Forum: Orice altceva [Caut/Comanda] Martisoare si materiale pentru martisoare in UK

  • mihai.vasile
    mihai.vasile

    Salutare.

    Numele meu este Mihai, sunt student la University of York (UK), si sunt membru al Romanian Society, societate studenteasca din cadru Universitatii. In saptamana 21-27 februarie vrem sa organizam un workshop de martisoare, sa ii invatam pe englezi si pe strainii din facultate despre traditia romaneasca si sa faca martisoare. Cautam sa importam materialele necesare pentru 100 de martisoare (am o lista, dar suntem deschisi la propuneri) si mai vrem sa importam inca 300-400 martisoare, pe care sa le impartim in campus de 1 martie.

    Am avea nevoie de toate acestea cel tarziu pe 23 februarie, iar din Bucuresti un pachet/colet/scrisoare ajunge in 8-12 zile. Asadar timpul este scurt, nici bugetul nostru nu este foarte mare, dar asteptam cat mai multe oferte, aici sau pe mail.

    De asemenea, daca sunt intrebari, eu voi incerca sa intru cat mai des aici zilele urmatoare.

    Multumesc.

    09.02.2011, 19:17:09
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Eu cred ca trebuie sa importati snururi de martisor, restul materialelor sunt sigura ca le gasiti si in UK. La ce va gadeati?

    Inteleg ca ideea este ca mai multi creatori de martisoare sa isi puna la un loc creatiile si sa va trimita un pachet maaare cu 300-400 de martisoare, nu? Sau acceptati si pachete individuale de la mai multi artizani? Fiindca ma gandesc ca poate as putea participa si eu, dar eu sunt in Germania. Partea buna e ca un pachet de aici ajunge mai repede la voi, partea proasta e ca nu ma pot asocia cu mai nimeni pentru un pachet mai mare (poate doar cu anky si handmade.therapy).

    Si cam care este bugetul, adica cam cat va gandeati sa dati in total pe cele 350 (facem o medie) de martisoare?

    10.02.2011, 12:26:59
  • mihai.vasile
    mihai.vasile

    Multumesc pentru raspuns.

    Avem deja o parte din materiale dar ne gandeam ca ar fi mai usor sa importam odata cu martisoarele si celelalte materiale decat sa le cautam prin zona. Snururi oricum nu cred ca am gasi aici, deci un import tot trebuie sa facem.

    In primul rand, vrem lucruri simple. Traditia si workshopul sunt importante. Bugetul este mic, inca nu am primit un raspuns exact pentru fonduri. Am cerut intre 100 si 140 lire, asta insemnand in lei 700 Ron. Din banii astia ar trebui sa acoperim materialele pentru 80-100 martisoare, transport si de ce ne mai ramane alte martisoare.

    Suma-i mica, dar, repet, cautam lucruri cat mai simple. Snurul este important si vom avea neaparata nevoie de 80-100 snururi normale pentru workshop. Ne gandeam chiar ca am putea incerca sa aducem si snururi putin mai groase (ceva de genul asta: http://tinyurl.com/69eowb8), in schimbul unor martisoare cu 'talisman', daca sunt mai ieftine si nu ne vor ajunge banii pentru altceva.

    Ideal ar fi sa primim totul intr-un singur transport si pe o singura factura. Daca nu se poate, ne descurcam. Oricum, ieri m-am grabit si am postat mesajul fara sa stiu exact ce buget vom avea. Din pacate sunt presat de timp si as vrea ca in momentul in care avem banii sa pot face direct comanda ca ajunga sigur coletul pana pe 23 februarie. Posta, atat in Ro cat si in UK, ofera servicii destul de proaste, iar noi ne-am organizat cam tarziu.

    10.02.2011, 15:28:12
  • CrystaDesign
    CrystaDesign

    numai cele 300 martisoare sunt cu aprox. dublu decat bugetul....

    19.02.2011, 17:34:54