Forum: Orice altceva Ajutor - Sub ce forma legala sa vand?

  • HomemadeStore
    HomemadeStore

    Buna.
    Realizez de ceva vreme decoratiuni handmade pe care as vrea sa incep sa le si vand. Intrebarea mea este: voi sub ce forma legala vindeti? pfa, srl, etc? Urmeaza sa ma intalnesc cu un contabil sa analizam optiunile, dar voiam sa va intreb pe voi intai, din experienta voastra ce e mai avantajos, usor, etc.

    Multumesc mult pentru ajutor.
    Daniela.

    09.05.2015, 10:05:39
  • EtnoWare
    EtnoWare

    HomemadeStore eu am infiintat un srl-d (debutant); daca este prima ta firma, iti poti face si tu; partea buna este ca se infiinteaza absolut gratuit, partea mai putin buna este ca nu ai voie sa adaugi decat maxim 5 coduri CAEN

    14.05.2015, 22:19:35
  • HomemadeStore
    HomemadeStore

    @EtnoWare, mersi mult de raspuns. Auzisem si eu de srl-d...dar treb sa ma mai documentez, ce ar fi mai avantajos, usor.. Tu de ce ai ales srl-d in loc de pfa de ex? Te-ai uitat si la optiunea asta?
    Mersi.

    18.05.2015, 08:48:25
  • EtnoWare
    EtnoWare

    am ales srl-d pentru ca am aplicat pentru finantare de la stat - este un program pentru intreprinzatori, in care statul iti finanteaza jumatate din suma proiectului (maxim 10 000euro), iar jumatate pui tu (daca nu ii ai, iti faciliteaza - garanteaza- obtinerea unui credit).
    Suntem neplatitori de tva, contabilitatea se tine usor si in multe cazuri un srl este privit cu mai multa incredere decat un pfa; a mai fost si posibilitatea infiintarii gratuite a srl-d ului care ne-a ajutat putin in luarea deciziei :) plus, a fost si rapid: intr-o zi am depus toate actele si apoi am revenit sa ridicam certificatul.

    20.05.2015, 11:33:47