Forum: Bug-uri Categorii

  • DoinaDay
    DoinaDay

    Buna!Eu am o dilema cu categoriile de produse.Am introdus in magazin cateva obiecte pe care n-am stiut in ce categorie sa le asez,asa ca am facut ceva necurat:le-am asezat la intamplare.Vorbesc despre o caseta decorativa din metal imbracata in Fimo si despre pixuri cu corp si capac din Fimo.Vreo sugestie,ceva?In ce categorie as putea sa le introduc,fara sa gresesc?

    29.12.2009, 20:27:25
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Hmm..chiar ca nu e nicio categorie pentru ele. Caseta s-ar fi potrivit intr-o categorie gen "obiecte decorative"...
    Avand in vedere asta, eu le-as pune in "Orice altceva", in lipsa de alte idei potrivite.

    30.12.2009, 00:09:16
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    A, ba nu, am gasit ceva si mai potrivit.
    Pixurile cred ca merg in "Obiecte de gospodarie" -> articole pt. birou -> pixuri/stilouri. Iar caseta probabil tot in "Obiecte de gospodarie" -> Boluri -> din metal. Ce zici?

    30.12.2009, 00:16:31
  • Dora1
    Dora1

    Doina iti sugerez sa scrii si tag-uri gen : pix, cutie, fimo, polimer, obiect decorativ...ca daca folosesti numai tag-urile din lista, risti sa nu-ti fie gasite produsele la cautari !
    Asa am ales si eu din tagurile oferite si ulterior, mult mai tarziu, am observta ca nu mi se gaseste niciun produs la cautari...si ma miram de ce nu am vizitatori macar...daca nu comenzi..
    A trebuit sa reeditez toate produsele, sa le pun tag-uri suplimentare si cuvinte cheie chiar la denumire...si acum le gasesc la cautari.

    30.12.2009, 01:37:36
  • Dora1
    Dora1

    mda...ce-ti ziceam...tu ai scris un tag ales din lista "casete decorative" am pus la cautari acest nume si surprizaaa ! nu s-a gasit niciun obiect cu aceasta denumire...
    verifica si tu cu alt tag din cele alese

    30.12.2009, 01:44:30
  • DoinaDay
    DoinaDay

    buna!Si multumesc pentru sugestii!Dora,filtrul de cautare pe categorii inca nu functioneaza,cautarea se face dupa denumire.Cel putin asa cred,ca daca dau cautare pe caseta imi apare.In fine,bine ca macar pixurile sunt sigur la locul lor!Mercic,Cinnamon!

    30.12.2009, 09:07:43
  • Dora1
    Dora1

    Da..se gasesc daca ai in denumire cuvantul tag, sau la descrierea produsului.
    Eu aveam denumiri la colierele cu fimo de genul "Colier F054" se gaseau numai la multitudinea de coliere, de tot felul si nicidecum la "polimer" cum avea tagul din categorii...
    Am verificat ieri, inainte de a-ti scrie, daca mi se vad produzele si din 1291 la "din polimer" n-am gasit decat un colier de-al meu...si aveam zeci ! asa am scris la fiecare denumiri kilometrice "colier din polimer - cu medalion - F054" ..si acum apar.
    Dar nu-i corect ...totusi...nu vreau sa fiu rea, dar am observat ca la altele apar de doua ori produse identice in lista de cautari si mie doar poza unui singur colier, cu toate ca am pus multe tag-uri de la categorii..si stateam linistita ca totul e ok...pana de curand..Ma intrebam chiar "bijuteriile mele sunt chiar asa de urate, sau scumpe, de fuge lumea de ele ?" "eu platesc degeaba chiria pe magazin, pentru ca produsele mele sa fie invizibile ?" "la altele cum de apar de doua-trei ori poze identice ?"
    Acum le-am "captusit" cu tag-uri, dupa ore pierdute cu editarea...
    Asa sa faci si tu Doina ! Ca ai bijuterii superbe si-i pacat sa nu ti le gasesc cand doresc sa intocmesc o lista tematica, sau sa nu ti le gaseasca un cumparator care cauta medalion fimo cu model floral,sau o cutie metalica imbracata in polimer de pilda.

    30.12.2009, 13:43:18
  • issa
    issa

    nu stiu de ce dar nu reusesc sa-mi incadrez martisoarele in cat. ''martisoare'' ...ma tot intoarce la sectiunea''alegeti categorie'' si nu pot sa finalizez....am fost nevoita sa le incadrez la brose desi nu sunt brose:(

    16.02.2010, 11:11:49
  • CAT.E
    CAT.E

    eu le includ la Sarbatori -> Martisor->Martisor

    16.02.2010, 11:20:12
  • issa
    issa

    si eu tot la sarbatori am dorit sa le includ dar nu am reusit....intr-un final le-am inclus la brose:(

    16.02.2010, 17:56:44
  • gariana
    gariana

    Categorii: sarbatori/ subcategorii: martisor/ adauga eticheta: martisor

    16.02.2010, 18:05:04
  • issa
    issa

    multumesc !
    dupa ce am ales categoria -martisor- eu nu am mai adaugat si eticheta...aici cred ca am gresit

    17.02.2010, 12:51:59