Forum: Concursuri Concurs - ANOTIMPURI- ,,EMOTIE DE TOAMNA" Sectiunea BIJUTERIE

  • spiculdegrau
    spiculdegrau

    'A venit toamna, acopera-mi inima cu ceva..'spunea Nichita Stanescu in celebra poezie ''Emotie de toamna''.
    Eu spun sa lasam imaginatia sa ne cuprinda inimile si , inspirati din atmosfera acestui anotimp plin de culoare, sa ne impodobim cu bijuterii pline de semnificatii si emotii.
    Toamna e unul din anotimpurile mele preferate din punct de vedere vizual datorita multitudinii de contraste cromatice pe care le regasim in natura.
    Asadar,va invit sa ne folosim de culorile pastelate ce ni le ofera natura in acest sezon si sa ne bucuram impreuna de bijuteriile create special pentru acest concurs.
    https://www.youtube.com/watch?v=8x4GC0-Z0ZI

    CALENDARUL CONCURSULUI

    1. Inscrierea creatiilor : 2 octombrie 2014 - 22 noiembrie 2014
    2. Prezentarea topicului de votare : 23 noiembrie2014
    3. Votare publica si jurizare : 23 noiembrie - 28 noiembrie 2014
    4. Alcatuirea clasamentului : 28 - 30 noiembrie 2014
    5. Gala Premiantilor : 1 DECEMBRIE 2014.

    Inscrierea pieselor in concurs se va face tinand cont de urmatoarele criterii :
    - maxim 3 (trei) piese ale aceluiasi autor
    - lucrarile vor fi create special pentru acest concurs, urmarind tematica propusa : EMOTIE DE TOAMNA
    Astfel, fiecare creatie va fi insotita de o mica poveste care a inspirat si a dus la realizarea acesteia. Povestea va fi scrisa in pagina cu informatiile lucrarii respective (la descrierea produsului din magazin).

    Amanunte legate de componenta juriului vor fi aduse pe parcursul desfasurarii concursului.. Vor fi invitati sa jurizeze artisti consacrati, cu experienta in domeniu. Sper ca si concursul nostru sa se ridice la inaltimea evenimentelor de acest tip de pe BRESLO !
    CRITERIILE dupa care se vor acorda punctele pentru fiecare lucrare sunt urmatoarele :
    1). Incadrarea in TEMA - forme, elemente specifice, culoare, idee centrala (poveste)
    2). ESTETICA piesei - inspiratie artistica
    3). COMPLEXITATE - realizare tehnica, procedee (tehnici) folosite
    4). PREZENTAREA lucrarii - aranjament, fotografie, text insotitor - OBLIGATORIU !!!
    5). ORIGINALITATE - aport personal, inventivitate.

    Toate acestea vor duce la un clasament in urma caruia vor fi premiate (speram noi) cat mai multe lucrari.
    PODIUMUL va fi alcatuit de juriu pentru primele trei locuri : I, II si III.
    Alte categorii de PREMII :
    - POPULARITATE - in urma votarii publice
    - DEBUT - pentru cei care nu au mai participat la alte concursuri pe forumul Breslo
    - Prima lucrare inscrisa in concurs (la fiecare sectiune)
    - CLIENT votant
    - altele, in functie de desfasurarea concursului si preferintele sponsorilor.

    02.10.2014, 10:17:32
  • spiculdegrau
    spiculdegrau

    wow,ce intrare in forta,carmen!felicitari!pe mine m-au trecut toate emotiile deja:)

    02.10.2014, 10:26:54
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Felicitari pentru lansarea topicului de concurs pentru sectiunea creatie bijuterii.

    02.10.2014, 10:29:18
  • spiculdegrau
    spiculdegrau

    multumesc:) sper sa ma descurc si ca moderatoare,nu numai ca participant

    02.10.2014, 10:31:52
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Carmen bijuteria pe care ai inscris-o in concurs are un aer oriental.

    02.10.2014, 10:32:45
  • carmenn
    carmenn

    da...si eu dupa ce le-am realizat mi-au inspirat aceste fapt...mai ales cerceii...:)

    02.10.2014, 10:34:33
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Un concurs care a inceput in forta si anume o toamna in matase si marele fine.

    02.10.2014, 10:37:43
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Ai dreptate Carmen, cerceii aduc a ceva oriental care se regaseste pe anumite tesaturi in general pe cele mai fine tesaturi pe cele din lana sau cu procent mai mare de lana.

    02.10.2014, 10:40:10
  • carmenn
    carmenn

    da...imprimeurile de pe casmiruri...si taftale...:)

    02.10.2014, 10:42:30
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Da, casmirurile au preponderent acest gen de model imprimat /tesut pe tafta nu am vazut.

    02.10.2014, 10:45:35
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Pe tafta am vazut broderii dar nu cu astfel de elemente. In general taftaua care se gaseste de cumparat exista in varianta simpla adica o singura culoare sau brodata.

    02.10.2014, 10:51:24
  • carmenn
    carmenn

    da...poate...ma refeream la motivul ,,picaturii" sau al ,,frunzei" ...cel asemanator cerceilor

    02.10.2014, 11:21:43
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Scuze ,nu stiu ce inseamna ceea ce ai scris tu motiv "picatura" pe tafta!

    02.10.2014, 11:26:38
  • carmenn
    carmenn

    uite.. am postat o fotografie la mine ...in linkul cu setul...

    02.10.2014, 11:48:04
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Da, am vazut. Este un model care se regaseste pe tesaturi. Cam in felul asta. Nu am stiut ca se numeste motiv "picatura" sau "frunza". Eu le zic motiv oriental sau model oriental si gata.

    02.10.2014, 12:30:32
  • carmenn
    carmenn

    pai da...:)

    02.10.2014, 12:41:07
  • soso07
    soso07

    TOAMNA, anotimpul culorilor, in care natura este cel mai iscusit pictor... Terapia cromatica oferita noua in dar sa ne aduca ECHILIBRU!!!

    Felicitari pentru inceputul acestui concurs si sa fie intr-un ceas bun!

    02.10.2014, 13:06:15
  • soso07
    soso07

    Octombrie-a lăsat pe dealuri
    Covoare galbene şi roşii.
    Trec nouri de argint în valuri
    Şi cântă-a dragoste cocoşii.

    Mă uit mereu la barometru...
    Şi mă-nfior când scade-un pic,
    Căci soarele e tot mai mic
    În diametru.

    Dar pe sub cerul cald ca-n mai
    Trec zile albe după zile,
    Mai nestatornice şi mai
    Subtile…

    Întârziată fără vreme
    Se plimbă Toamna prin grădini
    Cu faldurii hlamidei plini
    De crizanteme.

    Şi cum abia pluteşte-n mers
    Ca o marchiză,
    De parcă-ntregul univers
    Priveşte-n urmă-i cu surpriză, -

    Un liliac nedumerit
    De-alura ei de domnişoară
    S-a-ngălbenit, s-a zăpăcit
    Şi de emoţie-a-nflorit
    A doua oară…
    (George Toparceanu - Octombrie)

    02.10.2014, 13:27:48
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Bravo Roxana! Datorită tie vom avea o Toamna bogata si...completa! Si, dupa cum vezi, multe fete s-au oferit deja sa iti dea o mana de ajutor!

    Mulțumim tuturor! Carmen, Octavia si Sorina, au pus deja umărul...la demararea competiției!

    02.10.2014, 14:26:38
  • soso07
    soso07

    Autumn In The Forest
    https://www.youtube.com/watch?v=Il_-xnJu8kY

    02.10.2014, 19:03:36
  • spiculdegrau
    spiculdegrau

    va impartasesc,cu drag,o lista de bijuterii deosebite a caror tematica este aceeasi cu cea concursului nostru de toamna :

    http://ro.pinterest.com/twinspix/fall-jewelery/

    02.10.2014, 19:36:44
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    Succes Spiculdegrau, o toamna bogata sa ai! :)
    (voi oferi si eu un premiu in aceasta sectiune)

    02.10.2014, 20:01:28
  • spiculdegrau
    spiculdegrau

    multumesc soso pentru implicarea in cadrul acestei sectiuni:)
    multumesc si tie,nagual,pentru premiu(am si eu unul promis in cadrul concursului organizat de tine)
    multa inspiratie tuturor!

    02.10.2014, 22:31:37
  • carmenn
    carmenn

    buna! daca particip si la alt concurs pe breslo,aici mai pot inscrie o brosa?

    03.10.2014, 13:16:53
  • carmenn
    carmenn

    www.breslo.ro/Product/Brosa--Ultimul-zbor----Concurs-Breslo-Goldmade_1286478

    sper ca pot participa si aici cu brosa mea ...

    03.10.2014, 16:39:32
  • spiculdegrau
    spiculdegrau

    eu cred ca poti participa cu 3 piese la oricare concurs,avand in vedere ca sunt diferite.
    in ceea ce priveste brosa,eu pot spune ca sunt subiectiva,pt ca ador fluturii :)
    fluturasul tau tomnatic are o caldura aparte datorita nuantelor deschise.
    mult succes!

    03.10.2014, 17:40:35
  • carmenn
    carmenn

    multumesc...chiar mai zboara prin gradina si acum fluturasii...si chiar am vazut unul in culorile calde aramii din brosa...:)

    03.10.2014, 18:07:24
  • LuAndy
    LuAndy

    Iata si propunerea mea pentru concurs:

    www.breslo.ro/Product/Colier-Toamna-magica_1287143

    Inspiratie si spor tuturor!

    04.10.2014, 14:47:19
  • spiculdegrau
    spiculdegrau

    foarte inspirate si pline de culoare toate creatiile inscrise pana acum.
    felicitari LuAndy pentru colier !mi se pare atat de delicat :)
    carmen,esti o adevata incantare, cu cele 3 piese inscrise din primele zile ale concursului.bravo!

    04.10.2014, 21:46:24
  • carmenn
    carmenn

    multumesc!

    05.10.2014, 00:02:50
  • 3cot
    3cot

    Mult succes, Roxana, in moderarea acestei editii de toamna a concursului!

    05.10.2014, 21:59:17
  • aigile
    aigile

    Ca să nu mai fiu codașă...
    www.breslo.ro/Product/Autumn-Pastel---set-brar-cu-ceas-i-cercei-Concurs-EMOIE-DE-TOAMN---seciunea-Bijuterie_1288067
    Un anotimp plin de inspirație vă doresc!

    05.10.2014, 22:18:50
  • soso07
    soso07

    Ligia, ma gandesc deja la un premiu asa cum am promis la inceputul acestei editii a Anotimpurilor :)
    Felicitari pentru fiecare creatie trecuta prin TIMP ... ANOTIMP!

    TIMPUL este secretul prin care te poți elibera din acest spațiu...

    05.10.2014, 22:27:57
  • 3cot
    3cot

    Mai adaug si eu cateva culori:

    http://photographyblogger.net/40-crazy-awesome-autumn-pictures/

    05.10.2014, 22:48:03
  • aigile
    aigile

    Ah, fetelor, nu mă stârniți cu poze și culori de toamnă nebună!... De-am putea opri vreo clipă asemeni unui instantaneu! - să facem din ea ANOTIMP.
    Soso, aprecierea ta e Marele Premiu! - mai știi că am gândit la fel, independent, această abordare, și, într-un an plin de furtuni, această mică ”temă” m-a provocat să țin cap-compas neabătut, în speranța că voi mai ajunge-n portul acestei liniști a regăsirii, unde sunteți multe ancorate... N-am nimerit mereu, dar mai încerc...
    Cât despre spațiul-timp despre care vorbesc savanții (de la Einstein încoace...), am ascultat povestea unui simpatic profesor (pe BBC-K), cum că ar fi ca o pânză, care se ”deformează” în dreptul fiecărui corp, înfășurându-l, cumva, indisolubil legate... Adio, eliberare!...
    Un început blând și promițător doresc ”școlerilor” noștri (peste care ”liceeni”-s cu un cap mai sus, nu?!)

    05.10.2014, 23:40:01
  • soso07
    soso07

    "Timpul este doar un vitraliu in catedrala spatiului, prin care se revarsa lumina translucida a realitatii..." - Dr. Dorin Dragos

    Ligia, da, am ajuns si la liceu... Cu un cap mai sus, dar pe umeri :))

    06.10.2014, 01:07:05
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Sorina, capul trebuie musai sa ramana pe umeri. Altfel este taiat. Si daca este taiat ajungi sa nu mai cunosti nimic sa desparti in silabe, sa unesti cuvinte aiurea sa faci anumite asocieri cu un scop vadit asta este clar, sa te faci apoi ca nu intelegi pentru a-ti bate joc etc.
    Oamenii au ratiune au gandire buna lasata de la Dumnezeu si aceia au capul pe umeri si-l poarta cu mandrie.

    06.10.2014, 09:48:21
  • spiculdegrau
    spiculdegrau

    mult succes aigile!in opinia mea nu exista timp..exista momente unice,memorabile

    va las in compania unor imagini tomnatice macro/closeup pline de forme si culori ce merita puse in valoare in creatiile voastre:
    http://ro.pinterest.com/twinspix/autumn/

    06.10.2014, 11:29:05
  • FIMARC
    FIMARC

    Buna tuturor!
    www.breslo.ro/Product/Octombrie_1288503

    06.10.2014, 16:30:18
  • carmenn
    carmenn

    ce frumusei sunt dovleceii si ghindele...si cuburile...:)

    06.10.2014, 17:20:24
  • spiculdegrau
    spiculdegrau

    foarte simpatice produsele tale ,Fimarc,mereu mi-au placut :)mult succes!

    balanmiha72, cat de realist sunt realizate florile de dovleac!felicitari si succes!

    07.10.2014, 09:25:02
  • carmenn
    carmenn

    parca-s florile din gradina mea si dovleceii la fel...am facut si eu anul trecut dovlecei si zane ale dovleceilor...:)

    07.10.2014, 09:56:55
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Poate gasiti vreo idee sau sa va inspirati din urmatoarele modele de bijuterii care reprezinta trendul acestui final de an:

    https://www.google.ro/search?q=bijuterii+2014&biw=830&bih=783&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=iMAzVNXNJMbMygPyjoHQCg&sqi=2&ved=0CCIQsAQ

    07.10.2014, 13:32:59
  • carmenn
    carmenn

    multumim...:)

    07.10.2014, 13:52:38
  • FIMARC
    FIMARC

    ''spicul de grau'' - multumesc

    07.10.2014, 13:56:35
  • spiculdegrau
    spiculdegrau

    multumim pentru ajutor Gheorghitza :)

    va las si eu in compania unor bijuterii statement tomnatice :
    http://ro.pinterest.com/search/pins/?q=statement%20jewelry%20autumn&term_meta[]=statement|typed&term_meta[]=jewelry|typed&term_meta[]=autumn|typed

    08.10.2014, 23:33:07