Forum: Subiecte de afaceri ATENŢIE PFA, IF, II!

  • Live
    Live

    Pe 23 februarie s-a decis ca PFA, IF, II să depună şi ele un formular (392)...până pe 25 februarie. Eu am aflat abia azi, de la cumnata, care ea aflase...din sat. Cei care plătesc TVA, au 392A, ceilalţi(cum e cazul meu, de exemplu), 392B. Ca să nu scriu o ditamai polologhie(plus că apar diferenţe între cum se procedează undeva şi cum, altundeva), căutaţi voi pe Google "formularul 392 pentru PFA, IF, II"!
    Nu ştiu dacă ştiaţi sau nu despre povestea asta. Treaba e că cică s-ar putea aplica amenzi usturătoare(cred că d-aia au dat ordonanţa asta sau ce o fi aşa..."pe şest"; la Adm. Financiară din oraşul meu au aflat de minunea asta pe 23 febnruarie, pe la prânz:D). Dacă aveţi întrebări despre completarea forumularului, scrieţi aici şi/sau trimiteţi-mi mesaj în mesageria Breslo.

    02.03.2011, 15:42:52
  • choice4all
    choice4all

    Multumim ca ne-ai spus si noua. Nu cred ca este totusi cazul sa intram in panica, tot google m-a linistit: http://static.anaf.ro/static/10/Olt/Depunere_form_392A_392B_393.pdf

    05.03.2011, 07:58:19
  • Live
    Live

    Nu ştiu ce anume te-a liniştit(nuuuu, n-am citit tot, recunosc!!!!:)), da' vezi că sursa ta de linişte e din 2009, nu din 2011! În chestia asta din 2009 zice că formularul 392B se completează de către neplătitorii de TVA cu cifre de afaceri cuprinse între 10 000 şi 35 000 de euro. Ei bine, în acest an TOŢI cei care-s neplătitori de TVA, cu cifre de afaceri SUB 35 000 de euro, trebuie să completeze acel formular.
    Nu am vrut să panichez pe nimeni(detest panicarea...mai ales pt că eu mă panichez foarte uşor), ci doar să vă aduc la cunoştinţă ceva ce s-a decis fără să se anunţe în aşa fel încât să afle multă lume. Dacă nu ar fi fost informată a mea cumnată şi nu mi-ar fi comunicat, habar nu aş fi avut.

    05.03.2011, 11:00:35
  • JoliesseDesign
    JoliesseDesign

    acum am citit si eu aici http://www.manager.ro/articole/tva/25-februarie-2011-ultima-zi-de-depunere-a-formularului-392-4501.html...niste nesimtiti ordinari, nu stiu cum sa mai fure bani de la noi...eu abia mi-am inceput activitatea ca si PFA - mai exact in februarie - puteau sa-mi zica atunci "alooo, fato vezi ca tre sa mai depui un formular'.....offff, astia merita sa li se taie capul bagat in masina si turnat clor la greu...

    05.03.2011, 12:42:34
  • Live
    Live

    Joliesse, stai liniştită! Formularul acela se completează în 2011, pt activitatea din 2010! N-ai avut activitate în 2010, deci nu completezi, că n-ai cu ce, ca să zic aşa.:)

    05.03.2011, 13:31:11
  • beadshop
    beadshop

    Live are dreptate! ANUL ASTA s-a modificat si trebuie sa depunem toti cei care am avut activitate anul trecut (Joliesse la tine nu e cazul acum, ci la anul, daca nu se modifica iar). Eu am depus la sectorul 1 - Bucuresti si da, trebuia depus, dar mai multe amanunte nu stia nimeni....doar ca le primeau la inregistrare! Nu cred ca se vor pune pe dat amenzi acum, dar e mai bine sa depuneti chiar si mai tarziu decat deloc, parerea mea!
    Aici am gasit ceva comentarii http://www.cabinetexpert.ro/2011-02-23/declaratia-392-b-se-depune-de-acum-si-de-pfa-ii-if-termen-25-02-2011.html dar daca aveti rabdare gasiti mai multe informatii pe google pt modificarile de anul asta.

    05.03.2011, 21:37:42
  • Artadora
    Artadora

    Noroc cu tine Love ca ai anuntat, ca habar n-aveam de asa ceva, pentru care iti multumesc mult ! Am depus-o si eu, dupa ce-am scotocit dupa toate facturile si calculat care n-are TVA, care are si cat. Acum bine ca stiu, sa le pun separat. E un fel de verificare, cat % cumparam de la cei cu TVA, cat de dincolo.

    06.03.2011, 17:14:47
  • Artadora
    Artadora

    pardon, scuze LIVE

    06.03.2011, 17:15:08
  • Laurazin
    Laurazin

    !!!Corect ..trebuia depus!!! Azi am fost la Admin Financiara si-am depus un Memoriu in care am solicitat sa-mi aprobe depunerea acestui "formular392b -cu avertisment"(cu intarziere)..asa e terminologia in cererea respectiva...si-acum astept sa ma cheme ei sa-l depun...

    O sa-mi fac un obicei sa ma duc pe-acolo sa-ntreb daca nu cumva trebuie sa depun vreun formular...ptr ca altfel n-ai cum sa stii......@#!%^#^#biiiip...biiip,bip...#@!$##^!&

    07.03.2011, 12:23:48
  • choice4all
    choice4all

    Am depus si eu (saru'mana LIVE ca m-ai trezit din somn!) "Ostilitatile" au decurs cam asa (short version): cei de la administratia financiara mi-au zis ca trebuie depus formularul respectiv in format electronic ( pe discheta) si in format printat, si sa aibe un cod de bare. O firma specializata din vecinatatea institutiei mi-a produs documentul in ambele formate. M-am dus la ghiseu cu ele in mana si abia atunci tanti de acolo mi-a zis ca sunt in intarziere si sa merg la o anume alta camera, sa vad ce mai pot face. Acolo m-au mutat de la unul la altul, pana am ajuns la o doamna care vorbea la telefon. Am asteptat sa termine (timp in care am auzit ce vorbea ea si i-am furnizat o informatie valoroasa pentru ea......) si am am inregistrat documentul. Fara avertisment!

    07.03.2011, 14:25:57
  • Live
    Live

    Vă pup! Mă bucur că v-am putut fi de folos! :)

    08.03.2011, 21:43:42
  • tonycat
    tonycat

    http://www.pfa.whd.ro
    E cel mai serios site de profil pe care l-am gasit. Il consult frecvent si puteti sa intrebati daca aveti nelamuriri. Gratis!

    11.03.2011, 07:49:56
  • Live
    Live

    Îl ştiu. Am ajuns acolo, când căutam, capie, informaţii despre formularul ăla tembel. Da, sunt acolo informaţii pt. PFA, IF, II, oamenii întreabă, li se răspunde! Noroc cu astfel de site-uri, că statul român... E, iată faţa umană şi binefăcătoare a internetului!:)
    Mulţumiri, Tonycat!:) (eu am o...Grasa cat:D acum, pe fotoliul de lângă mine, dormind pe o parte, cu gâtul strâmbat şi cu burtica imensă-va făta în câteva zile)

    11.03.2011, 09:36:51