Forum: Orice altceva Ajutor - perlute!

  • dianadesign
    dianadesign

    Am nevoie de ajutor. Imi doresc un set din perlute. Am cautat ceva timp pe Breslo dar nu am gasit ceva asemanator. Poate ati vazut voi in vreun magazin sau cineva poate sa mi-l faca la cerere.
    Informatii:
    -imi trebuie pana vineri, 23.04 (locuiesc in Bucuresti, deci luati in calcul si trimisul, daca e cazul)
    -setul sa fie format din colier si cercei, facultativ bratara
    -vreau perlute ivory (nu alb!) in proportie mai mare si perlute rosii in proportie mai mica
    -colierul vreau sa fie elegant, nu f. incarcat, mi-ar placea sa fie format din 2-3 randuri impletite usor, perlele sa fie marimi diferite (marime medie si mica). Cerceii asortati la colier, maxim 3 cm lungime.
    -nu tin ca perlele sa fie naturale

    O sa revin cu niste poze, incerc sa gasesc ceva relevant pe net.

    Ati vazut asa ceva pe Breslo? Sau stiti pe cineva care poate lucra un set? Astept mesaje, intrebari, oferte si orice mai credeti ca este nevoie (aici sau pe PM).

    Diana

    18.04.2010, 15:01:53
  • tonycat
    tonycat

    Prietenul FMG are o galerie impresionanta de proiecte.Poate gasesti acolo ceva potrivit.

    Succes!

    http://www.firemountaingems.com/galleryofdesigns/

    18.04.2010, 19:36:54
  • tensha
    tensha

    Ok, daca perlele nu trebuie sa fie naturale, atunci care ar fi culorile preferate din cele prezentate mai jos ?
    http://www.coral4u.ro/c4u/culori_perle_cristale_Swarovski.htm

    18.04.2010, 23:34:36
  • dianadesign
    dianadesign

    Tonycat, am gasit poze pe net. Multumesc pt. link.

    Tensha, nuanta care se potriveste cred ca este Cream Pearl. Rosu nu este pe site.

    Mai jos gasiti poze cu rochia mea, rosul acela imi trebuie. Am fotografiat si "nasturele" jachetei, sa vedeti culoarea. Si am pus cateva poze din care va veti da seama ce tip de set doresc.

    picasaweb.google.com/alerim007/Perle#

    19.04.2010, 00:33:11
  • tonycat
    tonycat

    Salut,

    cred ca merg perlele de culoare Bordeaux de la Swarovski(culoarea o vezi tot pe FMG). Eu am din acestea si mici si mari. Nu am suficiente de culoare "cream", de fapt ce am eu sunt de culoare "cream rose". Modelele afisate sunt foarte frumoase.

    19.04.2010, 07:12:55
  • dianadesign
    dianadesign

    Cred ca trebuie un rosu mai rosu decat Bordeaux, hm...
    Sarma sau ce se foloseste o vreau alba sau argintie.
    Si nu trebuie chiar atat de multe perlute ca in poze, merg si mai rarefiate. Mie imi place genul acela de bijuterii si, din pacate, pe Breslo nu am mai gasit desi imi amintesc ca am vazut candva un set rosu asemanator. Dar cine mai stie la cine...

    Imi poate face setul cineva (colier si cercei, fara bratara)? Sau mi-l fac singura? :D

    19.04.2010, 12:59:30
  • tonycat
    tonycat

    Din pacate nu am si nici nu am vazut alte perle rosii. Imi pare rau!

    19.04.2010, 13:24:25
  • tensha
    tensha

    Hmm.. in loc de perle rosii nu ar merge bicoane Ruby (sau Fuchsia) ?
    vezi:
    http://www.coral4u.ro/c4u/culori_margele_cristale_Swarovski.htm

    in ideea modelului de la poza nr. 3 daca nu ma insel;

    Cam care ar fi lungimea dorita pentru colier ?

    19.04.2010, 13:57:30
  • tonycat
    tonycat

    Daca nu gasesti perle rosii, rosii, astazi am vazut la Sprider un sirag simplu si lung de perle rosii la 6mm (35-36Ron). Poti incerca si asa. Stiu ca ar fi de preferat sa le gasesti aici, pe Breslo, dar cand ai nevoie urgenta....

    19.04.2010, 14:11:46
  • dianadesign
    dianadesign

    Tensha, cred ca mai degraba merge nuanta Siam. Colierul vreau sa fie ca in poza, nu f lung, cred ca aprox. 50 cm. Iar cerceii vor fi mai simpli in cazul asta, nu ca in poza 9.

    Tonycat, daca nu gasesc, dar o fuga in oras, gasesc eu ceva potrivit pana la urma.:)

    19.04.2010, 14:27:56
  • tensha
    tensha

    Ok, maine pun o poza cu ce a iesit :)

    19.04.2010, 14:49:28
  • tonycat
    tonycat

    Draga Diana, ceva din asta tot a iesit. M-ai ambitionat si cand o sa imi permita bugetul sa fac comanda de pietre si sarme ,musai o sa ma uit si la perle rosii.
    TonyTheCat

    19.04.2010, 14:59:32
  • dianadesign
    dianadesign

    Tensha, ceva noutati? :)

    S-ar putea sa mi se dea planurile peste cap, jacheta comandata este inca blocata pe undeva prin posta englezeasca, datorita norului de cenusa n-au decolat avioanele cu corespondenta. daca nu ajunge la timp...e nasol :).

    Tony, ma bucur ca ti-am dat impulsul sa creezi ceva nou.

    Si eu am invatat ceva din asta: cand am nevoie de un lucru, sa ma mobilizez sa fac rost de el in timp util, cu marja de eroare :).

    21.04.2010, 19:33:15
  • tonycat
    tonycat

    ce sa zic? imi pare rau. dar cum se zice, nu stii ce iti ceasul. de impuls, da, nu am glumit, nici nu m-am simtit influentata, tehnica de la colierele ale caror poze le-am vazut e spectaculoasa prin simplitate(cred ca e ceva cu formele coraliere), chiar am cateva colectii mici de margelute de care vreau sa scap si pentru ca au diverse forme se preteaza la asa ceva,si cred ca o sa fac macar o parte dintr-un colier restul o sa il completez cu snur sau panglica. am intrebat astazi la o firma despre perle Swarovski, cele de marime 6mm se vand doar in pungi de 500 de bucati (160RON). E cam mult la acest moment pentru mine, as prefera sa cumpar pietre de la Geo in acest weekend. De vineri e iar targ si de abia astept sa ma duc acolo.
    Cu stima!
    TonyTheCat

    21.04.2010, 20:29:09
  • tensha
    tensha

    Uff, cu greu.. dar a iesit un colier :) - acum il pun.

    22.04.2010, 21:31:35