Forum: Idei si sugestii cautare dupa etichete si in magazin

  • just.paintings
    just.paintings

    Cred ca ar fi mai usor pentru toti breslasi ca search-ul (cautarea direct din magazin dupa un cuvant cheie) sa tina cont si de tag-urile produselor nu doar de titlul acestora.
    Sunt unele magazine care NU scriu in titlul produselor clar ce anume vand (de exemplu: "charm pasare bronz" ci doar "charm C23" ) dar pun tag-urile potrivite ce includ cuvintele cheie.
    Astfel, atunci cand dai search intr-un magazin care folosesti acest tip de titlul dupa un cuvant cheie nu apar rezultate, cu toate ca au tag-urile potrivite si daca ai da search in categoria de materialele sigur ar aparea produsele in cauza.

    Ce spuneti? S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?

    16.08.2013, 10:57:47
  • rosegarden
    rosegarden

    nu stiu daca se aplica doar la cautare in magazin-motorul de cautare "principal"dupa ce criterii functioneaza?
    mi se pare absurd sa treci la titlu cat mai multe chestii despre produs-atunci nu isi au rostul descrierea si tagurile-categoriile...nu mai inteleg ce se intampla..la inceput motorasul si "tinea minte" cuvintele cautate....si parca pe lateral stanga aparea si posibilitatea de acauta magazine in diferite orase-ex eu daca am nevoie de ceva ..mi-e mai usor sa iau din mures-mai rapid..asta nu exclude factul ca voi cumpara si de la alte magazine-care nu sunt din ms...mai era parca o cautare bazata pe pret...poate ca rose rose..dau deja in scleroze.....dar...si...nu va mai aparea nici o data o lista alfabetica a tuturor magazinelor? inca sunt o gramada de magazine pe care nu le cunosc...doar daca dau de ele din greseala..si sunt minunate...deci?

    18.08.2013, 01:18:07
  • just.paintings
    just.paintings

    eu ma referem strict la butonul de "cauta" dintr-un magazin, nu cel principal de cautare in toate magazinele dupa categorii.

    19.08.2013, 10:13:39
  • Breslo
    Breslo

    Buna,

    Am observat, da, si noi, ca sunt vanzatori care din pacate nu scriu in titlu exact ce vand. Vom adauga si tagurile in curand, multumim pentru feedback.

    rosegarden, inca mai exista optiunile despre care vorbesti, tot in stanga, doar ca ele apar abia dupa ce ai cautat un cuvant, nu direct pe prima pagina.

    Zi frumoasa!

    16.09.2013, 12:36:59