Forum: Tehnici & Materiale buna despre fimo...

  • corinalp19
    corinalp19

    buna as vrea sa stiu si eu cate ceva despre fimo abia astazi mi a venit comanda si as vrea sa stiu pt cercei ,cum sa lipesc de metalma refer la bobite,pot sa ii lipesc asa simplu si pe urma si bag la cuptor cu tot cu metal? va rog sa ma ajutati si pe mn ca nu stiu cum sa fac..

    26.03.2012, 18:29:20
  • panteraroz2
    panteraroz2

    Eu nu ma pricep la fimo dar banuiesc ca mai intai modelezi formele, le coci si abia apoi le lipesti pe forme ....si din cate am auzit ... exista acum si fimo care nu necesita coacere .... oricum, sunt multe tutoriale pe internet care iti explica ce si cum! :) Spor la mesterit!

    26.03.2012, 21:21:30
  • gemsgems
    gemsgems

    Eu fac in doua feluri:

    1. Daca forma imi permite, invelesc baza in FIMO. Daca sa zicem ai o baza de cercei cu surub rotunda si vrei sa pui pe ea o forma rotunda din FIMO, faci forma, pui baza pe ea si apoi in spatele bazei pui FIMO de aceeasi culoare si o lipesti de cea din fatza in asa fel incat sa nu se mai vada metalul. Sper ca intelegi ce zic aici. :D In felul asta stii sigur ca baza nu se va dezlipi de FIMO. :P

    2. Daca nu poti face asta, din varii motive (cercelul e prea mic, are o forma mai complicata etc.) atunci mai intai coci si apoi lipesti, dupa ce s-a racit complet.

    Mi se mai intampla cateodata sa am nevoie sa mai adaug ceva dupa ce am lipit un lucru. Tine minte sa bagi la cuptor numai dupa ce lipiciul s-a uscat si s-a intarit complet. Altfel se va topi si va curge si va fi dezastru. :P La fel si cu vopseaua acrilica.

    E safe sa bagi ceva vopsit la cuptor numai dupa ce s-a uscat complet. Eu astept o zi cand e nevoie sa fac asta. Iar la lipici, depinde de lipici. La UHU de exemplu, mai de graba as astepta 2 zile.

    Cum a zis si pantera.roz, gasesti tutoriale pe net pentru orice vrei sa inveti in domeniul asta. :D Daca nu stii unde sa cauti, da-mi un mesaj. ;)

    26.03.2012, 21:40:13
  • corinalp19
    corinalp19

    mersi mult de raspuns,tutoriale am gasit doar pe youtube dar arat doar cum e facut nu specifica cat sta la cuptor si cum se lipeste de metal.in general pt cercei cu surub deci trebuie sa acopar si metalul..k ms

    26.03.2012, 22:17:25
  • gemsgems
    gemsgems

    Nu TREBUIE... e doar un mod de a o face. :) In unele cazuri chiar nu prea se poate. Pe de alta parte, daca surubul nu e din argint sau aur, cred ca e cu atat mai bine sa fie acoperit metalul, care s-ar putea sa irite o urechiusa mai sensibila. Incerci in mai multe feluri si vezi care e tehnica ta preferata. :D

    Poate nu zice mare lucru despre cat se tine la cuptor pentru ca sunt multe feluri de lut polimeric si multe feluri de cuptoare. Si aici e bine sa faci teste. Eu tin FIMO la cuptor, la foc mic, 15 minute. Coc obiectele pe o tava si le pun intotdeauna pe folie de aluminiu. Cuptorul meu are un defect la usa, asa ca nu se inchide complet, ceea ce s-a nimerit bine, pentru ca nu tre` sa se incinga prea tare cuptorul. Sub tava pun mereu ceva (eu am o placa mare de caramida, dar merge si alta tava) ca sa nu bata focul direct in tava cu FIMO. Pe unele le tin si 20-25 de minute (in functie de grosime), iar pe cele din FIMO lichid nu le tin niciodata mai mult de 15. Fiecare cuptor e diferit, din ce am experimentat eu. Asa ca vezi cum e mai bine in cuptorul tau. :D

    Spor! :D

    27.03.2012, 00:10:24
  • gemsgems
    gemsgems

    De asemenea, cand acoperi partea din spate a surbului, cea care atinge pielea, tre` sa ai grija sa fie neteda, ca sa fie confortabila, si dreapta, ca sa nu stea cercelul stramb. :P :D

    27.03.2012, 00:11:54
  • corinalp19
    corinalp19

    k.ms de raspuns am incercat sa acopar da nu e chiar asa usor pe cat pare..:D ma descurc eu ca e abia prima zi de lucru :)

    27.03.2012, 11:19:35
  • gemsgems
    gemsgems

    Da, e munca migaloasa. :P Dar pe masura ce exersezi o sa iti vina din ce in ce mai usor. :D

    27.03.2012, 14:22:24
  • curs
    curs

    Buna, as vrea sa stiu daca se pot face bijuterii din fimo daca nu se pune la copt! Se intaresc? Arata bine? Nu de alta dar cuptorul meu e cam defect, nu-i pot stabili temperatura si se opreste cand mi-e lumea mai draga. Dar am auzit ca se poate si daca nu se coace. A incercat cineva? Multumesc

    18.04.2012, 08:14:49
  • andreaz
    andreaz

    Se pot face bijuterii din materiale care nu trebuiesc arse in cuptor exista luturi cu uscare la rece, sunt chiar foarte multe feluri dar nu din Fimo/cernit/sculpey care obligatoriu trebuie arse in cuptor.Altfel nu se intareste polimerul, ramane moale ca si plastelina, coloreaza pielea, reactioneaza cu diferite plasticuri. deci nici o sansa sa faci bijuterii fara coacere.

    18.04.2012, 15:13:28
  • gemsgems
    gemsgems

    curs, in general se face o confuzie. Toate pastele de modelaj sunt denumite dupa brandul cel mai cunoscut dintr-un loc, in cazul Romaniei este FIMO. :P

    Exista paste de modelaj cu intarire prin coacere si exista paste de modelaj cu intarire prin uscare la aer.

    Daca tu vrei sa lucrezi cu ceva care se intareste la aer, trebuie sa cumperi un produs special pentru asta.

    Din FIMO care este facut pentru a fi intarit la cuptor NU se pot face bijuterii daca nu e copt, din motivele enumerate de andreaz mai sus.

    Exista si FIMO cu intarire la aer si se numeste FIMO AIR. Acesta este mai de graba pentru obiecte de decor, dupa parerea mea, dar cred ca poate fi folosit si la obiecte mai mici. N-ai decat sa incerci si sa vezi. :D

    Uite un exemplu pe care l-am gasit acum pe Breslo: www.breslo.ro/Product/Pasta-de-modelaj-Darwi-05kg--Terracotta_574377

    18.04.2012, 17:51:21
  • curs
    curs

    Va multumesc de raspuns, am sa ma interesez de acest FIMO; momentan nu cunosc absolut nimic in acest domeniu doar ca imi plac si as incerca si eu.

    19.04.2012, 20:36:05
  • gemsgems
    gemsgems

    Spor la treaba! :D Daca mai vrei informatii, despre orice, inclusiv tutoriale, poti sa ma contactezi. :D

    19.04.2012, 23:11:56
  • tonycat
    tonycat

    Salut,

    am si eu 2 intrebarele pentru persoanele cu mai multe experienta decat mine.
    Prima ar fi daca fimo e musai sa fie lacuit. cum se comporta in contact cu pielea? Intreb pentru ca eu nu fac bijuterii din FIMO, dar am nevoie sa imi fabric niste piese din FIMO gen "baza de.." pe care le umplu cu rasina si diverse chestii si nu vreau sa le dau cu lac, le las la culoarea FIMO originala. A doua ar fi daca ati inclus pietre naturale in FIMO... oricum o sa incerc pentru ca vreau sa incerc niste piese din FIMO negru cu pietre colorate incluse.
    Multumesc!!!

    23.04.2012, 11:57:18
  • gemsgems
    gemsgems

    Eu fac si port bratari din margele din FIMO, pe care nu le lacuiesc. Si nu am avut probleme niciodata. Nici nu mi s-a plans vreun client. :D Cred ca lacuirea are mai mult rolul de a da stralucire si de a proteja piesa in sine, a-i conferi un plus de rezistenta.

    Si am si inclus pietre si cristale in FIMO si totul a fost OK. :D

    23.04.2012, 13:28:10
  • tonycat
    tonycat

    Multumesc, @gemsgems!!!!

    23.04.2012, 16:05:41
  • beadshop
    beadshop

    Buna,

    Lacuirea se face cum zice si gemsgems, pentru stralucire (uneori se mai estompeaza unele mici defecte precum ar fi amprentele; unele culori devin mai intense cand sunt lacuite) si pentru un plus de rezistenta. Nu e nicio problema daca nu-l lacuiesti dupa coacere, nu se intampla nimic in contact cu pielea.

    Si eu am montat pietre, cristale, accesorii metalice in fimo si apoi l-am copt; a fost totul ok.

    Spor la lucru!

    23.04.2012, 17:02:42
  • tonycat
    tonycat

    Multumesc , @beadshop! Chiar nu vreau sa lacuiesc piesele, le vreau cat mai "brute" pentru ca nici contextul din care fac parte nu e stralucitor. Am infipt agatatoarea de sarma inainte de coacere si nu s-a intamplat nimic cu sarma. O sa vad cu pietrele cum va fi.

    23.04.2012, 19:14:00
  • andreaz
    andreaz

    In general se poate include orice in fimo, doar ca atentie ca acel material sa nu se altereze in cuptor(ars, topit) Se comporta bine cu sticla, pietre, sarme, metal de orice fel, lemn, nu se comporta la fel de bine cu margele/caboson acril.
    Atentie insa daca se monteaza piatra in polimerul crud, trebuie fixata bine, altfel dupa coacere exista riscul sa se desprinda. Eventual, dupa coacere poti sa o fortezi piatra sa vezi daca pica, si daca pica o poti fixa la loc cu fimo lichid ( dupa care trebuie iar copt in cuptor), sau cu o picatura de adeziv.

    25.04.2012, 15:24:59
  • tonycat
    tonycat

    Multumesc pentru observatii, @andreaz, o sa tin cont si de sfatul cu fixarea buna a pietricelelor in polymer, iluzia pe care trebuie sa o dea lucrarea este de "mozaic", asa ca nu caut sa fie perfect. Dupa coacere se acopera cu rasina, deci daca pica nu e nici o problema. Rasina pe fimo? chiar am luat-o razna. O seara buna sa aveti!

    25.04.2012, 19:29:31
  • selkirkitten
    selkirkitten

    Buna! Imi puteti spune si mie ce tip de "fimo"(o sa ii spun asa din comoditate,dar nu ma refer la marca ci la material") ar trebui sa folosesc pentru a obtine un aspect mat? Vreau sa fac decoratiuni de sezon gen oameni de zapada,mosi...si as vrea ca partea alba sa fie cat mai realista,sa nu aiba aspect lucios/perlat/transparent etc. Multumesc!

    08.12.2013, 17:12:13
  • gemsgems
    gemsgems

    Nu cred ca la FIMO sau Cernit exista luturi complet mate. Sugestia mea e sa folosesti albul clasic si sa il texturezi cu o periuta, sa-i dai un aspect poros (periuta de dinti sau ca cea de mascara). Daca il texturezi nu mai e lucios si este si mai realist.

    10.12.2013, 11:43:09
  • csutak1980
    csutak1980

    Am si eu o intrebare fetitamea vrea sa ii fac o coronita cu flori din fimo va rog frumos daca stiti ceva sa imi spuneti.
    Multumesc.

    06.09.2014, 16:41:00
  • rruxa
    rruxa

    Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o informatie legata de fimo: canile si tacamurile care sunt invelite in fimo, se oit baga la cuptor? Sau e necesar sa iau fimo cu uscare la aer? Va multumesc!

    13.12.2015, 14:36:03