Forum: Tehnici & Materiale certificat pt.pietre

  • leoflori
    leoflori

    salut!
    nu am inca produse la vanzare pe breslo, deocamdata incerc pe blog sa vad daca am succes.
    dar am o mica problema : o doamna imi cere certificat de autenticitate pt. pietre. ??? de unde stie ea ca sunt ametist, onix,coral,agata,turcuaz...etc? ce garantie ii dau?
    ce fac? ce certificat sa-i dau????
    pana la urma ce raspuns ma sfatuiti sa-i ofer? poate cine stie, ma mai "intalnesc" cu astfel de situatii.

    07.11.2010, 10:34:43
  • tonycat
    tonycat

    Salut,

    si eu am aproape problema asta. Ma intreb de multe ori daca piatra pe care am cumparat-o este ceea ce mi se spune ca este, indiferent daca o iau pentru mine sau daca o iau ca sa o vand mai departe Incerc sa ma documentez cat pot asupra proprietatilor pietrelor , regiunilor geografice unde au fost gasite zacaminte, preturile la care se vand pe alte meleaguri(SUA, de exemplu) cum le pot recunoaste? am posibilitatea sa le testez? este piatra aceea prea scumpa sau prea ieftina fata de calitatea pe care o are? piatra pe care o cumpar este naturala sau arata asa pentru ca suferit tratamente de modificare a culorii sau rezistentei mecanice?
    Nu cred ca la noi sau aiurea se da certificat pentru pietre semipretioase(exclud pretioase), tranzactia de vanzare-cumparare trebuie sa se faca de la persoane cu autoritate, si care sunt datoare sa dea clientului toate acele informatii pe care acesta le-ar solicita.
    In SUA , de exemplu, exista dealeri de pietre semipretioase, persoane care se declara ca atare, se fac cunoscute si recunoscute, exista organisme guvernamentale carora li te poti adresa daca suspectezi ca ceva in neregula cu pietrele cumparate.
    Desigur, daca eu ma documentez beton si incep sa ii descriu clientului piatra ca la carte, sa ii arat cataloage, sa ii arat site-uri cu greutate in domeniu, e posibil ca asta sa nu il convinga nici pe cel mai catar roman decat daca ii arat o hartiuta semnata de cine?
    Greu...

    08.11.2010, 07:40:56
  • leoflori
    leoflori

    multumesc tonycat!

    este greu sa multumesti pe toata lumea! doamna respectiva a mers atat de departe incat "mi-a facut reclama" pe pagina ei de facebook, cum ca sa nu cumpere nimeni de la mine pt ca vand sticla drept ametist,malachit,etc. desi nu a cumparat nimic de la mine, pt.simplul fapt ca i-am spus ca nu-i pot oferi certificat de autenticitate pt.pietre, a gasit de cuviinta sa loveasca urat. asta e, mergem mai departe cu fruntea sus. i-am zis ca poate sunt tratate pietrele, vopsite, impregnate dar nu sunt sticla sau plastic. oameni care-ti strica ziua si placerea de a lucra cu drag.

    08.11.2010, 10:54:14
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Mdaaaa....imi vine in minte proverbul cu vulpea si strugurii....Din pacate,aproape fiecare dintre noi s-a lovit cu situatii de acest gen.....ai zis fff bine,fruntea sus si mai departe..."nu mor caii cand vor cainii":)) Eu am patit sa-mi ceara certificat pt ametist,nu am avut de unde-l scoate,apoi am renuntat sa mai bijuteresc din semipretioase ca sa nu mai dau de situatii de astea:((Dar,cum imi sunt ff dragi,sigur o sa reincep ,cu riscurile de rigoare,sa le folosesc ....

    08.11.2010, 20:09:47
  • tonycat
    tonycat

    @leoflori:Imi pare rau ca nu stiu mai mult. Eu sunt mult prea prinsa in vraja pietrelor si nu o sa renunt asa de usor. Cand o sa mai ajung la ANPC pentru marcat , o sa intreb acolo cu sta treaba cu pietrele.
    Cat despre d-na cu pricina cred ca era altceva cu ea, nu avea nici o treaba sa cumpere pietre.
    Spor si voie buna!

    08.11.2010, 20:24:02
  • tonycat
    tonycat

    Si, daca imi dai voie, iti dau un sfat pe care mi-l dau si mje insami: Nu cumpara pietre decat de la dealeri autorizati sau macar de la importatorii romani care iti pot garanta autenticitatea lor!

    08.11.2010, 20:45:54
  • Bricabrac1
    Bricabrac1

    Bine bine, care dealeri autorizati sau importatori romani? Cred ca multi dintre noi, cei care facem bijuteriile, ne luam materialele tot de aici, de pe breslo. Inainte de a face vreo comanda trebuie sa le cerem certificari partenerilor de tranzactie? E cam greu cu certificatele astea... Citind forumul asta si vazand de ce probleme va loviti, mai ca-mi vine sa ma iau cu mainile de cap si sa renunt la bijuterit...

    @ leoflori: daca omul e rau intentionat, poate sa-ti ceara certificat si pentru tempera sau acrilul pe care-l folosesti pentru pictura, sau pentru panza, adica pentru lucruri care nu se certifica. Asta e...

    01.09.2011, 20:09:26
  • Bricabrac1
    Bricabrac1

    Am tot cautat si verificat: certificate de garantie se elibereaza doar pentru metale pretioase si pentru pietre pretioase. Regimul semipretioaselor e trecut sub tacere, ne-normat juridic.
    a) metale preţioase - aurul, argintul, platina, osmiul, ruteniul, rhodiul, iridiul şi paladiul, care au un conţinut de cel puţin 96% de metal preţios fin;

    b) aliajele - subprodusele metalelor preţioase cu un conţinut de cel puţin 33,3% de metal preţios, precum şi subproduse cu conţinut de metal preţios care au până la 33,3% conţinut de metal preţios;
    c) pietre preţioase - diamantele, rubinele, safirele, smaraldele şi perlele naturale.

    Acestea sunt singurele materiale care trebuie sa fie insotite de certificari.

    01.09.2011, 20:40:46
  • ThingsWeLoveToday
    ThingsWeLoveToday

    Multumim pentru informatie, Bric-a-brac! Avem cu ce sa le dam peste nas acum celor care fac exces de zel :) Fetelor, nu renuntati as faceti ceea ce va place doar din cauza anumitor persoane rau intentionate!

    02.09.2011, 18:17:54
  • leoflori
    leoflori

    multumesc mult Bric-a-brac pentru informatii si pentru sustinere. desi era un mesaj vechi, ma bucur ca i-ai acordat atentie.
    ThingsWeLoveToday , iti multumesc de asemenea pentru suport si incurajari indirecte si totodata pentru toti breslasii pasionati de ceea ce fac.
    spor la treaba si inspiratie din belsug!

    02.09.2011, 20:05:26
  • aigile
    aigile

    Nu ar trebui sa fie o exceptie in legatura cu 'pomenirea' unor NUME, mai precis, exact la provenienta materialelor?!? (sa fim seriosi, numai pietrele sunt 'facaturi' prin zona?... de cate ori nu s-au cojit acele/sarmele, nu au fost crapate charm-urile, nu s-au dezvelit de 'argintare' dupa prima purtare, etc,etc?!?...) Ce vina am eu, cumparator de buna-credinta, daca pun in descriere 'eticheta' primita de la vanzator, odata cu produsul?! Eu cred ca ar fi bine-venit un certificat de calitate/onestitate cu permisiunea de a folosi in descrierea produsului de la cine provin furniturile! Asa ar fi toti mai (co)interesati de cinste, pentru ca feed-back-ul e o conventie cam prefacuta, sau uneori doar inselatoare ( ati avut, desigur, in 20 de bucati comandate, una cu defect(EVIDENT, nu ascuns...) - te lasa inima sa pui 'negativ'?!... sau, din 20 de margele, 8 au diametrul prea ingust si, fie crapa, fie nu pot fi folosite, dar feed-back-ul 'pozitiv' a plecat de mult, si nu mai poti incheia lucrul...)
    Nu mi-am prea batut capul cu toate astea pentru ca EU STIU (si sper ca si cei care cauta hand-made) ca nu produc 'pretiozitati' nemuritoare, daca sunt nitel mai sus de genunchiul... gablontzului e doar prin modelul special imaginat de mine, care, daca i-a mai placut cuiva, nu-i musai ca motivul sa fie ca a visat un chilipir cu 'citrin'(ultima dezbatere pe topicul de specialitate...) ori ca i se asorteaza la ultimul... diagnostic!... Daca vreau elixir, nu aici e izvorul, de caut talisman, o iau pe poteca samanului, aur, argint si diamante imi incurca drumul de la mall la bazar, si tot asa... Eu port mult din ceea ce creez, si-mi plezneste obrazul de rusine cand stiu ca am facut cadou produse cu furnituri similare, care nu 'tin' la purtare nici macar doua zile... Si atunci, la ce folos arta, visul, unicatul... breslo?!...

    03.09.2011, 14:45:21
  • CreatiiDePoveste
    CreatiiDePoveste

    De obicei artizanilor li se cer tot felul de certificate, de catre clienti, dar cand se duc intr-un magazin sau mall unde nu da mai nimeni garantie dar vad un produse de sute de lei dau fara sa clipeasca . daca prin apsurd se da un certificat de garantie si autenticitate la o bijuterie se da pt executia ei nu pt partile componente pt ca un certificat ar trebui sa aiba un numar de autentificare dat de o comisie specializata ceea ce foarte rar gasesti. Si eu am cumparat de la magazine cu pretentii sa spunem asa bijuterii cu chihlimbar, camee, granate si nu am primit certificat de garantie

    12.04.2012, 10:59:57
  • bijuteriiledeargint925nadine
    bijuteriiledeargint925nadine

    Pina acuma nimeni nu a contestat materialele folosite de mine, insa sint pregatita ca in cazul un client (de oriunde din lume) ma va intreba despre autenticitatea pietrelor pe care le folosesc sa le recomand sa viziteze un bijutier din orasul lor. Pentru materiale de ex argint, aur, aur gold filled bijutierii au kit-uri pentru tetstare. In privinta pietrelor, bijutierii au educatie si experienta suficienta pentru a isi da seama daca e vorba de un fals grosolan sau nu. De acord ca unele pietre pot fi contrafacute atit de bine incit si bijutierii pot fi indusi in eroare, dar daca astfel de falsuri se apropie de perfectie atunci....:)

    In experienta mea de pe clona americana a lui Breslo clientii au cumparat de la mine inele cu pietre pentru ca le-a placut culoarea pietrelor, sau pentru ca inelele au conotatii emotionale. Daca le cistigi increderea clientilor si ii faci sa perceapa VALOAREA produsului tau, atunci obtii vinzari, simplu...

    12.04.2012, 13:44:08
  • CreatiiDePoveste
    CreatiiDePoveste

    In mod normal pentru cei care lucreaza cu aur sau argint dupa cate stiu eu este obligatorie autorizarea de catre ANPC comisia pentru metale si pietre pretioase, pe langa asta daca nu ma insel persoana care le lucreaza trebuie sa faca parte din uniunea bijutierilor si sa plateasca ceva taxe pt a putea comercializa bijuteriile si sa nu uitam de cotizatiile anuale catre uniune. Multi bijutieri nu au cine stie ce cunostinte despre pietre pentru ca nu le folosesc in bijuteri ci prefera sa foloseasca sticla pe care o evalueaza la valoarea gramului de aur.

    12.04.2012, 15:56:30
  • CreatiiDePoveste
    CreatiiDePoveste

    cel putin asa este la noi in tara

    12.04.2012, 16:00:04
  • bijuteriiledeargint925nadine
    bijuteriiledeargint925nadine

    @Alexandra, adica nu sint bijutieri particulari cu magazine proprii?

    12.04.2012, 16:03:50
  • CreatiiDePoveste
    CreatiiDePoveste

    Ba sunt dar si acestia particulari fac parte dintr-o breasla pt ca in mod normal bijuteriile ar trebui sa fie marcate de BNR dar pot fi marcate si de ei si cum se gasesc stante si la magazin incep sa apara dubii. ( am acasa o incuietoare marcata 925 si nu este sigur din argint si magazinul de la care am cumparat-o nu spunea ca e din argint) Eu am vrut sa ma apuc de bijuterii din sarma de argint si am vb cu un prieten daca mi le poate comercializa in regim de consignatie la el in magazin si mi-a spus ca pt asta trebuie sa fim amandoi autorizati sa lucram cu metale pretioase plus ca eu ca si producator trebuie sa fiu recunoscuta de uniunea bijutierilor. ceva de genu am pati si cand am vrut sa imi duc icoanele pe sticla sau mastile populare la fondul plastic unde mi s-a raspuns scurt si la obiect nu sunteti recunoscuta de Uniunea artistilor plastici nu aveti ce cauta cu ele aici

    12.04.2012, 17:47:12
  • andreaz
    andreaz

    Socrul meu este bijutier. El mi-a spus ca , pentru pietre semipretioase nu este nevoie de certificat de autenticitate, doar la cele pretioase, dar la astea astea este obligatoriu. Stantarea metalelor pretiose se face doar de BNR, bijutierii nu mai au voie sa stanteze. Au avut voie mai demult, a avut si el stanta, dar statul a "confiscat" stantele. Orice bijutier stie sa identifice metalele pretiose fara nici o problema.
    Dpdv legal nu este voie comercializarea bijuteriilor din metale pretioase , fara stanta (adica fara o vizita la BNR). Parca asa am inteles ca poate merge oricine sa stantele la BNR, dar este posibil sa nu fi inteles bine, o sa-l intreb care e faza. Nu costa o avere, dar nici ieftin nu e. Mi-a spus ceva sume dar nu le mai tin minte :(
    Pentru vanzare, legal trebuie sa platesti accize, chiar se plangea anul trecut ca s-au scumpit foarte tare accizele pentru aur. Nu stiu sigur daca trebuie sa faci parte obligatoriu in uniunea bijutierilor, dar il pot intreba si asta.

    Alexandra, nu stiu cum e in alta parte dar la noi in arad fondul plastic a fost magazinul Uniunii artistilor plastici, (sa desfintat intre timp) si este logic sa nu aiba voie sa expuna/vanda altcineva acolo.

    15.04.2012, 23:19:01
  • RonaBijoux
    RonaBijoux

    Se expertizeaza orice fel de piatra (pretioasa, naturala, fina, ornamentala, sintetica, perle), iar directia specializata a ANPC elibereaza un Buletin de expertiza care are inscrise toate datele privind greutate, forma, determinarea originii culorii (vopsita sau naturala), calitate, puritate etc.
    Orice comerciant care se respecta (de la producator la bijutier) n-ar trebui sa vanda nimic fara acest buletin. Din pacate nu-i tocmai ieftin, asa ca suntem intr-un compromis vanzator/client, iar cand apare cineva care chiar vrea sa stie pe ce da banii ni se pare abuziv sau nereglementat.
    Eu am expertizat mai multe pietre, unele ale mele, personale, altele pe care le-am folosit in lucrari pentru care cumparatorii doreau sa se asigure ca sunt ce pretind eu a fi.
    Am avut si surprize neplacute - perle vandute pe post de apa dulce care erau sticla vopsita, precum si cuarturi inferioare vopsite care purtau la vanzare alte nume.
    Pretul expertizei variaza - este evident mai mare pentru pietrele pretioase (pana la 100 de lei/carat) si ajunge la cativa lei/bucata pentru restul. Avand in vedere ca intr-un colier pot intra si 40 de piese - pretul nu este tocmai de neglijat, iar el ar trebui sa se regaseasca in cel al vanzarii finale.
    Mi-au fost cumparate o data niste agate din Polonia, si aveau un astfel de buletin, se numea "de autenticitate", formulat in poloneza si in engleza. Aici n-am gasit niciun vanzator cu pietre expertizate (poate n-am dat eu de el!) pentru a putea folosi si eu mai departe acel buletin.
    Aceste compartimente specializate nu se gasesc pe langa fiecare Oficiu de Protectie a Consumatorului - judetul meu, de exemplu, este arondat Constantei.

    Confuzia apare intre autorizarea activitatii de comert cu metale si pietre pretioase (care se face in conditiile bine stiute) si dovada ca ceea ce pretinzi ca vinzi este chiar real.
    Nici ca sa vinzi apa minerala nu-ti trebuie autorizatie speciala - dar daca se dovedeste ca in sticla aia este apa din Dunare, urmarea este clara. Exemplul poate este fortat, dar similar.
    A trimite clientul sa-si verifice singur bijuteria este inacceptabil, dupa parerea mea. Daca isi asuma si cumpara fara o asemenea garantie - este norocul tau si riscul lui. Dar daca insista sa capete o dovada a ceea ce cumpara - atunci ori i-o dai, ori renunti la tranzactie. Este dreptul lui sa stie ce cumpara.

    16.04.2012, 01:08:03
  • bijuteriiledeargint925nadine
    bijuteriiledeargint925nadine

    @RonaBijou "A trimite clientul sa-si verifice singur bijuteria este inacceptabil, dupa parerea mea. Daca isi asuma si cumpara fara o asemenea garantie - este norocul tau si riscul lui. Dar daca insista sa capete o dovada a ceea ce cumpara - atunci ori i-o dai, ori renunti la tranzactie. Este dreptul lui sa stie ce cumpara."

    Lucrurile nu sint numai in alb sau negru, Rona, eu am scris ca"recomand" - nu ca "trimit", deci nu ma spal pe miini "trimitind" clientul la bijutier; in plus, ca vinzator eu una nu gindesc ca vinzarile pe care le inchei reprezinta "norocul meu si riscul cumparatorului", asta deja presupune ca vinzarea este un risc pentru clientii mei in timp ce eu imi conduc businessul in asa fel incit toate riscurile sa fie ale MELE, nu ale cumparatorului. De aceea ofer "no questions asked refunds".

    Cred ca ai inteles postul meu gresit si este vina mea in intregime, pentru ca nu am fost clara: vorbeam de vinzari STRICT pe internet, cind cineva cumpara de la mine din Olanda, iar persoana locuieste in alta tara si vrea sa faca o verificare si cu un bijutier local, IN PLUS fata de garantiile pe care i le prezint eu in cadrul vinzarii. - am un business legal aici, in Olanda

    16.04.2012, 13:11:34
  • RonaBijoux
    RonaBijoux

    Eu nu stiu cum iti conduci tu biznisu', dar a cumpara ceva fara a avea garantia ca-i ce scrie acolo, exact asta este: norocul vanzatorului si riscul cumparatorului.
    Imi scuzi ignoranta, nu stiu ce-i aia "no questions asked refunds".
    Din Olanda sau de pe Luna, cel ce da bani are voie sa stie ce cumpara. Asta nu tine de internet - ca de aia avem scannere si posta, si de aia comertul electronic este reglementat in amanunt - inclusiv in ceea ce priveste autenticitatea si garantia.
    Nimeni nu contesta legalitatea afacerilor - si in mod cert pietrele semipretioase rar se cer expertizate, le vindem asa cum le cumparam, ca-s frumoase si avem incredere in furnizor, si se mai intampla sa nu fie ametist, ci sticla vopsita.
    Deci - norocul vanzatorului ca nu i s-a cerut certificare, si riscul cumparatorului care poarta cu mandrie o semipretioasa din geam.

    16.04.2012, 13:32:42
  • bijuteriiledeargint925nadine
    bijuteriiledeargint925nadine

    @RonaBijoux Dar am spus ca prezint garantii si ma refeream doar la posibilitatea cuiva din alta tara sa verifice autenticitatea IN PLUS FATA DE GARANTIILE MELE, la un bijutier!!!

    Ce bine ar fi daca ai citi si ai mai si intelege despre ce e vorba si, mai ales, daca ai contribui cu ceva relevant la problema ridicata in cazul acesta de mine...

    Imi scuzi ignoranta, nu stiu ce inseamna "bijoux";) LOL

    16.04.2012, 15:21:18
  • RonaBijoux
    RonaBijoux

    Ce bine ar fi, bijuteriile...., daca ai renunta la tonul agresiv.
    Eu am incercat sa fiu eleganta - daca insisti insa, voi fi directa.
    Intamplarea face chiar sa inteleg si chiar sa stiu despre ce este vorba!
    Prin urmare, daca tu apreciezi ca un client ar avea nevoie de garantii suplimentare privind autenticitatea, inseamna ca n-ai nicio legatura cu legalitatea acestui comert in Romania, chiar daca am convingerea ca detii un biznis corect acolo.
    Pentru a putea vinde/introduce/mijloci/efectua alte fapte de comert cu metale pretioase prin internet, posta, taraba sau postalion ai nevoie de avize conform legislatiei romanesti. Se elibereaza la ANPC si costa cateva milioane de lei vechi pe an.
    Cred ca e limpede de ce - eventualele litigii le judecam aici, nu in alta parte. Dreptul comercial are regulile lui, care (n-ai sa crezi) exced uneori vanzarea/cumpararea.
    Daca ai aceasta autorizatie - nu stiu de ce clientul ar mai avea nevoie de expertiza suplimentara, deci discutia nu-si mai are obiectul.
    Daca n-o ai - biznisu' e corect doar pentru tine, si ramane o chestiune de noroc (cum spuneam) daca chiar vinzi aur sau capacul de la conserva de mic dejun.
    Pot contribui relevant in a-ti pune la dispozitie baza legala si consiliere in acest sens, daca CHIAR te intereseaza acest aspect. N-am inteles exact care este problema ridicata de tine, dar daca o formulezi coerent, ma raportez constructiv!

    16.04.2012, 16:32:15
  • west
    west

    Peste tot in lume, se dau certificate de autenticitate prin care vanzatorul(creatorul)isi asuma raspunderea ca obiectul este din materialul respectiv,ca este (dupa caz)unicat sau "handmade".Acest certificat da convingerea cumparatorului ca ce a cumparat este AUTENTIC iar vanzatorul(creatorul) asumandu-si toate riscurile pentru vanzarea unui fals .

    16.04.2012, 17:35:01
  • jad.luxury.handmade
    jad.luxury.handmade

    Cred ca ar trebui sa facem un top al vanzatorilor de furnituri. Pana la urma noi, cei care avem pasiunea pt handmade, "ne-o luam" primii. De cate ori nu ati luat materiale de proasta calitate?
    Eu nu reusesc sa gasesc un furnizor de tortite argintate care sa nu se innegreasca dupa o luna.
    Cred ca ar trebui sa ne ajutam mai mult intre noi.

    18.04.2012, 00:04:58
  • havin
    havin

    nu vreau sa va intrerup din discutie, e interesant ce spuneti, vreau doar sa va mai dau un unghi din care sa priviti problema comertului pe net: eBay.... de ex... ma indoiesc ca cei ce vand de acolo catre Ro au vreun aviz de la statul roman....

    23.04.2012, 19:31:13
  • laurent.giselle
    laurent.giselle

    buna.am 3 pietre 2 de dimensiuni mai mari si una mai micutza 3 cm.as dori sa aflu identitatea or pt ca nu sunt in cunostinta de cauza.cn ma poate ajuta ,sami dea un mail la [email protected] am sa trimit poza cu pietrele pe mail.va multumesc.

    27.02.2014, 17:49:59
  • ramonaignat
    ramonaignat

    Cred ca cel mai bine si cel mai sigur, este sa te duci cu pietrele la o bijuterie.

    28.02.2014, 10:47:30