Forum: Suport Breslo ajutor pentru incepator

  • adria2
    adria2

    Salut!
    sunt o viitoare posibila clienta pe brelo.imi place sa fac handmade-uri, ma intereseaza inceputul pe site, cum se procedeaza mai exact, dupa ce completezi toate formularele indicate.Exista comisioane pentru asemenea afacere?

    18.10.2010, 17:26:38
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    adria, pentru magazinul pe Breslo trebuie sa platesti doar o taxa lunara de 10 lei. Apoi poti lista oricate produse si odata ce vinzi ceva nu se percepe nici un comision.
    Prima luna ca vanzator este gratuita si daca platesti in avans pe mai multe luni taxa lunara beneficiezi chiar si de o reducere.

    Important e sa ai in vedere ce poti vinde pe Breslo:
    * handmade (lucruri lucrate sau asamblate de tine personal)
    * materiale si furnituri pentru handmade
    * vintage (haine, obiecte si bijuterii mai vechi de 20 de ani)

    Distractie placuta pe Breslo :)

    19.10.2010, 13:46:57
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Ah, poate te ajuta filmuletul de aici: www.breslo.ro/Help/video/?id=2

    19.10.2010, 13:47:37
  • AncaVintilaPorcelain
    AncaVintilaPorcelain

    Salut, se poate vedea de undeva traficul pe pagina mea?

    29.10.2010, 22:39:23
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @Anca: nu, nu pe toata pagina. Poti vedea insa numarul de vizualizari pe care le are fiecare produs in parte. (pe pagina fiecarui produs, in stanga la Info Produs)

    30.10.2010, 13:27:25
  • LuciaBlueFlower
    LuciaBlueFlower

    Buna! Am contul pe breslo de cateva luni si de ieri mi-am facut si un magazinas. Am vazut ca exista optiunea 'portofoliu', dar sunt doar 3 produse expuse, desi eu am mai multe in magazin. Cum as putea sa expun mai multe produse? Se poate adauga si produse care nu sunt in magazin?
    Si as dori cateva sfaturi din partea fetelor care sunt mai 'vechi'. Pareri sau sfaturi in legatura cu magazinul.
    Va multumesc! Pup!

    01.11.2010, 12:05:02
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @Lucia: probabil ca produsele tale din portofoliu sunt in categoria "nesortate".
    Mergi la Magazin> Portofoliu> apoi alege-ti o categorie in care vrei sa adaugi produse sau creeaza una noua. O sa vezi apoi in partea de sus sectiunea "Click pe un produs pentru a-l adauga in categoria: X" in care apar toate produsele nesortate. "Apuca" cu mouse-ul produsul pe care vrei sa il adaugi in categoria X si trage-l jos, in categorie. Apoi apasa pe "Salveaza". Asa poti sa adaugi fiecare produs din "Nesortate" intr-o categorie personalizata.

    Pentru a adauga in Portofoliu produse care nu sunt active in magazin,trebuie sa listezi produsul in magazin cu stoc 0. Deci urmezi toti pasii ca pentru a lista un produs nou, doar ca la stoc nu treci 1 sau 5, ci 0. Astfel produsul nu apare in Magazin, dar apare in Portofoliu la Nesortate, pana cand il pui intr-o alta categorie din portofoliu.

    Pentru sfaturi referitoare la magazin cel mai bine ar fi sa scri in cateogira de aici: www.breslo.ro/Forum/Feedback_category_5

    01.11.2010, 13:10:00
  • LuciaBlueFlower
    LuciaBlueFlower

    @CinnamonCloves multumesc pentru ajutor! Am reusit!

    01.11.2010, 13:47:11
  • scorpio89
    scorpio89

    salut!ma numesc anca si sunt incepatoare.as dori si eu sa imi deschid un magazin pe breslo.am inteles cum se face,am inteles ca prima luna e gratuita,dar cand incep sa ma gandesc la ce ar trebui sa fac dupa ce un client isi anunta intentia de a cumpara ceva,se cam rupe firul.adica trebuie sa ma duc cu "marfa" la posta,gata ambalata frumusel de mine.completez formular(imi dau ei o cutie in care se transporta produsull?tre sa o cumpar?nu am trimis un colet in viata mea!:(( am primit numai),platesc...ASA IMI IMAGINEZ EU CA SE FACE!:D e sf?:D dumneavoastra trimiteti colet cu confirmare de primire?de fapt m-am uitat pe site-ul postei romane si am vazut acolo cam cum se calculeaza tariful,dar nu stiu daca am bifat si completat ce trebuia.AJUTOOOR!

    04.11.2010, 10:53:20
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Buna Anca!

    Dupa ce primesti comanda, sunt 2 optiuni, in functie de ce modalitate de plata preferi.

    A. plata in avans. Astepti pana clientul face plata si a intrat in cont, alternativ pana iti trimite pe mail dovada de plata. Apoi mergi la posta cu produsul gata ambalat - da, trebuie sa cumperi tu cutii sau plicuri cu bule - in altceva nu se pot trimite colete. Acolo completezi formularul alb pt. colete. Eu recomand sa trimiti mereu coletele cu "Valoare declarata" deoarece asa sunt asigurate. La valoarea declarata e cel mai bine sa scrii pretul produsului + transportul, deoarece asta e suma pe care o s-o primesti de la Posta in caz ca se pierde pachetul. Pastrezi boanul de la posta pana clientul anunta ca a primit pachetul.

    B. Plata ramburs. Trimiti coletul imediat dupa confirmarea comenzii sisau adresei pe mail. La fel, trebuie sa cumperi dinainte cutie sau plic cu bule (gasesti la librarie sau in hypermarketuri). La posta completezi formularul alb pt colete + formularul verde pentru mandat postal. O sa iti explice tanti de la posta cum se completeaza formularul verde, e putin mai ciudat.
    Coletele cu ramburs au automat vloarea declarata inclusa. Deci treci la Suma Ramburs suma pe care vrei sa o primesti inapoi de la client (in general pret produs + taxa transport) si la valoare declarata eu recomand sa treci aceeasi suma. Apoi platesti la Posta in avans contravaloarea transportului, pe care urmeaza sa ti-o recuperezi prin ramburs.
    Peste in jur de 7-10 zile, o sa primesti un aviz de la Posta. Te duci la posta cu avizul si ei o sa iti dea banii (suma pe care ai trecut-o la Suma Ramburs).

    Ca si orientare, un pachet de 500g cu valoare de 50 lei costa cca. 4 lei fara ramburs si 7 cu ramburs.
    Nu uita sa pastrezi toate facturile, chitantele etc de la posta pana se incheie cu succes tranzactia (adica pana ai primit banii daca trimiti cu ramburs sau pana primeste clientul coletul daca preferi plata in avans).

    05.11.2010, 09:49:43
  • Adelina87
    Adelina87

    Salut!
    Eu am trimis astazi pentru prima data un colet si la posta nu mi-au explicat ce si cum trebuie completat formularul cel verde...ei bine,la suma de rambursat am trecut doar 10 lei,adica pretul cerceilor pe care i-am trimis,valoarea coletului am trecut-o ca fiind tot 10 lei insa pe chitanta valoarea coletului imi apare ca fiind 20 lei si am platit taxe postale in valoare de 6,13 lei..deci am ramas cu mai putin de 4 lei,nu? :)) Intrebarea mea e cat va plati destinatarul..doar 10 lei sau i se vor calcula si lui taxele postale? Daca eu as fi trecut 20 lei ca si suma de rambursat el ar fi platit 20+ taxele postale sau taxele postale se platesc o singura data?

    23.11.2010, 13:04:31
  • GOT
    GOT

    taxele postale le plateste doar cel care a trimis coletul. La ramburs trebuia trecuta exact valoarea care vrei tu sa o primesti inapoi, in cazul tau pretul cerceilor+ taxa de livrare.

    23.11.2010, 15:03:12
  • Adelina87
    Adelina87

    Omu' din greseli invata. Multumesc.

    23.11.2010, 15:46:44
  • CAT.E
    CAT.E

    Si a aparut la valoarea coletului 20, deoarece aceea este valoarea minima considerata de Posta. Valoarea minima este valoarea care se ia in considerare daca pachetul este pierdut/distrus in timp ce se afla in "grija'" Postei Romane.

    23.11.2010, 16:29:39
  • Mali.mar
    Mali.mar

    Salut!
    Am si eu o intrebare: valoarea taxelor postale nu trebuie precizata alaturi de pretul produsului, in magazin? cumparatorul de unde stie cat il costa livrarea?(sunt noua si incerc sa inteleg cum functioneaza magazinele acestea) multumesc

    23.11.2010, 22:56:04
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Valoarea transportului o stabilesti la "profile de livrare" si este afisata pentru fiecare produs daca dai click pe tab-ul "livrarea produsului" (langa "descriere", sub poza).

    24.11.2010, 18:05:07
  • Mali.mar
    Mali.mar

    multumesc!

    25.11.2010, 09:55:20