Forum: Suport Breslo comenzi din strainatate

  • user4039
    user4039

    Ma poate ajuta cineva cum se procedeaza cu comenziile facute din strainatate daca nu am cont in banca?Cum primesc bani, merge prin western union?Si atunci cum se face? Si eu pot trimite coletul tot prin posta?

    21.03.2010, 22:14:11
  • arabela
    arabela

    Salut

    In principiu daca nu ai cont in banca si paypal e mai complicat sa primesti bani din strainatate. Cred ca se poate si prin Western Union, nu sunt chiar in cunostinta de cauza, dar am inteles ca sunt costuri destul de mari (in jur de 7 Euro minim) pentru astfel de transferuri.

    Deci depinde de ce valoare e vorba pana la urma. Eu zic sa te interesezi direct la Western Union si pe la banci, nu e complicat nici sa iti faci card si paypal chiar daca pare la inceput ;).

    Prin posta romana e cea mai ieftina varianta de trimitere a coletului. Iar difera de dimensiunea produsului, daca incape in plic sau trebuie inpachetat in cutie. Diferenta de pret intre cele 2 tipuri: corespondenta sau colet e foarte mare ( daca un plic pana in strainatati e in jur de 14 lei un colet e pe la 45-55 de lei in fct de greutate si tara de destinatie) dar poti sa verifici si pe site-ul postei romane, au acolo un calculator de preturi.
    http://www.posta-romana.ro/services/personal

    E putin de lucru pana ce reusesti sa te documentezi despre toate, dar dupa ce ai facut odata totul nu mai pare asa greu. Asa ca spor :)

    22.03.2010, 11:11:38
  • dodo
    dodo

    Un pret estimativ la expediere in Austria: pachet in greutate de putin peste 2 Kg, valoare declarata 100 RON am platit 48 RON.

    22.03.2010, 11:58:37
  • user4039
    user4039

    merci pentru raspunsuri.

    22.03.2010, 19:18:16
  • Casacucadouri
    Casacucadouri

    eu am incercat mai demult, cand eram pe la inceput, sa propun transfer western union, dar clientului nu i s-a parut o varianta atragatoare. E drept si comisioanele sunt mari, undeva la 7-9 euro pentru valori sub 50 de euro.
    Un cont in banca se poate deschide mai usor, sunt multe care nu percep comisioane de deschidere sau taxe pt card si cu un singur card poti avea cont si in lei si in dolari/alte monede. Paypal suna mai bine pentru clientii de afara, pt ca-s obisnuiti de pe .
    De asemenea, dintre metodele de curierat folosite- DHL, UPS sau altele asemanatoare, Posta Romana ramane cea mai ieftina (dar nu stiu cat de repede se misca, pentru ca nu am incercat).
    Daca ai clienti romani in strainatate, ma mai gandesc la varianta de a le trimite prin intermediul autocarelor cu turisti, unde poti lasa un comision la bunul plac soferului, insa clientul trebuie sa fie dispus sa mearga sa-si ridice pachetelul.

    Daca imi mai vine vreo idee, iti spun.

    Mult spor!

    R.

    28.03.2010, 11:54:34
  • arabela
    arabela

    Ca si viteza, posta roamana m-a surprins placut. Am avut plicuri care au ajuns in 10 zile pana in SUA.

    Si Paypal-ul nu e cunoscut doar de pe , ci de pe majoritatea platformelor de cumparaturi online: ebay, amazon,etc. Si e considerata una dintre cele mai sigure si simple metode de plata prin internet.

    PS: Si nu e asa complicat sa iti faci cont pe cum pare la inceput. Eu am facut un fel de tutorial pe blogul meu in care am detaliat putin pasii pe care trebuie sa ii urmezi pentru a obtine un cont PayPal pentru a-l folosi pe . Caci stiu cum e, si eu am stat mult si m-am strofocat la inceput, pentru ca parea foarte greu, dar de fapt chiar nu e mare filosofie. ;)

    29.03.2010, 21:52:44
  • accesoriilelumac
    accesoriilelumac

    pe mine ma intereseaza sa aflu daca trebuie sa platesc vama sau alte taxe pe produsele(furnituri) pe care le cumpar din strainatate (SUA, ASIA, etc) sau doar ridic coletul de la posta si gata?
    multumesc anticipat

    18.04.2010, 09:52:24
  • issa
    issa

    de regula eu platesc dar destul de putin...max. 15-16lei
    coletul se ridica de la posta vamala...cred ca asa se numeste

    18.04.2010, 13:23:53
  • accesoriilelumac
    accesoriilelumac

    issa, multumesc pt raspuns. se plateste in functie de valoare sau cum? e vreo problema la vama? din cate am auzit iti deschide coletul. dar ma gandesc ca nu au ce sa aiba cu niste biete furnituri, nu?

    18.04.2010, 16:05:35
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Daa, nu ridici decat coletele din UE la posta normala de cartier. Cele din USA sau China vin la alt oficiu, cel cu punct vamal. Oficiul meu de punct vamal e in Pantelimon, desi eu locuiesc in Berceni. Cool :(

    18.04.2010, 16:06:36
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    PS Mie nu mi-a deschis coletul, e valoare inscrisa pe el si in functie de asta platesti vama, dar nu e mult. la vreo 20 de eur comanda am platit vreo 5 lei vama.

    18.04.2010, 16:07:31
  • issa
    issa

    cam asa cred.....eu am platit pt. 2 inele 16lei....erau in plicuri diferite si valoarea lor era de aprox. 70$ bucata dar sunt sigura ca au trecut cei din SUA mai putin la valoare iar cei de la vama nu au fost curiosi sa le deschida....alta data am platit 7lei pt. alte inele dar mult mai ieftine....furniturile nu le-am primit inca...in mod sigur se plateste in functie de valoarea declarata, asa cum a spus si Cinnamon :)
    pana acum nu mi-a deschis nimeni plicurile si am primit ceva colete in ultimul timp....

    18.04.2010, 18:57:50
  • tonycat
    tonycat

    Oficiul vamal din Pantelimon este pentru persoane fizice. Nu conteaza unde locuiesti.

    18.04.2010, 19:24:38
  • tonycat
    tonycat

    Scrie in legea vamala (stiu ca am trecut prin asta), accesoriile de bijuerie se taxeaza cu 4 % din valoarea coletului. Si mai platesti si TVA 16%.

    18.04.2010, 19:27:18
  • justme2
    justme2

    eu am primit furnituri din america si china si nu am primit nimic la vama..... probabil si aici este legea rpmaneasca.... depinde de functionarul de care dai la ghiseu....
    cele mai multe au fost comenzi mici de 10-20 $, dar una a fost de 200$ si tot nu am platit nimic.
    pachetele le-au desfacut in fata mea si au vazut ca sunt margele si furnituti.

    18.04.2010, 21:05:30
  • tonycat
    tonycat

    Ce sa zic. Am avut ghinion.Este adevarat ca am avut 2 comenzi ce treceau de 250$. Culmea ca nu valoarea coletului a contat ci tocmai ca in colet erau furnituri. Furnituri care se vand cate 10, cate 50, cate 100 la punga.Pentru comenzi pana in 150$ s-ar putea sa nu va zica nimeni nimic.Oricum ati face comanda sa spuneti ca ceea ce e in pachet e pentru uzul dvs. personal. Eu am avut parte de "scandal" si de "negocieri" de fiecare data.
    End of story!

    18.04.2010, 22:22:57
  • tonycat
    tonycat

    Oricum, just.me,e ciudat ca nu ai platit chiar nimic la vama. Am citit codul TARIC destul de bine si, din experienta proprie, pot sa afirm ca trebuiau sa iti incadreze accesoriile si margele la o singura categorie si sa iti ceara 4% taxe vamale. Daca nu taxe vamale, TVA de 19%(nu 16% am gresit) tot e obligatoriu.

    18.04.2010, 22:38:21
  • justme2
    justme2

    si eu stiu la fel. dar cum spuneam..... cred ca cel mai tare conteaza cine e la ghiseu si cat de bine dispus este......
    eu una sper sa am noroc si de acum inainte :)

    18.04.2010, 23:01:49
  • issa
    issa

    si eu cred ca tine de noroc....eu mi-am comandat niste hainute si mi-au venit prin dhl si nu am platit nimic la vama iar pt. furnituri si bijuterii platesc de fiecare data....

    18.04.2010, 23:29:00
  • accesoriilelumac
    accesoriilelumac

    multumesc pentru raspunsuri. inca o intrebare: cam in cat timp v-a venit comanda ?(SUA, China)

    19.04.2010, 08:45:51
  • MAD
    MAD

    10 zile- 2-3-4 saptamani. Depinde. Trebuie vazut ce timp estimeaza cei de la care faci comanda. :)

    19.04.2010, 09:00:51
  • tonycat
    tonycat

    Depinde de compania de transport si de tariful ales, pachetul poate veni intr-o saptamana sau intr-o luna. In functie de tariful ales.De la Amazon am avut cartile in tara dupa 2 cel mult 3 saptamani de la comanda. Si au fost trimise prin posta americana.Vorbesc de SUA. Daca pachetul este adus de o companie care are un site, verifica tarifele pe site. Unii ofera si posibiltatea de urmarire a pachetului.

    19.04.2010, 09:01:40
  • issa
    issa

    de la 7 zile la 2 luni ....in cazul meu

    19.04.2010, 11:20:22
  • arabela
    arabela

    Eu cred ca daca cel care a depus coletul nu il declara cu valoare la posta, atunci nu se plateste vama. Eu asa am primit un colet comandat de la un vanzator de pe . Nu am primit factura, nu am platit vama, si transportul a costat vreo 10 dolari, deci probabil l-a trimis ca si colet normala fara valoare declarata. Cand am comandat o carte de pe un site profesionist, am primit factura in colet, dar am platit si taxe vamale.

    Mie cam in 10-15 zile mi-au ajuns toate coletele si primite, si trimise. A fost o singura exceptie, cand coletul care l-am trimis a stat vreo luna pe drum din cauza ca era in plic cu bule dar destul de indesat, deci dubios :P. Asa ca la vama in SUA s-a impotmolit putin, dar a ajuns la final cu bine.

    19.04.2010, 12:42:29
  • tonycat
    tonycat

    Arabela,
    Daca gasesti pe cineva care sa iti trimita coletele asa cum spui e minunat.
    Eu am facut doar comenzi on-line, cu plata prin card, a fost atasata o factura a in exterior, pe langa cea din interior, asa ca nu prea ai cum sa scapi de taxe.
    Este posibil ca sa fie ceva diferente de durata daca transportul il face o companie specializata sau daca il face posta americana.
    Si mai bine este daca gasesti ceea ce ai nevoie in UE. Pachetul vine acasa! Poti sa cumperi accesorii placate, sarma din Anglia(aici transportul m-a rupt), pietre semipretioase . Cred ca UK este o sursa buna de materie prima.
    Tot ce am avut de adaugat, am adaugat.Altfel, se pare ca sunt singura care a avut "probleme". Rabdare si tutun!

    19.04.2010, 13:17:39
  • Nedeia
    Nedeia

    din propria experienta, a propos de comenzile venite din afara:

    1. daca vin din spatiul UE nu ai probleme, ajung la posta la care esti arondat, le iei si cu asta basta
    2. daca nu vin din UE trec prin vama. Eu am fost de cateva ori la Pantelimon pentru a ridica diverse produse electronice si de fiecare data am platit o taxa modica (sub 5 lei) pentru ele (banuiesc ca depinde de categoria din care fac parte obiectele). Din 3 drumuri acolo, de doua ori mi-au deschis plicul.
    3. daca e sa comanzi bijuterii sau materiale pt bijuterii, lucrurile stau cam asa:
    - valoarea facturii din colet achiti taxele vamale (7%)
    - valoarea facturii dincolet >=200 USD => achiti taxe vamale 7% si TVA 19%.

    sper sa tin bine minte procentele si suma limita. mi s-a parut mult prea mult, sa platesc inca o patrime la posta ....

    daca folosesti serviciile FEDEX din USA, atunci cu siguranta ti se va deschide coletul si, daca ai facut comanda pe persoana fizica, iar agentul vamal te suspecteaza ca vrei sa faci frauda (sa le vinzi, sa nu le folosesti pt uz personal) este foarte posibil sa nu le scoti din vama fara sa aduci dovada ca esti fie firma , fie persoana fizica autorizata. Asa a patit o prietena de-a mea, care a comandat vreo 200 de chestii de pe un site manata de discountul mare ce i se oferea pe numarul de itemuri, si a trebuit sa alerge sa isi faca PFA in regim de urgenta pentru a isi ridica respectivul colet... cu tot cu taxe vamale si TVA platite.

    sunt tratate aparte coletele care vin expediate ca si cadou, fara valoare declarata (cred ca la asta se refera cand spui cadou pt uz personal) dar anzatorii sunt in marea lor majoritate reticenti in a scrie asa ceva pe colete si avizele de expeditie, si de cele mai multe ori au un disclaimer pe siteul lor prin care te avertizeaza ca nu cumva sa le ceri sa declare coletul ca si "cadou" pentru a scapa de taxele vamale ale tarii de destinatie...

    hope this helps!

    28.04.2010, 12:29:58
  • Nedeia
    Nedeia

    @ later edit:

    punctul 3: valoarea facturii < 200 USD => achiti taxa vamala de 7%

    punctul 3: sper ca am retinut bine valuta, si anume USD, nu EUR... de fapt acum ca ma gandesc sunt sigura ca era vorba de USD< pentru ca ma interesasem de un colet care urma sa vina din SUA, cu valoare declarata in USD, nu din spatiul UE.

    28.04.2010, 12:31:54
  • scharmen
    scharmen

    wow...
    m-a luat cu temperatura...:D
    si eu aduc o serie acuma de furniruri din State... deci sa ma astept la ce e mai rau nu? mai ales ca am comandat ceva, nu gluma... :D
    mersi @ Nedeia de explicatii.

    28.04.2010, 16:11:18
  • Nedeia
    Nedeia

    @ scharmen - sper sa nu ai parte de aceleasi probleme ca si prietena mea. ce est cert este ca se achita taxe vamale si TVA daca pe factura valoarea este mai mare de 200 (daca tin minte, cum spuneam - memoria imi joaca feste). Pe de alta parte, poate ai noroc de un comisar vamal (sau cum s-o numi) care sa fie ingaduitor. iti tin pumnii :) mai ales ca stiu ca in SUA preturile sunt foarte bune, comparativ cu Europa....

    28.04.2010, 19:46:58
  • scharmen
    scharmen

    va voi spune cum a fost la vama... poate va va ajuta cu ceva.

    03.05.2010, 17:03:11
  • scharmen
    scharmen

    sa va povestesc: dupa 9 zile au ajuns si produsele mele din Sua. F. rapid zic eu. La vama nu am platit nimic. Pe unul din pachet mi-a trecut doar 24$ iar pe celalalt doar 6$. Probabil ca nu au depasit plafonul impus de stat.
    Am fost si cu puiutul meu de 2 ani si probabil le-a fermecat...
    Bafta si voua fetelor.

    05.05.2010, 09:00:03
  • enchantedbeads
    enchantedbeads

    Buna ziua tuturor! Trebuie sa ne educam clientii sa foloseasca tot mai mult Paypal, este in fond cea mai sigura si simpla metoda dea trimite si primi bani. Nu e necesar sa va deplasati la vreo Banca, totul se rezolva Online. Succes!

    13.05.2010, 16:37:19