Forum: Anunturi & Noutati Cauta Local

  • Luigi
    Luigi

    Ne bucuram sa va anuntam introducerea unei noi facilitati la Motorul de Cautare Breslo: Cauta Local

    Astfel, rezultatele cautarii de Produse pe Breslo pot fi restranse doar la un anumit judet din Romania sau orice alta tara.

    Va rugam sa ne semnalati orice problema pe care o aveti cu noua functionalitate.

    Va multumim,
    Echipa Breslo

    14.03.2011, 09:06:56
  • Lipo
    Lipo

    Pe mine personal, ca si client, nu ma intereseaza absolut deloc de unde este furnizorul. Ma intereseaza calitatea produsului. Astfel incat comand si din Bucuresti si din Oradea si din Maryland. Ca si client care "beneficiaza" de aceasta facilitate va spun ca imi este inutil.

    14.03.2011, 10:48:19
  • user21
    user21

    posibil sa nu ma fi prins eu cum functioneaza - dar am procedat ca si cum a sintra prima data pe site,urmandu-mi logica.
    selectez din casuta de cautare "vanzatori" - rezultate zero , nu imi apar criterii de selectie ca la "handmade" (si restul categoriilor )de ex.

    am selectat "toate produsele", criteriu de selectie "cluj" - rezultatele cautarii sunt 3, dintre care magazine doar 2.

    daca nu am facut eu ce trebuie, please do tell.

    mi se pare o chestie super utila, si sper sa fie si reliable :))

    14.03.2011, 11:35:31
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @Lipo: Atunci nu ramane decat sa nu folosesti aceasta facilitate.

    Cred ca nici la mine nu functioneaza cum trebuie. Am incercat un search dupa Timisoara, dar cand scriu "Timis....", apare intr-adevar in Lista Timisoara, Timis dar nu pot sa dau click. Totusi am senzatia ca filtrearea functioneaza, adica imi afiseaza ulterior numai produse din TM.

    Iar daca selectez Germany si la Localitate scriu Muenster, nu imi filtreaza nimic. Adica apar toti vanzatorii/toate produsele din toate localitatiile care corespund termenului meu de cautare general (ex. cercei, fetru...).

    14.03.2011, 12:06:44
  • atelierbeatrix
    atelierbeatrix

    Lipo, este posibil sa para o functie inutila, insa eu o folosesc foarte mult pe un alt site de vanzari, in special cand vreau sa cumpar produse tipice unei tari anume...de ex. daca vreau produse de scrapbooking, cu siguranta nu o sa cumpar din tara in care ma aflu acum (spania) ci o sa merg direct la vanzatorii din State sau Anglia-adica la "origini"...caci preturile si varietatea au un cuvant esential de spus
    cu siguranta ca tu esti un cumparator hotarat, care stie ce vrea, insa foarte multe persoane prefera sa nu plateasca in plus pentru un produs si renunta la comanda( sperie chiar si 4-5 ron adaugati pentru taxa postala)-chiar daca vorbim de o comanda de 60 Ron. asa ca vor prefera cumparaturi din zona lor si astfel produsele se ridica personal.

    cu siguranta Breslo se afla la un alt nivel in privinta prezentei vanzatorilor internationali, insa toate au un inceput,nu?

    14.03.2011, 12:14:50
  • Margelute
    Margelute

    Mie mi s-ar parea util daca as putea alege si categoria de produse nu numai locatia. S-ar putea sa fie prea mult tousi :)

    14.03.2011, 13:13:02
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @margelute: poti sa dai search dupa un termen (numele categoriei) si apoi sa filtrezi rezultatele dupa locatie.

    14.03.2011, 13:24:48
  • Margelute
    Margelute

    pai nu functioneaza ca-mi afiseaza un singur magazin din bucuresti la materiale.

    14.03.2011, 15:16:13
  • Eni
    Eni

    Nu cred ca functioneaza inca cum trebuie, adica nu apar toate magazinele din Timis de ex. daca dau filtrarea dupa oras.
    Si cum scrie si Margelute, ar fi si mai fain daca am putea alege si categoria de produse, ca nici la mine nu functioneaza ....
    In rest ma bucur ca s-a adaugat aceasta optinue !Yey!!! :)

    14.03.2011, 16:01:25
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Nu nu, filtrarea nu functioneaza pe magazin ci pe produs.
    Pentru romania merge, pentru alte tari din cate am incercat eu nu.

    Se procedeaza asa:
    1. Pe homepage selectam la search fie handmade, fie materiale ,fie toate produsele.
    2. In casuta de search trecem termenul. De ex. cercei, sau colier perle sau lant cupru. Pentru lant cupru in Materiale am obtinut momentan 30 de rezultate.
    3. In coloana din stanga apare acum casuta "cauta local".
    La tara selectam Ro, la localitate Bucuresti sau Timis sau ce vrem noi.
    4. Apasam "cauta"
    5. Pt. lant cupru si Timis apare acum un singur rezultat.
    Pt. lant cupru Bucuresti apar 12 produse de la 9 vanzatori.

    Important este ca vanzatorii care apar in stanga sunt exact aceeasi care au produse prezente pe pagina respectiva. Daca ar fi avut cautarea noastra mai multe pagini (incercati sa cautati cercei din Bucuresti), lista de vanzatori ar fi variat in functie de pagina pe care ne aflam cand navigam printre rezultate.

    14.03.2011, 16:37:46
  • Eni
    Eni

    Da, daca specific exact ce vreau atunci imi apar acele produse.
    Insa de ex. daca aleg 'toate produsele' si aleg judetul (pentru ca vreau sa vad toate produsele dintr-un anumit judet, nu doar sa zicem bijuterii), atunci nu imi apar toate produsele listate de catre vanzatorii din judetul respectiv. Apar cateva pagini cu bijuterii si atat.
    Intelegi cum zic? :)
    Poate vreau eu prea multe :P

    14.03.2011, 17:28:08
  • user21
    user21

    si daca vreau sa caut vanzatori din honolulu (sa zicem) cum trebuie procedat?

    15.03.2011, 09:39:34