Forum: Concursuri Concurs - ANOTIMPURI- ,,EMOTIE DE TOAMNA" Sectiunea Arta plastica si Decoratiuni

  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Cu o Paleta atat de bogata in culori, Toamna isi revarsa, cat vezi cu ochii, talentul sau artistic. S-ar parea ca, pe langa bogatie, i-a fost dat si harul acesta rar. Puterea de a zugravi in culori de Frunze…mii, toata zarea, tot cuprinsul.

    Haideti sa ne luam la intrecere, sa incercam sa ii facem surprize colorate, sa o surprindem pe doamna Toamna. Sa o EMOTIONAM! Sa o facem sa vibreze asa cum nu a vibrat niciodata. La culoare. La forma. La Echilibru. La compozitie.
    Sa o uimim cu imaginatia noastra!

    Va astept pe toti, cu mic cu mare, sa va desertati panerele pline ale sufletului si sa ne provocati emotii…”Emotii de Toamna”
    CALENDARUL CONCURSULUI

    1. Inscrierea creatiilor : 2 octombrie 2014 - 22 noiembrie 2014
    2. Prezentarea topicului de votare : 23 noiembrie2014
    3. Votare publica si jurizare : 23 noiembrie - 28 noiembrie 2014
    4. Alcatuirea clasamentului : 28 - 30 noiembrie 2014
    5. Gala Premiantilor : 1 DECEMBRIE 2014.

    Inscrierea pieselor in concurs se va face tinand cont de urmatoarele criterii :
    - maxim 3 (trei) piese ale aceluiasi autor
    - lucrarile vor fi create special pentru acest concurs, urmarind tematica propusa : EMOTIE DE TOAMNA
    Astfel, fiecare creatie va fi insotita de o mica poveste care a inspirat si a dus la realizarea acesteia. Povestea va fi scrisa in pagina cu informatiile lucrarii respective (la descrierea produsului din magazin).

    Amanunte legate de componenta juriului vor fi aduse pe parcursul desfasurarii concursului.. Vor fi invitati sa jurizeze artisti consacrati, cu experienta in domeniu. Sper ca si concursul nostru sa se ridice la inaltimea evenimentelor de acest tip de pe BRESLO !

    CRITERIILE dupa care se vor acorda punctele pentru fiecare lucrare sunt urmatoarele :
    1). Incadrarea in TEMA - forme, elemente specifice, culoare, idee centrala (poveste)
    2). ESTETICA piesei - inspiratie artistica
    3). COMPLEXITATE - realizare tehnica, procedee (tehnici) folosite
    4). PREZENTAREA lucrarii - aranjament, fotografie, text insotitor - OBLIGATORIU !!!
    5). ORIGINALITATE - aport personal, inventivitate.

    Votarea de către juriu și membrii Breslo va conduce la realizarea unui clasament pe baza căruia vor fi acordate premiile. Premiile vor fi anuntate pe parcurs!

    Despre componența juriului vom afla în curând.

    La fel si sponsorii care vor sa sustina concursul sunt bineveniti!

    Sper din toata inima ca va veti alatura in numar cat mai mare celor ce isi doresc sa aduca un strop de emotie in inimile noastre!

    Alte categorii de PREMII :
    - POPULARITATE - in urma votarii publice
    - DEBUT - pentru cei care nu au mai participat la alte concursuri pe forumul Breslo
    - Prima lucrare inscrisa in concurs (la fiecare sectiune)
    - CLIENT votant
    - altele, in functie de desfasurarea concursului si preferintele sponsorilor.

    02.10.2014, 09:46:01
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    cata dragalasenie poate intra intr-un cm...cub :)
    Cine-i harnic si muncesteeee...stiti voi! are tot ce vrea! Inclusiv premiul pentru prima lucrare inscrisa in concurs!

    Carmen draga ai castigat! sa vedem acum ce premiu pregatim pentru furnicuta noastra!

    02.10.2014, 10:13:14
  • soso07
    soso07

    Carmen a deschis seria de creatii cu simbolul INTELEPCIUNII ... Eu as merge mai departe si as spune ca TOAMNA este prin excelenta INTELEPCIUNE !

    Felicitari si sa fie intr-un ceas bun!!!

    02.10.2014, 12:58:50
  • carmenn
    carmenn

    da...multumesc...si mie la fel imi inspira anotimpul meu preferat...ca doar m-am nascut toamna :)

    02.10.2014, 13:12:22
  • soso07
    soso07

    Da, Carmen, chiar asa este!!! Fata de capricioasa Primavara :)

    02.10.2014, 13:13:34
  • soso07
    soso07

    Din punct de vedere coloristic, toamna este frumoasă, paleta este bogată, nuanţele sunt pătrunzătoare. Toamna nu e posomorâtă, ea îi permite soarelui să se odihnească după o muncă grea de vară. Şi anotimpurile concurează, noi nu ştim şi nu realizăm întotdeauna asta. Au ele ce nu avem noi, sunt lipsite de invidie, ură, răzbunare. Sunt pline de dragoste, iubire, devotament. Aflându-ne mai des în sânul naturii, vom însuşi multe şi utile lucruri pentru suflet, privire, auz. NATURA este RAIUL pe pământ lăsat de Dumnezeu în grija noastră.

    02.10.2014, 13:14:13
  • carmenn
    carmenn

    da...

    02.10.2014, 13:15:39
  • soso07
    soso07

    Autumn in my heart
    https://www.youtube.com/watch?v=JtKfGJOiQBA

    02.10.2014, 19:04:38
  • carmenn
    carmenn

    multumim!

    02.10.2014, 22:32:37
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Sorina...o reverie! de sunete si culori! multumim draga noastra!

    02.10.2014, 22:40:04
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    O casuta....dintr-o tartacuta! Si in culorile superbe ale Toamnei...
    Inedit! Mult succes iti doresc draga Carmen!

    03.10.2014, 09:01:53
  • carmenn
    carmenn

    multumesc! doar trebuia sa vin si cu ceva nastrusnic...nu doar cu lucruri serioase...:))

    03.10.2014, 09:05:36
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Adorabile sunt Bufnicioarele tale Carmen! mult succes!

    04.10.2014, 13:43:21
  • carmenn
    carmenn

    multumesc!

    04.10.2014, 14:32:44
  • monicaava
    monicaava

    www.breslo.ro/Product/MANUSI-BOHO-AURII-CU-APLICATII-DE-ORGANZA_1286708
    Imi iau si eu inima in dinti si ma inscriu cu o pereche de manusi ....de sezon!

    04.10.2014, 18:28:06
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Monica draga mea, manusile tale sunt superbe...dar cred ca le sta mai bine la sectiunea Moda si Accesorii Vestimentare.

    Aici poti inscrie lucrari ce tin de Arta Plastica si Decoratiuni...:) Te asteptam sa ne onorezi si cu o lucrare ce tine de aceasta sectiune.

    Carmenn abia te asteapta la sectiunea Moda!

    Mult succes la toate sectiunile!

    05.10.2014, 01:07:17
  • carmenn
    carmenn

    neatza! da...uite ca n-am observat...hai la mine...:)

    05.10.2014, 08:50:58
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Buna dimineata Carmen.
    Sper sa reusesc sa imi fac debutul la acesta sectiune.
    Si pentru ca mi-am dorit ca fiecare lucrare pe care v-o prezint sa fie insotita de acorduri muzicale de data asta am ales piesa “Maybe Tonight” interpretata de Sandra:

    “cause it's a one for emotion
    two for a love
    three for everything you are thinkin' of
    maybe tonight

    https://www.youtube.com/watch?v=gk-ctV2lucw

    05.10.2014, 10:30:23
  • carmenn
    carmenn

    Fetelor oare pot sa schimb o lucrare de aici....cum fac?

    05.10.2014, 12:06:13
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Pai, de cand particip eu la concursuri s-a mai intrebat asta si acum in functie de cine modereaza daca accepta sau nu si care sunt motivele pentru care se doreste schimbarea lucrarii cu care se participa in concurs.

    05.10.2014, 12:51:35
  • carmenn
    carmenn

    pai am postat 2 lucrari cu bufnite si am mai facut ceva tot cu ele...:) vroiam sa schimb tartacuta cu o bufnita haioasa...daca se poate...

    05.10.2014, 13:15:40
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Bineînțeles ca se poate, așa cum a spus si Octavia, acest lucru s-a mai intimplat. Rămâne sa te hotarasti ce vrei sa schimbi si cu ce...

    05.10.2014, 13:25:22
  • carmenn
    carmenn

    multumesc :)

    05.10.2014, 13:39:47
  • carmenn
    carmenn

    www.breslo.ro/Product/Bufnita-aurie-Concurs-Goldmade-Breslo_1287612

    inlocuiesc tartacuta cu aceasta bufnita :)

    05.10.2014, 14:52:15
  • 3cot
    3cot

    Florina, mult succes! Sunt sigura ca vom avea o toamna de vis!

    05.10.2014, 22:12:25
  • 3cot
    3cot

    Culori, culori, culori... de toamna:

    http://www.thephotoargus.com/inspiration/60-breathtaking-fall-images-for-your-inspiration/

    05.10.2014, 22:35:50
  • carmenn
    carmenn

    este anotimpul care iti ofera cele mai frumoase tablouri in culori....)

    06.10.2014, 05:41:48
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Da, intr-adevar, Carmenn peisaje in nuante de verde, rosu, maro culori calde frumoase.
    Superbe imagini de toamna 3cot.

    06.10.2014, 07:43:19
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Multumesc pentru sprijin fetelor! Carmen -3cot , Carmenn si Octavia, va multumesc pentru atmosfera minunata...si, voi reveni si eu, spre seara, cu ceva surprize,...sa speram plăcute!

    Pana atunci spor...tuturor creatorilor!

    06.10.2014, 08:55:58
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Florina, am doar rugamintea de a se respecta sectiunea in sine. Adica creatie vestimentara la sectiunea de creatii vestimentare si decoratiuni la sectiunea specifica.
    Este pacat de munca voastra de pana acum si tot ceea ce s-a realizat.

    06.10.2014, 09:37:45
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Imi doresc sa avem o toamna frumoasa o parada de creatii reusite in tema data si sa ne bucuram ca de obicei.

    06.10.2014, 09:56:40
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Draga Octavia, desigur ca va fi respectat specificul fiecărei Secțiuni!
    Monicaava este o fata foarte talentata, dar este noua pe platforma breslo...pur si simplu a încurcat sectiunile!
    Chiar ma gândeam ca poate si ea este un pic dezamagita pentru ca a primit niște semnale negative din partea noastră...tot este întoarsă din drum...
    Dar o așteptam cu drag sa participe la toate concursurile...

    06.10.2014, 10:21:02
  • carmenn
    carmenn

    o asteptam pe Monica la Moda...cum sa nu :)

    06.10.2014, 10:40:09
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Da, asa mi se pare corect.
    Fiecare creatie realizata sa fie prezentata la sectiunea careia ii apartine.
    Nu doresc sa fiu inteleasa gresit, eu nu contest talentul nimanui, nu-mi sta in putere sa fac asta si nu mi se pare corect. Singurul lucru pe care il pot face la un moment dat este sa apreciez sau nu. Si aici este vorba despre o apreciere personala care ramane personala si atat (si nu se exprima public).
    Concursurile Comunitatii Creative Breslo sunt concursuri la care pot participa toti cei care considera ca pot crea ceva in tema propusa. Cu alte cuvinte accesul este liber neingadit decat de bunul simt al creatiei si al prezentarii in sine.

    06.10.2014, 10:54:16
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Octavia, întotdeauna te-am apreciat pentru corectitudine si bun-simt.te așteptam cu drag sa ni te alături la toate sectiunile cu lucrări minunate, așa cum ne-ai învățat pana acum! Nu fii suparata pe noi, toti te iubim si te apreciem!

    06.10.2014, 11:06:32
  • carmenn
    carmenn

    Asa este...:)

    06.10.2014, 11:08:17
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Nu sunt suparata. Nu am de ce.
    Faptul ca eu mai scriu cate ceva si sunt uneori categorica nu inseamna ca si ceilalti sa faca musai cum am zis eu sau cum am scris eu.
    Nu mi-a propus sa monopolizez discutii sau ma fac auzita cu orice pret sa ma impun.
    Eu m-am bucurat ca exista oameni talentati, ca exista Breslo ori daca exista astea exista si reguli de respectat. Nu facem asa un ghiveci in toate sectiunile ca pana la urma sa ne batem joc tot de noi de munca noastra. Asta era ideea.
    Faptul ca sunt apreciata stiu. Si va multumesc pentru asta.
    Poate ca asta a si fost unul dintre motivele pentru care am dorit sa intervin.

    06.10.2014, 11:26:04
  • carmenn
    carmenn

    tartacute...frumi...

    06.10.2014, 16:25:36
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    Mi-am facut curaj si va arat si eu emotia toamnei in viziunea mea:
    www.breslo.ro/Product/Toamna-cu-emotiile-si-culorile-ei--REZERVATA_1288642

    06.10.2014, 19:11:43
  • balanmiha72
    balanmiha72

    Multumesc Carmen!!!!

    06.10.2014, 19:26:56
  • carmenn
    carmenn

    bun venit...gargarita...ce veverita ai adus...am si uitat cum se brodeaza ...draguta miniatura ta :)

    06.10.2014, 19:28:04
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Bine ati venit! cu tartacute colorate si o veverita ce se pregateste de iernat!
    Iti multumesc pentru panerul plin cu care ne-ai intimpinat astazi Mihaela draga!
    iar buburuzei ii multumesc pentru bucuria pe care ne-a facut-o daruindu-ne o veverita jucausa!

    07.10.2014, 00:01:46
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Buburuzacughetute foarte frumos ai lucrat. Bravo.

    07.10.2014, 01:17:41
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    Multumesc, fetelor! Am chiulit asta vara de la concursuri, dar mi-am facut curaj acum si revin cu forte proaspete.

    07.10.2014, 10:18:37
  • carmenn
    carmenn

    foarte bine...ai zburdat pe campii toata vara...:)

    07.10.2014, 10:54:52
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    V-as supune atentia asupra unui eveniment important in viata tinerilor artisti (si nu numai). Regina Elisabeta, la Castelul Pelisor, a initiat un concurs de afirmare al tinerelor talente artistice. Mai tarziu, Principesa Maria a continuat actiunea, organizand concursuri anuale dedicate tinerelr talente. A adunat in jurul ei talentati si inimosi tineri artisti (in arte plastice si decoratiuni) instituid chiar un club select care purta numele de "Tinerimea artistica"
    Succesul acestor concursuri a fost rasunator. Asa se face ca si in zilele noastre, aceste concursuri n-au fost date uitarii. In fiecare an, la Castelul Pelisor au loc astfel de concursuri care includ lucrari desen, pictura, gravura si arta fotografica.
    Editia actuala a Concursului National pentru tinerii artisti "Carmen Sylva" a inceput pe 01, Octombrie si se deruleaza pe parcursul a noua luni, pana pe data de 30 Iunie 2015.

    Daca santeti in trecere prin Sinaia, nu ezitati sa treceti pe acolo iar tinerii artisti de pe Breslo, pot incerca marea cu degetul... Fara incercari, n-are cum sa vina izbanda. Fie ca acest concurs sa va impulsioneze sa tintiti mai sus...

    07.10.2014, 13:44:24