Forum: Subiecte de afaceri Comisioane bancare

  • Dungulitze
    Dungulitze

    Comisioanele bancare ca si taxele postale sunt tot mai mult o problema pentru magazinele de pe Breslo, mai ales cele de furnituri.
    Eu, ca persoana juridica utilizez BCR. Un client care achita la casieria bancii trebuie sa achite un comision de depunere. La fel banca imi percepe si mie un comision de incasare pentru fiecare suma. Banca nu pierde niciodata, desigur! :)
    La Raiffeisen am intrebat de asemenea si ei solicita 10 (zece) lei comision de depunere daca incasatorul (eu) este persoana juridica! Au spus ca se pot face mici derogari in functie si de cate depuneri se fac lunar. Chiar si asa este mult.
    Nu am intrebat la Transilvania sau ING dar cred ca pentru persoane juridice, cam toti sunt la fel.
    Nu prea sunt variante....

    16.12.2014, 17:22:28
  • ramonaignat
    ramonaignat

    La Ing stiu ca este 10 ron depunerea. mai nou am auzit ca 15. Nu stiu sigur.

    16.12.2014, 20:03:27
  • furnituri4biju
    furnituri4biju

    La inceputul acestei luni am deschis un cont de pfa la ING si nu platesc comision la incasare, in schimb la depunerea la casierie se plateste comision 15 lei. Dau acest cont doar clientilor care platesc prin internet banking sau la bancomatul bancii, cu cardul si acesta este contul pe care mai nou il trec pe mandatele postale, pentru ca eu incasez rambursurile in cont. Celorlati le dau un cont de Millennium, banca la care momentan nu se comisioneaza incasarile la casierie, dar care ma taxeaza pe mine cu 3 lei pentru orice incasare, indiferent de suma ...

    16.12.2014, 21:34:35
  • alinb75
    alinb75

    Eu am cont pe SRL la OTP Bank si nu percep comisioane nici platitorului si nici mie la incasare .

    28.12.2014, 11:12:40
  • bijuterim
    bijuterim

    Aceeasi problema o am si eu. Contul este la BCR, iar comisionul este de 4 lei la depunerea la ghiseu, dar nu am observat sa-mi opreasca si mie. La Raiffeissen mi s-a parut foarte mult, 10 lei pt fiecare depunere si i-am ocolit din start. Am auzit Ca ING ar avea comisioane bune, dar au foarte putine sucursale cu ghisee, mai mult robotei. BRD-ul are comsioane uriase la orice si imi vine greu sa cred ca tocmai la astea-s mici, dar nu m-am interesat. BancPost isi inchide multe sucursale si nu cred ca ar fi nici ei o varianta buna. In rest nu prea mai stiu banci mari. Daca mai are cineva sugestii,sunt bine venite.

    17.01.2015, 08:30:09
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    bijuterim, si eu am BCR si mie mi-au oprit 4 lei la virament indiferent de suma, asta pe langa comisionul oprit celui care depune.

    17.01.2015, 14:07:49
  • EtnoWare
    EtnoWare

    Am o cunostinta care si-a deschis o firma si a cercetat toate bancile inainte de a isi deschide si contul - a ales Transilvania din mai multe motive: un an de zile nu platea comisioane, iar apoi erau destul de mici; eu o recomand prin prisma lui, deoarece stiu ca isi face temele bine :) Eu lucrez cu Cec Bank - nu au comisioane foarte mari, iar la palta la ghiseu comisionul este undeva la 3-4 lei, iar pe mine ma taxeaza cam 1,5 lei :) Evit sa fac retrageri si merg mult pe internet banking.. daca vrei sa deschideti un cont pe persoana juridica, verificati care sunt taxele de la Transilvania, actualizate ..

    21.01.2015, 11:56:01
  • EtnoWare
    EtnoWare

    ah si ING - eu am renuntat la ei; au desfiintat majoritatea casieriilor, cel putin in Slatina nu exista casierie, daca vrei sa depui in contul unei alte persoane si nu ai card, iti spun senin sa te duci in Craiova sau Pitesti :) Si la depunere, pers fizica - pers fizica, comisionul este de 15 lei ..testat acum o luna

    21.01.2015, 11:57:54