Forum: Tehnici & Materiale Am o mare nelamurire!

  • marypoppins
    marypoppins

    HELP! Am vazut la cateva magazine ceva care m-a pus pe ganduri:produse realizate prin tehnica servetelului.Are cineva idee cam ce-ar vrea sa insemne???Sper sa ma puteti ajuta... Merci...:)

    09.02.2009, 18:02:28
  • MeiLan
    MeiLan

    Buna, nu stiu daca te voi lamuri complet dar din cate am vazut servetelul ca atare se lipeste pe o suprafata (eu am vazut pe o cutie de lemn), sau se decupeaza din servetel si bucata taiata se lipeste pe ceva, dupa care se da cu lac. cam asta e

    09.12.2009, 20:45:52
  • Margelute
    Margelute

    Cauta pe net "tehnica servetelului" si cred ca gasesti si filmulete pe youtube

    09.12.2009, 20:51:24
  • beadshop
    beadshop

    Buna, cel mai simplu este sa intri pe youtube si sa dai o cautare pe decoupage tutorial sau decoupage napkins.
    Asa vezi cel mai bine despre ce este vorba....o sa gasesti multe filmulete. Enjoy! :)

    09.12.2009, 21:01:59
  • DreamerGirl
    DreamerGirl

    Am vazut si eu ceva despre aceasta tehnica si apoi m-am interesat, am cautat, am citit, am cumparat si am aplicat :))
    E ceva foarte simplu si eu vreau sa folosesc tehnica asta la gradinita cu grupa mea:P

    Trebuie sa ai un spatiu de lemn, plastic, ceramica sau orice alta suprafata vrei, servetele cu modele frumoase de la care folosesti doar stratul colorat, lipici special numit lac adeziv si eventual si un lac de protectie.

    pe suprafata curata aplici un strat de lac adeziv care uinitial e albicios dar se usuca transparent (gasesti pe www.kreativhobby.ro parca toata gama), apoi aplici servetelul atent sau doar un fragment, apoi astepti sa se mai usuce si mai aplici un strat de lac sau tot lacul adeziv diluat cu niste apa. dupa ce se usuca bine de tot poti picta marginea prin diferite tehnici.

    Ies tot felul de tablouri si obiecte decorative frumoase si mai ales atragatoare pt copii.


    Spor la lucru!

    09.12.2009, 21:11:25
  • havin
    havin

    dreamergirl iti multumesc pt un raspuns sintetic si la obiect.... marturisesc ca si eu eram f f curioasa de aceasta tehnica a servetelului dar pe turcia de ex you tube e inchis (long story) si nici prea mult timp n-am sa caut asa ca explicatia ta m-a lamurit perfect!! multumesc frumos!!!

    10.12.2009, 22:42:58
  • funksbyraloo
    funksbyraloo

    @havin : deci e adevarat? chiar au inchis youtube in turcia? stiu ca mai sunt cateva site`uri pe care le`au inchis (geocities si... nu mai stiu). Era vorba ca vor sa interzica internetul. Aoleo, deci e pe bune :-SS

    14.12.2009, 01:44:54
  • hobbywan
    hobbywan

    De fapt "lacul adeziv" este ARACET. Se gaseste in toate magazinele de materiale de constructii.

    18.12.2009, 22:52:25
  • MAD
    MAD

    exista si un lac adeziv pentru decoupage care are rezultate putin mai bune decat aracetul [din punctul meu de vedere :D]
    Dar are pret mai mare.
    Depinde cum stai cu finantele, cat folosesti tehnica respectiva si pe care il preferi din punct de vedere al rezultatului. :)

    22.12.2009, 18:27:51