Forum: Suport Breslo cautare furnituri pe breslo

  • 4handmade
    4handmade

    Si asa am ajuns la alta problema. Eu, magazin de furnituri, care nu prea mai am ocazia sa mai prind un loc pe prima pagina cu ocazia postarii unor produse noi, as vrea sa stiu cum anume ma poate gasi cineva pe mine sau produsele mele.
    Am pus nspe etichete produselor nou create. Si totusi vizualizarile sunt 0! Ma rog, raman cu cele pe care le-a mai facut careva care m-a prins pe prima pagina.
    Am incercat sa dau si eu o cautare dupa cuvantul "agata". Sau "agate". Stiind ca ultimele produse postate de mine au fost AGATE, ar fi trebuit sa imi apara la cautarea pe breslo, nu?! Dar... NU.
    Poate si altcineva sa faca un test? Sau devin paranoica?!

    11.12.2014, 00:01:32
  • fimomimo
    fimomimo

    ah, nu, nici o paranoia, sistemul de cautare e total inutil (!) da, merita semnul exclamarii.
    Incearca si search intre produsele tale, daca nu scri numele exact nu merge, gaseste doar "frunze" nu si partial "frun"... deci, this $ is broken! :D

    11.12.2014, 00:09:55
  • BeadSupplies
    BeadSupplies

    Nu e paranoia, cautarea nu mai returneaza rezultatele in ordine cronologica dupa data postarii lor. Eu nu am reusit sa-mi dau seama care este in schimb criteriul. Cat priveste cautarea in lista mea de produse, asta e cea mai mare durere a mea la ora asta si cred ca deja devin plictisitoare tot explicand si cerand sa se faca ceva. Am coduri la produse degeaba pt. ca nu le mai pot gasi dupa ele. Inainte introduceam de ex 19-54 si gaseam direct produsul, acum nu-mi returneaza nimic pentru ca nu recunoaste liniuta. Abia daca-i dau 19-112 imi returneaza absolut tot ce contine 112 in titlu, deci de la trei caractere in sus care sa nu fie semne de punctuatie sau spatiu. Inainte daca vroiam sa-mi afiseze o intreaga categorie cum ar fi ”Terminatii sir” unde am de toate si nu merge dupa denumire, ii dadeam cod 12- si mi le afisa frumos in ordine cronologica, iar acum imi returneaza absolut toate produsele pt ca toate au ”cod” in titlu. Nici nu poti restrictiona cautarea cu ghilimele pentru ca nu tine cont de ele. In schimb a aparut campul pozitie cu care nimeni nu stie ce sa faca - daca stie cineva cum se foloseste va rog lamuriti-ma si pe mine :D.

    11.12.2014, 08:59:20
  • 4handmade
    4handmade

    Ca sa nu mai zic ca nici dupa numele magazinului nu mai existam!!!
    Deci, sa zicem ca cineva ar vrea sa caute un magazin din care a cumparat ceva anume si mai are nevoie de acel "ceva".
    Cum gaseste magazinul sau "ceva-ul" acela?
    Sunt chiar suparata. In vacanta nu mai are rost sa intru ca se taxeaza integral... Deci voi astepta sa imi expire magazinul si asta este.

    11.12.2014, 09:17:35
  • BeadSupplies
    BeadSupplies

    Pentru a returna rezultate la o cautare dupa numele magazinului singura solutie este sa pui etichete cu acesta la cateva produse. Dar chiar si asa in cazul meu daca dau cautare in bara neagra de sus nu-mi returneaza nimic. Merge doar la cautarea de pe prima pagina. La fel daca introduci ”agata” in bara neagra de sus returneaza cu totul alte rezultate decat ”agata” in search-ul de pe prima pagina.

    11.12.2014, 09:42:28
  • BeadSupplies
    BeadSupplies

    Acum am observat ca la cautarea din bara de sus la afisarea rezultatelor apare ”Descopera cele mai frumoase bijuterii, haine si accesorii si decoratiuni handmade”, iar la cea de pe pagina principala ”Handmade, Vintage si Materiale”. Deci daca vrei sa cauti furnituri in bara de sus, ghinion! Nu vei gasi nimic. :(

    11.12.2014, 09:53:48
  • 4handmade
    4handmade

    Da, exact asta spuneam. Nu are sens sa mai postez nimic, mai bine pastrez ce am si le termin eu in cativa ani.
    Ma intreb cum cauta clientii furniturile in acest moment.
    Eu una daca as vrea sa cumpar ceva nu as gasi.

    11.12.2014, 10:15:22
  • Thezora
    Thezora

    4handmade, la ultimele comenzi de furnituri eu am renunțat la căutare. M-am dus și am găsit 2 magazine de la care mai cumpărasem și gata ca m apucaseră toți nervii. Problema cu vizualizări e și la produsele handmade. Normal ca nu o sa mai vând în veci nimic pe Breslo din moment ce maximul de vizualizări acum e pe la 15... Aveam mult mai multe înainte... Am mai.plătit o luna și apoi sincer nu știu DC mai are rost...

    11.12.2014, 10:54:26
  • nikolla
    nikolla

    Aceeasi problema cu Beadsupplies o am si eu. Nu pot gasi produsele cu cod din 2 caractere pe admin panel. In magazin avem rezultat la cautare dupa cod de 2 caractere dar sunt afisate si multe alte produse ce nu au nicio legatura

    11.12.2014, 11:37:29
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    Nu sunt magazin de furnituri, dar da, am renuntat sa caut si ma axez pe "cunoscuti".
    Oricum si la magazinele handmade au scazut vizualizarile drastic, implicit si comenzile, care nu-s la pamant, sunt sub.

    11.12.2014, 12:17:12
  • 4handmade
    4handmade

    @: Nicoleceamov: da, exact cum ma asteptam. Si cum cautati magazinele cunoscute? :)
    Ca la cautare nu apar. Presupun ca mergeti si cautati comenzile catre acestea si asa identificati magazinul...
    Atunci... sa ne cunoastem intre noi! :)

    11.12.2014, 12:39:58
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    De obicei imi tin un produs oarecare in cosul de cumparaturi de la magazinele de interes :) si asa revin.
    Sau, caut printre comenzile date.
    Doar ca sunt si alte magazine de furnituri care ar fi de incercat. Mai ales pentru perioada martisorului, atunci caut intens.

    11.12.2014, 13:12:44
  • nikolla
    nikolla

    Daca magazine handmade cu vechime pe breslo nu reusesc sa gaseasca magazinele de furnituri ,atunci cine? Clientii noi sau cumparatorii care intra mai rar si nu sunt familarizati cu platforma noua ? Repet rugamintea de a introduce cautare magazine si categoria materiale sa fie vizibila pe prima pagina pe bara alaturi de '' baie si frumusete'' si '' nunti si botezuri''

    11.12.2014, 13:32:13
  • Ethno.Bead
    Ethno.Bead

    Pe prima pagina ar trebui sa existe doar 3 categorii vizibile: handmade, materiale si vintage, subcategoriile sa apara doar cand intri intr-una din cele trei categorii.
    Breslo nu este doar site de vanzare a produselor handmade, nu-i asa?

    Si desigur, produsele nou listate sa apara primele, asa cum se intampla pe orice site de genul asta si sa ai posibilitatea sa le ordonezi: dupa data listarii, pret crescator/descrescator, etc...

    11.12.2014, 13:58:24
  • Breslo
    Breslo

    Buna tuturor,

    • Se vor implementa in curand si filtre pe Cautare ( cronologic, favorite, oras, etc.)

    • Clientii care vor sa caute doar Furnituri pot da click pe categoria "Materiale", din orice parte a site-ului, chiar si din interiorul unei Cautari.

    • Ordonarea este cronologica doar in Categorii

    • In Cautare, ordonarea este in functie de relevanta: un scor calculat automat de sistem in acelasi mod in care se calculeaza pe site-uri precum Wikipedia. Despre acest sistem vor aparea in curand tutoriale si ghiduri in rubrica Marketing School

    • In Lista de produse, sistemul permite momentan doar cautarea dupa un "cuvant" intreg mai lung de 3 caractere (sirul de caractere dintre 2 spatii sau semne de punctuatie)

    Va multumim pentru Feedback, vom face tot posibilul sa tinem cont de toate sugestiile voastre.

    Va rugam sa ne scrieti direct pe [email protected] daca aveti de semnalat erori sau neconcordante, pentru a fi siguri ca vor fi vazute in timp util.

    Va invitam in acest topic pentru a ne spune opiniile voastre despre noul sistem de Gestionare comenzi ce urmeaza sa fie implementat >> www.breslo.ro/Forum/noul-sistem-de-gestionare-comenzi-topic-15883

    Multumim inca o data, zi frumoasa!

    11.12.2014, 16:23:01
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    Am simulat o cautare pentru butoni in categorii/pe prima pagina, peste tot si rezultatul a fost acelasi, produse listate acum un an/doi apar inaintea produsului meu listat astazi.
    Indiferent de logica din spaele sistemului, acest tip de selectare mi se pare lipsit de fair-play...de ce un produs pe care un alt vanzator nu a reusit sa-l vanda de atata timp este mai relevant decat articolul meu, nou listat? sunt sanctionata pentru ca am vandut butonii din sezonul trecut sau cum?...au asa inteleg acest sistem si o spun fara vreo intentie malitioasa, este normal ca articolele nou listate sa fie afisate primele, acesta este si motivul pentru care listez zilnic, va rog remediati, este foarte, foarte important. Multumesc!

    11.12.2014, 17:03:06