• gydesi
    gydesi

    Buna! Sunt pe breslo de o luna, si ma uit si incerc sa invat. Dar ceva nu fac bine, si nu-mi dau seama ce. Cei cu vechime , va rog sa ma ajutati. Spuneti parerea despre magazinul meu, sunt probleme cu pozele, cu produsele, cu descrierea? Sau preturile or fi de vina? Am incercat si reclama pe breslo. Stie cineva cat e de vizitat pagina, sau ne uitam la articolele noastre doar noi, breslasii.Ajutor, va rog!

    17.10.2012, 16:28:01
  • foxyilina
    foxyilina

    ma dau si eu cu parerea :D
    produsele tale sunt frumoase, interesante si originale.
    ma gandesc ca ar trebui sa ai o mai mare varietate de produse

    17.10.2012, 16:44:43
  • gydesi
    gydesi

    Multumesc. Am sa mai postez articole de Craciun, doar ca mai astept putin.

    17.10.2012, 17:19:13
  • gemsgems
    gemsgems

    Buna!

    Am cateva sugestii legate de poze. :)

    1. Fa poze landscape (pe orizontala) pentru ca daca le faci tip portret cum sunt ale tale, in imaginile din galerie si de pe prima pagina nu se vede produsul in intregime.

    2. Incearca sa faci pozele intr-o lumina naturala. Lumina asta de la blitz nu e tocmai buna in cazul fotografiei de produs. :)

    3. Eu una as pune ca prima poza una in care produsul nu apare foarte de aproape (in afara de cazul in care poza de detaliu este foarte reusita si atrage privirea).

    Daca ai poze bune ai si sanse mai mari ca produsele tale sa fie alese pentru galeriile care apar pe prima pagina. Orice modalitate de expunere trebuie exploatata. ;)

    Poti vedea la fiecare produs in parte cate vizualizari a avut. E adevarat ca sunt multi artizani pe aici, dar sunt si clienti. :)

    Fiind vorba de un magazin online, pozele sunt cele mai importante, asa ca nu ar strica sa lucrezi mai mult la acest aspect.

    17.10.2012, 18:20:27
  • gydesi
    gydesi

    Multumesc de sugestii. Incerc sa fac pozele la lumina naturala, am observat si eu modificarea de culoare din cauza blitzului. Chestia cu landscape si potret este ca pozele erau de prea mare dimensiune si a trebuit sa scot din ele doar o parte pentru a putea fi incarcate.
    Am observat ca se vede numarul de vizualizari, chiar sunt produse cu vizualizari 90-100, dar de cumparat tot nu cumpara nimeni, nici macar nu au intrebari.
    Sau nu se cheltuie pentru decoratie... O fi economia de vina

    17.10.2012, 18:29:58
  • gydesi
    gydesi

    am observat articolele tale pe publicitatea breslo. Ce parere ai? Merita? Si eu am facut publicitate dar numarul de vizualizari a fost foarte mica.

    17.10.2012, 18:33:55
  • ramonaignat
    ramonaignat

    Originale creatiile tale.

    Eu cred ca trebuie sa ai rabdare multa, ca sa ajunga lumea sa te cunoasca cat de cat. Pentru ca faci lucruri dragute si te vei remarca pana la urma, dar posteaza mai multe. :) :)

    Fii incurajata...

    17.10.2012, 19:04:55
  • gydesi
    gydesi

    Multumesc. Voi posta colectia de sarbatoare in curand, dar am sa postez zilnic cate un produs. Asa poate se va remarca mai bine. Am observat ca in primele zile am avut cele mai multe vizionari, presupun ca datorita articolelor noi de pagina home breslo. Pozele actuale le-am postat in ceasi zi toate

    17.10.2012, 19:26:51
  • gemsgems
    gemsgems

    Daca pozele sunt prea mari, in loc sa tai din parti (inteleg ca asta ai facut) incearca sa le micsorezi rezolutia.

    Nah... despre partea cu vanzarea... esti de putin timp aici. Trebuie sa ai rabdare sa afle oamenii de tine. Si sa te promovezi singura pe Facebook sau alte site-uri de socializare.

    In plus ai produse putine si in acelasi stil. Dupa cum zicea si foxylina, e nevoie de diversitate. Asa ca e foarte bine ca ai o noua colectie pe drum. :D

    Cat despre partea cu intrebatul... atunci cand e vorba de comert online trebuie sa te gandesti ca oamenii au TIMP. Timp sa se gandeasca si sa se razgandeasca. :P Intrebari vor pune in general doar cei care deja stiu ce vor sa cumpere. Cel putin asa mi s-a intamplat mie. Nu prea se obosesc oamenii sa trimita mesaje daca nu sunt siguri ca pot lua ceva, mai ales daca nu au deja cont.

    Asa ca cel mai bine e sa nu te lasi dezamagita de inceput si sa continui sa lucrezi, sa iti diversifici oferta si sa iti faci publicitate prin toate metodele la indemana. :) Rezultatele vor aparea.

    17.10.2012, 19:42:39
  • gydesi
    gydesi

    Am sa retin tot ce mi-ai scris( refac pozele). De facut mai fac, in cel mai "rau" caz se vor bucura cunostintele mele de cadouri de sarbatori !

    17.10.2012, 19:49:40
  • blanitza
    blanitza

    Draga mea Gydesi, deosebite decoratii realizezi si muncite, insa rezultatul se vede doar in timp, cum s-a scris si mai sus, totusi ai putea sa faci cateva lucruri, pentru a grabi treaba.
    Iata ce sugestii ti-as da eu - momentan, tu ai in magazin produse care se cauta mai ales in decembrie, ori pana atunci mai e ceva, in consecinta, cum te pricepi la croseta, diversifica oferta prin articole de sezon.
    Un alt aspect este cel de-a lista zilnic un produs, astfel apari in fiecare zi pe pagina principala Breslo, listand odata mai multe unul dupa altul, cel de-al doilea il va inlocui pe primul foarte repede, fara a se putea vizualiza in liniste. Deloc de neglijat sunt listele de creatii, asadar la treaba, draga mea, o lista, doua pe zi, poate chiar mai multe, pana te faci cunoscuta. Mai avem si concursurile Breslo unde iarasi, participarea si sponsorizarea acestora ofera publicitate si reclama, plus ca-ti faciliteaza intrarea in hora, ca sa spun asa:)
    Aaaa, si sa nu uit, fotografiile poate-ar trebui sa aiba decoruri diverse, sa nu fie toate exact la fel, mai variaza unghiul, culoarea, chiar si o portiunea din produs poate fi interesanta, am vazut fotografii seducatoare si-n acest fel...
    SUCCEEEES!!!

    17.10.2012, 22:45:26
  • LittleTreasures
    LittleTreasures

    Subscriu celor scrise de colegii mei breslasi referitor la produsele tale. Sunt originale, muncite, foarte bine realizate. Pe de alta parte, realizezi produse care sunt sezoniere - se vand probabil dupa 15 noiembrie si in primele 2 saptamani din decembrie. Poate ar fi bine sa te gandesti si la alt tip de produse pe care sa le faci, si care sa se vanda tot anul.

    In al doilea rand, preturile mi se par cam mari. Eu personal prefer globuri handmade, din sticla, pictate manual. Pretul unui astfel de glob poate ajunge pana la 10-15, maxim 18 lei (globuri mari, cu diametrul de 15 cm) - exceptand "aberatiile" din magazine cu fitze.

    Acesta e motivul pentru care eu nu as plati 45 de lei pentru un glob de 7 cm diametru. Asta nu inseamna ca nu vei avea clienti, e pur si simplu punctul meu personal de vedere.

    Inteleg ca este un produs handmade, stiu ce implica handmadeul, pentru ca si eu realizez si vand bijuterii handmade.

    Iti doresc mult succes, si sper din suflet sa ai cat mai multe vanzari!

    17.10.2012, 23:12:53
  • gydesi
    gydesi

    Draga Blanitza,multumesc de sugestii. am sa refac pozele. Si eu am observat ca nu merita sa listez mai multe produse deodata. Aceste globuri eu nu l-am creat pentru sarbatori. Eu le am tot anul in camera agatate pe un stativ. Colectia de Craciun le postez la inceputul lui noiembrie care va straluci ca de Sarbatoare.
    Nu inteleg ce vrei sa spui prin 'listele de creatii', te rog sa-mi explici mai pe larg daca ai timp.
    Voi urmari si concursurile mai de aproape

    18.10.2012, 10:25:23
  • gydesi
    gydesi

    Draga LittleTreasure,multumesc pentru observatii . Cele doua globuri la 45 lei nu sunt pentru agatat pentru pom de iarna, este pentru decoratiune pe tot anul. Este foarte mult de lucru la ele, si cred ca in adancul sufletului nici nu le-as vinde. Le-am expus doar, poate ar fi trebuit sa le pun la portofoliu. Sunt facute cu o tehnica originara din Japonia, prin aplicarea fiecarei bucatica de material-culoare separat. In Japonia sunt foarte scumpe, zeci de dolari. La noi nu se poate cere asa de mult, dar sincer nici cu 45 de lei nu sunt platiti 2 zile de munca.
    Eu as vinde mai mult globurile cu croset.

    18.10.2012, 10:38:19
  • gemsgems
    gemsgems

    Listele de creatii sau galeriile de cumparaturi sunt acele liste care apar mereu pe prima pagina Breslo. Ele sunt facute de utilizatorii Breslo cu produse alese de ei. :)

    Poti sa vezi listele existente si sa iti faci propriile liste aici: www.breslo.ro/Treasury .

    Sau apasand sus pe bara cu meniuri la - Descopera si Cumpara - Galerii de Cumparaturi.

    Pentru fiecare lista trebuie sa alegi 20 de produse. Unul dintre ele poate fi din magazinul tau. Le poti aranja in lista cum vrei, dupa ce criterii vrei.

    O lista expira in 3 zile. Nu mai stiu exact cat sta fiecare lista pe prima pagina. Dar chiar daca tu nu ai timp sa faci multe liste, daca ai poze de calitate produsele tale vor fi alese si de alti utilizatori care fac liste. :)

    18.10.2012, 11:13:59
  • gemsgems
    gemsgems

    Si, dupa cum spune si blanitza Gabitza, incearca sa participi la concursuri. :) Concursurile iti ofera expunere in plus, ele fiind promovate atat pe Breslo, cat si pe Facebook si alte site-uri. La concursul cu Toamna, organizat de blanitza, care urmeaza sa inceapa, o sa fie si o sectie de decoratiuni unde sunt sigura ca ai putea participa cu succes. :) Participand, te implici mai mult in comunitate si asta ajuta intotdeauna. :D Si te si ajuta sa iti tii moralul sus in perioadele mai dificile din an, cand vanzarile sunt mai mici. ;)

    18.10.2012, 11:18:10
  • user61482
    user61482

    Ce dragute lucruri faci :) Imi plac foarte mult, se vede cata munca ai depus. Si cand am vazut ca esti din Sfantu Gheorghe mi-a crescut inima si mai tare ( si eu am locuit acolo timp de 26 de ani :)) )
    Scuze pentru offtopic :P

    18.10.2012, 12:03:51
  • gydesi
    gydesi

    Multumesc mult de tot. Am cam pierdut din elan in ultimul timp.
    Ai plecat din Sfantu Gheorghe la Bucuresti vad. Nu te trage putin aerul de munte spre noi? Si fiica mea este la Bucuresti si sta tot in sectorul 5 ( parca asa am vazut in profilul tau)

    18.10.2012, 12:36:17
  • gydesi
    gydesi

    Draga Gemsgems, multumesc de amabilitatea si de timpul acordat novicei gydesi.

    Se pare ca trebuie sa refac fotografiile, desi asta inseamna ca trebuia sa invat posibiltatii noului nostru aparat. Acesta era rolul sotului pana acum.

    Inteleg acum cum apar listele pe prima pagina, desi cred ca as avea constiinta nu prea impacata sa aleg doar 20 de produse dintre minunatiile listate de breslani.

    Am sa fiu atenta si la concursuri . Multumesc inca o data!

    18.10.2012, 12:46:09
  • gydesi
    gydesi

    Legat de participare la concursuri.... Cum as putea sa particip daca nici sa votez nu pot. Am citi concursul lui blanitza de varaaaa si pot vota cei cu minimum 2 feedback-uri de la 2 magazine diferite. Eu nu am nici UNUL, deci stau linistita si astept.... oare ce astept?

    18.10.2012, 13:09:30
  • gemsgems
    gemsgems

    Cu placere! :) Ma bucur daca iti pot fi de ajutor. ;)

    De participat cred ca poti sa participi chiar daca n-ai feedback. Ideea e sa participe cat mai multi artizani, pana la urma. Si sunt chiar si premii speciale pentru cei care participa pentru prima data. :D

    Conditia la votare cu cel putin 2 feedback-uri este pentru a evita fraudarea voturilor. :P Se poate intampla ca nu toate persoanele inscrise sa fie corecte si sa triseze, sa-si faca conturi de pe care sa se voteze sau alte d-astea. :) Asa ca s-a pus conditia asta la unele concursuri.

    Tu poti obtine feedback ori vanzand ori cumparand. Poate cand o sa ai nevoie de materiale o sa le cumperi de pe Breslo. :D Sau poate or sa-ti faca cu ochiul cosmeticele handmade (eu le ador) sau bunatati gastronomice deosebite sau alte lucrusoare. :)

    18.10.2012, 13:51:40
  • gydesi
    gydesi

    Sunt de-a dreptul revoltata! Fiica mea sta la Bucuresti in gazda si a patit ca nu mai pot trage jaluzelele exterioare. S-a blocat. Am chemet un "mester" si mi-a cerut 170 lei pentru a schimba panglica, arcul si inca niste piese in exterior. Cand am intrebat ce costa asa de mult, am primit ca si raspuns: munca mea si timpul. Ei, a lucrat omul 2 ore si ceva.

    V-am impartasit acest aspect a muncii si timpului pentru a intreba: munca noastra, dragostea cu care creem, timpul nostru cat costa? Eu nu 2 ore lucrez pe un glob- de cele patchwork sa nici nu mai vorbim - si cer 20 de lei. Si in acest pret intra si materiile prime( care reprezinta din pacate partea mai mare din pret)?

    Nu este si nici nu va fi platit sau aprecia valoarea unei creatii de mana! Noi facem ceva pentru ca simtim ca trebuie sa facem de dragul frumosului si a pasiunii si rasplata este eventual admiratia celor care creaza din aceasi motive ca si eu... Va multumesc !

    23.10.2012, 09:33:44
  • gemsgems
    gemsgems

    Ai dreptate. De ceva vreme eu am inceput sa ma cronometrez. :)) Pentru ca imi e foarte greu sa imi apreciez munca de una singura. Asa ca imi aleg tot felul de criterii dupa care pun preturile.

    Despre globurile tale, nu zice nimeni sa le vinzi ieftin. Ar trebui sa pui pretul corect la ele. Dar sincer, nu mi se par lucruri cautate la noi. Zici ca e o tehnica japoneza, parca? Poate in Japonia aceste globulete au traditie si oamenii le cumpara si le pretuiesc. Eu una, oricat de muncite si dragute sunt, nu as cumpara unul pentru ca nu imi spune nimic. :-?? Si nu ai cum sa te astepti ca cei mai multi oameni de aici sa le vada valoarea, pentru ca nu sunt familiarizati cu ele. Asa ca, pentru cei care le pot aprecia, pune pretul corect. Pentru ceilalti, fa altceva, ceva ce pot intelege si dori. :)

    Asa e si cu bijuteriile si toate lucrurile. Niciodata nu castigi cu adevarat vanzand ieftin. Castigi cu adevarat cand vinzi la pretul real si te lasi gasit de acei oameni care cauta ceea ce tu vrei sa vinzi. Vinde ieftin si vei fi cunoscut de cei care cauta ieftin. Si daca cineva care are bani si isi doreste ceea ce tu faci intra in magazinul tau si vede produsul pe care si-l doreste la un pret PREA mic se va gandi ca nu e pe bune... ca e un fals sau ca e o teapa, nu?

    E destul de greu sa maresti preturile, pentru ca rezultatele se vad in timp. Dar odata ce esti cunoscut printre oamenii pe care ii doresti ca si clienti o sa fie din ce in ce mai usor. Cred ca este foarte important sa iti fie clar tie ce target ai. Vrei sa ai clienti pustoaice de liceu sau doamne bine? Vrei cliente care cumpara bijuuri dragute, colorate, ieftine si multe sau vrei cliente pretentioase care cumpara chestii deosebite si foarte scumpe? Esti OK cu vanatorii de reduceri sau vrei acei clienti care inteleg ca lucrurile unice costa mult? Sau ii vrei pe toti? :)) Fiecare categorie are obiceiurile ei, asteptarile ei, iar noi trebuie sa invatam despre cei la care tintim si sa le oferim ceea ce isi doresc.

    23.10.2012, 11:25:38
  • gemsgems
    gemsgems

    De asemenea, cred ca ar fi util daca ai detalia descrierea globurilor. Spune-le eventualilor clienti ce e cu ele.

    Si fa-le reclama pe FB. :) Acolo ai putea ajunge mai usor la iubitorii de culturi si obiecte straine. ;)

    23.10.2012, 11:29:14
  • gydesi
    gydesi

    Din pacate nu sunt de acord cu gemsgems total. Faptul ca nu au cautare globurile, asa este. Faptul ca nu zice nimic, poate dar eu mai cumpar si lucruri care nu zice nimic dar inveseleste un colt de biblioteca , si impreuna deja arata mai bine. Faptul ca nu este cunoscut iar nu sunt de acord, chiar noul si necunoscutul ma atrage. De ce trebuie sa am in apartament doar lucruri utilizate de majoritatea. Originalitatea unde este?

    Vad ca se vinde o jacheta crosetata lunga cu 60 lei. Ma intreb de ce o face, de dragul de a lucra probabil, pentru ca materialul costa mult si timpul e minim cateva zile bune de crosetat. Sau sunt oameni atat de nevoiasi ca lucreaza si pentru 5-10 lei zile bune, poate chiar o saptamana?

    In orice caz pe breslo pretul nu reflecta nici munca depusa, nici creatia nici unicitatea, exista doar extreme.

    23.10.2012, 12:02:12
  • gemsgems
    gemsgems

    Nah, si eu iau lucruri carora nu le stiu povestea, dar pentru ca ma fac sa simt ceva intr-un moment anume. In fine, eu doar ziceam cum vad eu lucrurile. Nu sunt toti oamenii ca mine. :)

    Spor!

    23.10.2012, 12:54:13
  • Marmotescu
    Marmotescu

    La mine se pare ca functioneaza diversitatea...nu s-au vandut bine bijuteriile,am facut accesorii de par care s-au dat. Dupa care au inceput sa se dea din bijuterii cand imi pierdusem speranta. Acum fac caciuli de copii...mai incolo cine stie :). Trebuie sa fii adaptabila. Tehnica asta poate nu se vinde aplicata la globuri,dar poate avea un succes fantastic(zic eu) daca o folosesti la genti poate, sau la perne decorative. Si mie mi se par ciudat de mici unele preturi de pe Breslo...ma gandesc ca poate jacheta la care te referi a fost facuta cu masina de tricotat,altfel nu pot sa imi explic pretul.

    23.10.2012, 16:13:46
  • gydesi
    gydesi

    Un moment Marmotescu am zis ca ai dreptate, poate e crosetat cu masina. L-am cautat din nou si este specificat ca este manual crosetat. Si eu stiu ce inseamna sa crosetezi, am crosetat mult in tinerete dar mi-a luat in cel mai bun caz o saptamana si ceva pana terminam un pulover. Eu nu cred ca din 60 lei cumperi firul. Nu inteleg.E trist ...

    24.10.2012, 08:39:25
  • AlexidaHandmade
    AlexidaHandmade

    Gydesi, te inteleg perfect. Si eu am magazinul deschis de putina vreme, fara sa am vanzari, desi am incercat sa ma promovez cum am putut eu. Vreau sa cred ca este doar o perioada in care vanzarile nu merg foarte bine, am rabdare.
    Si asa este, preturile de pe Breslo nu reflecta munca creatorului intotdeauna, insa cred ca este alegerea vanzatorului. El este cel care isi pune pretul singur, e o decizie importanta, insa la alegerea fiecaruia.

    24.10.2012, 09:44:23
  • gemsgems
    gemsgems

    Chestia e ca unii oameni nu fac asta pentru un venit in plus... o fac doar de dragul de a lucra ceva ce le face placere. Si atunci nu ii intereseaza cat castiga de pe urma vanzarilor. Cel putin asa cred eu, ca altfel nu-mi explic. Eu mi-am facut un fes si mi s-a parut ca am lucrat la el o gramada de timp. :))

    24.10.2012, 10:52:08
  • gydesi
    gydesi

    Sa nu ma intelegeti gresit, eu nu vorbesc in sens negativ. Daca nu-l fac pentru un castig, doar o fac din placere, atunci de ce nu il daruiesc sau il dau unui vecin care e mai nevoias? Exista o multime de posibilitati. Fiecare o face pentru un castig cat de mic, altfel nu ar expune pentru vanzare. Sau macar sa scoate banii pe care a investit in material(munca ei nu mai are importanta).

    24.10.2012, 11:14:27
  • gydesi
    gydesi

    Si inca ceva.... nu vreau sa ridic preturile sau sa fac reprosuri catre anumite persoane. Este departe de mine asa ceva. Sigur, ficare vinde cu cat crede de cuviinta. Era doar o reflectare la VALOARE vizavi de pret.

    24.10.2012, 11:17:13
  • gydesi
    gydesi

    Gata! Nu ma mai deranjeza preturile, vanzarile, nu mai plang nici munca altora. Sunt persoana independenta, expun .... si daca e ineresat cineva de ele e bine, daca nu ....ma bucur de creatia altora. Vad atatea lucruri frumoase !!!!

    24.10.2012, 11:42:37
  • gydesi
    gydesi

    Exista posibilitatea de a schimba ordinea produselor in cadrul magazinului(acesta actual este in ordinea incarcarii)?

    10.11.2012, 18:20:56
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Sigur, poti personaliza ordinea produselor de aici:
    www.breslo.ro/Shop-Admin/advanced/ordering

    11.11.2012, 01:41:18
  • gydesi
    gydesi

    Multumesc mult! Am gasit si mi se pare foarte utila!

    11.11.2012, 13:15:50