Forum: Orice altceva Comanda de pe un cont fara date... cum este posibil ?

  • ramonastanca.design
    ramonastanca.design

    In urma cu 2 zile am primit o comanda de pe un cont nou infiintat.
    Eu astazi am vazut comanda, insa datele de contact sunt cel putin ciudate.

    Datele de contact arata asa:

    Informatii de livrare
    Nume complet: vasile
    Telefon: 1231241231
    Adresa completa: asfasdfdsf
    Oras: bacau
    Cod postal: 600059
    Email: [email protected]

    Mesaj de la cumparator
    - niciun mesaj -
    Mesaj de la vanzator
    - niciun mesaj -

    Este normal ca o persoana care nu-si completeaza datele sa poata lansa comenzi?
    Cum trebuie sa procedez in aceasta situatie?
    Multumesc!

    14.03.2011, 14:42:42
  • ramonastanca.design
    ramonastanca.design

    Utilizatorul este "boborobo"

    14.03.2011, 14:43:56
  • foambubbles
    foambubbles

    Am primit si eu destule comenzi facute de cumparataori care nu aveau trecute toate datele sau erau doar de forma (ca in exemplul tau). Insa eu cer mereu confirmarea comenzii si a adresei inainte de livrare, chiar si in cazul in care adresa e completa. E posibil ca acel cumparator sa se fi mutat intre timp si sa fi uitat sa modifice adresa.
    De asemenea o adresa completata asa nu indica (neaparat) neseriozitate si unii fac asta din graba, pentru a-si crea contul mai repede... sau sunt pur si simplu paranoici in privinta datelor lasate pe net. Poate macar mailul e valabil. Trimite-i un mesaj. :)

    15.03.2011, 14:07:40
  • zuzuflor
    zuzuflor

    Da, exista multi care se distreaza..Am primit acum ceva vreme o comanda de 1 martisor de la cineva care avea numele @vreau date de contact@ din Onesti...
    Asta e treaba! Cere intotdeauna confirmare, eu consider ca asa e cel mai bine... cu toate ca eu am patit-o in ultima vreme si cu confirmari...si daca nu confirma..nu trimiti nimic si anulezi comanda.

    16.03.2011, 14:19:57
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    In mod normal daca nu completezi campurile nu poti lansa comenzi. Dar noi nu putem controla CE anume scriu unii in campurile respective (de ex. asfasffefd).

    Eu as anula comanda si as trimite un mesaj in care sa explic ca nu pot onora comenzi fara datele complete si corecte ale cumparatorului.:) Probabil era cineva care a vrut numai sa "testeze" cum functioneaza platforma.

    16.03.2011, 15:08:16