Forum: Orice altceva Cine mai este pasionat/a de lemn?

  • InsideWood
    InsideWood

    Mai lucreza cineva in lemn? Vreti sa facem un topic despre tehnici, procedee folosite in lucrul cu lemnul? Vad sute de produse pe fratele geaman al lui Breslo, de la bijuterii, accesorii pana la boluri din lemn, la noi vad ca sunt foarte putini care au aceasta pasiune. Va astept cu idei:)

    23.02.2010, 22:31:12
  • dodo
    dodo

    iubim lemnul, de fapt cu el ne-am inceput aceasta activitate creativa, in el investim toata iubirea de forma si culoare, in plus la produsul finit lucram cu patru maini si ascunde o multitudine de idei pana la concretizare.
    este cel mai aproape de noi dar ne trebuie o anume stare, una speciala sa ne apropiem de el.ne-am dori sa lucram mai mult in directia asta.
    sustinem ideile tale, la fel cum apreciem produsele tale si a celorlati artizani ai lemnului.

    23.02.2010, 23:27:46
  • InsideWood
    InsideWood

    Ma gandeam sa fac un tutorial, un produs de-al meu ,fiecare etapa pas cu pas "how it's made" :) poate o sa fac lucrul asta, mi-ar placea sa inspir lumea sa descopere acest material deosebit.

    23.02.2010, 23:45:19
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Nu lucrez cu lemn, dar apreciez foarte mult accesoriile/obiectele din lemn! Si e pacat ca la noi inca nu e un material asa de folosit.

    InsideWood, cred ca ar fi cool sa faci tutorialul, asa ar mai creste "awareness-ul pentru produsele din lemn si poate daca lumea ar vedea cata munca este depusa ar creste si intelegerea ca preturile sunt justificate ;)

    24.02.2010, 00:09:27
  • dodo
    dodo

    si noi avem in gand crearea unor produse din lemn cu multa utilitate, dar totul la momentul potrivit.
    deocamdata piese cum ar fi rame de tablouri, si mici obiecte decorative lucrate integral de noi ( constructie+pictura ) in special din lemn vechi ( aprox. 60 ani ) le-am pastrat pentrul uzul propriu. mai mult, ne-am extins activitatea incercand constructia de pergole si am finalizat una.nu am constiderat oportuna aducerea pe acest site a acestor produse deoarece nu au cautare si pretul mai ridicat face lumea sa ridice din spranceana ( considerati ca m-am exprimat elegant ) dar nu banuiesc cate operatii se ascund in spatele produsului incepand de la banala scandura sau bucata de lemn.
    da, la acest capitol m-as bucura daca ne-am apropia de unde vad ca lemnul are un segment de piata bine conturat.
    daca putem contribui la aducerea in atentie a produselor din lemn, ne bucuram

    24.02.2010, 08:15:49