Forum: Anunturi & Noutati Breslo da lumii Super-Bresleul !

  • Luigi
    Luigi

    Suntem incantanti si entuziasmati sa anuntam lansarea primei monede virtuale handmade: Bresleul !

    Pentru a veni in primul rand in intampinarea vanzatorilor care doresc sa isi promoveze in mod activ produsele din Magazinul Breslo, am dezvoltat o noua facilitate in cadrul platformei: Publicitate !

    Pentru a putea inchiria spatiu publicitar disponibil pe Breslo.ro trebuie sa intrati in cont, sectiunea "Magazin", categoria "Publicitate". Aici veti gasi 4 subcategorii, dupa cum urmeaza:

    + Adauga o campanie noua
    Lista mea de campanii
    Cumpara Breslei
    Breslei cumparati

    Cumpara Breslei
    Cumpararea Bresleilor este foarte simpla, sistemul fiind similar cu sistemul de plata al Taxei Breslo.
    Se alege modalitatea de plata dorita, se introduce suma care vreti sa o depuneti, data cand va fi efectuata plata si click pe "Salveaza" si obtine informatiile necesare efectuarii platii. Atentie, in functie de modalitatea de plata aleasa este posibil sa se adauge un comision la Totalul de Plata, dar, nicio grija, calculul se face automat.

    Breslei Cumparati
    Toata platile facute catre Breslo pentru cumpararea Bresleilor sunt inregistrate aici. Tot aici poti obtine informatiile necesare efectuarii platii catre Breslo.
    NOTA: in 95% din cazuri confirmarea platii de catre Breslo intarzie semnificativ datorita nerespectarii instructiunilor de plata. Mai exact, CODUL generat automat de sistemul de platii nu este trecut la detaliile platii, ingreunand astfel semnificativ procesul de identificare a persoanei care a efectuat plata. Asadar, va rugam sa procedati cu multa atentie la completarea CODULUI generat de sistem.

    + Adauga o campanie noua
    Dupa alimentarea contului tau cu Breslei poti incepe sa iti promovezi produsele din Magazinul Breslo.
    Introduci data cand vrei sa inceapa promovarea, zona in care inchiriezi spatiul publicitar si incepi sa adaugi produse.
    Produsul principal este obligatoriu si acesta va fi afisat in casuta inchiriata de tine.
    Produsul alternativ este optional. In cazul in care adaugi un produs alternativ, numarul de afisarieste ditribuit in mod egal intre produsul principal si cel obligatoriu.
    Produsele secundare sunt optionale. Ele vor fi afisate in cazul in care produsul principal si cel alternativ se vor vinde.
    Dupa Salvare, campania va incepe in ziua programata si va expira dupa 24 de ore.
    Exista un numar maxim de campanii / zona / zi / magazin. Asta inseamna ca nu poti adauga mai mult de "x" campanii pe zi in aceeasi zona.
    Exista un numar maxim de campanii / zona / magazin. Asta inseamna in orice moment ca nu poti avea mai mult de "y" campanii programate pe aceeasi zona.
    Zonele au o capacitate maxima de casute, astfel intr-o zona nu pot fi adaugate mai mult de "z" campanii / zi.

    Lista mea de campanii
    Toate campaniile pot fi vizualizate pe aceasta pagina. In dreptul fiecarei campanii exista un buton "afiseaza produse". Apasa pe el si vor fi afisate toate produsele din acea campanie. Click pe orice produs si acesta poate fi inlocuit cu altul din Magazinul tau. Atentie, nu poti adauga acelasi produs de mai multe ori in aceeasi campanie. Fiecare campanie poate contine numai produse distinctie, din magazinul tau bineinteles.
    Campaniile incep la ora 0 si se termina la orele 24 din ziua programarii lor.
    Afisarile si click-urile pentru fiecare campanie sunt inregistrate si aveti avea acces la statistici detaliate.

    Cursul de schimb Bresleu - LEU este calculat in fiecare zi calendaristica. De exemplu:

    Astazi 07.01.2011, 1 Bresleu = 1.07 LEI

    Ca intotdeauna, feedback-ul vostru este foarte important pentru noi. Asteptam comentarii si intrebari, sugestii si critici la [email protected]

    07.01.2011, 10:16:36
  • TimeToCraft
    TimeToCraft

    super! dar intrebare - cursul bresleului este fluctuant ( creste /scade) si, daca da, in functie de ce? de cerere?

    07.01.2011, 11:26:31
  • Margelute
    Margelute

    Si e un bug ceva pentru ca nu pot cumpara cu virgula sau asa trebuie sa fie?

    07.01.2011, 13:28:42
  • Luigi
    Luigi

    Nu se pot introduce sume cu virgula. Vom analiza daca pe viitor va fi posibil acest lucru.

    07.01.2011, 13:43:37
  • Margelute
    Margelute

    Inteleg, si cursul e in functie de ce?

    07.01.2011, 14:06:03
  • MURESANRITA
    MURESANRITA

    ok! cu asta Breslo mai ia niste bani de la noi ,nu ar fi mai bine sa se ocupe cu promovarea saitului?

    09.01.2011, 09:33:03
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Rita, cu ocazia asta ai ocazia sa iti promovezi produsele pe prima pagina sau in alt loc pe site. Nu te obliga nimeni sa cumperi pubblicitate daca nu vrei.

    Margelute, eu cred ca raportul cerere-oferta va stabili cursul. Ca un curs normal valutar.

    09.01.2011, 11:40:04
  • handMADEina
    handMADEina

    Cinnamon, presupui ca asa se va stabili cursul, sau stii cu siguranta?
    Si in alta ordine de idei, daca s-a rezolvat aceasta problema cu bresleul, care presupun a fost mare consumatoare de timp si energie, poate se va ocupa cineva si de doleantele noastre mai marunte pe care le tooot strigam pe aici pe forum sau in mesaje private catre admini.
    Eu una cer de mult sa se introduca la etichetele alea obligatorii la bijuterii si lutul sau ceramica de modelaj ca si material. Sau daca e mai simplu, sa nu mai fie obligatoriu sa-ti alegi din etichetele alea prestabilite daca nu te incadrezi la niciuna.

    09.01.2011, 21:06:05
  • TimeToCraft
    TimeToCraft

    tocmai am incercat sa promovez un produs, dar nu reusesc. selectez codurile produselor, dar cand dau ok, nu se intampla nimic. nu ar trebui sa apara imaginile produselor? am selectat tot ce trebuia - ziua, unde sa fie promovat produsul. fac eu ceva gresit sau nu functioneaza inca?

    10.01.2011, 20:32:04
  • TimeToCraft
    TimeToCraft

    ok, am vazut ca altii au reusit. la mine tot nu merge. ma lamureste cineva? va rog.

    11.01.2011, 00:20:14
  • TimeToCraft
    TimeToCraft

    gata, m-am lamurit singura. nu mai e nevoie.

    11.01.2011, 00:22:04
  • TimeToCraft
    TimeToCraft

    tot eu va plictisesc la topicul asta. pe prima pagina sunt active vreo 5 campanii, totusi nu apar toate in acelasi timp. ba dispare produsul meu, ba cel de la Margelute, ba unul, ba altul. asa trebuie sa functioneze? credeam ca daca sunt maxim 32 de spatii, ele functioneaza in acelasi timp.

    12.01.2011, 02:06:37
  • Margelute
    Margelute

    Eu zic mai bine asa, mi se par oricum multe si cam inghesuite, abia se zaresc produsele, daca nu te uiti special peste ele nici nu le bagi in seama. Cred ca daca ar fi 32 de spatii in acelasi timp ar fi dezastruos. Oricum prima data e de test, nu?
    :)

    12.01.2011, 07:43:39
  • Margelute
    Margelute

    Am uitat ce era mai important: as vrea daca se poate sa-mi aleg eu intervalul orar cand se deruleaza campania mea. Ier au fost doua campanii, azi sunt o gramada aici pe forum, eu as fi vrut sa intru de ieri dar nu se poate alege decat data.
    Si sa pot edita in campanie mai multe lucruri decat doar produsele care intra. Cel putin pana incepe sa pot modifica llocul unde intra pe prima pagna sau pe forum, sa pot chiar s-o anulez daca ma razgandesc.

    12.01.2011, 07:51:12
  • Margelute
    Margelute

    Acum am vazut: la mine pe prima pagina imi apare produsul alternativ nu cel principal desi nu a fost vandut :(

    12.01.2011, 08:01:37
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Margelute, produsul principal apare mereu alternativ cu produsul alternativ.
    Daca apesi F5 sau dai refresh o sa vezi ca se va schimba; ba apare unul, ba celalalt la fiecare noua incarcare a paginii.

    12.01.2011, 17:01:38
  • Margelute
    Margelute

    Da, asta cred ca a fost, nu mi-a dat prin cap sa dau refresh, eu inchideam tab-ul cu breslo, dar am primit mail de la Luigi ca trebuie sa inchid tot browserul. Merge brici :)

    12.01.2011, 18:43:03
  • Luigi
    Luigi

    Statisticile pentru fiecare campanie sunt disponibile in "Lista mea de campanii".

    A existat un bug si click-urile din zona "Forum" nu au fost contorizate. Problema a fost remediata, ne cerem scuze pentru orice neplacere cauzata.

    In curand vor fi disponibile si statisticile detaliate pe zile si ore.

    13.01.2011, 08:59:14
  • beadshop
    beadshop

    Am si eu o nelamurire: de ce scrie "produse sponsorizate" si nu "Publicitate" pur si simplu? Mie imi suna a altceva "sponsorizate"...parca cineva le-ar oferi gratis in scop publicitar.

    13.01.2011, 15:45:44
  • THEjeweller
    THEjeweller

    Buna tuturor!

    Imi poate spune si mie cineva dintre cele care au desfasurat campanii de acest fel daca au avut rezultatele scontate? Din punctul meu de vedere, investitia in publicitate ar trebui sa se traduca in vanzari. Numarul de afisari chiar nu imi inspira nimic.

    Va pup si spor la vanzari!

    Giulia

    16.01.2011, 09:52:30
  • CrystaDesign
    CrystaDesign

    mi-e imi place aceasta idee cu publicitatea, functioneaza la mine, din 3 campanii la 2 am avut vanzari, deci e super ok

    01.02.2011, 18:26:36
  • Crosetate
    Crosetate

    Buna dimineata tuturor! Intrebare: de ce sunt momente cand nu apare nici unul din produsele pe care le am in campanie? Chiar azi am campania in derulare si sunt momente in care nu apare nici cel principal, nici cel secundar. E un numar limitat de "participanti" care sa fie afisati simultan? Pentru ca ma asteptam sa fie 24/24, asa cum scrie. Dar poate mi-a scapat mie ceva. :)

    Multumesc frumos! Si o zi cat mai frumoasa!

    09.02.2011, 08:25:10
  • Margelute
    Margelute

    Pentru ca sunt in derulare mai multe campanii decat casute disponibile pe pagina. Nu apar toate campaniile in desfasurare ci doar 6, probabil sunt in desfasurare mult mai multe de atat si atunci apar pe rand.

    09.02.2011, 10:53:36
  • Crosetate
    Crosetate

    M-am gandit apoi si la varianta asta. :) Multumesc frumos!

    09.02.2011, 13:29:58
  • daruriminunate
    daruriminunate

    Luigi,

    Te rog sa imi scrii de ce nu pot initializa campanie de promovare pe Breslo.
    Am cumparat niste Breslei, dar nu functioneaza.

    Merci,
    Emilia

    25.02.2011, 13:15:01
  • IrinaBohemianDance
    IrinaBohemianDance

    Ieri am cumparat niste Breslei prin PayPal.Totusi cosul meu cu breslei arata ca este gol...(ar trebui sa apara prin emailurile voastre ca Chelaru Florin v-a trimis ceva bani .Contul de PayPal este pe numele sotului)

    Multumesc!

    01.04.2011, 08:36:52
  • mamaruta
    mamaruta

    Salut tuturor!

    Sunt nou venita pe Breslo, deci s-ar putea sa am o intrebare stupida :D
    Vreau sa imi promovez un produs si nu gasesc in sectiunea magazin subsectiunea publicitate. Meniul drop down din Contul meu contine: Magazin, produse, comenzi si trece la My breslo.

    Ma puteti ajuta?

    Multumesc.

    10.08.2011, 15:37:31
  • mamaruta
    mamaruta

    Revin cu un prinscreen, sub produse si comenzi apare un bullet chior, acolo ar trebui sa fie publicitatea?

    https://picasaweb.google.com/lh/photo/rK1qQEmmHiW3O6r8GPBeIIA7JfVFCwxmOC1MX0nn4eo?feat=directlink

    Mamaruta multumeste! :)

    10.08.2011, 16:01:08
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    E simplu, dar ascuns :D

    Deschizi meniul "Contul meu" dai click pe "Magazin" si apoi in bara de optiuni a magazinului ai optiunea "Publicitate" e ultima din dreapta


    De fapt, chiar si cand faci o listare vezi bara de optiuni a magazinului :)

    10.08.2011, 17:14:35
  • mamaruta
    mamaruta

    Multumesc pentru raspuns, bijouxdemonange!
    Acum chiar ma simt proasta, ma uit ca vitelul la poarta noua la bara de optiuni si ultima din dreapta e portofoliu, dupa produse, livrare produse, comenzi si optiuni avansate. Sa ma caut la oftalmolog? Nici in optiuni avansate nu gasesc ooofff!

    10.08.2011, 17:22:27
  • havin
    havin

    mi-am amintit ca mai am niste breslei prin cont... am vrut sa initiez o campanie dar.... 6 lei?!??!?! respectiv 4??? mi s-a parut foarte scump, n-am inteles de ce o crestere atat de spectaculoasa..... probabil ca bresleii mei vor imbatrani in cont, asta desigur daca nu exista o limita de timp pt folosirea lor....

    10.08.2011, 20:51:08
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    mamaruta: tu abia ti-ai activat magazinul? am vazut primul produs postat pe data de 8 august...

    ma gandesc ca asta sa fie cauza....
    Sa treaca o perioada pana sa ai si tu optiunea asta..

    Nu stiu ce sa spun...

    In mod normal, dupa portofoliu este publicitate.

    @ havin: nu da idei cu valabilitatea :D

    10.08.2011, 21:10:40
  • mamaruta
    mamaruta

    Da, magazinul este foarte tanar :)

    Uite, am facut un printscreen cu ce spuneam:
    https://picasaweb.google.com/106400264641059855219/August10201102?authuser=0&authkey=Gv1sRgCN-l15v6mtCoMg&feat=directlink

    Mai astept putin, poate e din cauza "vechimii" ;))

    Multumesc mult, oricum!

    10.08.2011, 21:15:25
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Poate intre timp raspunde si cineva avizat :D

    Dar tind sa cred ca asta ar fi problema

    Cu multa placere! Succes!

    10.08.2011, 21:23:00
  • mamaruta
    mamaruta

    Problem solved!
    Aveam ADblock activat, butonul Publicitate a aparut dupa dezactivare.

    16.08.2011, 17:44:47
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    super!!

    16.08.2011, 18:49:38
  • veve.2010
    veve.2010

    buna tuturor breslasilor..sunt si eu la inceput pe aici..dar sper ca o sa fie oki...

    16.08.2011, 20:03:26
  • bibidesign
    bibidesign

    buna dimineata
    incep cu plangerea noua (a treia pana acum) :D
    am platit acum trei zile prin transfer bancar - 2 zile necesare pt activare scrie la regulament - contravaloarea unor breslei
    nu apare nicun bresleu in contul meu

    am trimis mailuri repetate, am scris pe forum, degeaba, nu primesc niciun raspuns.

    ma deranjeaza acest monolog sau dialoguri intre noi, membri ai site-ului incercand sa ne dam cu parerea
    de ce admin nu este activ pe forum sa intervina atunci cand sunt probleme?

    de ce nu raspunde la mailuri?

    nu vreau sa ma luati drept carcotasa sefa, dar nu pot sa stau cu mainile in san si sa astept la nesfarsit... asa cum am facut si fac cu problema portofoliului...
    niciodata n-am vazut un admin pe topicul cu bugul "portofoliu" care sa zica: stati mai oameni buni linistiti ca ne straduim sa rezolvam....
    sunt doar plangerile noastre acolo... :(
    aaa, ba da, a aparut odata si mi-a sters comentariile de la topicul care se intituleaza chiar "portofoliu"-asta a fost singurul moment de comunicare :)

    la sfarsit vreau sa mentionez ca nu as fi facut public acest comentariu daca aveam vreo comunicare personala pe mail sau publica pe forum cu admin...
    imi cer scuze daca am deranjat prea tare si sper sa se rezolve :)

    13.10.2011, 08:49:51
  • bibidesign
    bibidesign

    a mai trecut o zi de lucru si nu-i niciun bresleu in contul meu... si niciun raspuns in mailul meu...

    am sa cer despagubiri: o zi in plus de publicitate pe pagina principala... :) de fapt pt fiecare zi de intarziere, o zi de publicitate... :D
    pentru portofoliul pe care nu-l pot folosi vreau sa cer reducerea taxei de magazin, daca se poate si retroactiv :D

    ce parere aveti?

    13.10.2011, 16:38:51
  • bibidesign
    bibidesign

    # Deschisa Modalitatea de Plata Total de Plata Total Breslei cumparati Data Platii Data Confirmarii Info plata
    388 10.10.2011 Transfer bancar 20.00 LEI 21.60 Breslei 11.10.2011 - vezi ยป

    aceasta este dovada tranzactiei aparute la sectiunea Breslei cumparati
    liniuta reprezinta Data confirmarii

    13.10.2011, 16:40:57
  • godeta
    godeta



    Ca plangerile tale sunt cat se poate de indreptatite, corect si politicos formulate.
    Astept cu interes reactia breslo...

    13.10.2011, 19:38:56
  • bibidesign
    bibidesign

    ziua a PATRA de la plata.
    ziua a DOUA de intarziere...

    = 2 zile reclama gratuita pe pagina principala :)))))))))))))))))

    multumesc, Godeta

    14.10.2011, 09:22:45
  • bibidesign
    bibidesign

    dovada:

    Ai 0 Breslei disponibili in cont - fraza luata astazi cu copy-paste de pe pagina mea de publicitate



    #

    Deschisa

    Modalitatea de Plata

    Total de Plata

    Total Breslei cumparati

    Data Platii

    Data Confirmarii

    Info plata




    388

    10.10.2011

    Transfer bancar

    20.00 LEI

    21.60 Breslei

    11.10.2011

    -

    14.10.2011, 09:26:45
  • Claudiia
    Claudiia

    buna dimineata...ne raspunde si noua cineva celor cu nemultumiri....am platit de pe data de 07.10.2011 23 lei pentru breslei...insa vad ca nici un rezultat....ce se intampla de nu intra nici un bresleu sau ceva bani in cont?

    14.10.2011, 11:09:04
  • bibidesign
    bibidesign

    bun venit in club!!! :)

    14.10.2011, 14:30:29
  • Funtasticus
    Funtasticus

    Bibidesign, bresleii nu au ajuns la timp in contul tau pentru ca nu ai trecut codul in descrierea platii tale. Toate cazurile de intarziere, fie activarea magazinului, fie activarea bresleilor au aceeiasi cauza: nu treceti codul breslo in descrierea platii! In acest caz activarea este foarte-foarte greoaie si se face doar dupa ce persoana care a platit se auto-sesizeaza.
    Bresleii sunt acum in contul tau. Multumim pentru plata!

    16.10.2011, 19:29:16
  • Claudiia
    Claudiia

    iar ai mei?cand intra in cont?

    16.10.2011, 20:37:36
  • bibidesign
    bibidesign

    scuze!
    habar n-am despre ce cod vorbiti!
    eu am completat toate rubricile pe care le-am vazut la rubrica pentru plata, m-a trimis la formularul de plata, am platit si astaptam sa confirmati plata a doua zi, cum scrie la regulament...

    rubrica cod n-am vazut-o nicaieri... n-o vad nici acum...

    oricum multumesc pentru primul semn de viata si pentru faptul ca mi-ati activat bresleii...

    17.10.2011, 08:28:25
  • bibidesign
    bibidesign

    si nu ma pot abtine sa va spun ca m-am autosesizat de a doua zi dupa ce am vazut ca nu se intampla nimic, iar lipsa codului nu cred ca era un motiv pentru a nu raspunde la mail, comentarii pe forum s. a.
    am mai spus ca nu m-a deranjat atat de tare lipsa bresleilor cat lipsa comunicarii...

    17.10.2011, 08:33:18
  • Funtasticus
    Funtasticus

    Claudiia, te rugam sa trimiti la [email protected] chitanta scanata pentru ca nu gasim plata ta. Multumesc.

    17.10.2011, 20:49:45