Forum: Tehnici & Materiale AJUTOR - Propuneri de lac pentru luciu de dat pe material ceramic cu uscare la aer

  • FimoCafe
    FimoCafe

    Salut!

    Realizez cercei din pastă ceramică cu uscare la aer, însă până acum nu am găsit lacul potrivit pentru lăcuirea produselor. Sunt destul de disperat în sensul ăsta, pentru că, cu vremea, după câteva luni, cerceii care au fost făcuți pe fond alb se îngălbenesc foarte urât. Eu folosesc lac Kober de yacht. Mi s-a părut cel mai bun până acum, însă are acest mare minus de care aș vrea să scap.
    Voi ce lac folosiți? Știți cumva vreunul cu care nu se întâmplă așa? Puteți să mă ajutați?

    12.11.2013, 23:25:52
  • Thalia
    Thalia

    Lacul pe care il folosesti ( de yaht) se ingalbeneste in timp si in plus este si toxic ( mai ales ca vrei sa il folosesti la cercei).
    Din experienta mea, cel mai bun este lacul vitrificant pe baza de apa - dupa uscare este extrem de lucios si formeaza o pelicula f rezistenta in timp. Daca te orientezi catre un lac vitrificant din shopurile specializate hobby-craft , o sa gasesti lacuri vitrificante de f buna calitate dar oarecum scumpicele. Daca vrei ceva mai ieftin dar cu acelasi efect cauta in magazinele de bricolaj lac vitrificant ecologic pentru parchet - obtii acelasi efect ( sticlos, lucios si rezistent) doar ca dureaza putin mai mult uscarea. Este un lac pe baza de apa, alb laptos dar care dupa uscare devine transparent si cu efect de glazura.
    O cutie de 1 kg este intre 12 -35 lei, depinde de firma insa, sfatul meu, nu mai cumpara produse Kober ( vopsele sau lacuri)pt ca sunt proaste. Spor!

    13.11.2013, 13:21:18
  • casutedepapusi
    casutedepapusi

    Bună!
    Eu am cumpărat gloss medium & varnish făcut de liquitex 118 ml cu 29 lei.Se comercializează pe mai multe site-uri se poate amesteca cu culori acrilice...,are mai multe întrebuinţări,dar efectul este de luciu şi eventual fixare a culorii

    21.11.2013, 11:21:12
  • mako
    mako

    va rog din suflet in special pentru thalia.te rog sa-mi spui cum se numeste lacul ala vitrificant .m-am plictisit de cautat.iti multumesc mult

    11.12.2014, 13:29:19
  • mako
    mako

    sau daca nu dati-mi o idee de lac cu un luciu ridicat.sau o firma ceva gen spor sau oskar sau cel vitrificant de care zice thalia .va multumesc

    11.12.2014, 13:31:05