• carmengabriela1
    carmengabriela1

    Stie cineva vreun magazin care primeste produse in regim de consignatie in Iasi sau Piatra Neamt?

    28.07.2011, 21:49:45
  • antartique
    antartique

    ON-Topic: Nu cunosc
    OFF-Topic: Poti incerca la magazine de vestimentatie care nu au produse asemanatoare celor pe care le creezi tu. Pot spune, cu o siguranta de peste 95%, ca ai iesi mai bine daca ai da la un magazin care NU are produse competitive.
    Sfat 1: Atentie la adaosul comercial, trebuie ca produsul tau sa ramana accesibil. Un adaos de peste 100% nu se justifica pentru ca 16% este impozitul pe profit si 24% este TVA-ul, ramanand ca restul de maxim 60% sa fie reprezentat de profitul lor net+deranj
    Sfat 2: Daca nu dispui de incadrare juridica, cel mai probabil magazinul respectiv te va trece la declaratie de venit, adica periodic (anual sau semestrial, nu mai tin minte exact) trebuie sa depui la Fisc 16% din incasari. Nu asta ar fi problema, ci ca daca nu intri macar in categoria "drepturi de autor" - nu mai stiu ce cod CAEN era - sansele sa te trezesti cu 3 mandate de chemare si apoi cu 1 mandat de aducere cresc considerabil.
    Sfat 3: Propune magazinului respectiv sa expuna produsele tale "cu titlu de prezentare". In acest mod nici ei nu trebuie sa mai dea bon, prin urmare nici nu te vor mai declara la Fisc; pe cale de consecinta, adaosul comercial va fi mic si pretul de achizitie din partea clientului va fi acceptabil.
    PS: Datele prezentate mai sus au caracter informativ si exprima doar o parere. Recomand consultarea unui avocat si/sau contabil
    Cu stima,
    Cristi

    02.08.2011, 03:10:26
  • AlchimiaAlbinelor
    AlchimiaAlbinelor

    Buna!!!
    dar Bucuresti sau Ploiesti?

    02.03.2012, 18:20:45
  • cameleona
    cameleona

    mi-ar place si mie sa stiu un magazin in regim de consignatie in bucuresti si nu numai

    15.03.2012, 11:28:38
  • AlchimiaAlbinelor
    AlchimiaAlbinelor

    avem voie sa dam nume de magazine? nu vreau probleme....

    22.03.2012, 13:31:00