Forum: Tehnici & Materiale ceramica pt tehnica transfer

  • arabela
    arabela

    Saluatre fetelor. Am si eu o intrebare, poate ma ajuta cineva. Am vazut la targul din Cluj brose ceramice imprimate printr-o metoda de transfer. As fi vrut sa stiu cum se transfera imaginile si de unde se gasesc placile ceramice.

    Merci mult de ajutor.

    05.05.2009, 12:30:40
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Hi, am facut si eu bijuterii cu transfer (un exemplu aici: http://www.freeimagehosting.net/uploads/9f580aa71f.jpg )
    Eu le-am imprimat pe Fimo, dar planuiesc sa incerc in curand si pe pasta cu uscare la aer Darwi. Sper ca asta este la ce te referi tu. Tutoriale despre aceasta tehnica gasesti multe pe Youtube, de ex aici: http://www.youtube.com/watch?v=uC7zlWjqI1o

    05.05.2009, 14:33:01
  • issa
    issa

    eu am incercat cu Darwi si nu am reusit:( eu am cateva cu transfer(alb-negru) dar imprimate pe Fimo...

    05.05.2009, 19:16:04
  • arabela
    arabela

    @cinnamon
    merci , de fapt nu ma refeream la asta , dar ma ajuta si asta :D
    Ce am vazut eu erau chiar din ceramica, si pareau placi cumparate, dar cred ca treaba cu fimo imi e mai utila pana la urma ;) . Am gasit si eu tutoriale de genul asta pe youtube dar in alea pe care le-am vazut eu ziceau de ceva hartie speciala, si m-au descurajat. Dar dupa ce am vazut comentariul tau am si incercat aseara si merge foarte bine si cu hartie normala :D
    Merci mult incaodata. De abea astept sa imprim cateva desene si poze facute de mine :)

    @ Issa
    Nu cred ca functioneaza la alte paste de modelat, fimo-ul are in compozitie o substanta care il tine moale si am impresia ca aia e responsabila pt transfer. Dar incearca cu diluant nitro dupa ce s-a uscat pasta cu uscare la aer.

    06.05.2009, 09:57:09
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @ arabela: Hartia normala works just fine, singura chestie e sa folosesti imprimanta Laser si nu InkJet. Am inteles ca cu poze imprimate InkJet nu merge transferul.
    Cum sta treaba cu diluantul nitro? ce trebuie sa fac cu el? Ar fi cool sa pot imprima si pe Darwi, mi-a mai ramas o gramada de pasta dinasta si nu prea stiu la ce altceva s-o folosesc...

    07.05.2009, 19:36:09
  • arabela
    arabela

    E acelasi principiu cred, imprimanta cu lasera si copiile xerox folosesc pigmenti care se transfera la fel de bine cu diluant nitro cum se imprima si pe fimo. Eu folosesc copii xerox color sau alb-negru. Iei copia o pui cu fata in jos pe o suprafata cat de cat neteda ( hartie, panza, presupun ca si pe darwi ar functiona, trebuie testat ;) ) si umezesti cu o carpa sau un burete cu diluantul hartia de xerox pana devine transparenta si incepe sa se vada imprimeul. Apoi dai jos hartia si ramane imprimat , in oglinda( atentie la scris) !! ce ai avut pe coala. E o tehnica simpla si de efect.

    O sa imi fac si eu niste copii si sa ma pun zilele aste pe treaba , cred ca o sa fac si un mini tutorial pe blog ;)

    08.05.2009, 09:58:55
  • banana
    banana

    Aici prezinta cei de la FIMO un nou produs (FIMO Liquid) si explica si cum se foloseste. Nu stiu cat costa si de unde se poate cumpara
    http://fimo.com/FIMOLiquid_GB.EBERHARDFABER?ActiveID=97255

    10.05.2009, 10:27:18
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Da, se pare ca merge si asa, dar nu am incercat niciodata.
    Fimo lichid am vazut aici: http://margelutze.ro/product_info.php?cPath=46_55&products_id=1371&osCsid=3df99fc11f06ec9a97e4cccd15a995e7

    10.05.2009, 23:14:56
  • Crissy86
    Crissy86

    Va rog sa-mi spuneti si mie de unde pot cumpara diluant nitro şi cam cat ar costa.
    Stie cineva ce este "gloss oil" si unde se gaseste?
    Va multumesc

    13.05.2009, 00:53:32
  • arabela
    arabela

    @ Crissy

    Diluant nitro gasesti la orice magazin de metalo-chimice sau de vopsele.

    14.05.2009, 10:12:24
  • Crissy86
    Crissy86

    Merci Arabela!

    15.05.2009, 04:59:41
  • Crissy86
    Crissy86

    Merci Arabela!

    15.05.2009, 05:05:09