Forum: Idei si sugestii Cautare magazin dupa nume, si a produselor dupa nume, cronologic!

  • 4handmade
    4handmade

    Ma intrebam cand vom mai reusi sa:
    - cautam un magazin in care am vazut odata ceva dragut, daca nu l-am adaugat la favorite. Cu alte cuvinte sa putem cauta in casuta de cautare de pe breslo dupa numele magazinului.
    - cautam FURNITURI dupa numele produsului, tot din pagina principala breslo. Bineinteles sa apara produsele listate in ordine cronologica, descrescator.
    Aceste optiuni au existat pe varianta veche a site-ului.
    Multumesc.

    18.12.2014, 15:38:33
  • Breslo
    Breslo

    buna,

    - se va implementa in curand si cautarea dupa numele magazinului
    - poti cauta direct furnituri de pe prima pagina. orice ai tasta, cautarea se face in absolut toate categoriile.
    pentru a vedea rezultatele trebuie pur si simplu sa selectezi categoria Materiale.
    e mai usor si mai accesibil fata de platforma veche, unde trebuia mai intai sa selectezi "Furnituri" ca sa cauti un material, altfel cautandu-se DOAR in handmade, fara nici un fel de legatura cu furniturile.

    multumim!

    19.12.2014, 14:54:46
  • 4handmade
    4handmade

    Multumesc pentru raspuns, dar nu mi se pare ca este chiar asa :)
    Adica: sa spunem ca sunt un vizitator relativ nou pe breslo, care caut ceva. Caut dupa cuvantul "cabochon". Pe prima pagina breslo, scriu in casuta de cautare cuvantul, dar nu imi arata la prima vedere decat handmade-uri. Eu trebuie sa intuiesc ca trebuie sa aleg din aceasta noua fereastra, din categoria Materiale, Toate. Daca sunt o persoana mai fara intuitie, nu mai aleg nimic si plec pentru ca nu gasesc ce caut. Sa zicem ca am aceasta calitate si totusi apas pe Materiale -> Toate. Imi apar intr-adevar materialele, dar ar trebui sa apara mai intai ultimele produse listate, nu haotic. Pentru ca acum apare un produs din ianuarie 2014, unul din 2013, unul din iunie 2014...
    Ca si pasi mi se parea mai usor inainte pentru ca macar alegeai un singur lucru de la inceput: click in casuta de cautare unde alegeai "Furnituri" si scriai ce cauti. Acum trebuie sa treci de prima pagina si apoi sa alegi Materiale.
    Nu s-a mai dat nimeni cu capul de aceasta problema? Eu am primit deja 3 mailuri de la cliente care au spus ca nu au gasit pe nicaieri produsul X, cand de fapt produsul X exista la mine si la cautarea pe vechea platforma ar fi aparut!

    19.12.2014, 16:49:52
  • Breslo
    Breslo

    In nici un caz cautarea nu se face haotic, acelasi lucru fiind valabil si pentru ordonare.

    Ordonarea se face in functie de un scor de relevanta, motorul folosit este cel folosit si de Wikipedia, daca 2 sau mai multe produse au acelasi scor de relevanta, sortarea se face in functie de data, descrescator.

    Am introdus si cautarea in magazine.

    Intelegem ca pentru unii este complicat sa apese un click in plus la cautarea de materiale, o sa cautam solutii si pentru ei, momentan mai rezolvam din bug-uri si revenim asupra problemei.

    22.12.2014, 18:12:26