Forum: Tehnici & Materiale Ajutor pentru un incepator-masina de cusut

  • CristinaMadalina
    CristinaMadalina

    Buna ziua, manute iscusite!!
    Am nevoie de un pic de ajutor si sper sa il gasesc aici. Am intrat de curand in posesia unei masini de cusut electromecanica Singer si am probleme cu tensionarea atei (zic eu). Masina e noua deci eu sunt problema. Oricat as mari tensiunea firului superior, cand cos mi se increteste materialul pe partea superioara. Pe interior pasii par ok o perioada dar apoi si acolo sare cumva peste pasi. Manualul nu ma ajuta foarte mult. Materialul pe care am cusut este un bumbac usor elastic, o tesatura destul de aerisita. Ma poate ajuta cineva cu alte idei? Multumesc.

    02.10.2017, 16:22:59
  • claudia.MM
    claudia.MM

    buna Cristina,
    incearca odata sa cosi pe un material mai plin,nu gros,dar nici aerisit ca al tau si vezi daca tot asa coase.Ata de la suveica trebuie sa aiba aceeasi finete,adica cat mai subtire pt materiale subtiri,cu ata de la ac.Pe urma trebuie sa ai un ac subtire,sa zicem de finete 70 sau macar 80.
    Masina trebuie unsa cu ulei special pt mecanica fina.Materialele f.subtiri sunt dificile la cusut.
    tine-ma la curent

    02.10.2017, 20:42:52
  • CristinaMadalina
    CristinaMadalina

    Multumesc mult pentru raspuns. Intradevar pe materiale mai groase coase bine. Va trebui sa imi fac o trusa variata pentru ea, de la ace si ata de diferite dimensiuni pana la ulei. Este mult mai "sensibila" decat batrana Ileana. Mai am multe de invatat. Multumesc din nou si spor in tot ce faceti!

    04.10.2017, 10:29:48
  • claudia.MM
    claudia.MM

    multumim pt urari,te asteptam oricand pe site,daca putem sa te ajutam

    05.10.2017, 18:52:21