Forum: Orice altceva arte plastice/design

  • sillygrapefruit
    sillygrapefruit

    ma intrebam daca e cineva care a terminat o facultate de arte plastice sau vre-o sectie de design..m-ar interesa si as avea nevoie de parerile cuiva care a trecut deja prin 'scoala".merita?

    18.01.2010, 15:28:10
  • arabela
    arabela

    Eu am terminat la Timisoara Facultatea de Arte- sectia Textile-Tapiserie. In ce sens vrei sa stii daca merita?
    Cred ca depinde de multi factori si de asteptarile pe care le ai.
    Ca idee as zice sa nu astepti un devotament prea mare din partea profesorilor (sau cel putin a majoritatatii, ca sa nu fim extremi, sunt unii care is ok), dar ca ai ocazia sa inveti multe in timpul facultatii si datorita colegilor, a anturajului, a faptului ca, in principiu, altceva nu ai de facut, etc. Sper ca intelegi la ce ma refer.

    Nu vreau sa ma lungesc prea mult cu povesti inutile, asa ca daca mai vrei sa stii ceva anume , just ask ;)

    19.01.2010, 11:51:05
  • lycurycy18
    lycurycy18

    eu am terminat si liceu de arte si univ. de arte, si nu am nici un regret pt alegerea facuta.intr-adevar o sa ai parte probabil si de neplaceri (ex: la mine in facultate, la sectia restaurare pictura, trebuia sa fim negri mititei pe plantatie, pe santierele profesorilor.Lucrul bun era ca invatai foarte multe, dar partea proasta era ca nu iti rea recunoscuta munca), acum depinde si de fiecare sectie in parte. Pot sa spun ca am invatat multe tehnici de executie pe care nu le poti invata oriunde si oricum, dar daca iti place si iti doresti cu adevarat sa faci asta sa nu dai inapoi pt ca poti face si alta facultate dupa, asta in caz de mai vrei sa inveti si altceva.
    eu nu am mai vrut sa fac masterul in acelasi domeniu si am dat in alta parte, iar acum sunt foarte multumita ca am doua specializari:P

    20.01.2010, 08:46:31
  • sillygrapefruit
    sillygrapefruit

    nu ma gandeam ca cineva ar putea sa regrete ca a dat la arte,pt ca e clar ca vorbim despre pasiune.dar voi lucrati in domeniu?nu as vrea sa termin facultate de arte si sa ajung secretara de exemplu.

    20.01.2010, 17:02:47
  • lycurycy18
    lycurycy18

    eu sincer nu lucrez in domeniul in care am terminat facultatea( restaurare pictura) deoarece asta presupune sa stau cu lunile plecata din bucuresti pe santierele de restaurare, si asta nu ar fi o problema daca nu as fi fost casatorita.In acest caz nu imi pot lasa sotul sa se descurce singur acasa, dar am gasit alternativa cu lucrul in atelier.Am facut restaurare destula cat sa imi dau seama ca nu este telul meu in viata sa fiu plecata mereu. Acum fac pictura si produse handmade,numai cu asta ma ocup pt ca doar acest lucru imi place cu adevarat si nu neg ca am mai lucrat si in alte domenii la un moment dat.Acum am renuntat la tot pt pictura si chiar daca momentan nu se castiga extraordinar de bine, la un moment dat o sa vina si rezultate mai bune,
    Deci daca asta iti doresti sa faci cu adevarat asta o sa faci toata viata, nu tre sa ajungi secretara sau altceva decat daca nu te obisnuiesti cu viata asta.

    21.01.2010, 10:04:15
  • sillygrapefruit
    sillygrapefruit

    multumesc mult lycurycy:)

    21.01.2010, 12:31:16
  • lycurycy18
    lycurycy18

    nu ai pt ce.Mult succes!

    21.01.2010, 12:59:57
  • gariana
    gariana

    Norocoaso! Las ca ma marit si io si am sa-ti fac in ciuda :))
    P.S. Astept oferte!

    21.01.2010, 15:38:09
  • lycurycy18
    lycurycy18

    :)

    21.01.2010, 16:55:06
  • arabela
    arabela

    Eu nu lucrez in domeniu, ci intermediez transporturi si am fost angajata deoarece stiu germana.
    Deci mergea probabil si fara facultate ;) dar ma bucur totusi ca am facut facultatea de arte. M-a ajutat in multe privinte si daca nu in a-mi gasi un job. Asta cu job-ul in domeniu oricum e un lucru greu indiferent de ce facultate termini, si cu ata mai mult in conditiile care nu sunt locuri de munca cu specializari artistice nici cat 10% din nr de studenti absolventi de arte probabil. Dar pana la urma depinde mult de tine si de ce vrei sa faci, si cat devotament si efort depui pentru a obtine ce vrei. Eu puteam sa ma angajez pe un asa numit post de designer pt o revista de imobiliare, dar nu am fost dispusa sa stau pe un salar minim pe economie si sa fac pe langa design si secretariat si multe alte tampenii. Prefer sa stiu ca am un job ok, la care sunt platita mult mai corect pentru ceea ce fac, si nu mi se cere sa fac 3 sau 4 meserii cum e de obicei la asa zisele posturi de designeri. Si sa stii ca nu e asa tragic sa fii angajat in alt domeniu, si eu am crezut la fel la inceput, ca nu o sa mai am timp de nimic altceva, dar intre timp m-am obisnuit. Si de la 5 cand ajung acasa pana la 12 noapte e suficent timp si de lucrat la ceva ce imi place mie.

    Asa ca bafta in orice hotarare iei , si pregatestete psihic ca o sa fie nevoie de multa lupta daca vrei sa reusesti ;)

    22.01.2010, 12:20:57
  • sillygrapefruit
    sillygrapefruit

    ai mare dreptate in ce zici, arabela.e chiar trist sa lucrezi in asemenea conditii:)mai am ceva timp de gandire, asa ca o sa profit la maxim de el...

    22.01.2010, 15:50:43
  • Casacucadouri
    Casacucadouri

    Chiar daca faci o facultate/cursuri in domeniul preferat, asta nu iti garanteaza pasiunea, creativitatea sau perseverenta. Pe astea le aduci tu, in bagajul personal. Ramane la alegerea ta daca te instruiesti si iti cultivi talentul intr-o scoala dedicata acestui scop sau in alte contexte- cursuri de specializare, practica la cineva cunoscut, devii auto-didact etc. Important e sa nu uiti ca cine face ceea ce ii place, de cele mai multe ori face cu succes chestia respectiva.

    (eu nu am urmat facultate specializata, ci un curs de doi ani de design vestimentar, am studii de psiholog, mesteresc in timpul liber si lucrez ca redactor articole :P ).

    Nu-ti face griji, poti fii exact ceea ce alegi sa fii!


    Raluca

    27.01.2010, 19:31:52
  • sillygrapefruit
    sillygrapefruit

    multumesc tuturor.mi -ati fost de mare ajutor:)

    30.01.2010, 17:59:04
  • kittenhood
    kittenhood

    @Raluca - sunt curioasa, ce curs de 2 ani ai urmat?

    03.02.2010, 18:19:50
  • Mrela
    Mrela

    Buna ziua..as dori niste pareri de la persoane care au terminat facultatea de arte si design..sunt in clasa a 12a si as vrea sa urmez aceasta facultate,mai mult pe specializarea de design..as vrea sa stiu cam ce posibilitati de locuri de munca exista dupa terminarea acestei facultati si dupa cum am mai vazut intr-un mesaj si daca merita,adica daca este o meserie si cat de cat bine platita..imi place sa fac multe chestii de design,ornamente de tot felul si faceam asta de cand eram mica,dar mie frica sa nu fac o facultate de pe urma careia sa nu pot munci in in acest domeniu.Multumesc!

    09.01.2017, 19:14:19
  • Vera3
    Vera3

    Salut ! Sunt in clasa a VIII-a si trebuie sa ma hotarasc la ce liceu sa ma duc ! Eu vreau sa merg la liceul de arte ( imi place sa desenez si sincer mi-ar place sa lucrez in acest domeniu ) iar cei de la scoala de asemenea ma indruma sa merg acolo si spun ca am talent . Ca sa pot intra mi-ar prinde bine niste ote de desen . Problema este ca parinti vor sa merg la un liceu teoretic (mai exact mate info ) ca sa am mai multe sanse pe viitor ! Acum vreau sa va intrb : ce meserie pot sa am dupa ce termin liceul si facultatea de arte ( in afara de profesor ) ? ; Cum se castiga ? Si unde sa ma duc ?

    10.04.2017, 21:18:23
  • user86682
    user86682

    Buna.
    Eu am facut clasele 5-12 la liceul de arte din Galati si facultatea de arte in Iasi, ambele la specializarea grafica de sevalet, sotul meu 9-12 liceul de arte in Botosani la sectia pictura si facultatea la Iasi, la sectia de pictura murala.
    Avem 30 de ani acum, si amandoi am avut ocazia sa lucram in domeniul nostru o singura data.
    Ceea ce facem acum, am inceput in joaca in urma cu 6 ani. Intre timp au aparut si 2 pustoaice in peisaj. Pentru a ne urma visul, am ales sa ma sacrific eu, si sa lucrez ca ospatar pentru un venit bunicel, constant; iar acasa cladeam impreuna cu sotul meu, PushDesign.

    Intodeauna trebuie sa faci sacrificii ca sa-ti urmezi visul, dar daca visezi mare si ai rabdare, in timp totul se rezolva de la sine. Da, necesita bani si imaginatie, dar daca iti doresti cu adevarat, totul va fi bine. Sunt hopuri, este competitie, dar satisfactia este maxima cand primesti feedbackuri bune de la clienti si se intorc mereu la tine.

    Asa ca fruntea sus!

    27.04.2017, 11:01:22