Forum: Subiecte de afaceri Comisioane bancare

  • fimomimo
    fimomimo

    Plata in avans si comisioanele bancare.

    De cand a aparut internet banking-ul si se platesc multe comenzi in avans apar pierderi necalculate din cauza comisioanelor inter- bancare care se iau de la ambele parti, un fel de lazy-tax ( din partea cumparatorului) mai ales cand se transfera sume mici de la o banca la alta.
    Cumparatorul vrea sa evite plata taxei de ramburs si sa plateasca in avans produsele ca sa ii scada lui taxa de transport; cand comisionul devine undeva 10- 15% din suma transferata, magazinul are pierderi mai ales cand produsele sunt deja la oferta;
    ex: produse 18 ron, comision 3 ron...

    Cum procedati in asemenea situatii?

    La plata in avans pentru sume mici, ex: sub 40 ron, ati comunicat vre-odata codul mic al contului, ca suma sa poata fi platita doar la ghiseul bancii de care faceti parte si sa evitati plata de comision nejustificat pentru magazin sau ambele parti ?

    Mi-sa intamplat recent la multe comenzi marunte sa comunic clientului ca trebuie platita suma la ghiseul bancii incat sa nu fie adaugata la suma totala comisionul bancar; ca pana la urma clientii sa plateasca prin internet banking si sa mi-se ia si mie comision care nu a fost inclus in pretul achitat, pierdere de 15%
    Dupa ce a fost consumata fapta nu prea am avut ce sa spun, am tacut.

    16.10.2013, 21:07:33
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    De obicei, dau doar terminatia contului pentru ca platile sa se faca la ghiseu si sa scapam de comisioane...clientii care vor sa faca transfer ma vor contacata sa ceara iban-ul complet si atunci le spun si despre comisionul aferent dar au fost si cateva cazuri in care au ignorat mesajul meu:( si precizarea ca ar trebui sa mai adauge 3/4 lei la suma totala ca "doar le ia lor comision, de ce sa imi ia si mie?"...ma rog, cazurile de care vorbesc sunt putine dar se mai intampla asa ca ma straduiesc sa pun accent pe respectiva informatie ca sa ma asigur ca au priceput (nu dau contul pana nu primesc acordul pentru suma totala de trasferat).
    Din fericire, la mine e vorba de sume mai mari asa ca se compenseaza pierderea dar e mai nasol cand ai comenzi mici...risti sa faci voluntariat...
    Ar trebui sa le spui clientilor ca nu a fost corect cum au procedat, tu le-ai indicat un anumit tip de plata dar ei au ales o alta modalitate asa ca ar fi fair ca macar sa stie ca nu-i ok chiar daca nu le mai ceri banii, zic si eu..

    17.10.2013, 12:50:26
  • shinysmile
    shinysmile

    eu cred ca fiecare isi suporta comisioanele - dat fiind ca comisionele sunt ale bancii, iar banca e o alegere personala a fiecaruia dintre noi.
    din punctul meu de vedere (al clientului) - eu n-am nicio vina ca vanzatorul are cntla banca x, care are comision 5 lei, si nu la banca y, care nu avea comision sau avea comision 1 leu (bine, care avea probabil alte dezavantaje).
    eu, cumparatorul, am responsabilitatea comisioanelor mele (ale bancii alese de mine).
    desigur, dpv comercial banii de comision trebuie sa se regaseasca pe undeva. dar iti pica greu sa platesti si in avans, si sa suporti comisioane care nu-s tocmai ale tale.
    (e mult mai eficient, de ex, sa dai reducere pt plata la ghiseul bancii. Mi se pare e incorect sa spui "pentru plata in cont" si sa accepti numai plata in cont la ghiseul bancii tale.)

    17.10.2013, 14:20:33
  • fimomimo
    fimomimo

    @ shinysmile
    Pai eu platesc comisioanele la orice comanda mai mare, chiar de la 40 ron in sus, care vine undeva la 10 % din comanda, dar ziceam ca la cele mici nu se justifica si nici nu-ti vine sa spui ca uite am avut de platit comision bancar 2.7 lei la o comanda de 10 :|, asta a fost culmea dupa ce am acceptat o suma sub comanda minima , chiar jumatate ... eu ma gandeam sa fac un bine, dar facusem voluntariat cum spunea "afterforever"

    @ afterforever - cred ca ma ajuta foarte mult ce ai sugerat tu acolo, asa facusem si eu, le dadusem de inteles ca daca doresc sa faca plata in avans de la alta banca, trebuie sa achite si comisionul acela, dar nu au facut-o dupa ce ne-am inteles... si ca sa nu starnesc ceva neintelegeri am tacut :| doar aici cautam ceva informatie despre cum procedeaza vanzatorii sa stiu cum sa procedez cat mai corect.
    Potitica magazinului cred ca e foarte clara si deosebit de detaliata, dar oare cine o citeste?

    17.10.2013, 17:57:23
  • shinysmile
    shinysmile

    pai nu ma indoiesc ca ai iesit pe minus. tocmai asta spuneam . eventual sa dai discounturi la sume mai mari, sau sa nu accepti decat ramburs pentru sume mici sau... ideea era despre "perceptia consumatorului". care accepta un pret mai mare al produsului mai degraba decat un comision bancar.
    chiar mi se pare ca ai preturi cam mici la unele chestii, mai ales la unele produse handmade.

    17.10.2013, 19:45:37
  • shinysmile
    shinysmile

    si politica magazinului n.o citeste nimeni, in principiu, nu.ti face iluzii.

    17.10.2013, 19:46:35
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    Parearea mea este ca fiecare dintre noi (vanzatorii) are dreptul sa aleaga politica de plata, banca & co. care sa il avantajeze pe el si clientii sai.
    Atata timp cat ne informam cumparatorii nu vad nimic gresit in a cere si 30 lei pentru un colet trimis (exagerez in ideia de a sublinia ideia) daca cumparatorul este informat de tarifele practicate si is exprima acordul, totul este cat se poate de fair (sunt site-uri unde trmiterile se fac doar prin curier si tarifele sunt de minim 20 lei per trimitere, daca imi convine cumpar, daca nu...ba).
    Nu ar fi ok daca as lasa omul sa plateasca prin transfer si ulterior ii comunic ca nu ii trmit coletul daca nu imi restituie si comisionul...la fiecare comanda insist asupra metodelor de plata/expediere si costuri aferente pentru ca orice client sa aleaga metoda de plata care il "coafeaza", nu fortez mana nimanui...parerea mea.

    17.10.2013, 22:58:52
  • blanitza
    blanitza

    Din cate am vazut eu pana acum, cele mai mici comisioane la tranfer bancar le practica Raiffeisen - 1 leu, si BRD - 1 leu, iar la depunerea la ghiseul bancii este free, si pentru mine, si pentru client.

    26.10.2013, 10:44:58
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    Serios, doar un leu?..la BRD nu m-as duce din principiu, am auzit tot soiul de povesti dar Raifeissen suna bine:)

    26.10.2013, 20:35:51