Forum: Bug-uri bug la portofoliu

  • inspring
    inspring

    Cand apas pe poza cu produsele din portofoliul meu sau pe scrisul de dedesubt, in loc sa se deschida ma deconecteaza. Am bifat ce trebuia ca sa se vada.
    Vad ca la alte magazine functioneaza bine.

    07.03.2014, 20:43:15
  • inspring
    inspring

    Am pus magazinul in vacanta dar problema ramane aceeasi. Cand apas pe nesortate ma scoate afara din cont. Sper sa se rezolve. Multumesc!

    08.03.2014, 08:08:18
  • DarkMoonCreations
    DarkMoonCreations

    Eu cand apas pe nesortate, nu se intampla nimic. Nu pot intra in ele ca sa le sortez. Portofoliul meu e ca si cum n-ar fi, iar chestia asta se intampla de cand lumea, exista si la vechiul magazin pe care l-am avut. Deci... mult succes cu rezolvarea problemei si imi pare rau ca nu te pot ajuta.

    08.03.2014, 12:29:36
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    @inspring, nu stiu exact ce nu-ti functioneaza, acum fiind in vacanta Portofoliul tau nu e accesibil. dar uitandu-ma la altii (care au categoria Nesortate vizibila), e clar ca e un bug.
    La DarkMoonCreations, cand intru in Portofoliu pe categoria Nesortate, intru si-mi afiseaza doar 17 produse din cele 26 cate scrie ca are in categoria Nesortate.
    In magazinul fimomimo, www.breslo.ro/Portofoliu/fimomimo, din 462 cate sunt in Nesortate, imi afiseaza doar 1 produs.
    In magazinul Soso07 www.breslo.ro/Portofoliu/soso07 imi afiseaza doar 7 din 76

    In magazinul LadyBirdSeven www.breslo.ro/Portofoliu/LadybirdSeven mi le afiseaza pe toate 110 produse din nesortate.


    Pana se rezolva bug-ul, sau oricum, ca idee de un Portofoliu pus la punct, cu siguranta o varianta este sa va faceti albume in portofoliu in care sa impartiti produsele (pe ce tip de categorii doriti). Sau chiar doar un album nou in care sa le adaugati pe toate.

    Astfel
    * in sectiunea Portofoliu a contului vostru (nu a magazinului) - www.breslo.ro/Shop-Admin/portofoliu/list - creati o noua categorie (scrieti denumirea si click pe butonul de Salveaza) si veti fi redirectionati in aceasta noua categorie.
    * Aici, in partea de sus, apare lista cu produsele nesortate, unde scrie "Click pe un produs pentru a-l adauga in categoria: a", iar dedesubt unde scrie "Aranjeaza produsele in ordinea dorita" si "Salveaza" e gol momentan (si mai tarziu vor aparea produsele nou adaugate).
    *Pentru a le adauga in noua categorie este suficient sa dati un click pe imaginea respectiva si el se va adauga in lista de mai jos.
    *Daca vreti sa scoateti un produs din acea categorie, sub imaginea produsului, apare un chenar gri cu un X - apasati acolo si se duce inapoi in "Nesortate"
    * Produsul nou adaugat in magazin se aseaza in coada listei.
    * Daca vreti rearanjarea produselor in categoria respectiva, o faceti cu click-and-drop (dai click si tragi de imagine pana ajunge in locul dorit).
    * Prima imagine din lista va reprezenta si Coperta albumului/categoriei.
    *Dupa ce ai terminat cu lucrul in categori respectiva, apesi obligatoriu salveaza.
    * Poti sterge categoria din portofoliu: In meniul Portofoliului dai click pe sterge din " In curs de editare ( sterge )".
    * Daca ai terminat cu categoria si ai apasat salveaza, poti merge in meniul Portofoliului la "Categorii in Portofoliu" sa-ti vezi categoriile/albumele - daca ai mai multe. Ultima afisata va fi cea de Nesortate .
    *Aici, in Categorii in Portofoliu, poti rearanja ordinea albumelor prin aceeasi metoda - dai click pe poza albumului si o muti unde vrei.
    * Pentru a adauga ulterior, produse in albumele/categoriile deja existente, dai click pe albumul in care vrei sa adaugi si urmezi pasii de mai sus.
    *nu poti accesa categoria Nesortate direct, ci doar sa accesezi albumul/categoria si apoi sa vezi Nesortatele in partea de sus si sa le adaugi in albumul respectiv.

    Sper ca e de ajutor.

    Zi frumoasa!

    09.03.2014, 08:47:35
  • inspring
    inspring

    @bijouxdemonange, te rog sa incerci sa apesi pe Nesortate la mine chiar asa gol si sa imi spui ce se intampla. La mine se comporta identic chiar daca magazinul e in vacanta. Nu conteaza ca nu-s produse, categoria e complet inaccesibila oricum. Poate ca a fost asa mereu pentru ca nu m-am uitat pana ieri. Multumesc frumos!
    @darkmoon multumesc pentru raspuns!

    09.03.2014, 17:45:29
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Tocmai, ca avand magazinul in vacanta este irelevant. Tie portofoliul in acest moment iti apare cu 0 produse, din cauza ca ai magazinul in vacanta, listarile nefiind active, asadar pot observa doar ca atunci cand incerc sa accesez Nesrotate (0 produse) ma delogheaza si ma tirmite pe prima pagina. Acest ucru se intampla si in alte magazine in vacanta (de ex. www.breslo.ro/Shop/sevenhill) sau pur si simplu inactiv (de ex. www.breslo.ro/Shop/PersonalitySupplier), asadar in acest moment poate fi pentru ca e magazinul inactiv.
    Eu, pentru ca nu am nici un produs in categoria Nesortate, nici nu mi-o afiseaza, desi am setat sa fie vizibila.

    Sunt convinsa ca e o problema cu portofoliul tau, va trebui doar sa constatam problema cand e magazinul activ.
    Cum spuneam si ieri, e clar ca e o problema la portofolii(le unora) (desi, acum sincer, pe-al meu nu l-am verificat sa vad daca imi apar toate produsele in categorii :) ).
    Maine iesi din vacanta? Ma uit maine.

    Pana atunci, trimit problema mai departe.


    Problema la darkmoon, banuiesc (dupa descriere) ca e cu accesarea Nesortate din interiorul magazinului, din sectiunea de admin -care nu e un bug de fapt ci doar functioneaza altfel, cum am explicat iei-, nu prin portofoliul din magazin vizibil de noi restul (desi un bug la afisarea portofoliului e si la ea)

    10.03.2014, 20:08:19
  • inspring
    inspring

    Ok, multumesc frumos. Am vrut sa ma asigur ca reactioneaza la fel si la tine.
    Eu ies din vacanta la anul, sper sa se rezolve intre timp. :)
    O seara frumoasa!

    10.03.2014, 21:23:50
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Ahh, da, la anul!

    Anul din data nu l-am mai vazut :D

    Nu mi-am dat seama ca am vazut de zilele trecute ca intri in vacanta un an!

    Cu siguranta pana atunci se va rezolva!

    Mult succes!

    11.03.2014, 12:33:02