Forum: Feedback pentru magazinul tau Am nevoie de un feedback obiectiv

  • gabrielaiancu
    gabrielaiancu

    Buna fetelor (si nu numai),

    Mi-am deschis magazinul pe Breslo acum o luna si as avea nevoie de parerile voastre, referitor la produsele pe care le vand. Am observat o oarecare reticienta, sau poate lipsa de interes, nu stiu cum sa o denumesc (de asta am nevoie de alte pareri) cu privire la produsele din categoria arta. Sincer nu prea am sesizat prea multa miscare in aceasta categorie comparativ cu multitudinea de bjuterii care se vinde. Sunt constienta ca pote bijuteriile atrag mai usor ochii, dar cred ca nici designul casei noastre nu ar trebui sa ramana mai jos.

    Ma intereseaza sa stiu ce as putea face ca sa imi imbunatatesc magazinul. Nu intereseaza pe nimeni sa aiba un print frumos in casa? Nu aveti incredere in astfel de creatii? Astept cu nerabdare parerile voastre.

    21.06.2011, 18:17:16
  • dianac2
    dianac2

    Buna,

    Eu am magazinul de cateva luni. Daca nu ma promovez singura nu se vinde nimic.
    Am cateva idei pentru tine. Daca esti interesata contacteaza-ma.

    Toate cele bune,
    Diana Joyeria

    22.06.2011, 10:14:47
  • croseta.fermecata
    croseta.fermecata

    Eu nu prea inteleg ce vinzi-poze sau postere?!
    Mie imi plac foto facute de tine sa le admir si mi-ar place sa am unele dintre ele dar gen poster inramat .
    Asa o poza 10/15 nu as cumpara ca nu am ce sa fac cu ea.

    22.06.2011, 14:28:44
  • gabrielaiancu
    gabrielaiancu

    croseta-fermecata - Multumesc pentru comentariul tau. Hai sa explic putin acum cum sta situatia : toate sunt printuri fotografice. Ce inseamna print fotografic? O compozitie fotografiata intr-un mod artistic, tiparita apoi pe hartie. Dimensiunile variaza, fie marimea unui poster, fie mai mici. In magazinul meu posterele sunt pana la urma fotografii, iar fotografiile postere, felicitari, etc. Toate sunt creatia mea, in afara de printul final.

    10x15, nu inseamna o dimensiune atat de mica pe cat crezi, tinand cont ca trebuie puse in rama, iar un passe-partout ar incadra o astfel de fotografie foarte elegant la o dimensiune a ramei de 20x25. Eu vand aceste printuri fara rame, tinand cont ca o rama ar duce la cresterea pretului de vanzare si livrare, si ramane la latitudinea fiecaruia, alegerea ramei, a passe-partout-ului, daca se doreste, in functie de ce decor aveti in casa.

    O fotografie de 10x15, inramata cum am explicat mai sus, sau chiar si intr-o rama simpla mica 9nu trebuie nimic complicat), poate arata grozav pe holul de la intrare in casa, in bucatarie, sau in orice alt loc din casa voastra. Sunt convinsa ca fiecare are in casa, cel putin un tablou de care nu este mandru, cumparat din piata, in vremuri uitate, astfel de tablouri pot fi inlocuite, cu printuri artistice, care intr-adevar sa transmita ceva. Eu asta incerc sa fac, si cred ca lumea nu este receptiva la astfel de creatii.

    22.06.2011, 15:02:37
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    hmmm

    eu cred ca o educare in acest sens ar fi necesara. Adica fotografiile realizate de tine sunt foarte frumoase, deosebite. Doar ca cei interesati de asa ceva sunt foarte putini si este mai mult decat posibil sa nu ajunga la ei mesajul tau, produsul tau, ideea ta.

    de aceea cred ca niste articole scrise pe tema decoratiunilor de acest fel ti-ar prinde bine. Eventual niste idei scrise chiar in descrierea produsului.
    Si pe langa toate astea, publicitate pe toate partile :) Sas tii ca poti participa si la concursul de pe forum c ceea ce realizezi tu, nu iti asigura nimic, dar vizibilitatea creste si nu stii de unde sare iepuerele.

    Educarea modului de gandire necesita multa rabdare si timp. Oamenii sunt mai superficiali decat credem... si sunt mai dati pe spate de un tablou realizat cu tehnica servetelului (nu am nimic cu nimeni si nici cu tehnica asta, sa nu se inteleaga gresit) decat un tablou realizat cu pensula sau o fotografie (ultimele doua fiind din categoria arta, dar cred ca asta o stie toata lumea)


    La fel cum patesc si eu destul de des, de obicei cand merg la targuri , sa raman perplexa la ce se entuziasmeaza lumea!
    mai ales daca din nefericire nimeresc pe langa mine ori cu gablonturi vandute exact cum sunt cumparate ori cu alta categorie de gablonturi, cu material mult mai ieftin (gen plastic sau polimeri prelucrati in tehnici foarte usoare...), timp de executie mult mai mic, tehnici mult mai putin complexe.... Si chiar si la acestea preturile nefiind deloc mici (eu una nu as cumpara asa ceva la acel pret....)... in fine...
    Nu ma plang de faptul ca nu imi sunt admirate lucrarile, ca asta nu se prea intampla...insa e o problema cu evaluarea lucrarii (atat materiala cat si din punct de vedere artistic) si tind sa cred ca este valabila si pentru tine si pentru toti cei care se ocupa cu arta... Este clar ca acesta nu este publicul care trebuie....

    Imi cer scuze pentru lipsa de incoerenta pe alocuri, am multe idei pe le-as fi vrut expuse pe toate... si niste vesti proaste primite astazi, care m-au dat peste cap... Ma iertati, sper sa fi inteles ce am vrut sa spun. Daca nu, voi reveni intr-o alta zi cand ma simt mai bine...

    22.06.2011, 18:31:52
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Mie imi plac mutl produsele tale. Dincolo de asta ai dreptate, am un set de felicitari retro marimea 10x15 pentru care deabia astept sa cumpar rame (mai mari) ca sa le expun pe perete.

    Am si o sugestie: poate ai putea adauga la pozele produsului una cu un print inramat, expus frumos pe un perete, langa o masa draguta sau un fotoliu, etc. Asa ar putea vizualiza lumea mai usor ce poate face cu produsele tale, ce efect au etc. Nici nu e nevoie de cate o poza pentru fiecare print in parte, e de ajuns una pt. fiecare dimensiune de poster pe care o ai in magazin.

    22.06.2011, 19:33:01
  • sognami
    sognami

    De acord cu Cinnamon, poti inrama cateva si le poti fotografia pe perete sau pe ce vrei tu... sa se vada ce sunt din prima, asa cum le-ai prezentat tu am vazut prezentate servetele... iar asta nu e in avantajul tau. Daca nu vrei sa le inramezi fizic si sa le fotografiezi poti aranja totul pe calculator.

    22.06.2011, 21:30:07
  • gabrielaiancu
    gabrielaiancu

    Multumesc mult fetelor pentru parerile voastre. L-am notat pe toate, si o sa revin cu imbunatari si cateva promotii in magazinul meu! Happy shopping all around!

    23.06.2011, 15:42:35
  • croseta.fermecata
    croseta.fermecata

    Da altfel ar sta treaba daca ar fi inramate si puse frumos pe perete .Super ideea Scortisoarei .
    Spor la lucru!

    23.06.2011, 20:45:54
  • luthelo
    luthelo

    nu cred ca e nevoie sa imbunatatesti ceva in magazinul tau. Prezentarea este foarte ok. Cred ca e nevoie de putin noroc !!!

    05.12.2011, 04:14:28