Forum: Idei si sugestii Coacerea pastei fimo

  • Delia.Gheorghe
    Delia.Gheorghe

    Bună, sunt nelămurita deoarece mi s-a spus ca pasta fimo nu se coace în tava pentru gătit, cu toate ca pe toate site-urile pe care le-am colindat nu am găsit o tava speciala ...Exista sau nu?

    14.09.2015, 00:03:38
  • Things.I.love
    Things.I.love

    Buna! Este recomandat sa nu coci lutul polimeric in vasele in care gatesti, pentru ca poate fi toxic. Mai departe...nu exista tavi speciale, este suficienta o suprafata plana care sa reziste la temp respectiva ( un geam gros, de exemplu)

    18.09.2015, 00:44:43
  • Dungulitze
    Dungulitze

    Fimo se arde in tava de la aragaz, cea metalica pentru gatit doar ca nu mai puteti gati in ea. FIMO este un material care contine multe chimicale si care la temparatura, prin fumul degajat, depune in interiorul cuptorului, deci inclusiv pe tava, diverse substante mai mult sau mai putin daunatoare. Nu este bine sa riscati.
    Puteti cumpara o tava metalica de aragaz sau mai mica, cum sunt cele de servit, pe care sa o asezati in interiorul aragazului cand ardeti fimo. O puteti pune pe suportul cu grilaj daca aveti asa ceva.

    Eu va recomand totusi sa cumparati un mic cuptor electric cu rezistente. Seamana cu cuptorul cu microunde ca aspect si dimensiuni. Are reglaj pentru temperatura precum si timer. Are in general doua tavite metalice unde puteti arde multe produse din fimo fara probleme.

    Poate fi ca acesta: http://ondo.allshops.ro/produs/8278313/Cuptor+Electric+Steba+KB+27+U.2+Negru+-+Alb.html

    Dar sunt sigura ca sunt si unele la aproximativ 200 lei. Am avut si eu unul pana nu demult.

    Succes

    18.09.2015, 22:28:28
  • artemiza.design
    artemiza.design

    Delia, poti coace pe placi de faiantza. Le invelesti in hartie de copt si asezi pe ele piesele din fimo.

    25.09.2015, 15:21:32
  • wasper
    wasper

    Buna!
    Acum ceva timp stiu ca am incercat sa fierb in apa pasta fimo si a iesit foarte bine.
    L-am pus intr-un vas de plastic si in cuptorul cu microunde l-am fiert.Din pacate nu mai stiu timpul de fierbere dar am gasit pe net o chestie faina!!!

    http://polymer-clay-jewellery.blogspot.be/2013/02/how-to-bake-fimo-beads-with-pan-and.html

    Succes

    01.10.2015, 08:31:37
  • ArtGallerySABINA
    ArtGallerySABINA

    Salut tuturor!

    Eu coc cleiul pe partea de dos a unei tavi de copt briose, pe mici hartiute de copt, dar nu intotdeauna, suprafata e teflonata.

    14.10.2015, 17:44:32
  • ArtGallerySABINA
    ArtGallerySABINA

    Poate va ajuta informatia:
    - daca aveti cuptor pe gaz, trebuie preincalzit bine de tot cuptorul
    - dupa ce stingi cuptorul, introduci tava cu piesele pt copt, si cu usa cuptorului inchisa, stai si admiri usa 2 minute
    - dupa 2 minute scoti tava o zvanti si o reasezi in cuptor si cu usa deschisa a cuptorului, lasi sa se raceasca cleiul deodata cu cuptorul.

    14.10.2015, 17:47:14
  • FIMARC
    FIMARC

    Parearea mea este sa va cumparati un cuptor electric,coacerea polymerului la gaz nu se compara cu cea electrica.

    19.10.2015, 15:19:56