Forum: Tehnici & Materiale Combinatii...periculoase? :D

  • gemdedude
    gemdedude

    Practic, vreau sa stiu daca a incercat cineva sa bage la cuptor fimo cu metale sau pietre pe el. :D Daca s-a sfarsit bine sau cu chestii explodate and stuff. :D

    Am vazut cateva produse pe Breslo (cred), din fimo incrustat cu metal sau margele...intrebarea mea este: au fost facute formele in fimo si apoi lipite partile metalice/pietrele cand acesta s-a uscat? sau partile de fimo au fost coapte impreuna cu partile metalice/pietrele?

    07.04.2009, 23:47:24
  • Zebru
    Zebru

    Eu am pus fimo la cuptor cu tije metalice sau cu capse metalice si a fost ok, nici un pericol.

    08.04.2009, 00:00:04
  • lys
    lys

    Eu am pus si pietre semipretioase,dar acoperite de fimo...e ok

    08.04.2009, 00:43:07
  • gemdedude
    gemdedude

    Multumesc mult, fetelor! :D

    08.04.2009, 07:20:35
  • handMADEina
    handMADEina

    Eu am pus fimo cu sarma de modelaj si a fost Ok.
    Ahhh, chiar si cu pietre din acelea rotunde din sticla si nu s-a intamplat nimic. Sticla era 80% incorporata in fimo, poate de aceea...
    De explodat nu cred ca are cum sa explodeze, doar cuptorul cu microunde face "figuri" cand e vorba de metal, dar stii ca nu e voie cu fimo la microunde, asa ca... spor la treaba!

    08.04.2009, 08:09:49
  • handMADEina
    handMADEina

    Cu ce am avut eu ceva probleme? Cu shtrasurile. Nu s-au topit dar s-au matuit si s-au uratit. Asa ca nu le mai bag la cuptor, le pun pe fimo, le apas sa faca un locas, le scot, bag fimo la cuptor si dupa aceea lipesc strasurile (sau bilele de plastic) cu picatura.

    Si asa fara nicio legatura... e foarte draguta floarea ta de colt.

    08.04.2009, 08:20:04
  • gemdedude
    gemdedude

    Multumesc pentru informatii si aprecieri! :D Am si eu un produs favorit pe la tine prin magazin, din cate imi aduc aminte. :P

    08.04.2009, 11:14:07
  • PurpleWorks
    PurpleWorks

    poti sa bagi la cuptor si fimo care are margelute de sticla incorporate. nu se sparg :)

    08.04.2009, 18:04:08
  • issa
    issa

    nu se sparg margelutele din sticla dar sa nu fie ''tip perla'' pt. ca isi schimba culoarea, vopseaua de pe ele....

    08.04.2009, 22:38:05