Forum: Orice altceva Comanda Personalizata: Fular Dr. Who

  • ArtJournals
    ArtJournals

    Buna la toata lumea!

    As dori sa fac o comanda personalizata dar nu stiu… se obisnuieste asa ceva sau este permis pe acest site? Ma intereseaza daca poate cineva dintre voi sa imi faca un fular identic cu cel al lui Dr. Who. Pot posta un anunt cu toate detaliile aici pe forum?

    05.03.2010, 08:07:31
  • arabela
    arabela

    Salut

    Poti sa postezi linistita aici. Din pacate nu exista o sectiune speciala pe Breslo unde sa poti lansa comenzi asa ca forumul ramane singurul loc unde te poti adresa tuturor artizanilor de pe site.
    Nu stiu acum in ce masura o sa se citeasca anuntul, dar iti urez bafta. In cazul in care nu reusesti prin intermediul forumului iti propun sa cauti cativa artizani care ti se par potriviti ca stil si sa li te adresezi direct. Poate ai sanse mai mari sa fii "auzita" ;)
    O zi buna

    05.03.2010, 11:24:50
  • ArtJournals
    ArtJournals

    Arabela, iti multumesc mult pentru raspuns, am sa fac asa cum m-ai sfatuit!

    In primul rand trebuie sa precizez ca personal nu ma pricep la tricotat dar sper ca instructiunile de mai jos sa fie suficient de clare pentru cele care stiu sa tricoteze. As vrea ca acest fular sa fie de cea mai buna calitate pentru ca este cadou pentru cineva care si-l doreste foarte mult.
    Va rog sa-mi spuneti pretul pentru care ati putea face acest fular si timpul necesar. Daca se poate sa imi trimiteti si un link (sau foto) spre un alt articol tricotat ca sa imi pot da seama de modul de lucru al fiecareia.
    Ca modalitati de plata, prefer prin paypal cu plata materialelor inainte si avans 50% pentru manopera. Pentru cine nu are paypal, plata cu ramburs la livrare prin posta romana sau curier rapid.

    Fularul: http://www.doctorwhoscarf.com/photos/photo1e.jpg
    (aceasta fotografie este singura relevanta, pentru ca atentie, mai exista si alte versiuni ale acestui fular)

    Instructiuni:

    1. Foarte important: Culorile trebuie sa fie cat mai apropiate de cele din imagine si din patternul de aici http://www.doctorwhoscarf.com/season12.php . Daca firele folosite nu sunt toate acceasi marca, atunci trebuie sa se potriveasca ca grosime si sa fie tricotate in asa fel in cat sa nu se observe diferenta dintre ele. Nu stiu grosimea firului dar banuiesc ca cineva cu experienta poate estima din imagine ce fel trebuie sa fie.

    2. Fularul este din lana (poate contine si un % de acryl, dar atentie, in acest caz toate culorile trebuie sa fie tricotate din acelasi tip de fir pentru a nu se comporta diferit la spalat)

    3. Are 7 culori: Roşu (spre orange), Violet, Gri (spre albastru), Bej, Maro-roscat, Galben-auriu si Maro-verzui.

    4. Latimea esarfei sa fie de 11 cm. Pentru o densitate a fularului cat mai apropiata de original, ar trebui ca numarul de ochiuri pe un rand sa fie de aproximativ 60-70.

    5. Lungime: patternul de mai sus are marcat numarul de randuri, dar in functie de firul folosit banuiesc ca numarul va trebui crescut sau scazut proportional. La final fularul trebuie sa aiba aproximativ 3.8 m, astfel incat atunci cand e infasurat in jurul gatului, sa ajunga pana aproape de podea pentru o persoana cu inaltimea de 1.8 m.

    6. Ciucurii sunt facuti din toate cele 7 culori, plasati foarte aproape impreuna si sa aiba aproximativ 5 cm lungime.

    7. Modul de tricotare: “Garter stitch” (nu stiu cum se traduce). Ultimul ochi inlantuit.

    Explicatiile pe larg in limba engleza: http://www.doctorwhoscarf.com/season12.php

    Asadar, se incumeta cineva? Eu sunt din Bucuresti. Astept propunerile voastre direct prin mesageria site-ului sau daca aveti intrebari va rog sa le postati aici pe forum.

    Multumesc!

    Teodora

    05.03.2010, 11:49:40
  • croseta.fermecata
    croseta.fermecata

    Fac si eu o rectificare --latimea trebuie sa fie de 11inch =28cm.
    E greu sa nimeresti exact culorile originalului mai ales ca lana pe care o recomanda ei nu exista la noi in mercerii (cel putin eu nu am vazut marca Lion....).
    Cel mai bine ar fi sa cumperi tu materialul si nuantele pe care ti se par cele mai potrivite .
    Lungimea de peste 3metri este mare ,dar trebuie avut in vedere ca dupa spalare se mai lungeste fularul cu cel putin 50cm.
    Modelul nu este greu ,dar necesita ceva timp.
    Am vazut ca acolo este si succesiunea culorilor si parca si cate randuri trebuiesc facute cu aceeasi culoare ,dar nu am citit si cat material intra.
    Sper sa gasesti pe cineva sa-l faca asa cum iti doresti.
    Succes!
    Oana

    05.03.2010, 15:34:03
  • ArtJournals
    ArtJournals

    Vaaai Oana, multumesc mult de tot pentru rectificare! Ce ma faceam daca ma trezeam cu un fular de 11 cm latime... uhh!! Am tradus instructiunile in graba si nici nu am realizat.

    Eu nu ma pricep la tricotat si nu as putea aproxima cat material este necesar si nici nu stiu de unde sau de care sa cumpar. Nu tin neaparat sa fie folosita marca respectiva, ci orice marca astfel incat rezultatul sa fie cat mai asemanator.

    Multumesc inca odata pentru precizarile foarte utile!

    Teo

    05.03.2010, 18:24:45
  • croseta.fermecata
    croseta.fermecata

    Teo cu placere!
    Ate poti cumpaa de la orice mercerie.
    Ceri fire care sa aiba in compozitie lana si iti alegi tu culorile pentru ca e greu sa -ti nimereasca cineva culorile mai bine decat tine.
    Nu am mai intat unde e poza ,dar cu siguanta spune si cate grame de ata intra .

    06.03.2010, 16:34:36
  • dianadesign
    dianadesign

    Teo, as incerca eu. Provocarea consta in gasirea firelor potrivite, modelul este usor. Din cate am vazut pe site-ul indicat de tine, sunt necesare cam 2-2.2 kg fire. Un fir de calitate, cu lana, costa aprox. 3 $/50 g (producatori renumiti din Europa). Deci se ajunge la o suma mare (se adauga si transportul in Romania, in caz ca magazinul trimite).
    Am vazut ca esti din Bucuresti. Daca vrei, stabilim o intalnire si putem merge la cele cateva mercerii pe care le stiu, poate gasim ceva. Daca nu, ramane varianta online.
    Cand dai click pe numele meu vei vedea cateva lucruri crosetate de mine. Iti pot da si adresa blogului sa mai vezi altele. Manuiesc mai bine croseta decat andrelele, insa modelul acestei esarfe este chiar simplu, nu pune probleme deloc.

    Diana

    06.03.2010, 22:51:41
  • ArtJournals
    ArtJournals

    Buna Diana! Iti multumesc mult pentru interes si disponibilitate! In urma sugestiilor pe care le-am primit pana acum inteleg ca alesul firelor este intradevar una din partile mai dificile asa voi incerca sa aleg personal tipul de fire si culorile. Apoi o sa am o idee mai clara asupra costului materialelor (varianta cu $3 / 50 gr. ajunge totusi la cca. $120 per total...) si o sa revin cu detalii in legatura cu ce-am gasit.

    O duminica frumoasa!

    Teo

    07.03.2010, 15:34:16
  • dianadesign
    dianadesign

    Mergi la merceria Andreaua, de pe Lipscani. Acolo se gaseste o gama larga de fire Red Heart. Trebuie sa gasesti unul ce se poate lucra cu andrele 3.5-4 si sa aiba o gama larga de culori. Raportul calitate/pret este bunicel.

    07.03.2010, 16:05:57
  • ArtJournals
    ArtJournals

    Asa o sa fac, si o sa iau si poza la mine. Mersi mult pentru sfaturi!

    07.03.2010, 16:44:11
  • ArtJournals
    ArtJournals

    Va scriu ca sa anunt ca am decis cu privire la executia fularului, pe care il va realiza Diana (de la dianadesign). Durata de lucru: o saptamana!! :)
    Le multumesc celor care mi-au raspuns la mesaj, m-au ajutat cu informatii utile si au fost disponibile sa tricoteze fularul! Multumesc mult, si numai bine tuturor!

    09.03.2010, 18:55:16
  • croseta.fermecata
    croseta.fermecata

    Teo ma bucur ca ai gasit pe cineva sa faca fularul mult dorit.
    Diana spor la lucru!

    09.03.2010, 20:47:41
  • mady68
    mady68

    succes DIANA,sunt sigura ca -l vei face perfect,asa cum am vazut ca ai facut celelalte lucruri realizate e tine,sa-i aduca noroc viitorului posesor

    09.03.2010, 21:32:23
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Aaa, super! Si cand e gata, sa ni-l arati si noua, deabia astept sa-l vad. Diana, spor la treaba :)

    09.03.2010, 21:33:23
  • dianadesign
    dianadesign

    Multumesc, fetelor, o sa ma intalnesc cu Teo sa iau firele si ma apuc de lucru. Abia astept sa vad cum iese. La final pun pozele in magazin.

    09.03.2010, 23:15:50
  • croseta.fermecata
    croseta.fermecata

    Gata fularul?

    26.03.2010, 14:51:19
  • GOT
    GOT

    a iesit foarte misto fularul! felicitari!

    30.03.2010, 19:10:31
  • dianadesign
    dianadesign

    E gata, a ajuns la Teo si i-am dat instructiuni pt. blocare (ca sa ajunga de 3.8 m).
    Pozele pot fi vazute in magazinul meu, sunt facute inainte de a bloca fularul, operatiune cel va lungi cat originalul.
    A fost o adevarata aventura, l-am tricotat cu andrele de 3 grosimi diferite pt. ca am avut 3 tipuri de fire.
    Sper ca persoana care il va purta sa fie multumita si sa fie o surpriza frumoasa. :)

    30.03.2010, 19:12:29
  • dianadesign
    dianadesign

    Multumesc, GOT! Ce rapida ai fost:).

    30.03.2010, 19:15:17
  • croseta.fermecata
    croseta.fermecata

    Frumos !Felicitari Diana!

    30.03.2010, 20:21:42
  • dianadesign
    dianadesign

    Multumesc, Oana!

    Acum am vazut ca mai sus am scris "cel" legat, in loc de "ce-l". Scuze, din graba :(.

    30.03.2010, 20:37:02
  • ArtJournals
    ArtJournals

    Mersi mult Diana si tuturor fetelor care m-au ajutat cu sfaturi in ce priveste realizarea fularului. A iesit foarte frumos! Astept sa ii treaca Dianei febra musculara si poate o sa mai vreau un fular pentru mine :)

    31.03.2010, 01:18:30
  • mady68
    mady68

    Felicitari Diana!l-am admirat in magazinul tau:ai fost foarte rapida avand in vedere lungimea si bebele tau micut

    06.04.2010, 00:54:36
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Daa, a iesit foarte frumos fularul; e la fel ca originalul!
    Well done Diana :)

    07.04.2010, 22:10:02
  • artemiza.design
    artemiza.design

    Ah, e superb! Felicitari!

    08.04.2010, 13:43:15
  • dianadesign
    dianadesign

    Mady, Cinnamon, Artemiza, multumesc! Cred ca o sa-mi fac si eu unul, mai scurt, bineinteles. Mi-a placut combinatia de culori, iesi din anonimat cu asa fular. :)

    10.04.2010, 00:54:18