Forum: Feedback pentru magazinul tau Bohemian - what's wrong with you?

  • BohemianSin
    BohemianSin

    Pai cu ce sa incep, nu am prea multa experienta in spate in domeniu, cam de vreo 4/5 luni am inceput sa incropesc bijuterii din ce gaseam initial pierdut de la acceorii vechi etc ajungand sa -mi fac comenzi sa citesc forumuri si tutoriale(nu m-au ajutat intr-atat de mult ca eu tot cum vreau fac)....si acum dupa perioada mentionata ma regasesc cu un magazin pe breslo si indragostita de handmade!
    Apropos de ce spunea zozole nici eu nu fac vanzari incredibile insa imi place sa fac/confectionez/alti termeni similari si de asta nu ma pot lasa!M/am consemnat!:))))
    Va astept cu orice parere referitoare la produse/pret/culori, aranjare in magazin/poze, sau orice va mai trece prin cap....despre cum se fac eclerele....etc!Critica o sa stea la baza perfectionarii mele si eu sunt o perfectionista din fire!

    13.12.2009, 03:43:29
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Hello Bohemian!

    Prea multe sugestii nu e nevoie sa fac....In primul rand, schimba bannerul cu unul colorat si plin de Matrioshke :))
    In rest, cred ca putem da www.breslo.ro/Product/Colier-Crazy-MatroskaREZERVATA_106207 ca exemplu pozitiv de urmat. Lovely!
    La urma urmei, daca tie iti place ce faci, sigur o sa ai succes :)

    13.12.2009, 22:56:27
  • BohemianSin
    BohemianSin

    Oh da, cred ca ar cam fi nevoie...si uitasem de bannner de cad am zis ca o sa-l schimb, bine ca nu ai zis sa schimb poza cu una mai draguta!:)))))))Cand l-am pus nu gasisem ceva mai dragut!Acum ma ocup!Si multumesc mult!te tzuc!

    13.12.2009, 23:28:06
  • arabela
    arabela

    Salut

    Eu as mai lucra la poze, nu sunt rele, dar e pacat ca sunt cam intunecate. Iar la pozele de la produsul de care zicea cinnamon de exemplu se vede urat ca ai pus mai multe coli de hartie. In prima poza nu deranjeaza foarte mult, ca e mai bine expusa dar la a doua arata putin neglient. Stiu ca e groaznic sa faci niste poze calumea dar iti recomand sa incerci si cu niste lampi de birou ca sursa suplimentara de lumina.

    Ah, si as mai adauga si dimensiuni la descriere neaparat ;)

    Sper ca te-am ajutat si nu am suparat ;) , bafta.

    14.12.2009, 15:18:55
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Pe mine m-a furat poza cu modelul la Colierul Marioshka, nu am mai vazut alte detalii :P

    M-am mai uitat acum si unele poze par in magazin putin blurry, desi daca le fac mari nu mi se mai pare. Poate ar trebui sa maresti "sharpness-ul" in poze?

    15.12.2009, 00:01:30
  • BohemianSin
    BohemianSin

    da va dau dreptate:Arabela asa e nu ar tb sa se mai cunoasca cutele la pagini/descrierile sa fie mai complete incluzand dimensiuni iar cinnamon :da , am observat si eu asta, am dat shaptness insa asa-mi ies la postare, si pe blog la fel....insa cand dai click se vede clar, nu stiu care e faza!

    15.12.2009, 12:37:41
  • Elena19
    Elena19

    Buna!

    Am comandat si eu ceva de aici acum cateva zile...Mi se par destul de OK lucrurile:) (maybe mici stangacii, dar ok-cum am mai spus :D) ...

    11.05.2010, 14:08:16
  • anamanole
    anamanole

    Elena, esti sigura ca de la Bohemian Sin? in feedback-ul tau scrie ca ai cumparat de la Bohemian Girl. poate le confunzi.

    11.05.2010, 23:46:10
  • BohemianSin
    BohemianSin

    LA NAIBA, trebuie sa mi schimb numele!Poate ca si produsele mele au mici stangacii, who knows!Clar e ca nu am avut niciodata o clienta Elena pe numele sau...hmm, ar fi cazul!Oricum ideea e ca Bohemian Girl are vintage stuff....si nu vad ce stangacii ar putea sa apara!

    12.05.2010, 18:17:39
  • monicasandica
    monicasandica

    bohemian sin nu sant rele lucrarile tale dar se desira repede,dar cateodata atarna atele ,in rest sant ok.....cred

    27.05.2010, 21:08:03
  • cocky
    cocky

    monica , nu te supara k intreb , ai cumparat de la bohemian sin ceva si ti s-a intamplat sa se desire produsele? daca da, pentru asta exista feedback-ul. daca nu, nu mi se pare ok sa spui asta pe forum. e un fel de reclama negativa si nu mi se pare corect.

    28.05.2010, 10:15:48
  • anamanole
    anamanole

    cred ca aspectul aparent neglijent este un pic voit si, de altfel, face parte din farmecul produselor ei. mi se pare ca se incadreaza la "mica imperfectiune umana" - adica exact ceea ce au toate produsele handmade. daca nu ar fi asa, nu ar mai fi "bohemian", adica boem si suav. sigur, nu oricine inghite imperfectiuni in finisaje. in ce ma priveste, prefer un produs superb in care accentul pe finisaj s-a pus mai putin, unuia perfect lucrat dar fara farmec.
    bohemian sin, ai tu asa un... 'je ne sais quoi' al tau si nu ti-l poate lua nimeni cu niciun
    comentariu.
    monica, cocky are dreptate. critica ta e departe de a fi una constructiva si , cu siguranta ,nu isi are locul aici. poate nu ai prins esenta din lucrarile lui bohemian. mai incearca.

    28.05.2010, 14:17:49
  • BohemianSin
    BohemianSin

    Chiar acum lucram la un produs cu ate atarnate....sau desirate :)))oare sa-i pun stop?Eu nu stiu ce ate chiar atarna sau se desira...stiu ca suna terifiant, doar atat!Insa da, imi plac produsele cu aspect "dezordonat ordonat"....stiti ce vreau sa spun!
    Si nu, doamna nu a cumparat niciodata de la mine, asa ca nu a avut ocazia sa probeze produse desirate....termenul ma amuza ingrozitor!
    Va multumesc fetelor pentru sustinere, oricum accept pareri si pro si constra si oricum, asa ca nu a deranjat!

    28.05.2010, 17:55:46
  • BohemianSin
    BohemianSin

    Incep sa intru la banuieli...primesc pareri ca si cum produsele mele ar fi vazute de toata lumea in realitate, nu la poze ma refer, cand de fapt numai destinatarul a avut ocazia....nici la targuri nu particip...hmmm

    28.05.2010, 17:57:48
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Bohemina :))), you just do your thing. You do it very well, pe cuvant.
    Si cand o sa mai pun ceva banuti deoparte, vreau si eu sa vad pe viu ce se desira exact:P
    Poate ar fi o idee pentur un nou concept: bijuterie interactiva: atarana o ata, tragi de ea, se desira, si la iveala iese...altceva, ceva ascuns si minunat! :)

    28.05.2010, 18:20:10
  • LadyA
    LadyA

    Nu am cumparat de la BohemianSin,dar din poze bijuteriile ei arata super :)

    28.05.2010, 20:31:08
  • dodo
    dodo

    Am o bratara BohemianSin, facuta la comanda si-mi place nespus.stiu ca a face o bijuterie la comanda e mai greu, pentru ca apare stresul suplimentar dat de dorinta de a face pe plac clientului, care deseori iti furnizezza indicii minime...asadar cu atat mai mult am cuvinte de lauda.
    am mai spus-o si in alte randuri, nu cred ca este in masura sa judecam creatia unui om.criteriile sunt subiective si chiar imaginea poate distorsiona realitatea.
    este o activitate care tine de imaginatie, de simt artistic, de munca, de cunostiinte dobandite prin studiu, native, etc.frumusetea este ca asa cum nu sunt doi indivizi la fel asa si creatiile oamenilor difera.( nu vorbim de copii, asta-i alt topic )
    asadar nefiind avizata nu-ti voi comenta munca decat in calitate de client.si te felicit!
    in plus esti si o persoana cu care ti-e mai mare dragul sa vorbesti!

    28.05.2010, 21:17:55
  • BohemianSin
    BohemianSin

    Pe cuvant ca ma emotionati....i mean u really like them*blushing blushing blushing!Eu oricum continuam lucrul, chiar acum am acul in mana iar patul imi e plin de materiale(unii traiesc in puf, eu in chiffon)!Sunt si oameni carora le plac iar pt ei continui!

    28.05.2010, 21:19:35
  • user8272
    user8272

    exact pentru acesti clienti vei continua,pentru ca ei iti insufla bucuria creatiei si fa-o pentru ca te face fericita.Doamna de mai sus iti putea trimite in inbox acest mesaj putin cam defaimator.Finisajul depinde si de tema abordata in lucrare,merge sau nu merge,iar stilul tau foarte eterat-candid te defineste intocmai.Si nu uita : creatiile isi aleg singure clientul,iar constructia ta sufleteasca se dezvaluie in ele.
    Noi suntem aici sa ne sustinem si nu suntem roboti industriali cu asta se ocupa marile frime de serie si nici nu avem ani in spate de experienta,nu suntem branduri,finisajul se invata ca si tehnica pentru creatiile care o cer cu adevarat! nr 2: nu-ti schimba numele de " scena" pentru ca dulcele "pacat" boem este unul singur sau printre primii! Sper ca nu te-a plictisit pledoaria mea!

    28.05.2010, 23:10:09
  • DeianeiraJewellery
    DeianeiraJewellery

    Fetele, as dori sa am o mica interventie. Topicul in care a scris monicasandica se numeste" Bohemian what's wrong with you?" Eu inteleg de aici ca ea a fost pregatita atat pentru laude cat si pentru critici.Nu iau partea nimanui dar o fata mai devreme a spus ca bohemian putea fi abordata in inbox. Da , de acord, dar asta in situatia in care nu exista deja un topic deschis pe aceasta tema.Eu nu doresc decat sa punctez faptul ca s-au indeplinit cerintele forumului. Cred ca Bohemian, ca avocat stagiar ,poate sa aprecieze daca s-au indeplinit cerintele topicului. Fata aceasta si-a spus punctul de vedere si atat, din ce am vazut eu nu a jignit pe nimeni.

    29.05.2010, 09:19:07
  • BohemianSin
    BohemianSin

    Pai am si punctat ca accept si bune si rele, nu pot fi pe placul tuturor si cred ca nimeni nu e!Si nici nu m-am asteptat vreodata sa fiu....cred ca daca parerile negative ar fi fost covarsitoare doar asa m-as lasa de treaba!
    Ma flateaza enorm sustinerea celor din jur si realizez ca sunt si oameni carora plac si nici nu m-am asteptast la asa cuvinte frumoase si atata sustinere pt. ca eu nu am luat-o chiar asa de rau!As fi ipocrita sa spun ca nu ma lovesc putin criticile insa daca nu ne ridicam nu ajungem nicaieri!Intr-adevar profesia pe care o aratai te caleste, dar aici nu e vb de asta, e vb de mine ca om.Si da, doamna poate sa-si scrie impresiile, nu mi-a fost frica sa le aud si cred ca mi-am asumat asta deschizand topicul!Dar la fel de bine se poate lua cuvantul in contrareplica!
    Oricum, apreciind ca sunteti langa mine, nu inteleg de ce facem noi atata tam tam....e doar o parere, pana la urma nu-mi pierd nici clientii(cred ca au si ei cate o pereche de ochi si o ratiune sa poata aprecia singuri) si nici demnitatea si nimic....!

    29.05.2010, 11:19:48
  • BohemianSin
    BohemianSin

    PS: e ciudat cum sustinerile vin de la cei pe care ii apreciez eu...hmmm, tb sa fie ceva la mijloc :))))

    29.05.2010, 11:21:11
  • ioncikdesign
    ioncikdesign

    Am tot urmarit pina acum fara sa scriu, subiectul, si vroiam sa spun si eu, ca imi place foarte mult ce faci, preferatul meu e un colier ce duce, cum ziceai tu, cu gandul la o plaja...e extraodinar cum ai combinat diferite materiale, culori.....
    Oricum, sincera sa fiu, ma mira ca exista comentarii negative. :)
    There's absolutely nothing wrong with you!

    29.05.2010, 11:56:55
  • user8272
    user8272

    Pana la urma criticile sunt pozitive daca iei din ele ce este bun,doar ca depinde mult de cel care le articuleaza,stilul in care o face.De exemplu Bohe foloseste multa matase naturala iar aceasta nu se finiseaza bine nici prin ardere,nici prin terminatie-tiv,se lucreaza foarte greu,ideea este ca daca unele cliente sunt interesate de finisare,le place modelul,dar nu-i plac atele,Bohe ,trebuie sa gasesti o formula magica prin gelatinare,asta numai la cerinta. Ca sa conchid,trebuie sa iei in considerare si acest aspect,cand e cazul si gata END OFF TOPIC.Mie imi place mult ideea de neglije pentru ca se potriveste stilului tau dulce "pacat"care te baga cu totul in visare:).Cam asta....mi-a prins bine si mie discutia,ma duc sa le verific...pe ele atele :)))

    30.05.2010, 23:04:13
  • kiti
    kiti

    S-ar putea sa fie o confuzie de nume ca sunteti mai multe boheme , la inceputurile mele pe breslo si eu v-am incurcat

    06.06.2010, 23:55:46
  • PetraBijoux
    PetraBijoux

    Mie imi place foarte tare ce faci, sincer cred ca trebuie sa continui pe aceasta directie, sa lucrezi exact cum simti tu ca trebuie. Lucrarile tale sunt usor extravagante, in sensul bun al cuvantului (dupa parerea unora mai conservatori, ca mine), dar pline de prospetime, de feminitate, te invioreaza si-ti dau energie doar privindu-le. Si, nu in ultimul rand, sunt originale - te recunosc dintr-o privire aruncata in fuga asupra pozei mici de la "ultimele produse listate".
    Mult succes in continuare,
    Madeline

    08.06.2010, 21:37:28
  • punctG
    punctG

    Nothing is wrong with you!!!

    09.06.2010, 00:53:37
  • sognami
    sognami

    Ba sa nu-ti schimbi numeleeeeeeeee! (ma inspira) iar destramatele ma inspira si mai tare! :)

    Mie mi se pare albul cam prea stralucitor la unele poze si asta ma face sa nu mai vad bine produsul. Cred ca ai facut pozele in soare prea puternic. (stiu, cineva a spus ca sunt intunecate... perhaps something is wrong with me :))
    www.breslo.ro/Product/Colier-I-wonder-if-angels-ever-eat-oranges_278894

    Alb pe alb iarasi... e util dar nu ca poza principala (nu da bine in galerii)
    www.breslo.ro/Product/Colier-Soit-une-vraie-femme-REDUCERE-DE-LA-57_204098

    si bannerul... parca nu esti tu cea din poza...

    Gata, am tacut! :x

    07.03.2011, 18:59:28
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Dom'ne, nu va luati de banner ca ma pune sa-i fac altul :))
    Glumesc Yugin, anytime daca ai chef de o schimbare.

    Referitor la poze mie imim plac mult cele din colectia cu ingeri. Trebuie doar sa fii atenta ca de ex. aici www.breslo.ro/Product/Cercei-Spring-delight_288695 poza initiala pe care ai uploadat-o (a 2a imagine) e mai mica decat imaginea pe care o cere Breslo si de aceea se vede usor pixelat.

    Breslo vrea poze de (minim) 550px × 366px din cate mi-am dat eu seama.

    07.03.2011, 19:37:25
  • stephanie
    stephanie

    Fetele din magazinul Stephanie le place ceea ce face BohemianSin , go go team Bohemia :)

    07.03.2011, 20:53:13
  • TimeToCraft
    TimeToCraft

    dom'le, despre ce schimbare de nume e vorba ? ca eu nici n-am vazut,nici n-am auzit nimic. da' nu sunt pro nicio schimbare - nu stiu daca e cu supunere la vot, dar eu mi l-am exprimat totusi a priori, pentru orice eventualitate... :)
    Eugenia, iesi la rampa si ne lamureste.
    Pozele sunt mishto - na, c-am scris si cuvantul asta!

    07.03.2011, 22:47:29
  • EthnicJewelry
    EthnicJewelry

    Draga mea, mie una imi place tot ceea ce faci. Lucrarile tale au acel ceva, au un farmec aparte si cred ca poarta in ele o parte din personalitatea ta. Dar, am sa iti mai povestesc ceva...acum cateva luni am aratat magazinul tau la doua persoane total diferite...ca varsta, ca stil...din toate punctele de vedere..si cu doua preferinte pentru accesorii cu o diferenta de la cer la pamint. Si? Ambele au ramas masca..iar una dintre ele , care e o * clasica * in ale bijuteriilor m-a intrebat ce si-ar putea cumpara de imbracat care sa se preteze la un colier din magazinul tau. Pentru mine chestiunea asta ar putea spune multe. Eu nu cred ca ar trebui sa faci vreo schimbare pentru ca pur si simplu nu ai mai fi tu....si nu se merita. Din punctul meu de vedere aspectul usor nefinisat...desirat, asa cum am mai auzit , pozele care nu respecta criteriile fotografiilor perfecte:)...iti definesc stilul, pe care l-ai conturat intr-un mod exceptional si pe care multe dintre noi il adora.

    08.03.2011, 21:11:20
  • BohemianSin
    BohemianSin

    SA INCHIDA CAREVA TOPICULLLLLLL!!!plizzzzzzz
    :)))Hellauuu, topicul a fost deschis in 2009, cand eram in primele 3 luni.Nu mai are relevanta acum chiar daca nu am ajuns la nivelul la care vreau!!!
    Despre poze: alea din colectia cu ingeri asa am vrut sa fie, sa zicem ''laptoase'':)))). Si da, am o problema cu rezolutiile ca ma tot schimb de la unele la altele si tot nasol o dau!
    Iar banner este cel mai minunat pe care l-am avut vreodata si ii multumesc Cinamoninei pt. asta. Ca sa inlaturam si dubiile, eu sunt in poza.Si arat mult mai rau in realitate.:P
    Dar per ansambu, mie imi place cat de cat de mine acum,am vazut ca pot evolua, si sunt si tare modesta , si astept in c ontinuare sugestii daca doriti, dar pe privat.Pozele am sa le refac dupa ce imi dau examenul din astea 10 carti de cca 500 si de pagini fiecare.
    Sa nu reinviem mortii si sa regizam un alt thriller.Inchiderea subiectului e un must.
    Anyway eu va tzuc pe fiecare in parte ca imi sunteti dragi si va multumesc!

    08.03.2011, 22:29:07
  • BohemianSin
    BohemianSin

    asbeads: daca o sa mai vina mesaje ca ale tale (sunt topita total) ma mai gandesc la ce am spus anterior...:D

    08.03.2011, 22:31:04
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    ne conformam si inchidem :)

    08.03.2011, 23:54:33