Forum: Orice altceva clubul "fanilor" postei romane

  • peticel
    peticel

    salut. sunt peticel. si eu am fost jefuita de posta romana. am nevoie de consiliere pentru ca dupa 2 saptamani inca o mai visez pe tanti sefa de tura cu parul valvoi care zambea dulce si suav in timp ce imi arata ca as fi semnat cand am ridicat un mandat de 165 lei...pe care nu l-am ridicat. nu intru in detalii ca sa nu plictisesc.
    daca vreti puteti sa va inscrieti si ca anonimi :)

    18.08.2010, 08:49:18
  • CAT.E
    CAT.E

    ingrozitor.imi pare rau sa aud de asa ceva. eu n-am avut probleme cu ei pana acum. ar merita chemata politia. oricum, se vede ca iti stiu semnatura si ar fi bine sa folosesti alt sistem de expediere(curier).

    18.08.2010, 10:25:13
  • user21
    user21

    si eu care dormeam chiar linistita ca posta romana isi face bine treaba.

    eu i-as face o reclamatie,pentru ca am inteles ca la toate reclamatiile se da curs.
    poate nu se rezolva nimic,dar macar stii ca ai incercat ceva.


    semnat,
    un anonim inca netras in teapa de catre posta romana.

    18.08.2010, 11:13:29
  • magiccraft
    magiccraft

    Imi pare sincer rau de situatia cu care te-ai confruntat... dar cred ca ar trebui sa faci reclamatie atat la Posta cat si la Oficiul pentru Protectia Consumatorului...
    Pentru ridicarea banilor de pe un mandat sunt necesare datele tale din Cartea de Identitate si semnatura ta... ar trebui sa verifici ce s-a intamplat...
    Nu am patit inca asa ceva, dar pot afirma ca serviciile postei sunt extrem de proaste... iar calitatea si atitudinea personalului lasa mult de dorit.

    18.08.2010, 11:28:49
  • lanca
    lanca

    nu trebuie sa te lasi, peticel! eu am reclamat atit posta romana cit si alte servicii postale din europa si am cistigat. doar cu CFR-ul am pierdut, mi-au dat bilet de clasa I, taxat corespunzator, la un tren din Germania care nu avea vagoane de clasa I :PP

    18.08.2010, 12:25:21
  • funksbyraloo
    funksbyraloo

    Trebuie neaparat facut ceva! Atata timp cat lumea trece cu vederea abuzurile astea ei vor avea impresia ca pot continua asa la nesfarsit. De altfel, cred ca din cauza asta se intampla tot ce se intampla la noi...

    Asa ca, peticel, eu zic sa protestezi pana obtii castig de cauza. Cu siguranta au omis ele ceva cu care sa poti demonstra ca nu ai ridicat banii si ca te fura pe fata. Ceea ce e foarte grav si trebuie neaparat semnalat!

    18.08.2010, 13:29:48
  • accesoriiargint1
    accesoriiargint1

    Peticel, imi pare tare rau ca ti s-a intamplat asta. Daca decizi sa mai folosesti serviciile Postei Romane, poate ar fi bine sa mergi la un alt oficiu postal.
    Exista si posibilitatea sa soliciti sa ti se transfere banii intr-un cont, fara a mai fi nevoie sa mergi la posta.

    18.08.2010, 15:00:55
  • handMADEina
    handMADEina

    Am mai citit undeva o intamplare asemanatoare. Aacolo factorul postal facuse o semnatura aproape identica cu cea a destinatarului si luase banii, numai ca facuse greseala sa scrie un CNP la intamplare. Asa a fost prins ocazie cu care si-a pierdut si slujba.

    18.08.2010, 19:37:28
  • peticel
    peticel

    si colac peste pupaza, in seara asta am aflat ca la acelasi oficiu postal mi-a disparut si un colet, cam din aceeasi perioada cu mandatul, pentru care primisem plata in avans.
    un factor postal isi pierde slujba mai usor...o sefa de tura...hm cam greu.
    cert e ca trebuie sa fac o plangere. sper sa ma bage cineva in seama :)

    18.08.2010, 20:59:34
  • havin
    havin

    peticel, e datoria ta de cetatean sa faci acea plangere. nu trebuie sa dam senzatia unui sat fara caini (desi din pacate ....)
    iti urez succes si nervi tari!

    18.08.2010, 21:03:12
  • BohemianSin
    BohemianSin

    lA CE OFICIU S-A INTAMPLAT ASTA?Eu lucrez cu 3 ul si pana acum n-am avut probleme!

    18.08.2010, 21:34:32
  • carmentobias
    carmentobias

    Scuze ca ma bag,dar e revoltator!Draga mea,nu tolera!
    Un sfat din partea sotului:du-te la politie,si fa plangere-falsul in acte se pedepseste penal!Sa ai succes si sa ne tii la curent!

    18.08.2010, 22:25:38
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Eu nu mai zic nimic, sunt cam socata...
    La ce oficiu se intampla asta?
    Vroiam sa t eintreb daca nu ai trimis cumva coletul disparut (cel cu plata in avans) ca si valoare declarata? In caz ca da, ei trebuie sa iti dovedeasca fie ca au expediat coletul fie trebuie sa iti dea banii pe care i-ai scris pe valoarea declarata.

    Zice asa pe site:
    "Valoare declarată (V.)

    * Serviciul a cărui particularitate constă în asigurarea unei trimiteri poştale împotriva pierderii, furtului, distrugerii totale sau parţiale ori deteriorării, pentru o sumă egală cu valoarea declarată de expeditor.

    * Se încasează tarif suplimentar pentru fiecare trimitere în funcţie de valoarea declarată, calculată procentual (procent din valoare).

    * Pentru trimiterile poştale interne valoarea minimă este de 20 lei, iar valoarea maximă este nelimitată. Expeditorul este responsabil asupra cuantumului valorii declarate care nu poate depăşi valoarea reală a conţinutului.

    * Pe ambalaj, în colţul stâng, sub adresa expeditorului, se înscrie litera „V” urmată de valoarea în lei (pentru trimiteri interne).

    * Trimiterile cu valoare declarată, interne, circulă înregistrate de la prezentare până la destinaţie, pe tot fluxul tehnologic, fiind monitorizate în sistem Track & Trace."

    19.08.2010, 13:16:58
  • peticel
    peticel

    la oficiul 4 iasi. si eu m-am inteles foarte bine cu doamnele de acolo, pana...la un punct.
    am facut o sesizare pe siteul postei.
    dar e bine ca nu se intampla des.mai bine ar fi daca nu s-ar intampla deloc.
    de fapt asta voiam sa aflu, daca sunt un caz izolat sau nu :)
    propun sa facem o cheta sa cumparam posta :)))) a?

    19.08.2010, 22:29:14
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    da, da..hai sa cumparam posta, oricum vor astia sa o dea:))
    am avut si eu cateva incidente de ''caca'' cu posta romana :
    -colet ajuns dupa doua saptamani, pe bune!
    -colet expediat care nu a mai ajuns la destinatar si nici la mine...pierdut in spatiu (era trecut fara valoare asa ca..bye, bye!)
    -colet in care s-a umblat, s-a subtilizat continutul (tot fara valoare si coletul asta:(...)
    mda..cam astea ar fi:(
    SFAT!
    CAND COMPLETATI FORMULARUL ALA VERDE PENTRU RAMBURS NU TRECETI SI CNP-UL VOSTRU CA SA NU SE POATA FOLSI DE EL VREUN ANGAJAT LA ANANGHIE SI SA-SI INSUSESCA BANUTII..LASATI SPATIUL LIBER IAR IN CAZUL IN CARE PATITI CEVA SIMILAR CU SITUATIA PRIN CARE TRECU PETICEL, SE POATE DEMONSTRA CA NU AU DATELE PERSONALE...gata ca am scris prea muuult:)

    20.08.2010, 01:47:28
  • user21
    user21

    daca bine tin minte,printre datele pe care le completezi cand incasezi banii de pe un mandat ,se numara seria si nr actuluide identitate.nu cnp -ul (posibil sa ma insel,dar eu parca asa tin minte).


    deci daca nu au datele tale (nr serie CI ,data eliberarii etc etc)......cum pot completa in locul tau cu datele corecte?

    20.08.2010, 07:55:16
  • Veronique
    Veronique

    Din care stiu eu este obligatoriu sa completezi CNP-ul. Mie mi se s-a intamplat sa nu imi completez unul din prenume si am avut probleme la incasarea banilor. Raspunsul a fost: "DE unde stie ea ca eu sunt aceeasi persoana cu cea care a scris mandantul?" Desi CNP-ul era identic. Este bine sa completati pe formularul alb valoarea, chiar si cea minima de 20 lei, si sa pastrati chitanta pana incasati bani. In momentul in care apar probleme de genul va prezentati cu chitanta si sunt obligati sa va despagubeasca. Cat despre falasificarea semnaturii, asta trebuie neaparat declarat la politie. Tot ce se intampla rau la noi este din cauza ca oamenii nu iau atitudine si le permit functionarilor si oamenilor care lucreaza la stat sa ne trateze ca niste rahati (poate exprimarea este cam dura dar asta e adevarul).

    20.08.2010, 09:24:44
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    Eu nu completez niciodata cnp-ul pe formularul verde, doar adresa si celelalte date iar cand ridic banutii ma duc frumos cu c.i. si nu am avut niciodata probleme.
    Cand mergi la posta sa ridici mandatul, stii de la cine a venit si suma asa ca asta poate fi una din dovezile ca tu esti persoana ''in cauza''...si in plus nu cred ca sunt zeci de persoane cu ac. nume si adresa ca ale mele, cel mai probabil, magariile astea le fac angajatii postei care se gandesc sa subtilieze fie diverse sume, fie continutul coletelor.

    20.08.2010, 12:48:14
  • peticel
    peticel

    eu de pe 19 august imi tot fac "datoria de cetatean" si tot depun sesizari la posta romana :D

    09.09.2010, 11:02:55
  • peticel
    peticel

    dupa multe reclamatii, am rezolvat...un...
    "cercetarile" le-a facut sefa oficiului postal exact unde lucreaza cea care si-a pus banii in buzunar...era si normal sa ies eu cea care vreau sa trag teapa postei romane.

    15.09.2010, 14:32:28
  • serbani.bijoux
    serbani.bijoux

    eu sunt foarte multumita de op nr 9 Oradea

    15.09.2010, 14:39:00
  • HandmadeTherapy
    HandmadeTherapy

    Peticel, reclamatiile trebuie sa le faci la biroul central al postei romane, nu acolo unde ai avut probleme si nu pe site ca nu te baga nimeni in seama; intr-o problema asemanatoare, nu eu, da Cosmin de la skinosphere s-a dus la sediul central si si-a facut o programare la audienta la inspectorul nu stiu care; oricine isi poate programa audienta, ca la primar. I-a pove lu ala ce si cum si ala numa a dat un telefon si le-o bipbip pe alea pana s-a dus Cosmin acolo numa ca nu l-or pupat in fnd:)

    Deci fa si tu o programare si mergi in audienta la sefu lu aia!!!!! Urasc Posta Romana, retardati complet! stiti cat dureaza in germa sa expediezi un colet? 30 sec...platesti pe net si numa lasi coletu...uffff

    15.09.2010, 14:52:58
  • artemiza.design
    artemiza.design

    La trimiterea unui colet cu ramburs e obligatoriu sa treci CNP-ul pe formular, altfel, cica nu-ti da banii, ca nu stie daca tu esti persoana. Nu am inteles de ce nu merge numai cu seria si numarul de buletin. Poate mai poseda cineva aceeasi serie si numar? Dar, mare mi-a fost mirarea, intr-o zi cand m-am dus la posta sa ridic un colet si-mi uitasem buletinul acasa. Nu-mi stiam seria si nr., ca-l schimbasem de curand, CNP-ul nici atat(n-am deloc memoria cifrelor), asa ca una din fontionare o intreaba pe cealalta: "ce facem?"...si ailalta se uita fix in ceva, in calculator, cred, si ii mitraliaza urgent seria si numarul meu de buletin. Si se justifica zambind:"am memorie buna la cifre". Ma-ndoiesc ca avea in memorie toate numerele si seriile de buletine ale clientilor postei, avand in vedere ca e un oficiu postal mare. Asa ca se poate orice. Mai lipsea doar sa puna ele si semnatura si era ok. Ia aminte, Peticel.

    15.09.2010, 15:23:22
  • peticel
    peticel

    am aflat astazi la posta ca cnp-ul e musai sa-l treci doar daca banii sunt trimisi post restant. daca adresa din buletin corespunde cu cea din mandat, nu e neaparat sa il treci. eu nu l-am trecut de cateva ori si a fost ok.

    20.12.2010, 20:01:38
  • punctG
    punctG

    Noi de CNP avem nevoie doar daca completam formularul verde cu scris rosu (pentru plata ramburs) ca sa ne vireze Posta banii in cont, sa nu mai stam dupa postarita acasa, si avem si internet banking, putem urmarii astfel mai bine intrarile si iesirile...

    20.12.2010, 21:01:26
  • BohemianSin
    BohemianSin

    VA VIREAZA POSTA BANII IN CONT???:-O
    Vreau si eu!

    20.12.2010, 22:16:48
  • punctG
    punctG

    Da, de aia avem rusinea aia de mesaj cu majuscule, oricum prea putini clienti tin cont de mesaj si de regula rezolvam telefonic... deci se completeaza formularul verde cu scris rosu (nu negru ca de obicei) dar este indispensabil CNP-ul (sau daca cumparatorul este firma CUI-ul sau CIF-ul daca imi amintesc bine), pentru plata ramburs

    20.12.2010, 22:30:04
  • cocky
    cocky

    voi vorbiti aici de bani livrati in cont si la mine la posta nu exista curent electric! :((

    20.12.2010, 22:32:37
  • punctG
    punctG

    :)) nici la Posta de care apartinem noi nu cred ca da curentul pe afara dar mergem la una mai importanta cu angajate importante :)) si avem si o preferata (ii tinem evidenta turelor) fara ea nu stiu ce ne-am face...

    20.12.2010, 22:37:38
  • mssdelilah
    mssdelilah

    Nu am avut chiar neplaceri cu posta,(pierderi de colete sau mandate), dar ma plang de nesimtirea angajatelor, si tonul cu care vorbesc clientilor de la ghiseu. In cateva randuri m-am ratoit si eu la ele, pentru ca se misca in reluare, si cum s-a intamplat sa merg si cu 3-4 colete in cateva randuri...se facea o coada de numa' numa' in spatele meu.. iar la celalalt ghiseu... dna sedea comod,,ca la ea nu se aseaze nimeni la rand.. pana i-a sclipit ideea sa le spuna celor ce asteptau...(intr-un tarziu), ca pot veni si la ea ala ghiseu cu facturi.Nu am completat niciodata cnp-ul pe formularul verde pentru ramburs, si nici nu mi s-a cerut,desi adresa din CI nu bate cu cea la care locuiesc.Serie si nr la CI doar la usa, cand venea postasul sa imi aduca mandatele.
    Si da, ei au o baza de date, nu e doar "memoria cifrelor", chiar au date stocate , altfel nu se poate.
    O chestie neplacuta a fost cand m-am gandit eu sa inchiriez casuta postala.. pentru a evita sa las adresa asa, la indemana oricui.. Zis si facut. Cand colo...ce sa vezi...trebuia sa scriu adresa pe mandatul ce trebuia sa mi se intoarca.. asta a pus capac :))).Cand am mers la sefa de oficiu postal, cea care imi facuse si contractul.. zice.. "aaa ..pai asa trebuie" . si eu am ramas ca in schita lui catavencu "eu..eu cu cine votez?" . adica plateam o casuta postale degeaba :)). Am renuntat ulterior la ea.. si de doua luni tot astept returnarea banilor platiti pentru garantie :)).E tare greu sa scrie posta un mandat :D
    Cam asta e .. relatia mea cu posta romana.
    Curieratul mi se pare scump, pentru client.. sa-l oblig sa cumpere prin curierat...dar daca vrea si specifica asta..de ce nu..
    Iar mi se pare ca i-as forta mana, daca cer plata in avans.. desi ideea nu e rea, mai ales ca am doua colete retur..(razgandire "intre timp").
    Ce s amai zic, nu mai zic nimic.Am spus si eu off-ul meu :))

    20.12.2010, 22:47:22
  • TimeToCraft
    TimeToCraft

    si noi am optat pentru livrarea banilor in cont. la inceput, ni s-a spus ca trebuie musai CNP-ul, dar apoi ne-a zis o cucoana ca merge si fara. nu de alta, dar cand incepi sa ceri clientilor asemenea date personale, devin suspiciosi. cineva chiar mi-a zis ca i se pare "riscant" sa-mi dea CNP-ul. asa ca incercam sa rezolvam fara, ca incepem sa picam de penibili.

    20.12.2010, 23:49:46
  • lauraloredana
    lauraloredana

    Eu nu am adresa din CI cu cea unde locuiesc acum. Am trecut CNP-ul dar nu am solicitat rambursul la Post Restant.
    Dna de la Posta a refuzat vehement sa imi dea mandatul desi aveam CNP-ul trecut pe formularul verde si chitanta in care se specifica ce suma si de la cine trebuia sa primesc.
    Am facut o sesizare catre Posta Romana, si am primit raspunsul lor ( pe mail). Atat timp cat cheia unica de identificare CNP sau CUI daca vorbim de pers juridice este trecut pe formularul verde nu ar trebui sa am probleme. Iar trimiterea la post restant este doar o recomandare.
    Increzatoare ma duc la Posta sa ridic mandatul..surpriza...Nu se poate...De ce? Raspunsul Dnei a fost: Noi lucram cu adrese nu cu CNP-uri ???? Plina de nervi ma duc sa printez mailul si ii arunc in fata...Din nou nu se poate... De ce? Raspunsul ei: Mailul nu are stampila Postei Romane????

    M-am dus a doua zi si era o domnisoara binevoitoare si mi-am ridicat mandatul...

    Concluzie: Angajatii nu cunosc politicile si procedurile Postei Romane ....Si cand afirm asta ma bazez pe faptul ca nu am putut sa ridic un colet postal pana nu m-am dus cu un comunicat de presa afisat pe site-ul Postei Romane, cum ca incepand cu 25 Ianuarie a.c, coletele postale se pot ridica si daca nu ai adresa cea din CI. ( Dna de la Posta s-a exprimat exact asa: Bine ca ne-ati spus ..noi aflam mereu ultimele)

    Bafta!

    21.12.2010, 08:11:35
  • mssdelilah
    mssdelilah

    :)))))

    21.12.2010, 08:27:09
  • banana
    banana

    X_x

    21.12.2010, 19:47:55
  • blanitza
    blanitza

    Ar fi de ras, daca n-ar fi de plans toate necazurile acestea cu Posta Romana.... Mie nu mi-a ajuns un ramburs din octombrie, si spre marea mea tristete, nu mai am chitanta aceea pe care ti-o da, cand trimiti coletul, ca sa fac reclamatie, nici nu stiu cum sa fac. Alte 2 rambursuri mi-au ajuns dupa 10 zile, incat eu am renuntat la trimiterea prin ramburs.

    21.12.2010, 19:48:46
  • lanca
    lanca

    in seara asta am stat la coada la posta de la orele 17.05 la 18.25. 80 de minuteeeeeee :((

    21.12.2010, 21:17:06
  • Laruca
    Laruca

    La mine, cu Posta Romana e ca si la multe altele: DEPINDE.
    In cartierul meu, sunt la posta 2 fete scumpe foc, f.f.f. de treaba si mai ales rapide. Nu stau mai mult de 15 minute acolo, indiferent ca trimit sau primesc colet. Pana acum n-am avut absolut nici o problema si am tot trimis colete cu valoare 0.
    DAR, mai este si un mare dar, am avut 2 tentative esuate la sediul central al Postei Romane. Prima data (cand trebuia sa-i trimit banii urgent lui Luigi pt. abonament) si m-au prins treburile prin zona, am avut de asteptat vreo 50-60 minute, cu cei doi kinderi dupa mine. Sa mai spun ca erau vreo 10 ghisee si toate aveau aceeasi viteza? Si cand ajung, mai ca nu vroia sa-mi trimita banii ca cica "Nu se poate sa-l cheme asa", pe destinatar adica. Ce vroia, sa-i prezint buletinul? I-am dat cuvantul de onoare si multe rugaminti si asta pe banii mei.
    Am jurat ca nu mai calc pe acolo. Si iata ca nu m-am tinut de cuvant si pt. a doua oara iar am incasat-o. Trebuia sa trimit un colet care era un plic mic dar foarte bine sigilat cu banda adeziva. Ei bine, a inceput sa comenteze ca ea nu-l poate primi pt. ca nu e sigilat corespunzator. Adica trebuia sa-l leg cu sfoara (ca pe vremea bunicii). Ce sa leg? Un plic? De cateva grame? Ca sa-mi crut nervii (foarte pretiosi) am rugat-o sa-mi dea inapoi plicul si am plecat pur si simplu la fetele din cartierul meu.
    Promit solemn, a treia oara nu mai fac aceeasi greseala.
    Ca sfat, incercati sediile din cartiere, nu cele centrale, acolo veti gasi numai "doamne bine" cu ifose si talente de "centru".

    21.12.2010, 22:25:07
  • mssdelilah
    mssdelilah

    Ifose de centru sunt si prin cartiere, iti zic eu laruca.. dar le evit si eu cat se poate.Eu stau la 3 blocuri de oficiul postal de cartier, primesc notita in cutie cum ca e un colet la posta ce ma asteapta, si trimit fata cu crtea mea de identitate sa incerce sa-l ridice.I s-a spus ca nu este nici un colet.Da, uitasem sa ii dau avizul :)) si lor le era lene sa verifice macar. Enervata la culme, de tupeul lor, merg eu la aproximativ juma' de ora, cu avizul la indemana.Nu stau la discutii..le spun direct "am un colet de ridicat!", dupa "buna ziua" de rigoare.Foarte prompt, una din ele se executa .Imi venea sa zambesc, dar nervii ca trimisesem fata degeaba erau tot acolo. "Am trimis fata acum o jumatate de ora...ce s-a intamplat de nu i-ati dat coletul? Ba mai mult, i-ati spus ca nu este!"Raspunsul? "A... nu stiu despre ce vorbiti, eu acum am intrat in tura ! Si oricum, fata nu putea sa-l ridice, decat dvs personal!"
    Na poftim :))

    21.12.2010, 23:05:48
  • peticel
    peticel

    e adevarat ca daca iti vireaza posta banii in cont, nu iti apare numele persoanei de la care vin banii (asa mi-au zis)? si cate zile dureaza?

    22.12.2010, 01:12:56
  • punctG
    punctG

    Marea problema nu este ca nu sti numele persoanei, problema este cand ai de primit de la 10 persoane sume diferite si ti se afiseaza ca ai incasat 5 mandate in valoare de.... lei si fa calcule si permutari... 5 mandate insemnand 5 persoane deodata!!! am vorbit si la posta si la banca dar inca nu s-a gasit o solutie... cred ca trebuie doar sa fim mai insistenti

    22.12.2010, 01:26:53
  • antuo
    antuo

    si pe mine a inceput sa ma enerveze posta romana, asa ca m-am cam hotarat- plata in avans prin transfer bancar...peticel, cum adica sa vireze posta banii in cont?

    22.12.2010, 20:58:28
  • peticel
    peticel

    daca scrii pe mandat in loc de adresa ta numarul de cont, posta, se zice ca iti transfera banii in cont fara a percepe comision. ar dura mai putin pana primesti banii si nu mai faci drum la posta...dar se pare ca sunt si dezavantaje,...

    23.12.2010, 11:53:02
  • mssdelilah
    mssdelilah

    Nu cred ca e posibil, eu chiar am intrebat..despre varianta asta, si cele de la oficiul meu "de cartier" mi-au zis ca nu se face .. ca nu pot face asta.A fost in perioada cand am avut casuta postala inchiriata, si trebuia sa merg eu sa ridic mandatele.. Nu s-a acceptat varianta.

    23.12.2010, 12:19:56
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Achitarea:

    * se realizează la orice adresă poştală a destinatarului (persoane fizice) sau direct în cont pentru persoane juridice;

    * în cazul cand persoana fizică nu este gasită la domiciliu, destinatarul este avizat, reavizat de sosirea mandatului. În acest caz destinatarul se va prezenta la sediul subunităţii poştale mentionate în aviz, cu un act de legitimare valabil;

    * achitarea sumelor se efectuează şi către membrii majori ai familiei, condiţiile fiind ca aceştia să domicilieze la aceeaşi adresă cu titularul mandatului şi suma remisă să nu depaşească valoarea de 300 lei.


    Deci varianta cu contul este pentru persoanele juridice sau macar pfa

    23.12.2010, 13:30:28
  • punctG
    punctG

    Noi asa procedam de ceva vreme si nu am avut nici o problema, cred ca persoana fizica este orice persoana (adica nu neaparat cu statut juridic PFA) diferenta este doar la formular adica este formularul verde cu scrisul rosu, si noua ne cer si CNP-ul destinatarului, nu prea intelegem de ce dar ne straduim sa-l obtinem ca sa nu ne faca postaritele figuri, in cazul in care clientul nu ar fi de acord sa ne ofere CNP-ul am merge pe varianta normala adica formularul verde cu scrisul negru dar pana acum clienti au fost de acord sa ne spuna CNP-ul.

    23.12.2010, 13:42:09
  • arabela
    arabela

    Si eu am folosit varianta cu banii trimisi de posta direct in cont. Mie nu mi-a cerut nimeni CNP-ul clientului, eu trec doar numele si adresa clientilor si pana acum nu am avut probleme. Dezavantajul e ca banca imi trage un comision pentru banii care intra in cont, dar presupun ca si asta difera de la banca la banca. Ah, si da, nu stiu numele persoanei de la care s-au incasat banii, dar la cate comenzi am eu pe luna nu e problema ;)

    23.12.2010, 14:15:35
  • punctG
    punctG

    :)) asta este singurul dezavantaj ca nu sti de la cine ti-au intrat banii, mai ales cand iti intra de la mai multe persoane deodata si mai astepti si de la altii... ca isi trage banca un comision este de regula mic 2-3 lei, asa ii lasam postaritei 5 lei cand imi aducea banii acasa...

    23.12.2010, 14:20:10
  • andranlra
    andranlra

    Bună, sunt Andra.
    Am pus un colet luni, pe 23 se fac 2 săptămâni de când coletul încă nu a ajuns. Trebuia să ajungă în Neamț, eu fiind din Constanța, siiii tot nu a ajuns. Am depus o reclamație, tot nimic, am sunat, tot nimic, mi se spune că este pe drum sau ca va ajunge. Siiii.. Ce aș putea face?

    23.07.2018, 00:31:06
  • Lenora
    Lenora

    Buna , Andra! Este simplu , ai documentul cu numarul trimiterii? Il verifici aici : http://www.posta-romana.ro/track-trace.html . Succes!

    23.07.2018, 18:19:11
  • LONA22004
    LONA22004

    dobracristina92
    Clienta neserioasa. Depune comanda, accepta confirmarea comenzii, dar nu ridica coletul. Am platit și turul și returul de marfa. Și nici nu mai răspunde la mesaje

    24.07.2018, 09:09:28