• oanaradu
    oanaradu

    Cine lucreaza cu cernit si fimo poate sa mi spuna si mie care sunt diferentele? :) Multumesc

    21.03.2009, 21:55:00
  • bibiu
    bibiu

    eu lucrez cu ambele
    pot spune despre cernit ca vine intr-o gama mult mai larga de culori si feluri,dar mi s-a parut mai putin rezistent,si mai tare la modelat.pt mine insa e bine
    fimo mi se pare intr'adevar mai rezistent,dar mult prea moale..am incercat fimo clasic si soft,dar e cam acelasi lucru.
    poate mai aveti voi alte completari/pareri.

    22.03.2009, 00:31:20
  • SemyazaAngel
    SemyazaAngel

    diferenta este de aspect cernit bate mai spre portelan

    23.03.2009, 06:41:46
  • BijuteriiFantezie1
    BijuteriiFantezie1

    mie nu imi place deloc cernitul. Mi se pare mult prea moale. Cel putin pentru mine este mult mai usor sa lucrez cu fimo. Il modelez mai bine. Iar ca un mare minus pentru cernit, daca il dau cu lac, dupa o perioada lacul incepe sa se cojasca...bine ca nu am vandut nimic din cernit...ma faceam de ras. Daca il las asa cum e, fara lac e ok. Dar parca tot fimo imi place mai mult.

    23.03.2009, 11:48:17
  • oanaradu
    oanaradu

    multumesc mult, fetelor! :)

    23.03.2009, 21:02:02
  • Dora1
    Dora1

    Oana, eu nu-ti recomand sa modelezi doar din fimo un produs final...se rupe usor !!! nu e deloc rezistent.
    Il poti combina cu fimo.
    Se modeleaza si mai greu decat fimo...mie mi se topeste in maini, nu pastreaza forma...
    Il folosesc numai la modelarea prototipurilor, pe care le reproduc prin tehnica ceramica la rece (nu am pus inca la vanzare asemenea obiecte)
    E mai ieftin, are aspect de portelan, se coace la 130 grade, nu 110 ca fimo, are o paleta bogata de culori, dar se rupe usor forma coapta, mai ales daca e subtire.

    24.03.2009, 16:06:45
  • SemyazaAngel
    SemyazaAngel

    Nu se rupe usor.Trebuie dupa coacere sa il racesti brusc .

    27.03.2009, 07:49:33
  • BijuteriiFantezie1
    BijuteriiFantezie1

    am incercat si varianta asta SemyazaAngel dar tot degeaba. Mi se pare muult mai rezistent fimo. Sincer cernitul nu imi place deloc. eu nu as da banii. Poate doar sa fac bilute pe care sa le acopar cu fimo (fiind mai ieftin cernitul)...dar acum depinde si de gusturi, obisnuinta etc...

    27.03.2009, 16:00:56
  • oanaradu
    oanaradu

    multumesc, fetelor! :)

    27.03.2009, 16:33:42