Forum: Tehnici & Materiale argint + metal comun

  • dragonfly
    dragonfly

    vreau sa stiu daca argintul in contact cu metalul comun( "inoxidabil" pe naiba ;) ) pateste ceva? vreau sa fac niste cercei si nu stiu cum sa procedez,sa pun doar tortite de argint + ac cu bucla din metal comun.sau sa folosesc doar argint ...
    merci !

    13.05.2009, 15:33:20
  • shinysmile
    shinysmile

    mie nu mi s-a intamplat sa se "contagieze" - dar amestecul a fost doar o solutie de compromis, daca nu aveam materiale si era musai sa "predau" produsul. daca tot pui tortite de ag, pune acul cel putin argintat! arata muuult mai bine.

    13.05.2009, 15:38:25
  • miruca
    miruca

    Argintul este mai "moale" decat inoxul si va avea de suferit la frecarea de acesta , se va subtia...

    13.05.2009, 15:41:01
  • dragonfly
    dragonfly

    am inteles,merci ;))
    sti vreun site mai convenabil? ca vreau sa cumpar destul de multe

    13.05.2009, 15:55:03
  • shinysmile
    shinysmile

    a... pai colega noastra de bresluit - goodchoice.breslo.ro/ - eu de-aici mi-am luat. acele argintate sunt foarte ok - le recomand. Sa ai grija ca 1,3 cm sunt foarte mici si mie mi-a iesit o bucla infima cand am pus margica de 6mm pe ea.
    arata f bine, mie una imi plac mult

    13.05.2009, 16:34:36
  • goodchoice
    goodchoice

    Merci shiny! O sa adaug o nota la acele de 1.3 ca sa nu mai fie deceptii.
    Ca sa iasa o bucla normala margeluta trebuie sa aiba maxim 4 mm. Pt margele mai mari, merge facuta doar o bucla mica, de terminatie, iar agatarea se realizeaza de bucla deja existenta

    14.05.2009, 08:07:38
  • shinysmile
    shinysmile

    a... pai le gaseam intrebuintare oricum la acele de 13 mm. le-am pus de-o parte pana ma hotarasc - yuppppy, chiar mi-a venit acum o idee foarte colorata pentru ele :). n-au fost o deceptie, sunt foarte bune !

    14.05.2009, 09:15:43