Forum: Orice altceva ce parere avet despre copierea unui produs inclusiv a denumirii?

  • mady68
    mady68

    buna,am am sesizat intrand pe un magazin acum cateva minute acest lucru,chiar bagasem un produs la favorite si am fost curioasa sa -i vad si celelalte produse,STUPOARE,''DEGETELELE ZAMBARETE'pe care le-am postat pe prima pagina a magazinului meu ,se aflau aproape identice si in acest magazin ,doar ca au denumirea de ''DEGETELE VESELE''

    16.01.2010, 23:09:52
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    mady, in cazul asta cel mai bine e sa scrii un mail/mesaj persoanei respective. Poate e la mijloc o neînţelegere.
    Nu cred ca rezolvam nimic postând pe forum chestiile astea.

    17.01.2010, 13:35:08
  • BohemianSin
    BohemianSin

    pai e cam nasol, mai ales la faza cu denumirea!Am vz si si eu diversi care se inspirau din produsele altui magazin, bine, fara a prelua si denumirea!I mean, de ce se mai numeste handmade?!Poti prelua o idee de ansamblu dar sa ajungi ca produsele cuiva sa fie copiate la un mod aproapre fraudulos e penibil!Conceptul asta nu ar tb sa presupuna imaginatie pe langa dibacie!?Nu ar tb. sa ne reprezinte....sau facem cu totii ceva ultracomercial doar pt. a se vinde!Nu neg, vanzarile sunt un atu...dar cu ce pret!?

    17.01.2010, 18:23:33
  • Elven.Rose.Design
    Elven.Rose.Design

    Si exista varianta in care persoana respectiva nu iti raspunde la mesaj. Si atunci trebuie sa faci ceva, pentru ca a fost ideea ta si nu este corect. Parerea mea este ca in acest caz ar trebui raportat produsul - banuiesc ca acesta este motivul pentru care exista acel buton: sa raportezi daca ceva nu-i in regula cu acel produs (e copiat, nu e handmade, nu corespunde descrierii etc.) si daca intr-adevar motivul raportarii este adevarat, produsul respectiv ar trebui sters de administratori. Pentru ca o solutie trebuie gasita pentru aceste cazuri.

    17.01.2010, 20:27:09
  • mady68
    mady68

    am scris mesaj imediat,inca mai astept,oare ce...?

    17.01.2010, 20:45:02
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    ei, stii cum e. Nu vede toata lumea mesajele de pe B. prea repede.
    Oricum, daca nu vine niciun raspuns nu trebuie sa te superi. Intotdeauna vor fi cativa oameni care vor copia alte lucruri mai mult sau mai putin ostentativ. Important e ca tu sa crezi in tine si sa fii constienta ca imitatia nu va ajunge niciodata la nivelul originalului. In afara de asta, nimeni nu reinventeaza roata, toti ne inspiram mai mult sau mai putin de undeva...

    Mult spor la creat!

    17.01.2010, 22:33:30
  • mady68
    mady68

    multumesc pentru sfaturi,mi-a trecut supararea,a ramas doar gustul amar ,a fost primul produs postat si vandut pe BRESLO,SPER SA NU SE CONTINUE LA INFINIT CU ACEST PROCEDEU ,NU AR MAI AVEA ROST POSTAREA PRODUSELOR si asa vanzarile...

    17.01.2010, 22:50:08
  • mady68
    mady68

    inchei aici acest subiect ,nu vreau sa-l mai dezvolt,am primit un mesaj de la persoana in cauza care nu a inteles ce m-a deranjat..

    18.01.2010, 22:40:34
  • havin
    havin

    nu stiu daca subiectul ar trebui incheiat aici sau abordat altfel.... in ultima vreme am tot primit sesizari de la mai multa lume de pe breslo (si nu numai) in care mi se semnalau copieri de stil- sant chiar permisiva folosind cuvantul 'stil'.
    nu stiu, o fi corect ,n-o fi corect, o fi bine, n-o fi bine, o fi productiv, n-o fi, o fi inspirat , n-o fi..... sant intrebari care cu siguranta comporta variante de raspuns. dar pt cei care fac chestia asta nu pot decat sa le multumesc ca imi admira munca in asa mare masura incat simt nevoia sa ma imite ; le mai multumesc si pt faptul ca, facand treaba asta, au subliniat inca o data diferentele de imagine dintre produse, punandu-ma pe mine intr-un avantaj vizibil.
    ce-as face eu? cu siguranta nu asta, aici e un domeniu unde lipsa de creativitate te descalifica din start, dra daca, printr-un concurs de imprejurari, as ajunge sa creez ceva similar cu un alt produs- for sure nu l-as 'planta' in aceeasi gradina. pt ca s-ar putea sa nu pot 'creste ' la radacina produsului 'mama', si sa ajung doar o 'uscaciune'.
    va doresc tuturor spor la creat si idei multe multe multe!

    21.01.2010, 23:54:09
  • Elven.Rose.Design
    Elven.Rose.Design

    pt. Havin: Felicitari pentru modul in care ai pus problema. Esti mult mai diplomata decat as putea fi eu vreodata :D

    22.01.2010, 18:19:17
  • BohemianSin
    BohemianSin

    Havin sa stii ca ma refeream si la copierea produselor tale in apologia plagiatului de doua randuri ce am binevoit sa o =savarsesc= mai sus!Si da, ai dreptate, inseamna ca esti admirata!Eu mai deunazi am vz un colier aproape identic ca si model cu unul ce-l avui eu si ma apuca rasul!

    22.01.2010, 22:03:32
  • andreaz
    andreaz

    Sunt multe cazuri (si eu am patit) cand ai idei asemanatoare cu altcineva. De ex. in noiembrie am facut o colectie de coliere cu sarma si fimo, pentru un targ de la inceputul lui decembrie. Dupa targ nu am apucat sa le fac poze, doar de sarbatori, si cand sa le pun pe blog si in breslo, am vazut cateva piese foarte asemanatoare cu ale mele. Dilema mea a fost, ca daca le postez dupa ea, toata lumea va crede ca am copiat-o, asa ca am decis sa nu le pun(cel putin deocamdata). Desi sunt fete si aici pe breslo care le-au vazut deja la targ si puteau sa confirme ca erau facute inainte de a posta colega noastra acele coliere.
    Vreau doar sa spun ca nu neaparat trebuie sa va suparati foarte tare doar daca asemanarile sunt intradevar mari.

    25.01.2010, 23:02:34
  • gretysimonica
    gretysimonica

    Imi cer scuze ca am vazut atat de tarziu comentariile pe tema degetelelor, dar fiind "impricinata" consider normal sa va spun si parerea mea si sa va invit sa comentati abia dupa aceea. Si asta pt ca e o problema de principiu de care inca ne lovim si se va mai intampla. Va invit pe toate cele interesate de problema sa vizitati produsul in cauza si in magazinul meu si in magazinul "MADY68" si sa descoperiti identitatea de aspect si denumire. Apoi poate treceti pe la magazinul IKEIA" sa vedeti ce degetele vand ei la produse pt copii; si poate ajungeti si la fundatia Margaretei Paslaru care cu multi ani in urma solicita la tv celorce stiu sa croseteze sa doneze astfel de produse pt copiii bolnavi din spitale...In fine, eu am facut adesea asa ceva copiilor mei cand aveau cativa anisori (acum au peste 30 ani) si consider ca e un produs tricotat ca oricare altul. care poate purta amprenta stilului personal. Asta am explicat si d-nei care s-a suparat pe mine degeaba.si am intrebat-o daca am voie sa vand pe Breslo rochite, bluze,manusi, posete, etc...ca poate sunt copiate de pe la cineva... Mai ales in situatia in care marea majoritate a produselor crosetate (mai ales accesorii) sunt de inspiratie "net", sa nu ne dam dupa cires... Sincer, si eu ma mai inspir de pe net (nu copiez ca nu pot, tocmai ca fara sa vreau aplic stilul propriu) dar nu-mi arog paternitatea.In fond in Spania, Portugalia, Brazilia, Argentina etc sunt femei foarte talentate de la care avem chiar cate ceva de invatat si care stiu mai mult ca la noi sa aprecieze lucrul de mana, dar eu cred ca nici noi nu suntem mai prejos...Si eu am unele idei originale, zic eu,
    dar nu se stie unde ar putea sa apara ceva asemanator.Si o ultima paranteza: eu nu m-am suparat ca la magazinul "VEVERITA" a aparut centura crosetata cu floricele aplicate imediat dupa ce am postat eu una. Si m-am uitat si ae la alte produse din acel magazin si constat ca produsele de acolo seamana mult cu produse din alte magazine, dar pe mine nu ma deranjaza sa fiu copiata ar fi o garantie ca produsul place. ACUM ASTEPT EU COMENTARIILE VOASTRE. Multumesc pt rabdare, spor la lucru, Grety S.

    18.03.2010, 16:31:56
  • mady68
    mady68

    Fiind initiatoarea acestui ''subiect'',nu mai am nimic de comentat,v-am contactat personal pe mesageria personala,dupa ce nu am primit raspuns ,am postat pe forum;ulterior cred ca am clarificat situatia tot pe mesageria interna,personal nu mai comentez pe aceasta tema

    18.03.2010, 17:08:33
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Dupa cum spuneam, e un subiect delicat, care se discuta cel mai bine personal cu cei implicati.
    Asa ca eu am sa inchid topicul asta, discutia (daca mai e nevoie de una) e strict intre grety si mady.

    Si sper din tot sufletul ca pe viitor sa nu mai apara astfel de neintelegeri, asa ca va doresc multa creativitate :))

    18.03.2010, 17:30:40