Forum: Tehnici & Materiale Ajutor, sfaturi despre lana impaslita!!!

  • tzuki333
    tzuki333

    Hello, am primit de curand niste lana colorata ptr impaslit, cu ac cu tot (care s-a si rupt...) si am citit in instructiunile cutiei respective ca impaslirea se face fara udare...am incercat, totul e ok, intrebarea este daca e cea mai buna solutie asa sau rezultatele adevarate se vad prin celalalt procedeu...voi cum faceti? stiu ca sunt multe fete aici care realizeaza minunatii din fetru, asa ca mi-ar prinde bine niste sfaturi...

    21.08.2010, 19:25:15
  • ioncikdesign
    ioncikdesign

    m-ai facut curioasa si am cautat putin, pe you tube gasesti f multe tutoriale despre impaslire (felting) eu nu fac asta, sa-ti pot spune din experienta, dar arata tare bine ce iese din mainile femeilor alora :))
    http://www.youtube.com/watch?v=PTBirUlvPNo&feature=fvw

    21.08.2010, 22:40:38
  • Loulou
    Loulou

    Tzuki, am o prietena care expunea si aici, realizeaza niste minunatii prin impaslirea lanii si face asta doar cu acul. Daca lana este de calitate, rezultatul este stabil, daca lana este proasta, respectiv are fire mai groase, acestea vor face probleme in timp.
    Am incercat si eu si este super!!!!!
    Ace gasesti in centrul vechi, sunt cateva magazine care comercializeaza.
    Nu are sens sa-ti dau link in magazinul ei deoarece a scos de acolo toate produsele, dar daca doresti iti dau in inbox blogul ei.
    Mult succes!

    22.08.2010, 08:18:13
  • Loulou
    Loulou

    Imi cer scuze, acum am vazut ca nu esti in Bucuresti, deci pentru ca am comis o gafa :)) ma ofer sa-ti cumpar eu ace si sa-ti trimit, daca nu gasesti in alta parte

    22.08.2010, 08:19:21
  • tzuki333
    tzuki333

    in primul rand va multumesc amandurora pentru ajutor!!! loulou, esti o draguta, ca de obicei, iti multumesc pentru tot, insa momentan ma aflu in Germania, am lasat adresa de Timisoara in magazin, dar adevarul e ca raman in Germania o perioada, deci e un efort prea mare sa primesc acele din Bucuresti! :) voi mai gasi ace, m-am mirat insa ca al meu s-a rupt incredibil de usor, desi nu il chinuisem prea tare...setul meu are un burete inclus, pe acest burete pun lana si cu acul ii dau forma dorita. Eu insa ma gandeam ca metoda spalarii lanii da rezultate mai bune, asa cum am vazut la fetele de pe Breslo. Dar ma voi uita si la tutorialele de pe utube si sper sa iasa ceva frumos...deocamdata sunt experta la facut bilute si am incercat chiar sa fac un...extraterestru, dar inca exersez! va pup cu drag si sper sa ne reauzim!!!

    22.08.2010, 10:31:23
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Hei, eu impaslesc si cu metoda uda, si cu cea cu ace, dar trebuie sa recunosc ca impaslesc mai mult cu ace.

    Ideea e ca incepatorii rup foarte repede acele de impaslit, mai ales daca e vorba de un ac subtire. Ideea e sa introduci acul in lana perfect perpendicular si sa incerci sa nu-l indoi. Dar faptul ca ti s-au rupt ace subtiri la inceput e perfect normal.

    In principiu cred ca poti face cam acelasi lucru cu ambele tehnici. Eu folosesc tehnica uda pentru bratarile rasta si partial pentru bile, si tehnica cu acul pentru animalutele din fetru si pentru a impasli modele pe placi de fetru cumparate de-a gata. Ideea e sa incerci sa vezi ce-ti place mai mult sa faci si cu ce tehnica obtii rezultate mai bune pe un anumit proiect. :)

    22.08.2010, 11:50:46
  • Loulou
    Loulou

    Draga mea, in Germania gasesti acele acestea in aproape orice magazin!!!!!
    Daca lana este de acolo, atunci in mod clar nu trebuie sa faci altceva decat sa o impaslesti! exact asa, pe buretel... cu acul, care probabil nu era suficient decalit, asa ca pe urmatoarele decaleste-le putin si nu se vor rupe. Asta inseamna sa le pui la foc si apoi sa le bagi in apa rece... nu la foc mare ca se moaie complet.
    :) daca doresti iti trimit si in Germania ace, sora mea locuieste acolo si ... transferam des diverse chestii de aici acolo si invers.
    Sa ne arati ce ai lucrat!!

    22.08.2010, 11:51:30
  • Loulou
    Loulou

    Cinnamon, imi cer scuze ca am scris mai devreme contrazicand ce ai spus tu, dar efectiv eu nu am vazut postarea ta.... nu aparea cand am scris eu.
    :) am dat sfaturile dupa cum am vazut la prietena mea, ea fiind de parere ca tehnica uda este mult mai greoaie, foloseste numai ace.

    23.08.2010, 01:03:30
  • tzuki333
    tzuki333

    multumesc mult, am sa tin cont de toate sfaturile!! si da, incerc sa postez si ce am facut, sper sa imi iasa lucruri frumoase! va pup!

    23.08.2010, 09:44:18
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Si mie imi place sa impaslesc mai mult cu ace fiindca pot sa fac asta la birou sau stand pe canapea...pe cand daca impaslec cu apa trebuie sa ma baricadez in baie :)) Dar asta depinde de fiecare. Arabela mi se pare ca impasleste cu apa in curte, ceea ce suna intr-adevar mult mai placut. Sunt insa cateva proiecte care se fac mai usor cu o tehnica decat cu alta; de ex. toata lumea care impasleste genti foloseste metoda uda fiindca cu ea se lucreaza suprafete impaslite mult mai repede.

    Ideea de baza e ca nu exista un fel mai bun sau mai corect de impaslit si ca ambele tehnici duc la rezultate la fel de dragute dupa parerea mea. :)

    23.08.2010, 12:42:43
  • tzuki333
    tzuki333

    sigur, in plus, pentru proiecte micute, cum am eu, chiar ca nu merita sa ma chinui cu apa...deci ma bucur sa aflu ca e ok asa, deja am vazut si niste tutoriale si ramane sa am grija pe viitor sa nu mai rup acele...:) a, sa va spun si ce mi-a iesit la prima incercare: un extraterestru rosu-portocaliu, micut, care are deja locul lui pe un perete!

    23.08.2010, 19:46:15
  • arabela
    arabela

    Ah, hai ca ma bag si eu in vorba, ca am lipsit cam mult (da ce bine a fost in concediu) :P

    Asa, eu impaslesc intradevar cu apa in curtea bunicii. E cel mai eficient mod pentru suprafete mari.
    tehnicile difera destul de mult ca randament as zice. Mie de exemplu si pe suprafete mici mi se pare mai anevois cu acul, sau poate mai plictisitor, desi trebuie sa recunosc ca nu am prea lucrat mare lucru cu ace , decat aplicatii pe lana impaslita cu apa. Pentru asta e ideala tehnica, poti sa obtii linii si puncte foarte subtiri si contururi clare. Oricum cel mai bine e sa incerci ambele si sa vezi care iti plce mai mult si care se potriveste mai bine proiectelor tale.

    Spor la impaslit :)

    24.08.2010, 12:12:03
  • tzuki333
    tzuki333

    multumesc frumos!!!

    24.08.2010, 16:36:56
  • carmenn
    carmenn

    buna fetelor!va rog cine poate sa-mi spuna si mie unde gasesc ace pentru impaslit?am achizitionat niste lana,am incercat cu apa si sapun...merge dar as vrea sa incerc si cu ace...

    16.11.2011, 18:34:18
  • tsl
    tsl

    buna ziua as dori sa stiu cata lana pt impaslit imi trebuie pt o rochita si cata pt botosei sunt noua pe acest site si de unde pot cumpara lana la un pret acceptabil va multumesc pt ajutor

    04.12.2015, 15:24:35