Forum: Tehnici & Materiale Charm argintiu - cum as putea sa-l fac auriu?

  • blanitza
    blanitza

    Caut un anume charm auriu, respectiv ceainic, daca n-am 5 modele pe argintiu, insa niciunul pe auriu. Va rog sa ma ajutati cu un sfat, o idee - cum as putea sa fac auriu un charm din argint tibetan?

    12.05.2013, 12:02:43
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Cred ca ar merge cu vopsea metalica aurie, apoi sa o fixezi cu rasina dupa ce se usuca. Daca dai cu lac simplu, nu rezista. Eu, cel putin, asa as face. Nu va avea el aspectul unui charm auriu, va semana cu ceva emailat cu auriu.
    O alta solutie ar fi sa mergi la un atelier de bijuterii si sa il sufle ei cu aur.

    12.05.2013, 17:20:02
  • Dungulitze
    Dungulitze

    Din pacate ca sa tina in timp si sa nu se exfolieze repede, singura solutie este placarea cu alama sau aurirea. Probabil sunt si alte metode de a placa auriu dar numai in bai speciale. Pentru produse mici si de serie mica nu prea este rentabil, mai ales pentru revanzare este total nerentabil.
    Exista firme de mai mici dimensiuni, care fac acoperiri galvanice dar nu sunt interesati decat de comenzi mari. Aurirea la un atelier de bijuterii este costisitoare daca se raporteaza pretul la costul furniturii. Aurire ieftina se poate numai daca puteti comanda un numar foarte mare de piese. Stratul este infim de subtire.
    Orice acoperire simpla (cu pensula) nu va face fata decat foarte putina vreme.
    Mai puteti incerca cu aur coloidal. Ca si argintul coloidal este o suspensie si se aplica cu pensula apoi se tine un timp la cuptor pentru coacere. Este destul de rezistent dar trebuie sa placati destule furnituri pentru a acoperi costul sticlutei de aur coloidal.
    Ma intreb daca nu exista alama coloidala?!

    13.05.2013, 02:00:13
  • Ethno.Bead
    Ethno.Bead

    Cea mai ieftina si sigura solutie cred ca e sa cumperi un ceainic auriu. Daca nu vrei un anume model, am gasit unul aici :)
    www.breslo.ro/Product/Charm-ceainic-auriu-antic-269_238092

    13.05.2013, 03:21:52
  • blanitza
    blanitza

    Multumesc frumos pentru sfat si sugestii, sunteti niste scumpe. Si eu ma gandeam la patina, e un produs american care face treaba, da' e scump, bineinteles...

    16.05.2013, 20:01:46