Forum: Orice altceva comanda prin paypall

  • PapuDee
    PapuDee

    Hielo. Eu nu am cont si stiu ca am citit undeva ca voi mai luati si de pe accesorii folosind paypall-ul. Am o rugaminte daca se poate. sa va dau voua banii si sa imi comandati si mie ceva. merci anticipat

    07.01.2010, 16:59:34
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Hello! Eu am Paypal dar e cam nasol sa-ti trimit dupa aceea accesoriile in Ro (taxe postale). Dar daca vrei, eu te ajut cu placere. :)

    Vroiam doar sa-ti spun ca daca ai un card Visa, Visa Electron sau MasterCard, poti face plati prin paypal FARA sa iti faci cont. E ca si cum ai cumpara ceva on-line. Adica chiar nu-ti trebuie cont la Paypal, iti trebuie doar cardul de credit. Succes la cumparaturi pe :)

    07.01.2010, 22:33:01
  • PapuDee
    PapuDee

    merci mult,cinnamon, chiar nu stiam ca nu imi trebuie cont :d cat te costa pe tine sa trimiti un colet din germania in ro?

    08.01.2010, 01:27:52
  • user21
    user21

    cand nu aveam cont de paypal,am vrut sa comand de pe si sa platesc cu card (visa,mastercard ce am vazut ca accepta).
    insa chiar daca alegeam plata cu card,ma directionau tot la pagina de paypal.
    asa ca nu am avut de ales si mi-am facut cont de paypal.

    08.01.2010, 11:53:43
  • Veronique
    Veronique

    Of si eu vreau sa cumpar cateva chestii de pe si chiar nu stiu cum sa procedez cu acest paypall. Nu imi accepta cardul Visa Deschis la BancPost (cardul este ultra). Probabil ca nu pot face plati internationale cu el sau nu stiu exact. Ce e mai rau ca am fost azi la doua banci BCR si BancPost si nici macar nu auzisera de paypall... need help! Ce carduri aveti si mai exact cum se foloseste acest serviciu?

    08.01.2010, 15:57:04
  • justme2
    justme2

    intri pe paypal.com si iti faci cont acolo. adica datele date (trebuie sa corespunda cu cele pe care le are banca la care ai cardul), un username (un email valid) si o parola.
    ai nevoie de card propriu-zis pt ca la un moment dat va trebui sa dai nr cardului
    se verifica mail-ul si se activeaza contul.
    paypal va debita contul de card apoi cu 1,5 euro pt verificare. va trebui sa te uiti pe extrasul de cont al cardului si sa vezi un cod de 4cifre trimis de cei de la paypal. cand ai codul respectiv il scrii in contul de paypal si poti incepe sa faci plati.
    deci o sa dureze cateva zile pana la activare.

    oricum cand intri pe site-ul paypal ai toti pasii si toate detalii scrise

    08.01.2010, 16:15:01
  • justme2
    justme2

    am uitat sa zic ca dupa ce introduci codul si se valideaza cardul, vei primi inapoi cei 1,5 euro

    08.01.2010, 16:16:21
  • issa
    issa

    ieri mi-am platit taxa magazinului prin paypal ;)

    08.01.2010, 20:36:55
  • alinapanait
    alinapanait

    Cand va faceti cardul trebuie sa specificati ca vreti sa faceti plati pe internet cu el.
    Si eu am avut multe probleme, si la banca nimeni nu auzise de paypal.
    Dar mi-am facut in mastercard mondo ,si nu am probleme in a efectua plati, insa daca vreau sa incasez ceva, nu pot sa incasez prin intermediul paypal-ului. (acum nu stiu daca e de vina faptul ca am cardul la BT)

    p.s. daca are cineva nevoie urgenta de ceva si nu gaseste alta modalitate , pot sa-l ajut sa-si efectueze plata [ca o ultima solutie]
    *pt cei din bucurest i:P

    08.01.2010, 21:21:13
  • Veronique
    Veronique

    Eu am nevoie :) Ti-am lasat mesaj. Iti multumesc din suflet ca te-ai oferit sa ne ajuti.

    09.01.2010, 09:29:20
  • LadyA
    LadyA

    eu am card la raiffeisen si a fost destul de usor sa-mi fac cont paypal;achizitionez accesorii si margelute destul de des de pe

    09.01.2010, 11:41:00
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Ca sa platesti pe ceva fara cont de Paypal, puteti urma pasii descrisi aici: http://www..com/storque/how-to/how-to-pay-with-a-credit-card-and-create-a-paypal-account-746/
    Cred ca posibilitatea de a plati fara sa-ti faci cont depinde daca vanzatorul are activata aceasta optiune. Dar puteti trimite un convo si intreba.

    @Alina: Din cate imi aduc amine, cu contul de persoana fizica la Paypal Romania nu poti primi plati, doar trimite. Ca sa primesti plati iti trebuie un cont "premier" sau asa ceva.

    @bijuteriiwhatelse: si daca platesti doar cu cardul, tot pe o pagina de Paypal vei fi directionata pentru ca vanzatorului ii intra banii in contul de Paypal.

    @ PapuDee: chestii mai micute care nu sar de 2 kg le trimit de aici din Germania cu 20 lei (5 euro) - asigurate. Let me know daca te pot ajuta.

    09.01.2010, 15:48:25
  • LadyA
    LadyA

    am cumparat si eu de cateva ori doar cu cardul,fara a avea cont paypal,dar la un moment dat imi scria ca am ajuns la un anumit numar de plati si trebuie sa-mi fac cont daca vreau sa mai cumpar ceva.

    09.01.2010, 16:19:57
  • Lauralia
    Lauralia

    Eu am cont de Paypal (din Romania), si am si facut plati am si primit. Contul este deschis pe baza unui card BRD Mastercard, si cand am facut cardul i-am intrebat pe cei de la banca daca se poate folosi pentru plati internationale. Sunt insa destul de ofuscata, pentru ca pentru plati ma lasa sa extrag bani de pe card, dar banii pe care i-am primit eu si ii am in acest moment in Paypal nu ma lasa sa-i trec pe card, imi spune ca mi-ar trebui Visa si nu Mastercard! (desi banii macar in mod... virtual exista. Am mai cumparat cateva lucruri destul de... reale cu ei).

    10.01.2010, 21:09:19
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @ lauralia: ce ciudat si neplacut. Dar poti folosi banii din contul Paypal ca sa platesti alte chestii cu Paypal, sau? Chiar daca nu te lasa sa ii transferi pe card...

    10.01.2010, 21:53:08
  • issa
    issa

    si eu am inteles ca banii din contul PayPal se pot retrage doar cu ajutorul unui card Visa:( si eu am tot MasterCard Mondo

    11.01.2010, 16:43:20
  • Lauralia
    Lauralia

    Da, Cinammon, mi-am cumparat mai multe lucruri cu ei, deci banii "exista" intr-un fel.
    Chestia cu card-ul are o logica de neinteles; imi spune in partea de sus a paginii ca pot sa-i transfer pe un card Visa SAU Mastercard, dupa care imi apare un "drop-down" menu in care nu pot sa aleg decat Visa... sau nimic!
    Laura

    13.01.2010, 12:19:05
  • Simina
    Simina

    Nu puteti face doua carduri pentru acelasi cont?
    Adica sa mai faci un card Visa pe care sa-l folosesti la retrageri. Chiar sunt curioasa...

    13.01.2010, 12:52:24