Forum: Locuri & Evenimente Cluj Fashion Week

  • grrrr
    grrrr

    (nimic de bine, carcoteli de culise)

    19.04.2010, 17:38:11
  • grrrr
    grrrr

    Despre Cluj Fashion Week (care tocmai s-a terminat) se pot afla multe dand un search pe google. Cum a fost, iarasi, se poate afla tot de la "stapanul" google. Ce nu se stie insa...


    "În cele ce urmează vă vom povesti despre unul dintre evenimentele din cadrul Cluj Fashion Week 2010, la care am participat și noi și care a fost organizat de Dragoș Farmazon împreună cu Suzana Vasilescu, adică designyourself.ro".

    Pentru inceput, virgula, nu ne asteptam sa ne sufle nimeni in fund, asa cum, la Bucuresti, nimeni nu o face. Organizatorii ne-au anuntat ca ne vor asigura transportul. Nu-i rau, insa, fumatori fiind, am preferat sa dam 4 milioane pe benzina. La iesirea din Ramnicu Valcea, ni s-a facut foame. Am oprit la o benzinarie si ne-am cumparat niste sandwich-uri. L-am rugat pe vanzator sa ni le dea gratis, dar am fost refuzati. Magarul! L-am iertat. Probabil ca nu stia cine suntem si unde mergem.

    Am sunat-o pe Suzana si am aflat ca avem rezervare la Hotel Panorama din Cluj. Ajunsi in Cluj, am oprit langa un taximetrist de la care am aflat unde e hotelul.

    Am ajuns, ne-am cazat si am coborat sa mancam, la un pizza shop. Am baut o bere, ne-am hăhăit putin (incorect politic, recunoastem) de accentul local si ne-am dus la culcare.
    Camerele erau curate luna, cu centrala termica (ceea ce implica, evident, caldura si apa calda), frigider cu sticle pline (la inceput), televizor si internet. Ne-am amuzat teribil, doua zile mai tarziu, cand am aflat ca Diane Pernet a ramas nespalata cu apa calda in hotelul de "patru stele" care este Napoca. Deh, detalii romanesti, vorba ei.

    Dimineata, am coborat la micul dejun, am mancat, am aflat pretul camerei (160 ron/noapte) si am plecat catre mall-ul in care urma sa instalam "tarabele" de artisti.

    Am facut o halta pe la hotel Napoca de unde am luat badge-urile care ne permiteau sa intram la prezentarile de moda. Tipa care le distribuia parea a fi quite fucked up. A trebuit sa-i spunem de doua ori ce treaba avem pe acolo. Parea turtita de oboseala.

    Polus Center. That was the bad idea. Imi imaginez ca organizatorii au avut de ales intre Mall si hotelul Napoca pentru a-i insira pe tinerii "artisti". Gandindu-se, probabil, ca a fi vazut (Napoca) nu-i destul, au ales a vinde (Polus). Au ales prost. Parerea mea. Nu era vorba de un targ, asa ca o simpla expunere ar fi fost destul. Oricum, vizitatorii Carrefour-ului n-aveau nici o legatura cu designul de bijuuri. Anyway, au incercat sa o repare a doua zi, insa era deja prea multa oboseala acumulata si prea multi nervi in jurul nostru, asa ca am spus "multumim mult, dar nu prea mai putem".

    La un moment dat, am avut de facut un drum pana la hotel. M-am urcat intr-un taxi si m-am plimbat putin prin Cluj. Frumos! Din fericire e mic. Am dat 20 de lei pe o cursa dintr-o parte in cealalta a orasului. La Bucuresti, ma costa 20 de lei doar pana in Centru.

    M-am enervat totusi cand am vazut pe afisul evenimentului numele meu scris fara diactitice. Amatori! : )

    Tot la minusuri, as vrea sa adaug faptul ca la un moment dat mi s-a facut foame. La Bucuresti, cand mi-e foame, o sun pe mama sa-mi pregateasca o ciorba. La Cluj fiind, facandu-mi-se foame, am sunat-o pe Suzana. Nu mi-a adus mancare, desi i-am trimis si un SMS. Shame!

    Ajunsi inapoi la hotel, am hotarat sa iesim la o bere si sa mergem apoi la prezentarea de moda.

    Si s-a terminat ziua.

    Ziua odata terminata, ne-am enervat din nou. Nu se poate asa ceva: a fost organizata o zi de doar 24 de ore. Iarasi: amatori. E public faptul ca un "artist" are nevoie de o zi de 25 de ore.


    Schimband nota, am obosit si m-am acrit. Ţăţeala, cârcoteala, fandoseala si smechereala sunt coordonatele unora (prea multi) din grupul ce poarta numele "accesorii si bijuterii hand made". Fumurile lor imput irespirabil comunitatea. Sunt atat de putini cei care au bunul simt la ei. Ii compatimesc.

    "Eu sunt un artist" a devenit propozitia in spatele careia caractere mici isi ascund nesimtirea. Entuziastii si cei care incearca sa miste ceva se lovesc zilnic de lipsa de civilitate. Ii compatimesc si pe ei.

    19.04.2010, 17:41:48
  • Veronique
    Veronique

    funny acest review :) Am ami citit si altele si se pare ca parerile sunt impartite

    20.04.2010, 11:14:10
  • arabela
    arabela

    haha, la toti ni greu :P

    20.04.2010, 12:05:26