• dragonfly
    dragonfly

    Well...nu stiu voua,dar mie imi merge prost pe Breslo.
    Nu prea stiu ce e de facut.Am oferte,am postat cateva poze pentru fiecare produs in parte,sunt sugestive,clare....dar imi lipsesc cumparatorii
    Ce e de facut?

    19.06.2010, 11:42:54
  • choice4all
    choice4all

    Mie nu-mi merge. Vreau sa zic: deloc. Asa ca, evident, mi-am pus intrebari. In primul rand m-am intrebat daca gresesc si unde.... Din moment ce vand foarte bine la targuri, dar deloc on-line, am dedus ca nu ceea ce lucrez e "baiul". Nu sunt vreo priceputa in ale marketigului, cu atat mai mult al optimizarilor pentru motoarele de cautare, asa ca aici este punct la care ar trebui sa lucrez.( Poate si la tine este la fel, dar eu, sincer n-am niciun chef sa sap in directia asta, prefer sa caut in alte directii)
    Totusi, ma pricep la cifre, pot sa le interpretez. M-am uitat la Breslo, m-am uitat si la e**y, care e un frate mai mare si am ajuns la urmatoarea constatare:
    Breslo este un loc tare placut si de calitate, unde poti sa intalnesti oameni deosebiti si poti construi relatii de durata (asta se reflecta foarte greu in cifre si cu siguranta nu se valorizeaza in bani sau produse vandute)
    Breslo pare totusi sa fie locul in care cel mai bine vand furnizorii de materie prima, iar pentru ceilalti ramane o galerie, o expozitie permanenta in care isi pot etala lucrarile.
    Pentru asta si pentru oamenii pe care i-am intalnit, am pastrat magazinul si dupa ce am ajuns la concluziile de mai sus. Pentru ca nu am vandut nici nu m-am mai ocupat foarte tare de magazin (ei bine, aici s-ar putea sa intru intr-un cerc vicios). Mi-ar placea sa gasesc si magazine (reale nu virtuale) in care sa vand, sau sa gasesc alte forme de colaborare. Mi-ar placea si sa vand on-line, dar cred ca pentru asta ar trebui sa dedic mult mai mult timp activitatilor de promovare decat celor strict legate de handmade : invatare si experimentare de noi tehnici si materiale, achizitionare de materiale si lucrul propriu-zis. Pentru mine solutia viabila este vandutul in targuri. Daca are cineva alte sugestii le ascult cu drag.
    Din punctul meu de vedere asta se intampla.

    19.06.2010, 18:37:26
  • dragonfly
    dragonfly

    am uitat sa spun ca am incercat sa creez o atmosfera calda,primitoare pastrand acelasi fundal cu libelule=dragonfly
    si totusi nu e deajuns....
    girlsss help !!!
    Criticile constructive sunt de mare ajutor....

    hellloo choice4all...join the club

    19.06.2010, 20:10:15
  • handmade.mititel
    handmade.mititel

    dap..sustin cauza, acelasi fenomen si la mine:)

    20.06.2010, 12:04:47
  • accesoriiargint1
    accesoriiargint1

    @dragonfly as avea un sfat: incearca sa fotografiezi produsele pe un fundal simplu, cel cu libelule mi se pare putin prea incarcat si produsele isi pierd din farmec; de asemenea, putin mai multa lumina nu ar strica, pozele mi se par putin intunecate.
    Ar fi bine sa adaugi si politica magazinului pentru a avea toate detaliile intr-un singur loc.
    Sper ca ti-am fost de ajutor.

    20.06.2010, 15:21:41
  • dragonfly
    dragonfly

    chiar am o problema cu pozele intunecate...trebuie sa remediez problema
    multumesc accesoriiargint

    20.06.2010, 18:28:03
  • dragonfly
    dragonfly

    am inlocuit pozele intunecate si chiar se vede diferenta....

    20.06.2010, 19:06:55
  • lycurycy18
    lycurycy18

    Pot sa iti dau si eu un sfat. Nu sunt mare fotograf, dar am observat ca cele mai bine poze la majoritatea lucrarilor ies in lumina naturala. Eu fac sedintele foto in balcon:), este singura modalitate de a nu face pozele intunecate. Daca as sti sa lucrez si in fotoshop cred ca ar fi si mai bune, dar ma folosesc cat pot de natural ca sa iasa culorile cat mai aproape de realitate.
    aaa si inca ceva, pozele le fac intre intervalul 11-16 cam atunci am cea mai buna lumina in balcon:), vezi si tu cand poti profita de lumina naturala la tine acasa si sper ca ti-am fost putin de ajutor.

    20.06.2010, 20:13:04
  • dragonfly
    dragonfly

    tot in balcon le fac si eu,dimineata cand e soarele cat de cat ok...apoi imi vad de treburile mele si nah..
    bine ca am remediat problema...de maine navalesc comenzile
    haha :))))

    21.06.2010, 00:38:51
  • handmade.mititel
    handmade.mititel

    nu tine numai de poze:) ale mele sunt praf deoarece nu posed tehnologie...insa se vinde brand-ul la multi, si probabil cu totul altceva decat cu ce ma joc eu-margelute...eu reusesc sa vand bine inafara magazinului B..mult spor in continuare..si comenzi :)

    21.06.2010, 13:52:44
  • kittenhood
    kittenhood

    dragonfly, vad ca ai 20 produse vandute, eu zic ca asta nu e putin lucru, sau..?

    22.06.2010, 17:08:55
  • dragonfly
    dragonfly

    pai sunt membru din 18.09.2008 ...bine cu cateva luni de pauza

    22.06.2010, 20:59:50
  • kiti
    kiti

    De o luna n-am mai vandut nici un produs cu exceptia unui colier care l-am expediat dar mi-a sosit ramburs, daca asta poate consola pe vreuna din voi . Este f. adevarat insa ca nu am mai postat de mult si am considerat ca asta este cauza . Vad ca si la voi este la fel .Se intampla ceva si noi nu stim ?????

    22.06.2010, 23:52:08
  • dragonfly
    dragonfly

    cineva zicea ca breslo e pustiu.adica sunt doar artizanii intre ei,cativa cumparatori(cu conturi,normal) si niste vizitatori rataciti ...

    eu nu stiu ce sa zic,sunt rezervata..era frumos sa vedem niste statistici

    22.06.2010, 23:58:05
  • kiti
    kiti

    Nu cred .Cel putin in situatia mea clientii au fost i din exterior si nu din randul artizanilor.

    23.06.2010, 00:48:00
  • choice4all
    choice4all

    Daca se poate, fara sa intru in secrete de strategie personala, imi poti spune cum te-au gasit clientii din exterior?!
    Apoi, vreau sa iti atrag atentia la ce ai scris: clientii au fost (din pacate), asa ca ma intreb si te intreb: da' de ce?! Cred te-ai intrebat si tu.......
    In cazul in care gasesti un raspuns, multa lume ti-ar fi recunoscatoare sa-l afle. Eu iti multumesc anticipat si iti urez mult spor!

    23.06.2010, 15:10:34
  • Summer
    Summer

    Ma bag si eu in discutie,cu un comentariu simplu care ,recent,a devenit un cliseu: e criza!
    Stiu ca fetele ,in general,isi doresc constant bijuterii si accesorii,dar cele care au un serviciu au alte probleme momentan si nu cred ca se gandesc la cumparaturi online,iar cele care inca nu au varsta pentru un serviciu sunt dirijate financiar de cele care au,adica mamele.
    Prefer sa cred ca totul se va remedia curand(adica sa ma mint singura).
    Daaar ...din cate am obserat eu,vara sunt cei mai multi clienti,iar vara d-abia a inceput. :)

    23.06.2010, 18:12:21
  • kiti
    kiti

    Choice, nu-i nici un secret de marketing pt ca nu ma pricep la asa ceva.Clientii m-au gasit pur si simplu pe breslo pt brose si bijuteriile ETNIC.Pt margelele semipretioase si coral cativa cumparatori au fost de pe breslo iar altii dintre colegele de servici care le-au vazut pe ale mele si au vrut si ele si atunci le-am dat adresa magazinului sa-si aleaga. Nu am interogat niciodata un client sa aflu cu precizie cum a ajuns in magazinul meu dar banuiesc ca tot asa cum am ajuns si eu in magazinul altora, plimbandu-ma pe breslo, gasind un produs care mi-a placut pe care l-am comandat.Ce n-am inteles este fraza "Vreau sa iti atrag atentia la ce ai scris:clientii au fost (din pacate),asa ca ma intreb si te intreb: da' de ce?! Cred te-ai intrebat si tu......."
    Poate ca pesimistul ar interpreta-o in felul urmato: ton imperativ( acel vreau), atentionari la afirmatiile mele ??,invidie( clientii au fost din pacate ) de ce la ea, nu si la mine, acel da de ce ? Eu sunt insa o optimista si analizez altfel problema.Cred ca vrei sa subliniezi faptul ca din pacate de mult nu au mai fost clienti si ma intrebi si te intrebi care ar putea fi cauza.Cred ca vezi putin sumbru acest lucru si fiecare trebuie sa analizeze faptele autocritic in contextul actual.
    1. CRIZA, 2.produsele, 3. postarile 4. preturile.Eu stiu ca n-am postat de mult si acesta ar putea fi un motiv, unele produse aveau preturi mari si atunci le-am ajustat,iar la produse incerc sa aflu ce se cauta care sunt produsele cele mai vandute.Din fericire, pt mine este doar un
    hobby nu un mijloc de trai si pot privi mai senin lipsa momentana a clientilor care vor veni iar la un moment dat, sunt sigura.

    23.06.2010, 19:47:03
  • choice4all
    choice4all

    Kiti, ai inteles exact: era o subliniere. ( Daca tonul a parut imperativ, imi cer scuze, a fost departe de intentiile mele. Parerea de rau despre lipsa clientilor este sincera).
    Nu sunt de acord mai deloc cu " aruncarea vinei" in principal pe criza. Dezacordul meu vine din constatarea ca se vinde in continuare bine off-line. Sau mai bine decat on-line. Pe undeva chiar si raspunsul tau sugereaza treaba asta: la o parte din clienti le-ai dat tu adresa magazinului. (cand te-am intrebat, tare imi era teama ca asta va fi raspunsul).
    Asadar: Care ar fi solutia, ce-am putea face fiecare din noi sa "spargem cercul' si sa fim mai vizibili si catre grupuri de cumparatori?
    (nu ma refer la solutii care sa ne faca pe fiecare dintre noi vizibili in cadrul comunitatii breslo, ci la a face comunitatea vizibila in cadrul altor comunitati)
    Are cineva idei?

    23.06.2010, 20:59:49
  • kiti
    kiti

    Choice la ce alte comunitati te referi? Comunitatea breslo este cunoscuta si vizitata de f.multe persoane din afara ei. Fiica mea cumpara de pe breslo inainte ca eu sa ma inscriu.Mi-am amintit ca cineva m-a luat de pe Google, cautand jobene.Nu pun accentul pe criza desi asa cum am scris-o asa ar pareaci sunt mai multi factori.Am intrat in magazinul tau si am constatat ca nu stii sa-ti promovezi produsele.Iti voi spune lucrurile din punctul meu de vedere ca potential cumparator.Ar trebui sa folosesti mai degraba hartie alba ca fond pt fotografii deoarece cea colorata mai ales in culori tari iti denatureaza culorile produsului sau le estompeaza iesind in evidenta fondul, ar trebui sa folosesti toate cele patru pozitii puse la dispozitie de breslo postand poze din diverse unghiuri si poze de detaliu.Deasemenea ar trebui sa postezi fiecare obiect in parte si pe rand nu toate odata ca sa-ti asiguri un loc cat mai indelungatpe prima pagina si poti incepe cu placheta aceea cu cercelusi tare draguti pictati care nu se vad cum trebuie fiind la gramada.Ai si medalioanele din lut care sunt f dragute dar par neterminate pt ca nu au un anou de prindere si siret.ESte adevarat ca ai mentionat ca se poate si cu siret dar orice cumparator vrea macar sa vadasi cum arata siretul Cred ca ar arata mult mai bine un medalion de lut colorat cu inel metalic prins pe un siret din piele intr-o culoare care s-o regasesti in medalion.Am vazut deasemenea ca nu ti-ai facut portofoliul.Acolo este cartea ta de vizita .Intra pe breslo prin mai multe magazine cu produse similare cu ce faci tu si vezi ce s-a vandut cum sunt fotografiate, cum sunt expuse etc, incearca sa inveti din experienta altora.Produsele sunt ok, sunt colorate frumos in culori vii cum se poarta anul acesta Invata sa le prezinti la valoarea lor.Incearca sa faci aceste schimbari si mai vorbim.Iti urez din suflet mult succes, ca meriti.

    23.06.2010, 23:03:26
  • choice4all
    choice4all

    Saru'mana de sfaturi. Voi tine cont de ele. Mult succes si tie si celorlalte maini indemanatice de pe aici, de la care am avut multe de invatat.

    23.06.2010, 23:34:34
  • Androix
    Androix

    Nici pe mine nu ma prea inghesuie clientii pe breslo. Nu stiu in ce masura e de vina criza asta care ne-a inebunit pe toti in ultima vreme, pentru ca pe site-ul meu am vanzari. E adevarat ca postez cam in salturi, acum de exemplu sunt in perioada in care postez dar tot nimic :)
    Si eu sunt de parere ca breslo ar trebui mai promovat in alte comunitati on line, poate chiar are vreun banner pe undeva si noi nu stim. In orice caz statisticile alea ar fi fost foarte utile, le-am pomenit inca de cand s-a bagat taxa pe magazin, dar iata ca multe s-au facut de-atunci, se lucreaza inca dar la statistici nu s-a ajuns...

    24.06.2010, 10:24:57
  • dragonfly
    dragonfly

    Well ,ce sa mai spun ? :))))
    Intai lasati-o pe saraca havin,ce vina are ea?hehe
    Daca a avut curajul sa le acuze pe fete de anumite favoritisme asta inseamna ca toate rautatile de pe forum sunt facute de ea?Mai sunt si eu...si altii poate
    Multe dintre voi sunteti "dezgustate" de faptele mele bla bla,dar stiti ceva?
    MI-AM ATINS SCOPUL l si ma bucur ...au inceput sa apara pe blog articole bune si listele s-au diversificat.Sunt persoane care au facut lista pentru prima data in viata lor....deci e perfect
    Persoanele vizate incep sa se schimbe,veti vedea...Deja au inceput.Nu mai spun cine,ca iar imi sariti in cap
    Mai mult de atat ce pot sa zic?

    M-au sustinut 4 nume grele de pe breslo(chiar sunt si nu glumesc,au zeci de produse vandute) dar care nu au curaj sa spuna ceva,nici aici nu au scris nimic binenteles.Daca,(virgula ,maria nadia vezi daaa?am facut o cacofonie)copiez convorbirea fara numele persoanelor o sa ziceti ca am inventat-o,daca apar si ele , respectivele persoane se vor simti lezate.Asa ca iau totul in carca mea,asta e.....

    Sunt conviiinsa ca multe dintre voi imi dati dreptate dar va e frica sa recunoasteti...de ce? e usor de dedus (nah ca am facut si o aliteratie Nadia maria,see?iarta-ma)

    De ce am postat peste tot?Am vrut sa citeasca toti artizanii ,stiam ca vor fi sterse imediat asa ca nu mi-am facut probleme referitor la forum ....ii respect pe cei care se ocupa de el,dar a trebuit sa fac un compromis


    Am tacut dar pana cand?.
    Ne deranjeaza si reclama inechitabila valabila doar pentru cateva magazine, nu pentru toate magazinele!!!!!!!

    Sunt foarte multi artisti talentati care nu se fac remarcati desi sunt activi,adauga produse aproape zilnic.De ce oare? Cu fiecare lista am incercat sa ii scot la suprafata PENTRU CA MERITA CU ADEVARAT!!! Nenorocul lor este ca "nu se au bine" cu acel grup si au dee pierdut

    Cam cat timp credeti ca mi-a trebuit sa adun atata nemultumire si sa rabufnesc in acest mod? Trebuie sa recunoasteti ca pana la urma am reusit sa va atrag atentia si ma multumesc si cu atat. De aici inainte depinde de administratie ca BRESLO SA FIE IMPARTIAL FATA DE TOTI CLIENTII SAI...la urma urmei toti platiti 10 lei pe luna nu ?




    Nu le cunosc pe fete(decat pe anky,am schimbat 2 vorbe la un targ),NU AM NIMIC CU ELE ci doar cu atitudinea lor sfidanta fata de noi,peste 3 zile doar de voi ....Nu conteaza ca sunt talentate sau nu,conteaza ce au facut si ce continuau sa faca daca nu luam atitudine.V-am facut un bine....

    Ma bucur ca iiiin sfarsit ati deschis ochii si nu mai inghititi orice...

    Referitor la ip...nu m-am strofocat prea mult sa-mi ascund identitatea,plus ca stiam ca acea greseala din propria lista ma va da de gol.Dar am avut curajul sa continui si sa-mi duc planul la bun sfarsit...

    Ps:cineva a batut un apropo referitor la cele 2 conturi noi si la concurs
    daca vroiam, ma puteam vota,dar sunt corecta!!!!Si la concursul trecut la fel..aveam mana libera...dar nu am facut-o in comparatie cu alte persoane,nu dau nume . Intotdeauna am fost corecta, fara exceptii !!

    Maria-Nadia las-o moale cu corectatul acestui mesaj,nu l-am recitit pentru corecturi si nici nu o voi face...cred ca toata lumea intelege ce am vrut sa scriu

    28.06.2010, 23:39:26
  • dragonfly
    dragonfly

    Nu stergeti...ca e totusi replica mea referitor la tot ce s-a intamplat
    E corect sa citeasca si varianta mea ,nu?

    28.06.2010, 23:55:06
  • handmade.mititel
    handmade.mititel

    cineva care a facut un apropo la crearea a 2 conturi noi si votarea unui produs :)
    funny..eu i-am trimis un mesaj lui nahoot6 in care i-am spus situatia...mi s-a parut ciudat ca doua conturi noi deschise ieri m-au votat pe mine.....si nu era corect,era putin dubios si m-am simtit f prost. eu una ma simt impacata....deci.....

    si in nici un caz nu era incriminata Mihaela A{parca:) }, insa cred k ai fost pusa in tema de nahoot si ti-a expus situatia mea

    29.06.2010, 00:21:31
  • dragonfly
    dragonfly

    nu cred ca am schimbat cu nahoo 2 vorbe...never never
    n'am vazut-o in viata mea...pm'uri nu i'am trimis...
    nu inteleg de ce te-ai simtit tu lezata...chiar nu are legatura cu tine ce se intampla
    tu ai bun simt,sunt convinsa
    Si eu as fi procedat la fel ...sincer

    29.06.2010, 00:29:01
  • handmade.mititel
    handmade.mititel

    nu am nimic cu nimeni....nu m deranjeaza nimic, serios:) era cazul identic al meu, si am crezut k te referi la mine.nu fac presupuneri si nu te judec, nu e treaba mea....ce s-a intamplat cu votarea in cazul meu a fost la fel de amuzanta cat si de trista..

    29.06.2010, 00:33:30
  • viorela77
    viorela77

    buna, sunt noua printre voi... am o comanda la "in curs de trimitere" si nu stiu cum sa o finalizez.
    ma poate ajuta cineva? pls !
    multumesc anticipat

    16.07.2010, 09:10:52
  • tzuki333
    tzuki333

    dai in stanga unde scrie comanda a fost trimisa, apoi te intreaba daca confirmi si dai click. Apoi comanda se muta in Trimise...

    16.07.2010, 09:18:59
  • viorela77
    viorela77

    mercy, sa incerc...

    16.07.2010, 09:28:51
  • viorela77
    viorela77

    in stanga apare status comanda, info vanzator....

    16.07.2010, 09:31:43
  • Margelute
    Margelute

    Pai din ce vad eu tu esti cumparator. Comanda se finalizeaza de catre vanzator atunci cand ti-o trimite si confirma trimiterea comenzii si atunci apare si la tine ca fiind finalizata/trimisa.

    16.07.2010, 09:39:34
  • viorela77
    viorela77

    pupici, acum m-am dumirit si eu... credeam ca nu o sa fie receptionata.... bine ca nu am mai facut una:)

    16.07.2010, 09:41:19
  • antuo
    antuo

    Salut,

    Din pacate Breslo nu este ff cunoscut- imi cer scuze daca vorbesc in necunostinta de cauza- dar eu am aflat ff greu de el...am tot dat google cand imi cautam cercei si am dat din intamplare peste acest site. Mi-am facut repede un cont si am inceput sa-l folosesc ca si cumparator..Desi sunt doar din iulie membru, pot spune ca am ajuns sa fiu dependenta :) Poate nu ar strica mai multa publicitate

    23.07.2010, 23:20:13