asa ca nu vad de ce n-am juca 'cu cartile pe fata'.
    Va invit deci la o discutie deschisa si constructiva pe acest subiect multumindu-va inainte pt rabdarea cu care m-ati citit.

    15.12.2009, 21:01:46
  • lucashop
    lucashop

    Sunt de aceeasi parere,am vorbit si cu Luigi la un moment dat despre acest aspect.....
    Ar fi bine daca optiunea asta ar fi din nou activata,pe mine ma ajuta foarte mult...cred ca si pe alti colegi de breslo!

    15.12.2009, 21:50:51
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Stati ca eu nu inteleg despre ce e vorba...
    Vorbiti despre faptul ca nu se mai afiseaza preturile la produsele vandute? Havin, ti se pare asta bine sau rau?

    Sorry, am avut azi examen si poate creierul meu e pe stand-by, dar chiar nu pricep :)))

    15.12.2009, 22:34:42
  • havin
    havin

    Cinamon, cred ca la tine e problema:))))).... daca mi se parea ok ca nu se mai afiseaza, mai mult ca sigur n-as mai fi deschis subiectul.
    da nu-i nimic, daca ai avut examen e scuzabil. sper ca l-ai trecut cu bine.

    15.12.2009, 23:23:04
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Aham, deci asta era. Vreti sa se afiseze din nou pretul la produsele vandute.
    Eu votez contra :P
    De ce? In primul rand nu vad utilitatea (pentru cumparator). La ce imi folosestie mie ca si client sa stiu ca vanzatorul a vandut o bosa verde cu x lei? Brosa e vanduta. @Havin: pe tine ca si vanzator de ce anume te scuteste?...sau cu ce va ajuta atat de mult?
    In al doilea rand, mi se pare ca ma dezavantajeaza pe mine ca vanzator. Daca eu ma hotarasc ca vreau sa listez acelasi produs inca o data, sau unul foarte asemanator, dar vreau sa maresc pretul, marirea va fi evindenta (pentru cine se uita unde trebuie). Sigur ca imi calculez pretul dupa niste criterii justificate, dar tot nu e prea placut. In fond, nici in magazin cand se schi mba preturile nu apare " Pret actual 9,90 lei. Pret initial 7,90" :)))

    Nu ma intelegeti gresit, nu m-am plans pe vremea cand pretul vandut se mai afisa. Dar daca tot s-a scos chestia asta, nu vad nici un motiv sa o reintroducem.

    16.12.2009, 20:22:38
  • havin
    havin

    16.12.2009 havin a scris
    hai sa-ti spun eu de ce...din experienta.
    in primul rand cineva care a placut mult un model de la vandute habar nu va avea de nici o idee de pret... asa incat va trebui sa stea sa imi scrie mie un mail sa ma intrebe ce si cum... pe cand asa, daca are pretul va stii de la capul locului daca isi permite sau vom vorbi 'vorbe'.... pt ca mi s-a intamplat sa pierd timp pretios asa. si la mine timpul e cel mai important capital. asta e unul dim MARILE MELE NEAJUNSURI; pt ca nu stiu la cealalta lume cum e dar de f multe ori la solicitari multiple eu repet modelele, uneori am posibilitatea sa iasa identice, alteori cu mici modificari (caz in care absolut pretul ramane identic, fireste daca nu vb de modificari majore).

    Ä°n alta ordine de idei pe mine ma ajuta ca si vanzator intrucat atunci cand re-postez un model identic- sa stiu despre ce valoare vorbesc. Am multe produse si mai multe sant vandute astfel incat mi-e aproape imposibil sa le memorez pe toate. Pt diferentele de pret pot exista explicatii plauzibile si juste- mie mi se intampla din pacate, pt ca si aici preturile sant dinamice, chiar si la aceste produse pt margelit. Am si situatia inversa cand am reusit sa gasesc un alt furnizor care mi-a facut discount mai mare si deci pot miscora pretul fara sa ma 'pagubesc'.
    Ma mai ajuta sa vad pretul muuuult mai repede, decat sa stau sa rascolesc in 552 + 72 de produse care mi se listeaza in ordinea postarii si nu a vanzarii.... Si te asigur ca desi am internet pe fibra optica si descarc cu 400kb/s - tot asteeeept si ma mai si enervez rascolind prin toate produsele mele. No offence dar produsele din magazinul tau, pe total, sant sub numarul produselor disponibile din magazinul meu, de la ora conversatiei :), astfel incat iti inteleg pe deplin nelamurirea.

    Ce n-am inteles insa (si te asigur ca m-am straduit ceva!) este DE CE s-au scos? chiar deranja pe cineva afisarea lor? era un efort suplimentar? se pune problema unei limitari de soft? sau ce?
    uite, chiar m-am incapatanat si astept un raspuns de la cine se ocupa, unul plauzibil, pt ca am inteles ca se vor astfel de feedbackuri de la utilizatori pt imbunatatirea unui soft pe care il folosim printr-un drept castigat. Nu vreau sa sune dura expresia, departe de mine, vreau doar sa subliniez ca eu chiar acord importanta acestei comunicarii cu serviciul Ä°T de pe breslo si-mi doresc sa mi se intoarca asemenea.

    16.12.2009, 20:51:28
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    De ce s-a scos nu stiu nici eu. Poate s-au gandit ca si mine ca nu e util nimanui :P (respectiv cumparatorului)

    Chestia cu cumparatorul care nu stie pretul si trebuie sa te intrebe mi se pare justa. Pe de alta parte, no offence, nu spuneai tu ca oricum ti se pun multe intrebari despre produse si nu te deranjeaza sa le raspunzi? Dar da, inteleg ca din punctul asta de vedere pretul era util acolo.

    In schimb, cand relistezi un model identic, poti schimba doar poza (evtl detalii in descriere) si stocul in listarea produsului vandut. Pretul ramane acolo, nu trebuie sa-l cauti in alta parte.
    Si cred ca in situatia asta, in care chiar ai multe produse in magazin ar fi super daca ar functiona filtrul ala de cautare. Asa ai putea gasi repede listarea produsului vandut pe care vrei sa-l repui in vanzare, schimbi repede stocul si ce mai vrei, si vezi si care e pretul cu care l-ai vandut.
    Asa esti si tu happy ca nu mai trebuie sa cauti prin lista de produse listate, si nici nu trebuie sa reafisam pretul!
    Everybody wins! Vrem filtru!

    16.12.2009, 23:28:01
  • bibiu
    bibiu

    votez pro ideii lui havin

    17.12.2009, 02:12:40
  • bibiu
    bibiu

    si pentru filtru :))

    17.12.2009, 02:16:30
  • havin
    havin

    mi se pun FOARTE multe intrebari si trebuie sa le elimin din start pe cele care s-ar putea evita daca m-ar ajuta softul;
    nu vreau sa modific pur si simplul stocul pt ca vreau sa apara pe prima pagina; cum spuneam exista posibilitatea mare ca produsul sa suporte mici modificari si atunci cum as putea sa folosesc aceeasi poza??? si doar pt ca am un pret - sa fiu nevoita sa merg in sotc si sa schimb poza plus descriere produs- nu crezi ca e cam aiurea????

    asta ca sa nu-ti mai povestesc de situatia neplacuta in care m-am gasit (si nu o data!!!!! ca de aia ma agit pt aceasta afisare) sa mi se ceara o reeditare de produs fara detalii de pret pt ca dupa finalizare sa mi se spuna: ooo, imi pare rau, credeam ca e mai putin.
    e, de asta ce mai zici?

    17.12.2009, 09:39:03
  • DreamerGirl
    DreamerGirl

    Si eu sustin introducerea (reintroducerea) preturilor pt produsele vandute

    Mi se pare un aspect important in primul rand pt cumparatori. Eu in calitate de cumparator as dori sa stiu ce pret are un produs vandut care imi place daca amintentia sa ma adresez vanzatorului in caz ca poate reproduce acel obiect.

    17.12.2009, 13:51:31
  • arabela
    arabela

    Havin, imi pare rau dar nici eu nu sunt deloc de acord cu afisarea preturilor produselor vandute.

    Stiu ca e aiurea cu cautatul prin produse, dar aia e alta problema care sper sa se rezolve cat de curand.
    Referitor la pret insa trebuie sa te contrazic vehement. doar pentru ca tu poti sa pastrezi preturile la fel si te avantajeaza nu cred ca putem pleca de la ideea ca toti vor sa se vada cu cat s-a vandut un produs. Si iti dau si un exemplu de caz in care sigur nu ar fi de folos.

    Sa zicem ca cineva isi deschide un magazin pe breslo, e la inceput si vinde la preturi mai mici pentru a se face cunoscut, dupa o vreme isi da seama ca se vand produsele mai repede decat le poate vinde si ca urmare e nevoie de o crestere de pret. Bineinteles ca daca un client vede pretul produsului vandut nu i se va parea corecta o crestere de pret (chiar daca pretul e corect pentru acel produs si l-ar fi platit daca nu vedea pretul anterior) si ori nu va mai cumpara ori va cere pretul initial.Dupa inca ceva timp se hotaraste sa se legalizeze si isi face PF sau Firma, si inevitabil trebuie sa creasca pretul, si iar avem aceeasi situatie in care produsele vandute la inceput cu pretul la vedere vor fi iar marul discordiei.

    La faza cu comanda cred ca ai si tu o parte de vina, fara suparare, dar eu nu as incepe o lucrare la comanda fara sa fi sugura ca clientul stie si a inteles toate conditiile (mai ales pretul) si ca este de acord cu ele.

    Iar in legatura cu intrebarile pe care le primesti, eu tot cred ca o descriere cat mai detaliata a produselor te va ajuta. Iar daca vrei poti sa faci un FAQ in politica magazinului, la care poti face referire pentru a iti usura munca.

    17.12.2009, 13:54:41
  • havin
    havin

    Arabela, eu toate ce le-am scris mai sus le-am scris din experienta si nu din cazuri ipotetice, care incep cu 'sa zicem ca'; chiar si asa, trebuie sa recunosc ca ceea ce descrii tu este un trend firesc al oricarei evolutii a activitatii unui vanzator; este absolut normal sa incerce sa penetreze un segment de piata nou, cu preturi mai mici, pt ca apoi sa treaca, lent si nu dintr-o data, la pretul pe care il considera real. Nu vad unde e problema cumparatorului aici, si eu am facut chestia asta si te asigur ca nici unul din clientii mei nu mi-a reprosat asa ceva!

    Daca ma citeai cu atentie ai fi dat si de pasajul in care spuneam clar si raspicat ca si eu sant nevoita sa modific pretul, din motivele descrise acolo si pe care n-am sa le repet aici. Sincer- tu ai avut asemenea 'mere ale discordiei'(si ma refer aici strict la varianta ipotetica descrisa de tine, cu preturi crescatoare si nu la cazurile in care am realizat un produs, am spus pretul si am primit o exclamatie) ???? Te intreb la cel mai serios mod pt ca mie nu mi s-a intamplat, si pot spune ca am ceva activitate aici pe breslo, deci sansele sa mi se fi intamplat asa ceva, in conditiile in care preturile mele CHIAR fluctueaza ( ce pacat ca nu poti vedea, daca erau afisate preturile la produsele vandute te-ai fi putut convinge singura, asa va trebui sa ma crezi pe cuvant :D)- sant destul de ridicate. De altfel si la tine, pt ca am vazut o cifra maricica a vanzarilor din magazinul tau. Vezi, daca aveam preturile la produsele vandute puteam face repede o analiza eficienta a evolutiei tale aici pe breslo.

    Comenzile respective, cu surprize sa le zic asa, s-au finalizat oricum, dar a existat un schimb de mailuri cu explicatii de care puteam fi scutiti si eu si cumparatorul, daca pretul ar fi fost afisat.

    Cat despre precizari si descrieri- cred ca depaseste tema discutiei; iti multumesc pt sfat insa eu am alta politica dupa care ma conduc, si-as zice ca da rezultate.

    17.12.2009, 15:21:07
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Hai ca am gasit o solutie (cred)!
    In caz ca nu se va reintroduce chestia asta cu pretul (Btw, tot nu am inteles, ce a dat Luigi prima oara ca motiv pentru scoaterea lui? ceva cu valoarea produselor de pe Breslo parca ati zis.), puteti scrie pretul in descrierea produselor. Asa cumpărătorul potențial vede din start pretul chiar daca nu mai e afisat de Breslo.

    Da, da, stiu, arata mai bine daca e afisat. E doar o solutie pentru cazul in care propunerea voastra nu e concretizeaza.

    17.12.2009, 21:18:20
  • zozole
    zozole

    Sunt de acord cu propunerea lui havin.
    Si scortisoara(sa`mi zici daca te deranjeaza, mie imi place sa`ti spun asa) a gasit solutia de compromis, dar nu cred ca asta e multumitor.
    Argumentele pro bat argumentele contra, cel putin din punctul meu de vedere.

    17.12.2009, 21:54:28
  • havin
    havin

    da, se poate si asa, bine ar fi sa se generalizeze.
    daca te referi la mine explicatia pe care am primit-o eu si in care nu am crezut nici o secunda, by the way, a fost ca prin afisarea preturilor la produsele vandute se creaza o influenta in politica de pret a unora, care vor calcula pretul nu pe ceea ce vand , concret, ci pe baza preturilor practicate de concurenta la produse similare...
    s-ar putea sa nu fiu f coerenta la ora asta intrucat m-au terminat de cap astia mici, dar maine daca gasesc un pic de timp 'ling' toate mailurile si va pot spune exact.

    17.12.2009, 21:59:14
  • gystefania
    gystefania

    Recunosc, nu am citit tot ce ati scris, ca nu prea ma lasa fiica-mea, dar va pot spune ce am patit eu odata...Am facut niste cercei, i-am vandut, cineva i-a vazut la produse vandute si mi-a trimis mesaj, era foarte incantata de cerceii respectivi si m-a rugat sa-i refac. Si-a mai comandat ceva din magazin si eu inainte sa-i trimit pachetul, i-am trimis mesaj cu pretul cerceilor (cu 25 lei am vandut prima pereche). Raspunsul ei a fost "25???, in fine daca is atat pune-i"...Da... nu va spun cum m-am simtit...mai ales ca a fost o persoana draguta care mi-a lasat impresia ca a crezut ca profit de faptul ca i-au placut asa mult...
    Deci ar fi fost bine sa fie afisate preturile la produsele vandute.

    18.12.2009, 16:53:48
  • GinArts
    GinArts

    Sunt si eu de acord cu propunerea lui Havin..Pe mine, personal, m-ar ajuta f. mult afisarea pretului vandut

    21.12.2009, 18:30:28
  • artemiza.design
    artemiza.design

    Buna, tuturor! Eu sunt mai noua pe aici, dar subscriu ideii cu pretul afisat la produsele vandute. Doresc sa supun discutiei o alta problema: noul sistem de afisare al produsului, unde trebuie sa lingi toata pagina ca sa poti vedea pretul si celelalte poze ale produsului, vi se pare in regula? am mai postat un comentariu pe tema asta si la rubrica "noutati". Eu sunt de principiu ca un client trebuie scutit de pierdere de timp, care, stim cu totii, e pretios. De ce sa ruleze toata foaia ca sa afle pretul doar la final? De ce sa nu aiba langa poza mare si celelalte poze, fatza, profil, detaliu,...ca sa poata vedea si compara , si pretul sus, langa produs. Este important sa citeasca toata politica magazinului pentru ca in final sa ajunga la pret si sa constate ca nu si-l permite, sau sa observe intr-una din pozele afisate in josul paginii un detaliu care nu-i place? Parerea mea este ca impactul il au imaginea produsului si pretul, abia dupa aceea clientul va citi si descrierea produsului, daca acesta i-a atras atentia si abia la final politica magazinului, daca intentioneaza sa-l cumpere. Nu stiu a cui a fost aceasta idee de a schimba pagina, dar eu si nu numai eu, ci si alti colegi si clienti de pe breslo cu care am discutat, o consideram total neinspirata si nu face decat sa creeze nervi. Clientul care intra pe produsul tau, vede imaginea, pretul,... daca nu-i convin, trece urgent la altul, nu sta sa faca lecturi, sau sa tot ruleze pagina. Voi ce parere aveti?

    22.12.2009, 10:23:44
  • Eni
    Eni

    Sunt de acord cu artemiza-design! Nici mie nu imi place noul sistem de afisare al produsului .... ma gandeam ca poate se lucreaza la site si e ceva provizoriu, si il vor reface cum a fost ... dar vad ca nu .... :(

    22.12.2009, 11:51:47
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @ artemiza: stai ca nu inteleg despre ce vorbesti. Pretul este afisat in magazin sub poza fiecarui produs. Se vede imediat! Iar daca intri pe produs, vezi exact poza mare, in dreapta pozele mici si pretul, imediat (deasupra butonului de "adauga in cos" sau cum se cheama). Nu trebuie sa faci niciun fel de scrolling. Deci, nu inteleg, ce politica magazinului apare? Politica magazinului e intr-un tab separat, n-are treaba cu preturile..sau va referiti voi la altceva si nu inteleg eu.

    22.12.2009, 23:53:32
  • Eni
    Eni

    Si la mine layout-ul paginii aparea ca la artemiza-design, nu stiu din ce motiv, nu ma pricep, dar se pare ca Ctrl + F5 si se reseteaza pagina, asa cum ar fi trebuit sa apara de la bun inceput. :)

    22.12.2009, 23:57:27
  • Alhambra.Beads
    Alhambra.Beads

    si eu sunt pentru afisarea preturilor la produsele vandute !
    @ havin - modificarea stocului (asa cum procedez eu cand reinnoiesc stocul la anumite produse care s-au vandut) nu te duce din nou nu te duce din nou pe prima pagina dupa ce dai ''salvare'' (as fi vrut io :P ), doar iti apar din nou in magazin produsele modificate. Ca sa-ti apara acel produs pe prima pagina ar trebui sa-l postezi ca si cum ar fi nou-nout, din nou. Oricum am vazut colegi de site care si-au facut un obicei din asta si, hmmm, ma rog... mi s-a parut cam aiurea da` e treaba lor ;)

    Cat despre cautarile disperate in ''lista de produse'' proprie ca sa gasesc exact unde e produsul la care vreau sa modific stocul....nu va mai zic cat timp pierdut!

    deci, Luigi, referitor la preturi, bagam o votare sau ne anuntati voi direct ce ati hotarat si basta?

    Ah, si cu foarte mult drag tuturor La Multi Ani, sa aveti un an excelent !

    03.01.2010, 02:20:27
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Luigi a promis ca va afisa o optiune in magazin pt ca fiecare vanzator sa poata selecta daca vrea sa ii fie afisate preturile la produsele vandute sua nu. Fiindca e deja un subiect foarte controversat :)

    In legatura cu editarea produselor, acum merge filtrul si se pot edita (gasi) produse in "lista mea de produse" mult mai usor!

    03.01.2010, 19:16:06
  • havin
    havin

    doamne ajuta, sa se puna in practica asap!
    alhambra nu te-am inteles, adica stiu ce spui dar n-am inteles de ce imi era adresata mie explicatia, insa dupa postul lui cinamon zau ca nici nu mai conteaza, in sensul ca daca se va rezolva- nu pot decat sa ma bucur! eu sigur am sa imi setez sa apara aceste preturi si sper ca multa lume sa procedeze asa.

    la anu' si la multi ani!

    04.01.2010, 22:27:06