Forum: Orice altceva Ajutor!Pui de gugustiuc!

  • Billy
    Billy

    Buna ziua tuturor,
    Ieri am gasit in preajama unor copaci taiati de curand un pui de gugustiuc.Am presupus ca a cazut dintr-un nuc care era printre acei copaci.Cum am spus,l-am luat acasa si i-am dat niste boabe de grau cu care mai hranesc niste gugustiuci cumparati.Mi-a fost frica sa il pun la ei deoarece ma gandeam ca il pot omori si l-am pus intr-o cutie,i-am pus niste boabe si am lasat cutia putin deschisa apoi l-am lasat sa doarma deoarece incepuse sa inchida ochii,dar nu putea sa adoarma fiindca era galagie.Astazi,imediat ce m-am trezit,i-am pus intr-un capacel putina apa si a inceput sa bea si astfel i-am umplut capacul de 3 ori si l-a baut singur.Acum i-am pus apa intr-un capac de nuttela.Grauntele le mananca tot singur dar le apuca cam greu si de aceea m-am gandit sa i le inmoi in apa si urmeaza sa incerc.Acum l-am pus pe spatarul unui scaun si sta,se scarpina,cred si se uita prin jur.Este destul de mare.Are penajul aproape complet dar piuie(doar odata a facut-o cand a scos mancarea) dar nu prea stie sa zboare.Doar un pic sare si planeaza de pe scaun in pat si se catara sarind desigur si stand un pic in aer.O sa postez imediat si niste poze cu el.Scaunul este tare si il face destul de des.Aveti vreo sugestie pentru acest micut?

    09.09.2014, 10:18:13
  • Live
    Live

    Uite, aici a scris lumea fel de fel de informații care ți-ar putea fi de folos: www.breslo.ro/Forum/Ajutor-am-gasit-un-pui-de-vrabie-si-nu-stiu-sa-l-determin-sa-manance_topic_2213

    10.09.2014, 21:59:08
  • carmenn
    carmenn

    incearca sa-i dai boabe maruntite...cele mari pentru el parca nu prea merg.este posibil sa-ti traiasca si e bine sa-i dai drumul insa numai cand consideri ca poate zbura.eventual inchide geamul si da-i drumul putin prin casa.:) altfel il papa pisica.am avut experiente cu un pui de bufnita ranit,cu o vrabie si cu o turturea...doar turtureaua a supravietuit!

    13.09.2014, 10:35:56